Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım 2021 ?

4 4.746

Bugün emekli olsam ne kadar alırım ? Siz de bu soruyu soruyor musunuz ? Eğer emekliliğiniz yaklaştı ve ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi merak ediyorsanız o halde doğru yerdesiniz.  Emekli olduğunuzda alabileceğiniz aylık miktarı birçok faktöre göre değişkenlik gösterebilir.

Herkese aynı oranda ve ya eşit emekli aylığı ödenmesi mümkün değildir. Alınacak emekli maaşında prim ödeme dönemleri, ortalama prime esas kazanç ve en önemlisi de prim ödemesi yapılan sigorta kolu büyük önem arz etmektedir. Bu yazımızda bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun ayrıntılı cevabını bulabilir,  emekli olduğunuzda alabileceğiniz ortalama emekli maaşı miktarını öğrenebilir, dilerseniz yazı sonundaki yorum bölümünden bize yazarak alacağınız emekli maaşını sorabilirsiniz.

2021 emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Şimdi emekli olsam kaç para maaş alırım sorusunun cevabına geçmeden önce dilerseniz hesaplamanın nasıl yapıldığına kısaca değinelim. Emekli maaşı hesaplaması yapılırken ortalama prime esas kazanç ve primlerin geçtiği dönemdeki aylık bağlama oranları esas alınır. 2000 öncesi geçen çalışmalarda ya da bağkur prim ödemeleri için aylık bağlama oranı %80 civarında iken 2008 sonrası %40’a kadar indirilmiştir. Böyle olduğundan da 2000’den sonra emekli olanlar ile öncesinde emekli alanların emekli aylıkları arasında büyük farklılıklar olabilmektedir.

Alınacak emekli maaşında her ne kadar ortalama prime esas kazanç önem arz etse de prim ödemesinin yapıldığı sigorta kolu da önem arz etmekte. Eğer tarım/çiftçi bağkuru, 2925 tarım ssk ya da Ek 5 kapsamında prim ödediyseniz çok da yüksek emekli maaşı hayali kurmamanızı öneririz. Şimdi gelelim primleri asgariden ödenenler için alınacak ortalama emekli maaşı tutarlarına.

SSK’dan şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım ?

SSK emekli sandığının ardından en yüksek emekli maaşının alındığı sigorta koludur. Eğer ssk kapsamında hizmetlerinizin tamamı ya da büyük bir kısmı ve ya borçlanma sürelerinizin büyük bir kısmı 2000 öncesi ise yüksek emekli maaşı hayali kurabilirsiniz ki maaşınız yüksek de olacaktır. Ama ağırlıklı olarak sigortalı çalışmalar ve ya borçlanma süreleriniz 2008 sonrası ise maaşınız yarı yarıya düşecektir. Peki 4a ssk kapsamında bugün emekli olsam ne maaş alırım ? İşte prim ödeme dönemlerine göre ortalama emekli maaşı tutarları:

 • SSK’da primleri asgariden ödenmiş ve hizmetin/borçlanmanın büyük kısmı 2000’den önce olanlara ortalama 2000-2200 lira civarında aylık bağlanır.
 • Eğer 2000 öncesi ve 2000 sonrası olmak üzere hizmetler/borçlanmalar eşite yakın olacak şekilde ise bu durumda da 1800-2000 lira arasında alırsınız.
 • Şayet hizmetlerin/borçlanmaların büyük kısmı 2008 sonrasında ise 2021 yılı için en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.
 • SSK’da 3600 günden emekli olacaklarda da durum aynı şekildedir. Eğer 3600 günden emekli olursanız alacağınız aylık tutarı yukarıda normal ssk ile belirtilen tutarlar ile aynı olacaktır. Yani alınacak emekli maaşında prim ödemesi ya da borçlanmanın geçtiği süreler büyük önem arz etmekte.

