Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar ?

2 304

Emekli maaşı ne zaman yatar ? İlk defa emekliye başvuru yapanlar ile mevcut emeklilerin en çok sordukları soruların başında bu soru gelir. Emekli maaşlarının ödeneceği tarih emekli tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir.

İlk defa maaşa başvuru yapanlar ile mevcut emeklilerin maaşlarının ne zaman ödeneceği, emeklilik başvurusu yaptıktan sonra ilk emekli maaşı ödeme tarihleri hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Emekli maaşları hangi gün ödenir ?

Memur emekli maaşları her ayın başında ödenir. SSK ve bağkur emekli maaşlarının ödeneceği tarih ise emekli tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir ve her ay aynı tarihte ödenir.

Buna göre bağkur emekli maaşlarının tahsis/sicil numarasının son rakamına göre ödeneceği tarihler aşağıdaki gibi olacaktır;

 • 9,7 ve 5 olanlar ayın 25’inde,
 • 3 ve 1 olanlar 26’sında,
 • 8, 6 ve ya 4 olanlar 27’sinde,
 • 2 ve 0 olanlar ise 28’inde alabilirler.

SSK emekli maaşının tahsis numarasının son rakamına göre ödendiği tarihler ise aşağıdaki gibidir;

 • 9 olanlar 17’sinde,
 • 7 olanlar 18’inde,
 • 5 olanlar 19’unda,
 • 3 olanlar 20’sinde,
 • 1 olanlar 21’inde,
 • 8 olanlar 22’sinde,
 • 6 olanlar 23’ünde,
 • 4 olanlar 24’ünde,
 • 2 olanlar 25’inde,
 • 0 olanlar ise 26’sında alabilmekteler.

Emeklilik dilekçesi kaç gün önceden verilmeli ?

Emeklilik dilekçesinin emeklilik için tüm şartların sağlandığı tarihten itibaren verilmesi gerekmektedir. Bu tarihten sonra herhangi bir gün dilekçenizi verebilirsiniz. Ancak şartları sağladığınız tarihten itibaren başvuru üzerine maaş başvuru tarihini takip eden ay başından bağlandığından ay bitmeden başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır ?

Bu sorunun cevabına geçmeden evvel dilerseniz emeklilik işlemleri yani başvuru sürecinde yapılması gerekenleri doğru yapıp yapmadığınızın teyidi için https://www.sgksorusor.com/sgk-emeklilik-islemleri-725/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi emeklilik için gerekli olan prim günü, yaş ve diğer tüm şartların sağlandığı tarihten sonra verilebilir. Eğer şartlar sağlanıyorsa ve başvuru tarihi itibariyle bağkur, gss ya da diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim borcunuz yoksa emekli aylığınız başvuruyu takip eden aybaşında bağlanır. Yani diyelim ki emeklilik için gerekli tüm şartları 07 Şubat’ta sağladınız ve başvurdunuz. Bu durumda emekli maaşınız 7 şubat itibariyle değil 01 Mart itibariyle bağlanır.

Maaşa başvuru yaptıktan sonra maaşın bağlanacağı süre birçok kritere göre değişkenlik gösterir. Birden fazla hizmetinizin olması, maaş bağlayacak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş yoğunluğu maaş bağlanma süresini etkileyecek başlıca durumlar olarak sayılabilir. Genel olarak ortalama 2 ay içerisinde maaş bağlanmakta. Yani örneğimizde olduğu gibi 07 Şubatta başvuran birisi Nisan’da yukarıda belirtilen tahsis numarası son rakamına göre belirlenen tarihte maaşlarını alabileceklerdir.

Emekli müracaatımın sonucu

Emeklilik başvurusu üzerine yürütülen süreci, maaşın bağlanıp bağlanmadığını ve son durumu Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takip sistemi üzerinden online olarak takip edebilirsiniz. SGK evrak takip sistemi üzerinden online evrak takibi için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-evrak-takibi-975/  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı e devlette ne zaman görülür ?

İlk emekli maaşı alındıktan sonra emekli maaşı tutarınızı e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İlk aylık alınmadan önce tutarlar görünmeyebilir. Ancak burada sadece emeklilik tahsis ya da sicil numaranızı, aylık başlangıç tarihiniz gibi verileri görebilirsiniz.

Emekli tahsis no

Emeklilik tahsis numaranızı aylık bağlandıktan hemen sonra e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. E-devlette Kurumlar-Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne girdikten sonra;

 • SSK tahsis no sorgulaması için 4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur tahsis numarası sorgulama için 4B Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı memur tahsis numarası için ise 4C Aylık Bilgisi menülerinden sorgulama yapmalısınız.

Emeklilik tahsis no ne zaman verilir ?

