SGK İlişiksizlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

0 655

SGK ilişiksizlik belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından inşaat için verilen borcu yok yazısıdır. Bir inşaat tamamlandığında yapı kullanma izin belgesi alınabilmesi için Belediye tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı getirmeniz istenir. İnşaat borcu yok yazısı olarak da tanımlanabilecek bu yazının diğer adı ilişiksizlik belgesidir.

Bu yazımızda ilişiksizlik belgesini nasıl alabileceğiniz, başvuruda istenen belgeler ve konu hakkında sorulan tüm sorular ile cevaplarını bulabilirsiniz.

İlişiksizlik belgesi nedir ?

İnşaat için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yeterli işçilikte bulunulduğu ve bu inşaatla ilgili SGK’daki tüm işlemlerin tamamlandığı yani ilişiğin kesildiğine dair borcu yok yazısıdır.

Sgk ilişiksizlik belgesi için gerekenler

Ruhsata tabi bina inşaatınız için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya açtırmanız ve bu dosya üzerinden inşaatın metrekaresi, yapı sınıfı, yapı gurubu ve maliyetlerine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’na yeterli işçilik bildiriminde bulunmanız gerekmektedir. Sonrasında ise yazımızın devamında belirtilen yolu takip etmeniz gerekmektedir.

Sgk ilişiksizlik belgesi başvuru süresi

Bina inşaatı ruhsatı alınış tarihinden itibaren en geç 2 yıl içerisinde SGK’da dosya tescili açtırılması gerekmektedir. Bu süreye kadar inşaat başlamadıysa 2 yıl süre dolmadan SGK’ya inşaata başlamadığınızı başladığınızda bildirim yapacağınıza dair dilekçe vermenizde yarar olacaktır.

İnşaatta son işçinin SGK çıkış veriliş tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde SGK’ya ilişiksizlik belgesi başvurunuzu yapmanız gerekmekte. Bu sürenin geçirilmesi durumunda SGK tarafından idari para cezası uygulanır.

Sgk ilişiksizlik belgesi nasıl alınır ?

İlişiksizlik belgesi alabilmek için öncelikle bina inşaatınız için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya açtırmanız ve inşaatın metrekaresi, yapı sınıfı ve grubuna göre gerekli olan işçilik bildirimini yapmanız gerekiyor. İşçilik hesaplaması yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/insaatlarda-sgk-iscilik-hesaplama-2019-212/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlişiksizlik belgesi e devletten alınır mı ?

Başvurunun yapılması ya da belgenin e devlet üzerinden alınabilmesi şu an için mümkün değil.

Sgk ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği

İlişiksizlik başvurusunu SGK İşveren Sistemi üzerinden online yapabileceğiniz gibi aşağıda örneği verilmiş dilekçe ile elden de yapabilirsiniz.

……… SGK Müdürlüğüne,

Kurumunuzda  ……………………………………………….. işyeri sicil numarasında tesciili …. ada. … parsel üzerine yer alan bina inşaatımızı …./…./20.. tarihinden itibaren tamamladık. İşçilik hesaplamasının yapılarak fark çıkmaması durumunda tarafımıza ilişiksizlik belgesi verilmesi hususunda gereğini arz ederim.

İlişiksizlik belgesi örneği

Sosyal Güvenlik :Kurumu tarafından verilen yazı örneği aşağıdaki gibidir;

…/…/…… tarih ve ………. numaralı yapı ruhsatına istinaden….. ada ve ….. parsel ………… adresinde …….m2 bina inşaatı olarak yapılan ve Müdürlüğümüzde ……………………….. sicil sayılı dosyada işlem gören …………………….inşaat işi işyerinden dolayı Kurumumuza borcunun bulunmadığı anlaşılmıştır.
İş bu yazımız 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 90ıncı maddesi uyarınca yapı kullanma izin belgesi verilebilmesi için düzenlenmiş olup ibra anlamına gelmemektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Sgk ilişiksizlik belgesi sorgulama

İnternet üzerinden şu anda sadece ilişiksizlik başvuru dilekçesi verilebilmekte. Yazı düzenlendikten sonra yazıyı online görüntüleme imkanı şu an için bulunmamakta. Ancak SGK bunun çalışmasını yürütmekte. İlerleyen süreçte belge online alınabilecek.

İlişiksizlik belgesi nereden alınır ?

İşlemler tamamlandıktan sonra belgeyi bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden elden alabilirsiniz. Elden almamanız durumunda belge SGK tarafından Belediyeye gönderilir.

Kısmi ilişiksizlik belgesi nasıl alınır ?

İnşaatın tamamı bitmeden biten kısmı için de kısmi ilişiksizlik alabilir ve biten kısım için Belediye’den yapı kullanım izin belgesi alabilirsiniz. Bunun için Belediye’den inşaatın biten kısmı için yazı aldıktan sonra bu yazı ve aşağıda örneği verilen dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilirsiniz. Kısmı ilişiksizlik başvuru tarihine kadar olan tüm borçlarınızı ödemiş olmanız gerekiyor.

Kısmi sgk ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği

……… SGK Müdürlüğüne,

Kurumunuzda ……………………………………………….. işyeri numarası ile tescilli ve …. ada. … parselde yer alan inşaatımızın …………………. me2’lik bölümünü …../…./20.. tarihi itibariyle tamamladık. Biten kısım için Belediye’den almış olduğum belge dilekçem ekindedir. Gereğini arz ederim. 

Dilekçeye göre SGK gerekli hesaplamayı yapar. Eğer biten metrekare için bildirmiş olduğunuz işçilik tutarı yeterli ise kısmi ilişiksizlik belgesi düzenlenir.

İnşaat borcu yoktur diğer adı ile ilişik olmadığına dair belge konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.