Eğer ek 5 tarım ssk kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenmek için hemen  ek 5 emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk emekli maaşı hesaplama – ne kadar maaş alırım diyenler için

Alabileceğiniz aylık tutarını SGK’nın geliştirmiş olduğu ssk emekli maaşı hesaplama sisteminden bilgilerinizi girerek de öğrenebilirsiniz. Bu uygulama üzerinden alınan sonuç emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşına yakın olmaktadır. Hemen 4a emekli maaşı hesaplama robotu sayfasını ziyaret ederek alabileceğiniz aylığı kendiniz hesap edebilirsiniz.

Bağkurdan şu an emekli olsam ne kadar maaş alırım

Bağkurda iki çeşit emeklilik vardır. Birisi 5400 günle yaştan emeklilik diğeri ise 9000 gün üzerinden normal emeklilik. Tarım/çiftçi bağkurlu ile esnaf/şirket ortaklığından bağkurlu olanlara ödenen maaş tutarları prime esas kazanç farkından dolayı farklılık gösterir.

 • 2021 itibariyle çiftçi/tarım bağkurdan 5400 gün ile emekli olacaklara ödenen en düşük emekli maaşı 1500 liradır.9000 günden olacaklar için de en düşük emekli maaşı 1500 lira olacaktır. Güncel çiftçi bağkur emekli aylıklarını öğrenmek ve hesaplama yapmak için çiftçi bağkuru emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Esnaf/şirket ortaklığı bağkurundan 5400 günden emekli olanlara en düşük 1500 TL, 9000 günden emekli olanlara ise 1600-1800 lira arasında aylık ödenebilmektedir.

Emekli sandığından emekli olursam ne kadar maaş alırım

4c emekli sandığı kapsamında malulen emekli olacaklara ortalama 2000-2000 lira arasında, normal emekli olanlara ise ortalama 2600-2800 lira arasında emekli aylığı ödenmektedir.

2021’de malulen emekli olsam ne kadar maaş alırım ?

İş gücü kaybı en az %60 ve ya üzerinde olup malulen emeklilik için gerekli şartları sağlayanlar da bu kapsamda şu an emekli olsam ne kadar alırım sorusunu bize sıklıkla iletmekte. Buna göre;

 • 2021 yılı itibariyle ssk ya da bağkur kapsamında emekli olacaklara ödenecek en düşük malulluk aylığı 1500 TL,
 • Memur emekli maaşı hesaplamasına göre emekli sandığı kapsamındaki birisine ödenecek en düşük emekli aylığı ise ortalama 2200-2400 TL arasında olacaktır.
 • Güncel şartlar ve maaşlar konusunda ayrıntılar için malulen emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devletten hesaplama

E-devlet sisteminde şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım konusunda hesaplama yapabileceğiniz bir uygulama ne yazık ki bulunmamakta. Aslında 4a ssk dışında bugün emekli olsam ne kadar maaş alabilirim hesaplamasının yapılabildiği bir uygulama da bulunmamakta. Eğer sigorta kapsamınız ssk ise ve bugün emekli olsam kaç para alırım diyorsanız yukarıda bağlantısını verdiğimiz sayfayı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

4 Yorum
 1. Mahli Boyacı

  16 Temmuz tarihinde müraacat ettim. Eczaneden ilaç alamıyorum. Lütfen yardım edin. Kalp hastasıyım ve felç oldum. Emekli sicil No

  1. zafer

   Merhaba. Bağlı olduğunuz Sgk ile görüşün.

 2. şaban

  1.01.2020
  Durum Kodu
  2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı
  61.00
  2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı
  43.00
  2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
  31.40
  İntibak Aylık Bağlama Oranı
  0.00
  2000 öncesi Gün
  1421
  2000 – 2008/10 arası Gün
  1479
  2008/10 sonrası Gün
  2406
  Toplam Gün
  5306
  Göstergesi
  9475
  Hisse Oranı
  1/1
  Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör
  Özel
  Aylık Tutarı

  Birikmiş Aylık Tutarı
  0
  Ek Ödeme Tutarı
  61.52
  Kesinti Tutarı
  merhaba emekli maaşım acaba nekadar baglanacak.tşkr

  1. zafer

   Merhaba. Tutar yazmıyor maalesef. İlgili Sgkyı arayarak ne kadar aylık bağlandığını öğrenebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.