Sağlık Yönetimi Maaşları Ne Kadar 2021

0 10.108

Sağlık yönetimi maaşları son dönemin en çok araştırılan konularının başında gelmekte. Ülkemiz sağlık turizmi açısından gün geçtikte daha da çok gelişme sağlamakta ve bu alanda Dünyada iddialı bir konuma sahip olmaya devam etmektedir. Sağlık sektöründeki bu gelişme beraberinde kalifiye personel ihtiyacını da doğurmakta. İşte sağlık yönetimi bölümü de tam da burada devreye girmekte.

Hem özel sektöre hem de Kamuya kalifiye idari personel yetiştirmek için açılan bu bölüme olan rağbet de oldukça fazla olmakta. Bu yazımızda sağlık yönetimi nedir ne iş yapar maaşı ne kadar, sağlık kurumları işletmeciliği maaşları ne kadar ve sağlık yönetimi iş imkanları ve maaşları konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sağlık yönetimi nedir ?

Sağlık Yönetimi, sağlık alanında faaliyet gösteren sağlık hizmet sunucularının işletilmesi, idaresi ve faaliyetlerinin planlanması kısmında ihtiyaç duyulan yetki ve bilgi sahibi kişilerin eğitilmesi ve yetiştirilmesi amacıyla açılan bölümdür.

Sağlık yönetimi mezunu ne iş yapar ?

Peki sağlık yönetimi ne iş yapar ? Başlıca sorumlulukları ve görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sağlık hizmet sunucusunun performansını düzenleme ve koordine etme sürecini planlamak,
  • Sağlık hizmet sunucularının iş ve idari faaliyetlerini denetlemek,
  • Klinik olan veya klinik olmayan çalışan, ortak işletmeler, sigorta firmaları, Kamu kurumları vb. dahil olmak üzere genel iç sağlık sisteminin işleyişinden sorumlu olurlar.
  • Bölüm mezunları “SAĞLIK KURUMU İŞLETMECİSİ” unvanı alırlar.

Sağlık yönetimi iş olanakları

Yukarıda da değindiğimiz gibi ülkemizde birçok özel hastane, devlet hastanesi ve üniversite hastanesi bulunmaktadır. Ayrıca şehir hastanelerinin de artması ve özel sektörde faaliyette bulunan sağlık hizmet sunucularının artış göstermesi ile birlikte bu alanda ihtiyaç duyulan idareci sayısı da artmaktadır. Sağlık yöneticilerinin hem özel sektörde hem de Kamuda çalışma imkanları bulunmaktadır.

Esasında idareci olarak başlamaları gerekir ancak özel sektörde ne yazık ki tecrübe kriteri arandığından genelde normal kadroda başlatılmakta ve yeteneğine göre yükselme sağlanmaktadır. Sağlığa olan ihtiyacın özellikle pandemi süreci ile ekstra anlaşılması ile birlikte bu bölüm mezunlarına olan ihtiyacın da hem günümüzde hem de gelecekte büyük bir oranda devam etmesini bekliyoruz.

Sağlık yönetimi maaşı ne kadar ?

Sağlık yönetimi bölümü maaşları devlette ve özel sektörde çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Kamuda sağlık yönetimi mezunu maaşı 657 sayılı kanun gereği ve sağlık hizmetleri sınıfı esas alınarak hesaplanmakta iken özel sektörde sağlık yöneticisi maaşları tecrübe kriteri göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Bu yüzden sağlık yönetimi özelde ne kadar maaş alır, devlette 4 yıllık sağlık yönetimi maaşları ne kadar sorularının cevaplarını aşağıda ayrı başlıklar altında vermeye çalışacağız.

Devlette sağlık yönetimi ne kadar maaş alır ?

Devlette sağlık yönetici maaşları 657 sayılı Kanun gereği hesap edilmektedir. 657 sayılı kanuna göre devlet memurları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında maaşlarına zam almaktadırlar. 2021 yılı güncel zam oranları ile birlikte devlette sağlık yöneticisi maaşı idareci kadrosunda göreve başlayanlar için ortalama 4500-5000 TL arasında, Müdür ve üzeri pozisyonlarda göreve başlayanlarda ise sağlık yönetimi devlet maaşları ortalama 6000-6500 TL arasında değişmektedir.

Özelde sağlık yönetimi maaşları 2021

Sağlık yönetimi özel hastane maaşları belirlenirken tabi ki en önemli kriter olan tecrübe kriteri göz önünde bulundurulmaktadır. Ayrıca hastanenin Kurumsallığı ve sözleşme de hastane yönetimi maaşlarını belirlemektedir. Bu yüzden özelde sağlık yönetimi mezunları maaşları şu kadardır demek yanlış olacaktır. Ancak ortalama olarak yeni mezun olanlara ödenen hastane yöneticiliği maaşı 3500-4000 TL aralığında olmaktadır. Tecrübenin artması, müdür ve üstü pozisyonlarda görev verilmesi durumunda ortalama sağlık idaresi maaşları 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sağlık turizmi işletmeciliği maaşı 2021

Özellikle Covid-19 pandemisi nedeniyle sağlık turizmine olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Ülkemiz de bu alanda gelişmiş ülkelerden daha iyi bir konumda yer almaktadır. Özel sektör olmasından kaynaklı olarak sağlık turizmi maaşları da çeşitli faktörlere göre farklılık teşkil etmektedir. En önemli faktör tabi ki tecrübedir. Bu alanda yeni mezun sağlık kurumu işletmeciliği maaşları 2021 yılı için ortalama 3500-4000 TL olurken tecrübeliye ödenen ortalama sağlık turizmi işletmeciliği maaşları ortalama 6500-7500 TL aralığında olmaktadır.

Sağlık kurumları işletmeciliği maaşı 2021

Sağlık yönetimi bölümü sağlık kurumları işletmeciliği olarak adlandırılan bölümle aynıdır. Dolayısıyla yukarıda sağlık yönetimi ne iş yapar maaşı ne kadar kısmında değindiğimiz konular ve güncel maaş tutarları sağlık kurumları işletmeciliği için de geçerlidir.

Sağlık yönetimi okuyanların yorumları

Bölümle ilgili yorumlara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Siz de yorum yaparak hem bölümü tercih etmeyi düşünenlere yol gösterebilirsiniz.

Sağlık yönetimi bölümü nedir ne iş yapar maaşı ne kadar konularında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.