Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır 2020

46 3.775

Kıdem tazminatı nasıl alınır ? Çalışanlar açısından en büyük güvencelerin başında gelen kıdem tazminatı hakkında tüm detayları, örnek dilekçeleri ve ihtarname örneklerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

2020 senesinde işten ayrılmayı düşünen çalışanlar için tazminat almanın püf noktalarını ve tazminat için ihtiyaç duyulan şartları tek başlık altında topladık.  Bu yazımızda 2020 yılı içinde işten ayrılmayı düşünenler için detaylı ve güncel olarak kıdem tazminatı almanın şartlarına değineceğiz.

Tazminat alma şartları 2020

Tazminat almanın şartları içinde en mühimleri ve eğer olmazsa olmaz olanları işyerinden kendi isteğiniz ve kusurunuz haricinde ayrılmanız ve işyerinde minimum 1 senelik çalışmanızın bulunması gerekiyor. Kıdem tazminatı alma koşulları içinde yer edinen kendi isteğiniz ve kusurunuz ile işten ayrılma durumunun bazı istisnaları bulunmaktadır. Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat hak edebileceğiniz durumlar aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir.

Kendi isteği ile ayrılan tazminat alabilir mi 2020

İşten kendi isteğiniz ile ayrıldığınız aşağıdaki istisnai durumlarda işveren tazminatödemek zorundadır.

 • Emeklilik,
 • Malulen emeklilik,
 • Sağlık sıkıntısı sebebiyle işten ayrılma,
 • Evlenen hanımefendilerin resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde kendi isteği ile ayrılması, Detaylı bilgi için https://www.sgksorusor.com/evlilik-tazminati-hesaplama-7651/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • İşverenin terbiye ve iyiniyet kurallarına aykırı davranması, maaş ödememesi v.s. şeklinde zorlayıcı durumların var olması halinde kendi isteğiniz ile bile işten ayrılsanız işveren tazminatınızı ödemek zorundadır.

Kıdem tazminatı almak için bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat ederseniz işveren size tazminat ödemek zorundadır. Tüm püf noktaları öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-almanin-puf-noktalari-437/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tazminat hesaplama 2020

2020 senesinde işten çıkmanız halinde tazminatınızı kolayca hesaplayabileceğiniz bir uygulama geliştirdik sizin için. Ne kadar tazminat alabileceğinizi bize yorum bölümünden yazın hesaplayalım. 

Kıdem tazminatı şartları nedir konusunu anlatmaya çalıştık. Aşağıda kıdem tazminatı ile ilgili oldukca sorulan bazı sorular ve cevapları mevcuttur. Siz de kafanıza takılanları yazının sonundaki Sual Sor bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı 2020

Kıdem tazminatı 3600 günü tamamlayarak işten ayrılanlara da ödenmektedir. 3600 günden tazminat alabilmek için yukarıda belirtilen tazminat almak için şartların haricinde sigorta başlangıç tarihinizin 09.09.1999 tarihinden ilkin olması ve sigortadan 3600 gün ile yaş haricindeki emeklilik şartlarını elde etmiş olmanız gerekmektedir. 3600 gün ile belirtilen bu kıdem tazminat alma şartlarını sağlıyorsanız ilk olarak yukarıda örneğini vermiş olduğumuz dilekçe ile SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı almanız ve sonrasında da işyerinize emeklilik öne sürülen sebebi ile işten ayrılmak istediğinizi bu yazı ile beraber bildirmeniz gerekiyor.

1999 sonrası sigortalı olanlarda ise emeklilik öne sürülen sebebi ile kıdem tazminatı alabilmek için emeklilik için lüzumlu olan yaş harici sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarının sağlanması gerekiyor.

