Silahlı, Silahsız Özel Güvenlik Maaşları 2020

6 6.860

Özel güvenlik maaşları 2020 birçok faktöre göre değişkenlik gösterebilmekte. Güvenliğin silahlı ya da silahsız olması, çalıştığı işyerinin özel ve ya kamu niteliğinde olması, sözleşme koşulları gibi sayamadığımız birçok kritere göre işyerinden işyerine ödenen maaşlar farklılık gösterir.

Doğal olarak en düşük aylık maaş asgari ücret altında olamaz. Bu yazımızda özel güvenlik olma şartları, silahlı ve silahsız özel güvenlik maaşları ile bazı özel kadrolarda güvenlik görevlisi olarak çalışanların aylık net maaşları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Güvenlik olma şartları 2020

Özel güvenlik sertifikası almak eskisi kadar kolay değil. Kursu başarı ile bitirip sınavı kazanmanın yanında ayrıca güvenlik soruşturmasını da başarı ile geçmeniz gerekiyor. Güvenlik görevlisi olabilmenin bazı özel şartları aşağıdaki gibidir;

 • Türk vatandaşlığınızın bulunması,
 • En az lise bitirmiş olmanız,
 • 18 yaşı bitirmiş olmak,
 • Silahlı sertifikaya başvuranların 21 yaşını bitirmiş bulunması,
 • Devlet haklarından yasaklı olmaması ve herhangi bir suçtan ötürü cezai hüküm bağlanmamış olması,
 • Kilo, boy gibi, gözlerde görme, kulaklarda işitme kaybı ya da engel durumu gibi sağlık problemlerinizin olmaması,
 • Temel eğitimi başarı ile bitirmiş olmak .

Güvenlik görevlisi sigortası 4a ssk kapsamında yatar. SSK ya da diğer ilk sigorta başlangıç tarihinize göre emekli olacağınız tarihi hesaplamak için hemen https://www.sgksorusor.com/emeklilik-tablosu-7681/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Güvenlik sertifikası ne kadar 2020

Güvenlik görevlisi sertifikası alacaksanız aşağıda belirtilen kalemler içi ayrı ayrı ödeme yapmalısınız. Bunlar;

 • Kurs ücreti,
 • Sağlık raporu ücreti,
 • Sınav ücreti,
 • Sertifika ücreti,
 • Kimlik harç ve kimlik kartı ücreti,
 • Poligon ücretidir.

Hepsinin toplamı silahlı güvenlik sertifikası alacaklar için 2150-2500 TL arasında, silahsız güvenlikler için ise 1650-1950 TL arasında değişmektedir.

Güvenlik görevlisi başvurusu için istenen evraklar

Yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız sertifika almak için anlaşmalı özel eğitim kurslarından birisine aşağıda belirtilen belgeler ile başvurabilirsiniz. Belgelere ilave evraklar duruma göre istenebili. Gerekli evraklar şunlardır;

 • Mezuniyet durumunuzu gösterir diploma ya da geçici mezuniyet belgesi,
 • Sağlık ocağından da alabileceğiniz sağlık raporu,
 • Adli sicil kaydı ( E devlet üzerinden temin edebilirsiniz),
 • Yerleşim yeri ( ikametgah) belgesi ( E devlet üzerinden temin edebilirsiniz),
 • Vukuatlık nüfus kayıt örneği  (E devlet üzerinden temin edebilirsiniz),
 • Vesikalık foto,
 • Kimlik.

Özel güvenlik maaşları 2020

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere maaşlar işyerinin durumu ve güvenlik görevlisinin silahlı ve ya da silahsız olmasına göre değişkenlik gösterir. Buna göre aşağıda ayrı başlıklar halinde tüm kadrolar için alınabilecek yaklaşık net maaş tutarları belirtilmiştir. Belirtilen maaşların işyeri ya da kamu kurumu politikasına ve sözleşmenizdeki bazı istisnai durumlara göre değişkenlik gösterebileceğini hatırlatmak isteriz.

Maaş tutarlarına geçmeden önce brüt ve net asgari ücret tutarlarına göz atmak, güncel asgari geçim indirimi tutarlarını öğrenmek ve brütten nete maaş hesaplaması yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/brut-ve-net-asgari-ucret-ne-kadar-2019-72/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Silahsız özel güvenlik maaşları 2020

Silahsız güvenliklere genelde en düşük maaş ödenir. Genel olarak bu kişilere asgari ücret seviyesinde ya da asgari ücretin %10-15 üzerinde maaş ödenir. Kamuda çalışanlara ise ortalama olarak asgari ücretin %30-40 üzerinde maaş ödenir. Bu durumda özel sektörde görev alan silahsız özel güvenlik maaşları 2020 yılı için ortalama 2350-2700TL arasında değişmektedir. En düşük maaş tutarı net asgari ücret yani 2020 liradır.

Kamuda kadrolu olarak çalışan silahsız özel güvenliklerin ortalama emekli maaşları ise 2020 yılı için 2700-3000 TL arasında değişmektedir. Bazı Kurumlar bu tutarın üzerinde de maaş ödemesi yapabilmektedir.