Emeklilik tahsis numarası aylık ilk bağlandığı süreçte emeklinin ilk tescil aşamasıdır. Yani ilk olarak tahsis numarası verilir. Sistemde tahsis numarasını görüyorsanız başvurunuzda eksiklik olmadığı ve aylığın bağlanma sürecinde olduğu anlaşılır. Bu durumun tek istisnası iş kazası sürekli iş göremezlik gelirlerindedir. Eğer iş kazası sürekli iş göremezlik geliri başvurusu sonucunda işgücü kayıp oranı en az % 10 altında belirlendi ise tahsis numarası verilir ancak gelir bağlanmaz.

Yaşlılık tahsis no ile emeklilik sorgulama

Tahsis numarası ile emekli maaşı sorgulaması yapamazsınız. Sorgulamayı yukarıda belirtilen menülerden e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Memur emekli ikramiyesi kaç günde ödenir ?

Memurların emeklilik ikramiyeleri başvuru tarihinden itibaren ortalama olarak 2-3 ay içerisinde ödenmekte. Genel olarak emekli aylığı bağlandıktan sonra gelebilmekte. Bu süreçte takibi yani ödemenin yapılıp yapılmadığına ilişkin sorgulamayı herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yapabilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne zaman yatar ?

İlk emekli aylığının hangi tarihten itibaren bağlanacağına ilişkin bilgi yukarıda verilmiştir. Başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre aylık bağlama süresi ortalama olarak 2-3 ay sürmektedir.

İlk emekli maaşınız ne kadar olacak merak ediyor musunuz ? Hemen https://www.sgksorusor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-alirim-7497/ sayfamızı ziyaret ederek bugün emekli olmanız halinde alabileceğiniz emekli maaşını hesaplayabilirsiniz.

4c emeklilik işlemleri ne kadar sürer

4c yani emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarının emeklilik işlemlerinin başlatılması için öncelikle Kurumlarından emekliliğe sevk onayını almalarını gerekiyor. Sevk onayı ve emeklilik sürecinin tamamlanması genelde ortalama 1,5-2 ay sürmekte.

İlk emekli maaşı nasıl alınır ?

Maaş bağlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaş bağlandığına dair yazı gönderilir. Yazıda maaşınızı alacağınız tarih, bağlanan aylık tutarı ve birikmiş aylık tutarı bilgileri yer alır. Yazıda belirtilen maaş ödeme tarihinde yine yazıda belirtilen bankaya kimliğiniz ile başvuru yaparak maaşınızı alabilir ve ilk maaşı alırken maaş hesabı da tanımlatabilirsiniz.

İlk emekli maaşı neden fazla ?

İlk emekli aylığı takip eden aybaşından itibaren bağlanır ve genelde takip eden ay başından sonraki ay ilk ayın maaşı ve ikinci ayın maaşı ile aylık alınan süreye kadar geçen maaşlar toplu olarak ödenir.

Şöyle ki 07 Şubat tarihinde maaşa başvurdunuz. Maaşınız 01 Mart itibariyle bağlanır ve siz en erken Nisan ayında maaşınızı alırsınız. Diyelim ki ilk aylığınızı 20 Nisan’da aldınız. Bu durumda Mart, Nisan ayının aylığı ile 20 günlük aylık toplu olarak ödenir yani yaklaşık 2,5 aylık maaş alırsınız. Yani aylıklar peşin ödenir.

İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir ?

İlk emekli maaşı takip eden ay başından bağlanır. Aylık ödenen süreye kadar geçen sürenin aylığına ilave olarak 1 aylık da peşin ödenir. Bir üst başlıkta örnekli olarak anlatılmıştır.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra çalışma

Sigortalı çalışırken emekli maaşına başvuranlar ve aynı zamanda da işyerinde çalışmaya devam edecekler için işverenleri tarafından emeklilik başvuru tarihi itibariyle çıkış verilmesi ve kişinin sonraki gün 02-Sosyal Güvenlik Primi’ne tabi olarak prim bildirimlerinin yapılması gerekmektedir. Bu durum hem emekli maaşının bağlanmasına engel olmaz hem de kişi emekli olduktan sonra bu kodla çalışmaya devam edebilir.

Temmuzda emekli olursam emekli ikramiyemi ne zaman alabilirim ?

Temmuz’da emeklilik başvurusu yapacak memurlar için ortalama olarak Eylül gibi ikramiyeleri ödenmiş olacaktır. Tabi bu süre yoğunluğa göre uzayabilir.

Emeklilik işlemleri hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Esin

  Merhabalar 7 temmuz 2022 de emekliliğe başvuracağım. Temmuz emekli zammından yararlanabilirmiyim.

  Teşekkürler

  1. zafer

   Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.