3600 gün tazminat dilekçesi 2020

SGK’dan kıdem tazminatı alabilmek için kıdem tazminatı dilekçe örneğiniz şu şekilde olabilir;

 • ……………Sosyal Güvenlik Merkezine
 • İşyerine verilmek suretiyle tarafıma kıdem tazminatı alabilir yazısının verilmesi hususunu arz ederim.
 • Detaylı yazmanıza gerek yok. Yukarıdaki şeklinde bir Sosyal Güvenlik Kurumu kıdem tazminatı alabilir yazısı dilekçe örneği yazmanız kafi olacaktır.

Sgk’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı örneği

Sgk kıdem tazminatı alabilir yazısı alabilmeniz için öncelikle bağlı olduğunuz SGK’ya yukarıda örneği verilmiş olan dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru üzerine düzenlenecek olan kıdem tazminatı yazısı örneği aşağıdaki gibi olacaktır;

 • İlgi: ….. tarih ve ….. sayılı dilekçeniz;
 • İlgide kayıtlı talebiniz üzerine Kurumumuz Bilgi İşlem ve Dosya Kayıtlarında yapılan sorgulama sonucunda 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesi gereği emeklilik için yaş dışındaki şartları …./…../….. tarihi itibariyle sağlamış olduğunuz görülmektedir. Bilgilerinize rica ederiz. 

Tabi yukarıda örneğini vermiş olduğumuz sgk kıdem tazminatı yazısı örneği standart bir format değildir. İçerik aynı kalsa da bazı ufak değişiklikler olmaktadır. Ancak yazıda 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesi ibaresinin geçmesi gerekmektedir.

3600 istifa dilekçesi örneği

Eğer 3600 günden tazminat alarak işten ayrılacaksanız şunu bilmenizde yarar olacaktır. İlk defa adınıza prim ödeme tarihinin 08.09.1999 tarihi ve ya öncesinde olması ve en az 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 prim gününü tamamlayıp yaş dışındaki emeklilik şartlarını sağlamış olmanız gerekiyor. Aksi halde 3600 günden işten çıkarak tazminat hakkı elde edemezsiniz. Ayrıntılar için 3600 günden emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer şartları sağlıyorsanız öncelikle 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı dilekçe örneği ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak yazı almanız gerekiyor. SGK’dan 3600 kıdem tazminatı yazısını aldıktan sonra aşağıda örneği verilen istifa dilekçesi ile işverene başvurabilirsiniz. Tabi ihbar sürelerini de göz ardı etmemeniz gerekiyor.

 • İşyerinizde …../…../……. tarihinden beri çalışmaktayım. Emeklilikte yaş dışındaki sigortası süresi ve prim gün şartını sağladığım ekte SGK’dan almış olduğum yazıda görülmektedir. 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesi gereği tazminatımın ödenerek iş sözleşmenin …./…./….. tarihinden itibaren feshedilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı işveren ödemezse

Tüm süreci eksiksiz olarak yerine getirmiş olsak bile çoğu durumda işverenler maalesef tazminat ödemeye yanaşmamakta. Bu durumda talepten sonra 30 gün bekledikten sonra eğer ödemezse aşağıda örneği de verilen 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı ihtarname örneği ile noter aracılığı ile işverene ihtarname çekmeniz gerekmektedir. İhtarname üzerine işveren yine tazminatı ödemeye yanaşmazsa bu durumda arabulucu bürosuna başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kıdem tazminatı bordrosu 2020

Kıdem tazminatı bordrosunun bir örneği aşağıdaki gibidir;

 

Kıdem tazminatı ihtarname örneği

İşçinin tazminat ödemelerinin, maaşın geç ödenmesi v.s. şeklinde alacakların geç ödenmesi halinde noter aracılığı ile işverene gönderilecek ihtarname örneği aşağıdaki gibidir;

Alabileceğiniz en yüksek tazminat tutarına kıdem tazminatı tavanı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Kıdem tazminatı alma yolları, kıdem tazminatı ile alakalı soru ve cevapları ve kıdem tazminatı alabilme şartlarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Kıdem tazminatı mevzusunda kafanıza takılan tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