Silahlı güvenlik maaşları 2020

Bu kategoride en yüksek maaş tehlike riskinden de kaynaklı olarak silahlı özel güvenliklere ödenir. Özel sektörde bazı istisnai işyerlerini hariç tutarsak silahlı güvenliklere ortalama net asgari ücretin %30-40’ı üzerinde maaş ödendiğini rahatlıkla belirtebiliriz. Bu durumda özelde çalışanlar ortalama 2700-3000 TL arasında maaş alırken kamuda çalışanlara 3500-4000 TL arasında maaş ödenebilmektedir.

Bankada silahlı güvenlik maaşları

Bankalar işin riski nedeni ile silahlı güvenlik görevlisi çalıştırmayı tercih etmektedirler. Bu yüzden de ödenecek maaşlar riskten dolayı diğer sektörlere göre farklı ve yüksek olabilmekte. Bankaların güvenlik görevlilerine ödediği ortalama net maaşlar 2020 yılı için 3500-4000 TL arasındadır.

Ziraat Bankası güvenlik görevlisi maaşları 2020

Ziraat Bankası’nda görevli güvenlik görevlileri bankanın kadrolu görevlileridir. 2020 yılı için medeni durum ve çocuk sayısı esas alınarak ödenen net maaş ortalama 4000 liradır.

Kadrolu özel güvenlik maaşları 2020

Kamuda sürekli işçi kadrosuna geçen güvenlik görevlilerinin maaşları özele göre iyi seviyededir. Ortalama ödenen maaşlar 3500 lira civarındadır. Bazı özel Kurumlar daha yüksek maaş ödemesi yapabilmektedir.

Havaalanı güvenlik maaşları 2020

Havaalanı çalışanları bazı istisnai durumlar hariç özel sektörde faaliyet gösteren güvenlik şirketlerine bağlı olarak çalışmakta. Dolayısıyla maaş tutarları da özel sektör kriterleri esas alınarak hesaplandığından kamuya göre düşük olabilmekte. Havaalanı güvenlik görevlileri silahlı olmak zorunda olduğundan ortalama 2700-3000 TL arasında maaş ödenebilmekte.

3.havalimanı güvenlik maaşları

3. havalimanı güvenlik çalışanları özel güvenlik firmasına verilmiştir. Bu kapsamda ödenecek maaşlar ortalama olarak yukarıda silahlı kısımda belirtilen maaşlar kadar olmaktadır. Çünkü 3. havaalanında çalışanlar silahlı görevlilerden seçilmişlerdir.

İga güvenlik maaşları 2020

Ödenecek maaşlar özel güvenlik görevlisinin silahlı ya da silahsız olmasına göre farklılık göstermekte. Silahsız güvenlikler için ortalama net maaşlar 2500 TL civarı olurken silahlı güvenlikler için ise 3000-3500 lira aralığında olacaktır.

Kamu güvenlik maaşları 2020

Bildiğiniz üzere kamuda sadece güvenlik görevlileri için değil tüm kadrolarda ödenen maaşlar genel olarak özel sektör ortalamasının üzerindedir. Kamuda güvenlik görevlileri için ödenen en düşük net maaş 3500 TL civarındadır. Çalışılan kadro ve görev yapılan kuruma göre ödenecek net maaş tutarları daha da artış göstermektedir.

Okullarda özel güvenlik maaşları 2020

Okullardaki özel güvenlik görevlilerinin çoğu sürekli işçi kadrosunda görevli güvenliklerdir. Özel güvenlik firmalarına bağlı güvenlik görevlisi haricinde okullarda kamuya bağlı sürekli işçi kadrosunda çalışan güvenlik görevlisi ortalama net maaşı 2020’de 3500 liradır.

Özel güvenlik görevlisi maaşları hakkındaki tüm soruları yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. Murat

  silahli ozel güvenlik görevlisi tehlikeli bir yerde ne kadar maaş almasi gerekiyor

  1. zafer

   Merhaba. Bu işyerinin belirleyebileceği bir şey. Kanunen taban maaş belirlenmiş değil. Ancak şahsi fikrimi soracak olursanız 3000 liradan az olamaz.

 2. Oktay ergün

  Ben sgk kurumunda sürekli işçi güvenliğim maaşımız nekadardır 10 yıldır calışoyorum net maaşımı bilemedim 24018 alıyorum iki çocuk yemek yol icinde 2020 ne olur söylerseniz sevinirim

  1. zafer

   Merhaba. 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren maaşınıza yüzde 4 oranında zam alacaksınız. Buna göre hesap edebilirsiniz.

 3. Ramin

  Merhaba. Ben Azerbeycan uyrukluyum. Havacılık güvenliyi (4 yıl lisans) eğitimini milli havacılık akademisinde aldım. Şimdide İstanbul Aydın Universitesinde Uluslararası ilişkiler ve İstihbarat incelemeleri (yüksek lisans) eğitimini alıyorum. Güvenlik görevlisi olmak imkanım varmı?

  1. zafer

   Merhabalar. Konu hakkında bilgi sahibi değilim inanın. Kusura bakmayın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!