Bağkur Prim 2019

0 156

Bağkur prim tutarları asgari ücrete göre belirlenir ve asgari ücret artışı ile birlikte bağkur primleri de yükselir. Malumunuz  2019 asgari ücretin belli olması ile birlikte 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenecek 2019 bagkur primi tutarları da belli oluyor.

Peki 2019 bağkur primleri ne kadar oldu?  En düşük bağkur primi 2019 tutarları ile en yüksek bağkur prim 2019 tutarları konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur borcu ödenmezse ne olur 2019

Her ayın bağkur borcunu takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Yani 2019/Mart ayına ait bağkur primini 30 Nisan 2019 tarihine kadar ödemeniz gerekir. Bağkur son ödeme tarihine kadar ödeme yapmadığınızda belirlenen tutarlarda gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca bu şekilde 2 aya ait bağkur priminizi ödemezseniz sağlık güvenceniz kapanır ve sağlık hizmetlerinden de yararlanamazsınız.

Bağkur primi ödeme 2019

Bağkur prim borçlarınızı T.C. Kimlik numaranız ile Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalara, mobil ve internet bankacılığından ve kredi kartı ile prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Bağkur prim ödeme menüsü aşağıdaki gibidir;

 • Ödeme vadesi geçmemiş aylık cari primleriniz için SGK Ödemeleri-Bağkur prim.
 • Ödeme vadesi geçmiş prim borçları için ise: SGK ödemeleri-Bağkur geçmiş dönem.

Primlerin nasıl ödendiği konusunda detaylı bilgi edinmek ve prim borcunuzu ödemek için https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ne-zaman-odenir-435/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi kartı ile bağkur prim ödeme

Bağkur prim ödemesini dilerseniz SGK kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartınız ile online olarak da ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödeme ekranına https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi bağlantısını kullanarak giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip ediniz:

 • SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Sisteme yukarıda yer alan bağlantı ile giriş yapabilirsiniz.
 • Sorgu Türü: 4b Sigortalı Tahsilatları kısmına gelerek devam edin
 • Sorgu Tipi kısmında cari borçlar için Bağ-Kur Cari Dönem, ödeme vadesi geçmiş borçlar ve yapılandırılmış borçlar için için ise Bağ-Kur Geçmiş Dönem menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Bağkur primi hangi bankaya yatar ?

Bağkur prim ödemesini yapabileceğiniz başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • TEB,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı diğer bankalar.

2019 Bağkur primi hesaplama

Bağkur primleri brüt asgari ücrete göre hesaplanır. Ödenecek en yüksek prim tutarı belirlenen tutarın 7,5 katını geçemez. İsteğe bağlı bağkurlular en düşük brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öderler ve 5 puanlık prim indirimi teşvikinten yararlanamazlar. Prim borcunu düzenli ödeyen esnaf/şirket bağkurlusu 5 puanlık indirimle brüt asgari ücretin %29,5’i, primlerini düzenli ödemeyenler ise 5 puanlık indirimden yararlanamadıklarından %34,5’i oranında prim öderler.

Tarım/çiftçi bağkurlusu 2019 itibariyle 26 günlük, 2020’de 27, 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023’te 30 günlük brüt asgari ücret üzerinden prim ödeyecekler. 5 puanlık indirimden yararlananlar belirtilen asgari brüt ücretin %34,5’i, yararlanamayanlar ise %29,5’i üzerinden prim öderler.

Bağkur primi 2019

Her bir bağkur kolunda indirimli ve ya indirimsiz olarak ödenen prim tutarları farklılık göstermektedir. Şimdi ayrı başlıklar halinde ödenecek en düşük ve en yüksek prim tutarları hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Çiftçi bağkuru ne kadar 2019

Eğer geçmiş döneme ilişkin bağkur prim borcunuz yoksa, prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız yüzde 5 indirim ile ödeyeceğiniz en düşük tarım çiftçi 2019 bağkur primleri aylık olarak 653,99 TL, geçmiş dönem borcunuz varsa ise ve prim ödemelerinizi düzenli yapmamışsanız aylık en düşük prim tutarınız ise 764,84 TL olacaktır.

Tarım çiftçi bağkuru kapsamında ödenecek aylık en yüksek bağkur primi tutarı ise yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katıdır. 

Esnaf bağkur primi ne kadar 2019

Bağkur aylık ödemenizi düzenli yapıyorsanız ve geçmiş döneme ait borcunuz yoksa 5 puanlık indirim ile ödeyeceğiniz en dusuk bagkur primi 754,61 TL, aylık bağkur ödemesini düzenli yapmıyorsanız ve geçmiş döneme ait borçlarınız varsa bu durumda ise ödeyeceğiniz bağkur ücreti aylık olarak 882,51 TL olacaktır.

En yüksek şirket ortağı/esnaf bağkur primi de aylık olarak yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katı olacaktır.

İsteğe bağlı bağkur primi 2019

İsteğe bağlı bağkurlular 5 puanlık indirimden yararlanamıyor. isteğe bağlı aylik bagkur ucreti 2019 yılında en düşük 818,56 TL en yüksek ise 6.139,20 TL dir.

Ev hanımı sigortası primi 2019

Evde el işi, dantel, süs eşyası v.b. satışını yaparak geçimini sağlayan ev hanımları isteğe bağlı sigortalı olabilmekte. Bu kapsamda ödenen aylık en düşük prim tutarı 2019 yılı için 776,00 liradır.

En düşük bağkur primi

Yukarıda en düşük ve en yüksek aylık prim tutarları belirtilmiştir. Gördüğünüz üzere ev hanımları için en düşük prim ödenebilen bağkur kolu ev hanımı sigortasıdır. Diğer bağkur türleri için de prim oranları yukarıda belirtilmiştir.

Bağkur prim 2020

Asgari ücret 2020 Ocak ayı itibariyle yükselecek. Asgari ücretteki artış bağkur primlerini de yükseltecek. Buna göre 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında en düşük aylık bağkur primleri aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Çiftçi bağkur primi: İndirimsiz 931,50 lira, 5 puanlık indirim halinde 796,50 lira olacaktır.
 • Bağkur isteğe bağlı primi 960 lira,
 • Esnaf aylık indirimsiz bağkur primi 1035 TL, 5 puanlık teşvikli ise 885 liradan ödenecektir.

2019 bağkur prim ödemeleri konusundaki tüm sorularınızı bize yorum olarak gönderebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.