46 Yorum
 1. sertaç

  eşim 1995 yılında ılk sıgorta baslangıcı var suan 4900 iş gunu ile bırlıkte. kıdem tazmınatı yazısı almak ıcın sıgortaya gıttıgınde 1995 yılındakı calıstıgın ısyerı prımını yatırmamıstır sadece giriş yapmıstır o yuzden yazı veremeyız demısler.bu konuda ne yapmamız gerekır

  1. Editor

   1999/09 ay öncesinde prim ödemesi olan bir dönem yoksa 3600 gün ile yazı alamazsınız. En doğru yönlendirmeyi size en yakın olan Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden almanızı öneririz.

   1. Yüksel

    Merhaba. 1996 yılı sigorta başlangıçı ve 6100 gün sigorta primi ödemem var. Sgk dan tazminat alır yazısı alıp iş yerine verdim. fakat işyeri hemen böyle işten ayrılamayacağımı ihbar süresi olduğunu ve tazminat odemeyecegini söyledi. Bende noterden ihtarname gönderdim. Gercekten
    İhbar süresi var mıdır? Verdiğim süre geçti hala ödeme yapmadılar. Bundan sonra benim ne gibi adımlar atmam gerekiyor. Teşekkürler.

    1. Editor

     Evet İhbar süresi var. Önceden işten çıkacağınızı bildirmeniz ve İhbar süresi kadar da beklemeniz gerekiyor. Ödeme olmadı ise ara bulucu bürosuna başvurabilirsiniz. Ara bulucu ile sorununuz çözülmez ise adli mercilere başvuru yapabilirsiniz.

 2. Hatice

  22 08 2015 ten beri çalışıyorum 16 06 2019 tarihinde nikahın var nekadar tazminat alırım askari ucretliyim

  1. Editor

   Tayin nedeni ile ayrılmada tazminat ödenmez.

 3. Mso

  20.12.1998 de sgk başlangıcı
  Bu işyerine 24.04.2004 te başladım kendi istegimle ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim nekadar alabilirim???? Brüt:3484 tl

  1. Editor

   Evet alabilirsiniz. 3600 günden tazminat alabilir yazısı aldıktan sonra işyerinize başvurun.

 4. Sabri

  01 03 1999 sigorta girişim var 4800 günüm var kıdem tazminatı alabilirmiyim 1999 da 60 günüm var birinci dönem 01.01.1982 dogumluyum

  1. Editor

   Tazminat için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumundan 3600 günden tazminat alabilir yazısı almanız lazım. Sonra işyerine emeklilik gerekçesi ile işten çıkacağınızı bu yazı ile birlikte beyan etmelisiniz.

 5. Hasan

  1 hafta önce 04 koduyla işten çıkarıldım. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı hakkım bulunuyor. Evraklara peşin aldığıma dair imza attım fakat daha 1 hafta oldu ve verdiklerine dair kanıtları yok yatıracaklarını diye imzaladım. Bugün Yıllık izin ücretimi istedim yatırdılar diğer tazminatları ne zaman yatıracaksınız diyorum kalanı elden aldın bişey kalmadı diye yalan konuşup tazminatın üstüne yatıyorlar ama bu ödemeler banka üzerinden verilmek zorunda bilmiyorlar mı? İhtarname çekeceğim başka ne yapmam gerekiyor?

  1. Editor

   İmzalanan ibraname tazminat ödemesi yapılmadığı için geçersizdir. Banka kanalı ile ödemenin sağlanması gerekiyor. İhtarname çekin eğer ödemez ise arabulucu ya başvurun.

 6. Sabri

  Sgk dan yazı aldım kidem tazminati alabilir diye iş yerinin vermeme gibi bir tavrı olabilirmi ve tazminati yatırma süresi kaç gundur

  1. Editor

   İşveren normalde ödemek zorunda. Ancak tabi ki bazıları vermemezlik yapıyor. Bu durumda vakit kaybetmeden ihtarname çekilmesi ve yine ödenmemesi halinde arabulucuya gidilmesi gerekiyor.

