SGK Emeklilik İşlemleri 2019

2

2019 yılı itibariyle emeklilikte gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını tamamlamış olmakla birlikte emekliliğe başvuru yapacakların izlemesi gereken yol bu yazımızda kapsamlı olarak anlatılacaktır. Başvurunun nasıl yapıldığı, sonuçlanma süresi ve sonrasında yapılacakların hepsi konusunda tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

SGK Emeklilik işlemleri nasıl yapılır?

Başvuru işlemini emeklilik için gerekli olan yaş, prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının üçünü birlikte tamamladığınız tarihten itibaren yapabilirsiniz. Başvurular son çalışmanın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna elden, posta ve ya kargo yolu ile yapılabilmekte. Ayrıca e-devlet üzerinden online olarak da başvurunun yapılabilmesi mümkün.

Başvuru için SGK gelir, aylık talep formu ve kimlik fotokopisine ilave olarak bağkurlular için ib formu diğer adı ile sigortalılık belgesi istenmektedir. 4a ssk kapsamında çalışanlar ise başvuru tarihinde aktif olarak çalışmaya devam ediyorlarsa işten çıkış belgesi eklemeleri gerekiyor. Aktif çalışma yoksa sadece başvuru formu ve kimlik yeterli olacaktır.

SGK Emeklilik işlemleri için nereye başvurulur?

Başvurular son sigorta kolunun tabi olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılacak. Bağkurlular için bağkur dosyasının bağlı olduğu SGK, 4a ssk sigorta kolunda olanlar için işyerinin bağlı olduğu SGK, 4c emekli sandığı kapsamındaki memurlar için ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü- Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Ankara adresine başvurular yapılacak.

SGK emeklilik işlemleri nasıl başlatılır?

Gerekli tüm şartlar sağlanıyorsa yukarıda belirtilen şekilde ve belirtilen formlarla SGK’ya elden, posta ya da e devlet sistemi üzerinden başvuru yapılır. Başvuru üzerine SGK dosyayı inceler. Birleştirilmesi gereken hizmetler varsa birleştirilir. Sonra herhangi bir sorun yoksa aylık bağlanır.

Aylık takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Başvuru tarihinden itibaren bağlanmaz. İlk emekli maaşı talep formunda bir banka belirtildiyse ilk maaştan itibaren o bankaya gönderilir. Belirtilmediyse Ziraat Bankası’na gönderilir.

Aylık bağlandıktan sonra kişiye SGK tarafından aylığın alınacağı tarih, birikmiş aylık tutarları gibi bilgilerin yer aldığı yazı gönderilir. Yazı alındıktan sonra tahsis numarasının son rakamı esas alınarak  yazıda belirtilen tarihte aylık birikmiş bir şekilde bankadan alınabilecek.

SGK emeklilik işlemleri ne kadar sürer?

Gelelim konu hakkında çok sorulan soru olan emekli maaşımı ne zaman alırım sorusunun cevabına. Bunun için tek bir cevap vermek yanlış olacaktır. Ancak ortalama bir süre belirtmek gerekirse başvurudan itibaren ortalama 1,5-2 ay içerisinde bağlandığını söyleyebiliriz.

Aylığın bağlanacağı süre SGK iş ve işlem yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ayrıca birden fazla hizmeti olanlar için hizmet birleştirme işlemleri olacağından daha da uzun sürebilir. En uzun aylık bağlama işlemi yurtdışı emeklilikte. Çünkü yurtdışı ile yazışmalar yapılmakta. Süreç 5-6 aya kadar uzayabilmekte.


2 Yorum
  1. Ali Koc

    Farz edelim ben Islemleri yaptim vede Bana yatiracagim para miktari geldi… Simdi ben o parayi Tüm olrarakmi yoksa Taksitle’mi ödeyecegim? Nasil oluyor bu Taksitlendirme isi?

    1. zafer

      Merhaba. Tebliğ aldıktan sonra 3 ay içerisinde peşin ve tek seferde ödemeniz lazım.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.