Ev Hizmetlerinde Çalışanların Maaş Hesaplaması 2020

0 1.604

Ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplaması 2020 hakkında ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Ev hizmetlerinde ödenecek sigorta primleri de işveren ve sigortalının yararlandığı teşviklere göre farklılık göstermekte. Aylık olarak ödenecek prim tutarları ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar ile 10 günden az çalışanlar açısından da değişkenlik gösterir.

Bu yazımızda ev hizmetleri güncel sigorta primleri, teşvikten yararlanma şartları, başvuru ve sigorta başlatma işlemleri gibi konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Evde temizlikçi sigortası nasıl yapılır ?

Evde temizlikçi, gündelikçi, bakıcı ya da diğer meslek gruplarında ev hizmetlerinde çalıştırılanların sigorta bildirimleri SGK Ek 9 10 günden fazla kapsamında yapılır. Eğer kişi ay içerisinde 10 günden yani 75 saatten az çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar, 75 saatten fazla çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında bildirilmelidir. Aşağıda güncel olarak ödenecek prim tutarları verilmiştir.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2020

Ev hizmetlerinde çalışan bakıcılar, temizlikçiler, gündelikçiler ve diğer tüm ev hizmetleri çalışanları 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nun Ek 9’uncu maddesi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu yüzden de Ek 9 sigortalıları olarak da adlandırılırlar. Ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaftır ve gelir vergisi kesintisi ve damga vergisi kesintisi brüt maaşları üzerinden yapılmaz. Bu yüzden net maaş ödenirken asgari geçim indirimi de hesap edilmez.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi 2020

Ev hizmetleri çalışanları için brüt asgari ücret üzerinden ödenecek aylık sigorta prim tutarları güncel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar için sadece brüt asgari ücretin günlük tutarının %2’si kadar iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenir. Tutarı 2020 için 1,96 TL dir.
 • Ödenecek aylık sigorta primi yararlanılan teşviklere göre farklılık göstermekte. Prim borcu olan ve aylık tahakkuk eden primleri vadesinde ödemeyen işverenler hiçbir teşvikten yararlanamaz ve bu durumda 2020’de ödenecek aylık prim tutarı 1103,62 TL ‘dir.
 • Geçmiş borcu olmayan ve prim ödemelerini aylık vadesinde yapan işverenler 5510/ puanlık prim teşvikinden yararlanır. Bu kişilerin 2020’de ödeyeceği prim tutarı ise 956,47 TL ‘dir.
 • Aşağıda ayrı başlık altında verilmiş 6111 teşvik şartlarını sağlayan işverenler ise çalışanın brüt maaşının %17’si oranında aylık prim öder. 2020’de 6111 teşvikinden yararlanan bir işverenin ödeyeceği aylık prim tutarı 500,31 TL dir.

Not: Yukarıdaki prim tutarlarından ayrıca 75 TL tutarında asgari ücret desteği indirimi sağlanacaktır.

27103 teşviği diğer adı ile bakıcı devlet desteği şartlarını sağlayan işverenlerin ise en az 12 ay süre ile prim ödemelerinin tamamı devlet tarafından karşılanır. Bakıcı devlet desteği şartlarını öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/27103-tesvik-sartlari-hesaplama-ve-sorgulama-773/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 teşvik

Ev hizmetleri için en önemli sigorta prim teşvikidir. Bu teşvikten faydalanmak için işverenin prim ödemesini zamanında yapması ve geçmiş prim borcu olmaması gerekir. Çalışanın ise işe girdiği tarihten önce son 6 aylık zaman dilimi zarfında sigortalı çalışmamış olması, öncesinde başka bir işveren yanında bu teşvikle bildirim yapılmamış olması, bayan olması ya da 18-29 yaş arası bay olması gerekiyor. Eğer bu şartlar sağlanırsa en az 24 ay, İşkur kaydı da varsa en az 30 ay süre ile teşvikten yararlanılır.

Evde çalışanların maaş hesaplaması 2020

Ev hizmetleri çalışanları için hem brütten nete maaş hesaplaması hem de işverene toplam maliyeti hesaplaması yukarıda verilmiştir. Eğer ev hizmetleri çalışanı emekli ise ödenecek net maaş yukarıdakinden farklıdır. Emekli olmayan çalışan için ödenecek net maaş 2.501,55 TL iken emekli çalışan için ise ödenmesi gereken net tutar 2.722,27 TL olacaktır.

Eğer evde bebek bakıcısı ya da hasta bakıcı v.s. çalıştırıyorsanız ödemeniz gereken net maaş ve aylık olarak ödenecek sigorta prim tutarları hakkında detaylar için hemen https://www.sgksorusor.com/bakici-sigortasi-7638/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2020

Ev hizmetleri çalışanı için brütten nete maaş hesaplaması ve bordro parametreleri aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Brüt asgari ücret: 2.943,00 TL
 • SSK işçi primi: 412,02 TL,
 • İşsizlik işçi payı: 29,43,
 • Gelir vergisi: yok,
 • Damga vergisi: yok;
 • Toplam kesinti: 441,45 TL,
 • Asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken net maaş: 2.501,55 TL.
 • 5 puanlık indirimden yararlananlar için SGK işveren payı: 456,16 TL,
 • İşveren işsizlik prim payı: 58,86TL,
 • İşverene toplam maliyeti: Net maaş+asgari ücret destekli ssk primi= 2501,55+956,47= 3.458,02 TL.

Bir işyerinde sigortalı çalışanların brütten nete maaş hesaplaması için https://www.sgksorusor.com/brut-ve-net-asgari-ucret-ne-kadar-2019-72/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetleri asgari ücret 2020

Evde çalıştırılan sigortalılar için 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında brüt asgari ücret 2943,00 TL, net asgari ücret ise 2.501,55 TL olacaktır.

Ev hizmetlerinde çalışanların asgari geçim indirimi

Ev hizmetlerinde çalıştırılan tüm sigortalılar gelir vergisinden muaftırlar. Bu yüzden bu kişiler agi yani asgari geçim indirimi hakkından yararlanamazlar. Yukarıda brütten nete maaş hesaplaması yapılırken zaten gördüğünüz gibi gelir vergisi kesintisi yapılmamıştır. Bu yüzden çalışanın AGİ hakkı da olmayacaktır. Asgari geçim indiriminden kimin hangi oran ve tutarlarda yararlanabileceği, agi hakkında detaylar ve tüm bilgiler için hemen https://www.sgksorusor.com/asgari-gecim-indirimi-nedir-386/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla prim ödeme 2020

Sigorta primleri işveren T.C. kimlik numarası üzerinden ödenir. Eğer çalışan 10 günden fazla kapsamında bildiriliyorsa SGK Ödemeleri- Ek 9 10 Günden Fazla Ödeme menüsünden, eğer ev hizmetleri 10 günden az kapsamında ise SGK Ödemeleri- Ek 9 10 Günden Az Ödeme menüsünden ödeme yapılacak.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi sorgulama

Prim ödemelerini sorgulayabileceğiniz online bir uygulama bulunmamaktadır. Eğer prim ödemelerinize ilişkin bir liste ya da döküm almak istiyorsanız bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü işveren servisinden alabilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkış bildirgesi

Çıkış işlemleri ek 9 10 günden fazla başvuru formunun işveren tarafından sadece işten çıkış kısımlarının doldurularak bağlı olunan SGK’ya verilmesi ile yapılmakta. Çıkışı en geç işten çıkış tarihini takip eden 10’uncu gün sonuna kadar SGK’ya bildirmeniz gerekmekte.

Ev hizmetleri sigortası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!