 7. tarik cengiz

  03/08/2016 tarihinden beri özel bir lisede öğretmenim gelecek eğitim öğretim dönemi için fiyatta anlaşamadık ve kurumdan ayrılacağım kıdem tazminatı almak için nasıl bir yol izlemem lazım

  1. Editor

   Kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde tazminat hakkınız olmaz. Eğer ilk ssk ya da diğer sigorta kolları kapsamında giriş tarihi 08.09.1999 tarihi öncesi ise bu durumda hak edilebilir.

 8. Osman Cengiz

  İş yerimin taşınması nedeniyle işten ayrılmak istiyorum kıdem ve ihbar tazminatını alabilirmiyim

  1. Editor

   Ne yazık ki alamazsınız. Geçerli bir neden beyan etmeniz gerekmektedir. İş yerinin taşınması bu kapsama dahil değildir.

 9. Tolga

  Merhaba,
  1995 SGK girişliyim. 16 ay çalıştığım son İş yerimden çıkarıldım. Çıkarken 3600 gün ve 15 Yıl Kıdem hakkımı bilmiyordum.
  Şimdi bu birikmiş tüm Kıdem tazminatlarımı almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
  ( İşime son verileli 1 Ay oluyor )

  Teşekkürler,
  Tolga

  1. zafer

   Merhaba. 3600 güne gerek yok. Eğer çıkış işveren tarafından verildiyse tazminat alma hakkınız var.

 10. Hasan

  Dogum tarihim 12.04.1983 sigorta başlangıcı 20.07.1998 prim 5360 bu durumda kendim istifa etsem kıdem tazminati alabilirmiyim

  1. zafer

   Merhaba. 3600 günden tazminat alabilir yazısını sgkdan alarak tazminat başvurusu yapabilirsiniz.

 11. Hakan

  Ssk girişim 1998 dogum tarihim 1983 15 yıl 3600 ile tazminat hakkim varmi

  1. zafer

   Merhaba. Evet 3600 gün ile var evet.

 12. aslihan asil

  Merhabalar 3600 gün 15 yıl hakkımla işten ayrılmak için SGK’ya başvurmak istiyorum.Noter kanalıyla mı başvurmam gerekiyor?

  1. zafer

   Merhaba. Notere gerek yok. Bizzat gidip alabilirsiniz sgkdan

 13. Şekernaz

  2 buçuk yıldır çalıştığım iş yerinde yakın zamanda yaşadığım bir rahatsızligimdan dolayı isten ayrilmam gerekiyor. Tazminat alma durumum var mıdır? Sigorta giriş tarihim: 9/16/1990

  1. zafer

   Merhaba. Sağlık problemini doktor raporu ile belgeleyerek çıkış talep etmeniz durumunda işveren tazminat ödemesi gerekir size.

 14. Dilek

  Merhaba, 1996 sgk girişliyim 3600 günden tazminat alma hakkı yazısını illa bağlı olduğumuz sgk’dan mı almamız gerekiyor?

  1. zafer

   Merhaba. Hayır herhangi bir Sgkdan alabilirsiniz.

 15. Turgut

  Selam aleyküm ben 2011 senesinde is yerime girdim ve 2019 hayır kadar çalıştım ve mobig ve bezdimek polikasi uyguluyor ben bayan çanta imalatında çalışıyorum makinası pakurunda çalışırken beni eksi 2te gonderdiler ve yük taşıyorum pireste çalışıyorum ben ciftarafli kasık fitik amilati oldum ve yük ve ayakta çalıştım için rahsiz lik geciriyorum şimdi ben 3491gunum var 3600 doldurmamışim işten ayrılirsam tazimattimi alabirmiuim

  1. zafer

   Merhaba. Beğer 08 Eylül 1999 tarihinden önce herhangi bir kapsamda başlangıç varsa alabilirsiniz. Yoksa maalesef 3600 günle tazminat hakkınız olmaz.

