Asgari Geçim İndirimi Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

0 173

Asgari geçim indirimi hakkında okurlarımızın en çok sordukları sorular ve cevaplarını bu yazımızda derledik. Asgari geçim indirimi gelir vergisinden yapılan indirimdir ve işveren tarafından sigortalıya maaşı ile birlikte ödenmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda asgari geçim indiriminin ne olduğu, kim tarafından ödendiği ve hesaplama işleminin nasıl yapıldığı ve konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Asgari geçim indirimi nedir ?

Çalışanların maaşları üzerinden işverenin ödemesi gereken gelir vergisinin Vergi Dairesince kaynakta yapılan indirim olarak tanımlanabilir. Gelir vergisinden kaynakta yapılan bu indirim AGİ olarak tanımlanır ve işveren tarafından sigortalıya ödenir.

Asgari geçim indirimi nasıl alınır ?

AGİ tutarları işveren tarafından işçiye maaşla birlikte ödenir. İşverenin çalışan adına ödemesi gereken gelir vergisinden yapılan indirimi işçiye ödemesi zorunludur. Örneğin bir işçi için ödenmesi gereken stopaj yani gelir vergisi 200 lira olsun. Vergi dairesi çalışanın medeni durumu ve çocuk sayısına göre kaynakta işverenden indirimli olarak alır ve aldığı tutar da 50 lira olsun. Bu durumda işveren işçiye 150 lira agi tutarını maaşı ile birlikte ödemelidir.

Asgari geçim indirimi nereden alınır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Vergi Dairesinin gelir vergisi üzerinden yapmış olduğu indirim işveren tarafından çalışana ödenir.

Asgari geçim indiriminden kimler yararlanır ?

AGİ’den ücret karşılığı çalışan ve gelir vergisine tabi olanlar yararlanır. Çalışanlar sigortalı çalışmayan eş, 18 yaşından küçük çocuklar ve öğrenim görmesi şartıyla 25 yaşından küçük çocukları için agiden yararlanabilirler.

Asgari geçim indirimi oranları

Asgari geçim indirimi hesaplaması takvim yılı başındaki brüt asgari ücret esas alınarak yapılır. Asgari geçim indiriminden yararlanma oranları ise aşağıdaki gibidir.

AGİ’den yararlanma oranları aşağıdaki gibidir;

  • Sigortalının kendisi için %50,
  • Çalışmayan eş için ilave %10,
  • İlk çocuk için ilave %7,5,
  • İkinci çocuğa ilave %10,
  • Üçüncü ve üzeri çocuklarda ise ilave %5’tir.

Asgari geçim indirimi asgari ücretin içinde mi ?

Asgari ücret tespit komisyonunun her yıl tespit ettiği ve açıkladığı net asgari ücret agi dahil net asgari ücrettir. Agi dahil güncel net asgari ücret tutarlarını öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/brut-ve-net-asgari-ucret-ne-kadar-2019-72/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eşlerden ikisi de çalışıyorsa aile yardımı

Eşlerden her ikisi de sigortalı ise çocuklar kimden sağlıktan yararlanıyorsa o kişi asgari geçim indirimi tutarlarından yararlanır.

Bağkurlu eş için asgari geçim indirimi

Bağkur kapsamında prim ödenen eş için agi kesilmez. Yani çalışmayan eş olarak kabul edilir ve AGİ’den yararlandırılır.

Agi den anne baba yararlanma

Anne ve ya baba için bakmakla yükümlü kişi olsalar bile AGİ’den yararlanamazsınız.

Emekli asgari geçim indirimi alabilir mi ?

Emekli olup sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışmaya devam eden emekliler AGİ’den normal çalışanlar gibi yararlanabilmekte.

Part time agi hesaplama

Part time yani kısmi süreli çalışanlar belirlenen agi tutarının çalışmış olduğu gün sayısı esas alınarak hesaplanması ile AGİ’den yararlanırlar.

Ücretsiz izinde agi

Ücretsiz izindekiler maaş almadıklarından agiden yararlanamazlar. Ücretsiz izindeki eş için sigortalı AGİ’den yararlanabilir.

Boşanan eşlerde AGİ

Boşanmanın resmi olması halinde çalışmayan eş için AGİ’den yararlanılmaz. Çocuklar ise mahkeme tarafından velayet kime verildiyse o kişi çocuklardan dolayı Agi’den yararlanabilir.

Senelik izinde agi

Yıllık izin süresi boyunca yararlanma hakkınız olan asgari geçim indiriminden tam olarak yararlanırsınız.

AGİ hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.