Çiftçi Bağkur Emekli Maaşı 2021

0 1.540

Çiftçi bağkur emekli maaşı hesaplaması konusunda tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. İlk defa tarım bağkurundan emekli olacaklar bize ortalama ne kadar emekli maaşı alabileceği konusunda sorular sormakta. Biz de bu yüzden çiftçi bağkur emekli maaşı hesaplamasının ne kadar olduğu ve emeklilik halinde alınabilecek ortalama emekli maaşının ne kadar olacağı konusunu ayrıntılı olarak anlatmaya karar verdik.

Bu yazımızda mevcut çiftçi emeklisinin alabileceği zamlar ile ilk defa emekli olacaklara bağlanacak ortalama çiftçi maaşı, çiftçi bağkuru ne kadar maaş alır, en düşük tarım bağkur emekli maaşı sorularının cevabını vereceğiz.

Tarım bağkuru emeklilik hesaplama

Bağkurlular yaştan 5400 günle, normal ise 9000 günden emekli olurlar. Eğer yazımıza geçmeden önce emekli olacağınız tarihi öğrenmek ve çiftçi bağkur emeklilik hesaplamak ve çiftçi emeklisi nasıl olunur öğrenmek isterseniz https://www.sgksorusor.com/ciftci-bagkurlu-nasil-emekli-olur-288/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz ilk prim ödeme tarihinizi ve doğum tarihiniz ile toplam hizmet sürenizi bize yorum kısmından yazın ne zaman emekli olacağınızı biz hesaplayalım.

2021 tarım bağkur emekli maaşı hesaplama

Tarım/çiftçi bağkur emekli maaşları normal sigortaya ve esnaf bağkuruna göre düşüktür. Sebebi ise oldukça basittir. Tarım/çiftçi bağkurluları 2021 yılı itibariyle brüt asgari ücretin 28 günlük kısmı üzerinden prim ödemesi yapmakta. Bu 28 günlük süre 2023’de 30 gün olacak ancak 2023’e kadar çiftçi bağkuru kapsamında prim ödemesi yapanların prime esas kazancı ssk ve esnaf bağkuruna göre düşük olacağından alınacak 4b tarım bağkuru emekli maaşı da düşük olacaktır.

Eğer prim ödemelerinizin tamamı çiftçi bağkuru ise çok yüksek tarım bağkuru emekli maaşları hayali kurmanızı önermem. Ancak ssk, esnaf bağkuru ya da başka sigorta kollarında yüksekten ödenen primler ya da borçlandığınız süreler varsa tabi ki maaşınız farklı olabilir. Emeklilikte 2008 öncesi ve sonrası geçen hizmetler de maaşı etkilemekte. Gelelim ortalama emekli maaşlarına.

Tarım bağkur emekli maaşı ne kadar ?

Gelelim asıl konumuz olan çiftçi emekli maaşı tutarlarına. Tarım bağ-kurunda normal emeklilik, yaştan emeklilik, engelli emeklilik ve malulen emeklilik olmak üzere 4 aylık emeklilik türü bulunmakta. 1999/09 döneminde önce bağkur başlangıcı olan kadınlar için normal emeklilikte doldurulması gereken süre 7200 gündür.

  • Normal çiftçi bağkur maaşı yani 9000 gün ve ya 1999/09 öncesi başlayan  kadınlardan 7200 günden 2021 itibariyle çiftçi bağkurundan emekli olanların alabileceği ortalama tarım bağkuru emekli maaşı en düşük 1500 TL olacaktır. Prime esas kazancı yüksek olanların bağkur çiftçi emekli maaşı daha yüksek olacaktır.
  • Eğer birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa ve ya ek 5 tarım ssk ya da esnaf bağkuru kapsamında da prim ödemeniz mevcutsa alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesaplamak için https://www.sgksorusor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-alirim-7497/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur 15 yıldan çiftçi bağkur emekli maaşı ne kadar ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bağkurda 5400 günü ve gerekli yaş şartını sağlayanlar yaştan emekli olabilmekte. 5400 günden yani yaştan emekli olanların 2021 yılı en düşük çiftçi bağkuru emekli maaşı1500 TL olacaktır.

Tarım bağkur malulen emekli maaşı ne kadar ?

%40 ve üzeri raporu olan bağkurlu yaş beklemeden emekli olabilmekte. Engelli ya da malulen emekli olan tarım/çiftçi bağkurlusuna ödenecek ortalama emekli maaşı ise en düşük 1500 TL olacaktır. Nasıl malulen emekli olabileceğiniz, izlemeniz gereken yol ve tüm detaylara malulen emeklilik şartları başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En yüksek tarım bağkur emekli maaşı kaç lira ?

Emekli maaşları için belirlenen tavan tutar yoktur. Ama prim ödemelerinde tavan vardır. Bağkurlular taban aylık primin 7,5 katına kadar aylık primlerini yükseltebilmekte ve böylece kendi adlarına yüksek emekli maaşı almanın kapısını aralamakta. Ancak en yüksek emekli maaşı şu kadar demek zordur. Ortalama prime esas kazanca göre aylık belirlenir.

Tarım bağkur emekli maaşı ne zaman yatacak ?

Bağkurlu emeklinin kendisi ile yetim maaşı ve dul maaşı alanların aylıkları sicil rakamlarının sonuna göre belli tarihlerde ödenir. Bağkur numarasının son rakamına göre bağkur tarım emekli maaşı ödenme tarihleri aşağıdaki gibi olacaktır;

  • 9,7 ve ya 5 olanlar 25’inde,
  • 3 ve ya 1 olanlar 26’sında,
  • 8,6 ve ya 4 olanlar 27’sinde,
  • 2 ve ya 0 ise olanlar 28’inde emekli maaşlarını çekebilmekte.

2021 çiftçi bağkur primi ne kadar ?

Çiftçi bağkur primleri asgari ücret üzerinden hesaplanır. Asgari ücret yükseldikçe ödenecek tarım bağkuru primleri de yükselmiş olmaktadır. Bu çerçevede asgari ücret üzerinden güncel prim tutarlarına bağkur primi ne kadar başlıklı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkura başlama tarihinizi, toplam hizmet sürenizi, varsa diğer sigorta kollarındaki hizmetlerinizi yazmanız durumunda ne kadar maaş alabileceğinizi hesap edebiliriz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.