Çiftçi Bağkur Emekli Maaşı 2020

0 827

Çiftçi bağkur emekli maaşı hesaplaması konusunda tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. İlk defa tarım bağkurundan emekli olacaklar bize ortalama ne kadar emekli maaşı alabileceği konusunda sorular sormakta. Biz de bu yüzden çiftçi bağkur emekli maaşı hesaplamasının ne kadar olduğu ve emeklilik halinde alınabilecek ortalama emekli maaşının ne kadar olacağı konusunu ayrıntılı olarak anlatmaya karar verdik.

Bu yazımızda mevcut çiftçi emeklisinin alabileceği zamlar ile ilk defa emekli olacaklara bağlanacak ortalama emekli maaşları ile emekli maaş hesaplamasında esas alınan durumlara değineceğiz. Eğer yazımıza geçmeden önce emekli olacağınız tarihi öğrenmek ve hesaplamak isterseniz https://www.sgksorusor.com/ciftci-bagkurlu-nasil-emekli-olur-288/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 tarım bağkur emekli maaşı hesaplama

Tarım/çiftçi bağkur emekli maaşları normal sigortaya ve esnaf bağkuruna göre düşüktür. Sebebi ise oldukça basittir. Tarım/çiftçi bağkurluları 2020 yılı itibariyle brüt asgari ücretin 27 günlük kısmı üzerinden prim ödemesi yapmakta. Bu 27 günlük süre 2023’de 30 gün olacak ancak 2023’e kadar çiftçi bağkuru kapsamında prim ödemesi yapanların prime esas kazancı ssk ve esnaf bağkuruna göre düşük olacağından alınacak emekli maaşı da düşük olacaktır.

Eğer prim ödemelerinizin tamamı çiftçi bağkuru ise çok yüksek emekli maaşı hayali kurmanızı önermem. Ancak ssk, esnaf bağkuru ya da başka sigorta kollarında yüksekten ödenen primler ya da borçlandığınız süreler varsa tabi ki maaşınız farklı olabilir. Emeklilikte 2008 öncesi ve sonrası geçen hizmetler de maaşı etkilemekte. Gelelim ortalama emekli maaşlarına.

Tarım bağkur emekli maaşı ne kadar ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli maaş tutarlarına. Bağ-Kur’da normal emeklilik, yaştan emeklilik, engelli emeklilik ve malulen emeklilik olmak üzere 4 aylık emeklilik türü bulunmakta. 1999/09 döneminde önce bağkur başlangıcı olan kadınlar için normal emeklilikte doldurulması gereken süre 7200 gündür.

Normal emekli maaşı yani 9000 gün ve ya 1999/09 öncesi başlayan  kadınlardan 7200 günden 2020 itibariyle çiftçi bağkurundan emekli olanların alabileceği ortalama emekli maaşı 1200-1300 TL civarında olacaktır.

Eğer birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa ve ya ek 5 tarım ssk ya da esnaf bağkuru kapsamında da prim ödemeniz mevcutsa alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesaplamak için https://www.sgksorusor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-alirim-7497/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur 15 yıldan emekli maaşı ne kadar

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bağkurda 5400 günü ve gerekli yaş şartını sağlayanlar yaştan emekli olabilmekte. 5400 günden yani yaştan emekli olanlar ise ortalama 800-1000 TL arasında emekli maaşı alacaklardır.

Tarım bağkur malulen emekli maaşı ne kadar ?

%40 ve üzeri raporu olan bağkurlu yaş beklemeden emekli olabilmekte. Engelli ya da malulen emekli olan tarım/çiftçi bağkurlusuna ödenecek ortalama emekli maaşı ise 1000-1200 TL arasında olacaktır.

En yüksek tarım bağkur emekli maaşı kaç lira ?

Emekli maaşları için belirlenen tavan tutar yoktur. Ama prim ödemelerinde tavan vardır. Bağkurlular taban aylık primin 7,5 katına kadar aylık primlerini yükseltebilmekte ve böylece kendi adlarına yüksek emekli maaşı almanın kapısını aralamakta. Ancak en yüksek emekli maaşı şu kadar demek zordur. Ortalama prime esas kazanca göre aylık belirlenir.

Bağkura başlama tarihinizi, toplam hizmet sürenizi, varsa diğer sigorta kollarındaki hizmetlerinizi yazmanız durumunda ne kadar maaş alabileceğinizi hesap edebiliriz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.