Şirket Ortaklarının Sigortalılığı

2 3.609

Şirket ortaklarının sigortalılığı şirketin türüne göre farklılık gösterir. Kanunen kimlerin zorunlu olarak sigortalı olması gerektiği 5510 Sayılı Kanun’da açıkça belirtilmiştir.

Bu yazımızda şirket ortaklarının hangi kapsamda sigortalı olması gerektiği, zorunlu sigortalılık durumları ve konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Kimler bağkurlu olmak zorunda ?

Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışması olmayana ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almayanlardan ( dul ve yetim aylığı alanlar hariç  ) aşağıda belirtilenler zorunlu olarak Bağ-Kur kapsamında prim ödemelidirler.

 • Ziraat Odalarında ya da il ve ya ilçe tarım müdürlüklerinde ÇKS kaydı yani çiftçilik kaydı olanlar,
 • Aktif esnaflık yani vergi kaydı olanlar,
 • Kanunen bağkurlu olmak zorunda olan ve aşağıda belirtilmiş olan şirket ortakları,
 • Jokeyler,
 • Avukatlar.

İşyeri sahibi bağ kur’lu olmak zorunda mı ?

Aktif esnaflık kaydı başlayan işyeri sahipleri sigortalı çalışmaları yoksa, emekli değillerse kaydın başladığı tarih itibariyle bağkurlu olmak zorundadırlar.

Şirket ortağı bağkurlu olmak zorunda mı ?

Şirket ortaklarının sigortalı mı ya da bağkurlu mu olacağı 5510 Sayılı Kanun’da açıkça belirtilmiştir. Bu yüzden bu soruların yanıtını herbir şirket türü için ayrı başlıklar altında vermek daha doğru olacaktır.

Limited şirket ortaklarının bağkur zorunluluğu

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre Limited şirket ortaklarının mecburi olarak bağkurlu olması gerekmektedir.

Emekli limited şirket ortaklarının sigortalılığı

Bildiğiniz gibi emekli olduktan sonra artık kişiler zorunlu olarak bağkur ödememekte. Ayrıca eskiden emekli olduktan sonra şirket ortağı ya da esnaf olduktan sonra emekli maaşından kesilen sosyal güvenlik destek primi uygulamasına da son verildiğinden emekli LTD şirketi ortaklarının herhangi bir kapsamda sigortalı olması zorunlu değildir.

Limited şirket ortağı bağkur primi

Hem limited şirket ortakları hem de diğer bağkurlu olmak zorunda olan tüm şirket ortakları için aylık ödenecek güncel en düşük ve en yüksek bağkur prim tutarları için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ve-odeme-islemleri-25/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anonim şirket ortağı bağ kur’lu olmak zorunda mı ?

Anonim şirketlerin yönetim Kurulunda yer alan ortaklarından sigortalı olmayan ve ya emekli olmayanlar zorunlu olarak bağkurlu olmalıdırlar. Yönetim Kurulu dışındaki A.Ş üyelerinin bağkurlu olma zorunlulukları yoktur.

Anonim şirket ortağı kendi şirketinde sigortalı olabilir mi ?

Anonim şirketlerin yönetim kurulunda yer almayan diğer ortaklarının 4a yani ssk kapsamında üye oldukları anonim şirketinde çalışmalarında Kanunen bir sakınca bulunmamaktadır.

Şirket ortağı kendi şirketinde sigortalı olabilir mi ?

5510 Sayılı sosyal Güvenlik Kanunu’na göre kişiler kendi işyerinde sigortalı olarak çalışamazlar. Bu durum şirket ortakları için de geçerlidir. Tek istisna ise anonim şirketlerin yönetim kurulunda olmayan ortakları içindir. Bunlar kendi şirketlerinde sigortalı çalışabilirler.

Şirket ortağı başka şirkette sigortalı olabilir mi ?

Şirket ortaklarının kendi şirketleri haricinde fiili olması kaydı ile başka işyerlerinde sigortalı olarak çalışmalarında kanunen bir engel bulunmamaktadır.

Ssk lı çalışan şahıs şirketi kurabilir mi ?

Kanunen sigortalı çalışanın şirket kurmasına engel bir durum yoktur. Ancak sigortalı çalışmanın başka bir işyerinde olması ve fiili olması gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Emekli şirket ortağı bağkur öder mi ?

Emekli olduktan sonra kişiler şirket ortağı olsalar bile bağkur primi ödemezler. Ayrıca şirket ortaklığından dolayı maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz.

Dışarıdan şirket müdürü sigortalı olmak zorunda mı ?

Şirkette herhangi bir ortaklığı bulunmayan ve Müdür olarak atananların 4a ssk kapsamında zorunlu olarak sigortasının yapılması gerekmektedir. Şirket müdürü aynı zamanda şirket ortağı ise zaten bağkurlu olması gerektiğinden kendi işyerinde sigortalı çalışamaz.

Bağkur prim ödeme

Bağkur primlerinizi nereye ve nasıl ödeyeceğiniz, ödeme süresi ve ödenmediğinde yürütülen işlemler ile ilgili tüm detaylar için https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ne-zaman-odenir-435/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. akif ay

  2007 ile 2009 şirket ortaklığım var ancak hic boşluk olmadan ssk lı çalışmam devam ederken 2007 tarihinde şirket otaklığı dolayısıyla ssklı günlerimin bağkura transiferi istendi doğrumudur.

  1. zafer

   Merhaba. Hizmet bilgilerinizi net bilmeden birşey diyemem.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.