Emeklilik İşlemleri 2020

2 1.649

Emeklilik işlemleri emeklilik hakkı elde edenler açısından kafa karıştırıcı olabilmekte. 2020 yılı itibariyle emeklilikte gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını tamamlamış olmakla birlikte emekliliğe başvuru yapacakların izlemesi gereken yol bu yazımızda kapsamlı olarak anlatılacaktır.

Başvurunun nasıl yapıldığı, sonuçlanma süresi ve sonrasında yapılacakların hepsi konusunda tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sgk emeklilik işlemleri ne zaman başlatılır ?

Başvuru işlemini emeklilik için gerekli olan yaş, prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının üçünü birlikte tamamladığınız tarihten itibaren yapabilirsiniz. Başvurular son çalışmanın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna elden, posta ve ya kargo yolu ile yapılabilmekte. Ayrıca e-devlet üzerinden online olarak da başvurunun yapılabilmesi mümkün.

Başvuru için SGK gelir, aylık talep formu ve kimlik fotokopisine ilave olarak bağkurlular için ib formu diğer adı ile sigortalılık belgesi istenmektedir. 4a ssk kapsamında çalışanlar ise başvuru tarihinde aktif olarak çalışmaya devam ediyorlarsa işten çıkış belgesi eklemeleri gerekiyor. Aktif çalışma yoksa sadece başvuru formu ve kimlik yeterli olacaktır.

Emeklilik başvurusu nereye yapılır ?

Başvurular son sigorta kolunun tabi olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılacak. Bağkurlular için bağkur dosyasının bağlı olduğu SGK, 4a ssk sigorta kolunda olanlar için işyerinin bağlı olduğu SGK, 4c emekli sandığı kapsamındaki memurlar için ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü- Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Ankara adresine başvurular yapılacak.

Emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Gerekli tüm şartlar sağlanıyorsa yukarıda belirtilen şekilde ve belirtilen formlarla SGK’ya elden, posta ya da e devlet sistemi üzerinden başvuru yapılır. Başvuru üzerine SGK dosyayı inceler. Birleştirilmesi gereken hizmetler varsa birleştirilir. Sonra herhangi bir sorun yoksa aylık bağlanır.

Aylık takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Başvuru tarihinden itibaren bağlanmaz. İlk emekli maaşı talep formunda bir banka belirtildiyse ilk maaştan itibaren o bankaya gönderilir. Belirtilmediyse Ziraat Bankası’na gönderilir.

Aylık bağlandıktan sonra kişiye SGK tarafından aylığın alınacağı tarih, birikmiş aylık tutarları gibi bilgilerin yer aldığı yazı gönderilir. Yazı alındıktan sonra tahsis numarasının son rakamı esas alınarak  yazıda belirtilen tarihte aylık birikmiş bir şekilde bankadan alınabilecek.

Ne kadar emekli maaşı alırım ?

Başvurumuzu yaptık. Tabi ki ne kadar maaş alacağımızı da merak ediyoruz. Biz sizin için bunu hesaplıyoruz. Hemen https://www.sgksorusor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-alirim-7497/ sayfamızı ziyaret ederek ortalama alabileceğiniz emekli maaşını hesap edebilirsiniz.

Emeklilik işlemleri ne kadar sürer 2020

Gelelim konu hakkında çok sorulan soru olan emekli maaşımı ne zaman alırım sorusunun cevabına. Bunun için tek bir cevap vermek yanlış olacaktır. Ancak ortalama bir süre belirtmek gerekirse başvurudan itibaren ortalama 1,5-2 ay içerisinde bağlandığını söyleyebiliriz.

Aylığın bağlanacağı süre SGK iş ve işlem yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ayrıca birden fazla hizmeti olanlar için hizmet birleştirme işlemleri olacağından daha da uzun sürebilir. En uzun aylık bağlama işlemi yurtdışı emeklilikte. Çünkü yurtdışı ile yazışmalar yapılmakta. Süreç 5-6 aya kadar uzayabilmekte.

4c emeklilik işlemleri ne kadar sürer ?

4c yani emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarının emekli maaşları başvuru tarihinden sonraki ay başında bağlanmakta. Zira emekliliğe ayrılmadan önce Kurum onayı gerektiğinden ve bu Kurum onayı süresince hizmetler birleştirildiğinden memurların emekli aylıkları erkenden bağlanabilmekte. En fazla süren ise 1-1,5 ay arasında sürmekte.

Yurtdışı emeklilik işlemleri ne kadar sürer ?

En uzun süren aylık bağlama işlemleri yurtdışı borçlanması yapanlar için geçerlidir. Bağlanma süresi başvuru yapılan SGK’ya göre farklılık gösterse de ortalama olarak 3-4 ay sürebilmekte. Borçlanmayı ödedikten sonra emeklilik talep formunu vermiş olduğunuzdan emin olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Emeklilik bilgileri

Aldığınız ya da alacağınız emekli maaş tutarı, emekli maaşındaki kesinti oranı, maaşı alacağınız tarih ve emekli tahsis numarası gibi tüm bilgileri E devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemini e devlette;

 • SGK emekli bilgileri için SGK-4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur emekli bilgileri için SGK-4B Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı maaş bilgisi için ise SGK-4C Aylık bilgisi menüsünden öğrenebilirsiniz.

Sgk emeklilik takibi

Emekli maaşınız bağlandı ise yukarıdaki e devlet menüleri aracılığı ile aylık bilgilerinizi görüntüleme şansınız var. Ancak henüz başvurunuz üzerine emekli maaşınız bağlanmadı ise SGK evrak takibinden son durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Emeklilik başvurunuzun ne durumda olduğunu evrak takip sisteminden takip etmek için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-evrak-takibi-975/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk hizmet birleştirme ne kadar sürer ?

Hizmet birleştirme işlemleri eskisi kadar uzun sürmemekte. SGK artık diğer SGK’lardan hizmetleri online olarak istediğinden ve yazışma yapılmadığından işlemler kısa sürmekte. Genelde ortalama en fazla 1 ay içerisinde hizmetlerin birleştirilmesi işlemi tamamlanmakta.

Emeklilik işlemleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Ali Koc

  Farz edelim ben Islemleri yaptim vede Bana yatiracagim para miktari geldi… Simdi ben o parayi Tüm olrarakmi yoksa Taksitle’mi ödeyecegim? Nasil oluyor bu Taksitlendirme isi?

  1. zafer

   Merhaba. Tebliğ aldıktan sonra 3 ay içerisinde peşin ve tek seferde ödemeniz lazım.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.