Bağkurluya Geriye Dönük Tescil Müjdesi Geliyor

6 2.858

Bağkurluya geriye dönük tescil müjdesi geliyor. Yıllardır binlerce vergi mükellefi ile şirket ortaklığı ya da oda kaydı olanların ortak sorunu olan geriye dönük tescil sorunu nihayet çözülüyor ve bağkur tescilinde mağduriyet bitiyor. Yasanın çıkması ile birlikte 2008/Ekim ayından önce girişi olup emekli olamayanlar bu sürelere göre borçlanma yapabilecek, yapılandırma ile daha az prim ödeyerek erken emeklilik hakkı kazanacak. İşte resmi gazete geriye dönük borçlanma yasası hakkında detaylar.

01 Ekim 2008 öncesi kaydı olanlar erken emekli olacak

01 Ekim 2008 tarihi ve öncesinde oda, şirket ortaklığı ya da vergi mükellefiyeti olanlar bu süreleri borçlanamıyordu ve bunun için torba yasa ile düzenleme çıkması gerekiyordu. İşte yeni gelecek yasa bu mağduriyeti ortadan kaldıracak. Yasa ile 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda, şirket ortaklığı ya da vergi kaydı olanlar bu süreler için hizmet satın alabilecek. Bu hizmetlerini ihya edenler emeklilik için gerekli yaş şartını da sağlaması halinde emekli olabilecek. Yasa ile binlerce kişinin emekli olması bekleniyor.

Yapılandırma ile daha az para ödenebilecek

Geriye dönük tescil hakkı verilen bu sürelerin borçlanılmasında yapılandırma hakkı da verilecek. Normalde cari primlerden yapılan borçlanmanın yapılandırma kapsamında yapılması ile birlikte neredeyse %70 daha az prim ödeme ile kişiler daha erken emekli olabilecekler. Yapılandırma başvuruları da Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak.

Geriye dönük bağkur yasası 2022’de çıkacak

Yasanın 2022 sonuna kadar çıkması bekleniyor. Yasanın taslak metninin hazır olduğu ve Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmak üzere hazırlandığı alınan bilgiler arasında. Yasa önce Türkiye Büyük Millet Meclisine gelecek ve burada görüşülecek. Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçtikten sonra resmi gazetede yayımlanarak yasalaşacak ve başvurular başlayacak. Başvurular için gelişmeleri sayfamızdan takip edin ve son başvuru tarihini kaçırmayın.

Başvurular bağlı olunan SGK’ya yapılacak

Geriye dönük bağkur başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak. Başvuru için eski oda ya da şirket ortaklığı kayıtlarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekecek. Vergi kaydı varsa bunları bildirmenize gerek yok. Bunlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildiriliyor. Öncelikle yapılandırma başvurusu yapmanız ve yapılandırmada çıkacak olan borcu ödemeniz halinde emekli olup olmayacağınızı hesaplatmanız gerekecek.  Eğer yapılandırma sonucunda emekli olacağınız anlaşıldıysa borçlanma tutarlarını ödedikten sonra emeklilik başvurusu yaparak maaşınızı bağlatabileceksiniz.

Çiftçilere erken emeklilik müjdesi

Hali hazırda çiftçilik yapanların geriye dönük tescil ile erken emeklilik hakkı bulunmakta. 2008/Ekim ayından önce sattıkları ürünlerden kesilen faturalar ve çiftçilik kayıt belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna geriye dönük tescil için başvuran ve diğer şartları sağlayan çiftçiler erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedir.

En düşük bağkur emekli maaşı 2500 TL ödenecek

Geriye dönük tescil hakkından yararlanan, emeklilik şartlarını sağlayan ve başvuranlara en düşük emekli maaşı 2500 TL olarak bağlanacak. 2022 yılı için belirlenen alt sınır emekli maaşı 2500 TL. Hatta 2022 Temmuz ayı itibariyle en düşük emekli maaşı 3000 TL olması bekleniyor.

2022 sonuna kadar çıkması beklenen bu yasa ile binlerce mağdurun mağduriyeti giderilmiş olacak. Vergisini zamanında ödeyen, mükellefiyet için tüm şartları sağlayan ancak bağkur açılmayan bu kişilerin mağduriyetleri bu yasa ile ortadan kalkmış olacak. Bağkur geriye dönük tescil son dakika haberleri için sayfamızı takipte kalın.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. Necip Toto

  29.08.1978 DOĞUMLUYUM. 24.06.1997 TARİHİNDE BAĞKUR GİRİŞİM VAR, FAKAT BU SÜRE ZARFINDA HİÇ PRİM ÖDEMEM OLMADI. TERK ETMİŞ SİGORTALI DURUMUNDAYIM. SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN 848 GÜN PRİM BORCUM OLDUĞUNU ÖĞRENDİM. 848 GÜNÜNKARŞILIĞI OLARK YAKLAŞIK 63 BİN TL PRİM BORCUNU İHYA EDEBİLECEĞİM SÖYLENDİ.
  14.09.2005 TARİHİNDEN BUGÜNE KADAR ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORUM. 6184 GÜN PRİM ÖDEMEM VAR.
  848 GÜNLÜK PRİM ÖDEMEMİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMDE,DÜN MECLİSTEN GEÇEN YASA İLE EMEKLİ OLUP EMEKLİ AYLIĞI ALMAYA HAK KAZANIYORMUYUM. SGK NIN SAYFASINDA NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM SAYFASINDA BUGÜN EMEKLİ OLSAM 5.359 TL EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANACAĞI YAZIYOR. BU 848 GÜNÜ ÖDEDİĞİMDE EMEKLİ AYLIĞIMDA NE KADARLIK BİR ARTIŞ OLUR.

 2. Aziz tunç

  Bende geriye dönük borçlanma bekliyorum inşallah cikar

 3. Turan

  Merhaba. haberin 2008 öncesi diye yek tarih koymuşsunız mesel 2000 YILI ÖNCEYİ kapsayacakmı.?

  1. zafer

   Merhaba. Yasal düzenleme çıkarsa olur. Çıkmazsa zor.

   1. Aydın

    20/01/1998 ile 20/06/1998 arası vergiye tabi oldum.
    Bu zaman zarfında aylık vergi ödemesi yapmama rağmen bağkura kayıtlı olmadım .EYTler için TBMM den bu yönde çalışmaların devam ettiği söyleniyor.benim sizlerden öğrenmek istediğim. Bu çalışmalar içerisinde geriye dönük borçlanma olurmu.olursada ben bundan faydalana bilirmiyim (pirim gün sayım 5000 yas49).

    1. zafer

     Merhaba. Geriye dönük borçlanma yok maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.