 16. Yasemin çavuş

  Ben 2018 işden ayrıldım 1 yıllık çalışmam ve 3600 günüm vardı sgk dan kıdem tazminatı alabilir yazısıyla işyerine verdim iş yeri tazminatı ödemedi aradan 1.5 yıl geçdi şimdi başka işyerinde çalışdım şimdi alamadığım geçmiş dönem tazminatımı alabilirmiyim.

  1. zafer

   Merhaba. Bunun için dava açmanız gerekiyor. Önce işverene ihtarname çekmelisiniz. Ödemezse arabulucuya başvurmanız gerekiyor.

 17. Ismail

  Ssk girisim 1986 suan calistigim is yerinden ayrilmak istiyorum 6 yillik calisma surecim var ssk dan nasil bi yazi almam gerekiyor tazminat hakkina sahipmiyim teşekkürler ederim

  1. zafer

   Merhaba. Toplamda 3600 gün yoksa yazı alamazsınız. Eğer 3600 gün varsa Sgkya gidin tazminat yazısı deyin. Onlar sizi yönlendirir.

 18. Kemal

  Merhaba ben 3600 yasasına uyuyorum 96 girişim ve 5500 günüm var fakat kısmi emeklilikle bir defa 3.5 sene evvel farklı bir işyerinden kıdemimi aldım şimdiki iş yerimden alabilirmiyim. İhtarda 3 iş gününde diye yazıyor ihbar zaman olarak 8 hafta çalışmam lazım bunu ihtarda nasıl belirtirim teş.

  1. zafer

   Merhaba. Evet tekrar emeklilik gerekçesi ile işten çıkarak tazminat alabilirsiniz. İhbar süreniz 8 hafta olacaktır. Dilekçenizde 8 haftalık ihbar süresini de göze alarak şu tarih itibariyle çıkışımın emeklilik gerekçesi ile yapılması şeklinde yazabilirsiniz.

 19. Naim

  İşe giriş tarihi 17.01.2012 işden ayrılış 14.03.2020 nekadar kdem tazminat alabilirim bürüt maaş 3 milyar 150 TL aylık 2 milyar 500 TL

  1. zafer

   Merhaba. Yaklaşık olarak 25700 TL tazminat alırsınız.

 20. Fatih

  merhaba işten çıkarıldım 4 gün oldu ve yerime başka bir işçi alındı fakat sigorta çıkışım yapılmamış olarak gözüküyor ve tazminatımı 6 ay sonra toplantı yapılıp görüşüldükten sonra verebiliriz cevabını aldım bu durumda ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim iyi günler

  1. zafer

   Merhaba. 1 ay içinde normalde tazminatınızın ödenmesi gerekiyor. Kanunda 6 ay bekletmek gibi bir uygulama yok.

 21. Cihan. C

  01.03.1999 girişliyim 3600 ayrılmak istesen benim tarihin tutuyomu 4000.iş günün var yasa 08.09.1999 den once diyor bana yansıyomu baya ay var

  1. zafer

   Merhaba. 3600 günden tazminat alarak işten ayrılabilirsiniz.

 22. Mehmet

  Selam 25.08.1977 doğumluyum sgk giriş tarihim 01.09.2000 dir. 20 yıl dır aynı şirkette çalışmaktayım 7200 prim günüm de var kendi isteğimle ayrılıp KIDEM TAZMİNATI alabilirmiyim. Alırsam yurt dışı na gidip çalışmayı düşünüyorum.
  1998.2000 arası askerlk var 18 ay boçlanırsam 1999 nın altına düşer mi 3600 dan alabilirmiyim yada

  1. zafer

   Merhaba. 7200 gün tamamlandı ise sgkdan tazminat alabilir yazısını temin edebilirsiniz. Bu durumda kendi isteğiniz ile ayrılsanız da işveren tazminat ödemek zorunda olur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!