Bağkur Primi Ne Kadar 2020

0 13.818

Bağkur primi ne kadar oldu ?  Bağ-Kur ücretleri  asgari ücrete göre belirlenir ve asgari ücret artışı ile birlikte bağkur primleri de yükselir. Malumunuz  2020 asgari ücretin belli olması ile birlikte 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödenecek 2020 bagkur primi tutarları da belli oluyor.

Peki 2020 bağkur primleri ne kadar oldu?  En düşük bağkur primi 2020 tutarları ile en yüksek bağkur prim 2020 tutarları konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yazımızda güncel primlere ilave olarak yıllara göre bağkur prim tutarlarını da bulabilirsiniz.

Bağkur borcu ödenmezse ne olur 2020

Her ayın bağkur borcunu takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Yani 2020/Mart ayına ait bağkur primini 30 Nisan 2020 tarihine kadar ödemeniz gerekir. Bağkur son ödeme tarihine kadar ödeme yapmadığınızda belirlenen tutarlarda gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca bu şekilde 2 aya ait bağkur priminizi ödemezseniz sağlık güvenceniz kapanır ve sağlık hizmetlerinden de yararlanamazsınız.

Bağkur prim borçları için yeni bir af düzenlemesi gündemde. Yeni af kapsamında prim borçlarının tamamı silinerek hizmetler dondurulabilecek ya da dileyen faizleri sildirerek borçlarını yeniden yapılandırabilecek. Bağkur affı hakkında tüm bilgileri ve son dakika gelişmelerini https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-affi-var-mi-116/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur prim ödeme 2020

Bağkur prim borçlarınızı T.C. Kimlik numaranız ile Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalara, mobil ve internet bankacılığından ve kredi kartı ile prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Bağkur prim ödeme menüsü aşağıdaki gibidir;

 • Ödeme vadesi geçmemiş aylık cari primleriniz için SGK Ödemeleri-Bağkur prim.
 • Ödeme vadesi geçmiş prim borçları için ise: SGK ödemeleri-Bağkur geçmiş dönem.

Primlerin nasıl ödendiği konusunda detaylı bilgi edinmek ve prim borcunuzu ödemek için https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ne-zaman-odenir-435/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bağkur primleriniz için otomatik ödeme talimatı vererek ödemelerinizin otomatik olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vermek için hemen https://www.sgksorusor.com/bagkur-otomatik-odeme-talimati-verme-290/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi kartı ile bağkur primi ödeme

Bağkur prim ödemesini dilerseniz SGK kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartınız ile online olarak da ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödeme ekranına https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi bağlantısını kullanarak giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip ediniz:

 • SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Sisteme yukarıda yer alan bağlantı ile giriş yapabilirsiniz.
 • Sorgu Türü: 4b Sigortalı Tahsilatları kısmına gelerek devam edin
 • Sorgu Tipi kısmında cari borçlar için Bağ-Kur Cari Dönem, ödeme vadesi geçmiş borçlar ve yapılandırılmış borçlar için için ise Bağ-Kur Geçmiş Dönem menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Bağkur primi hangi bankaya yatar ?

Bağkur prim ödemesini yapabileceğiniz başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • TEB,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı diğer bankalar.

Bağkur prim borçlarının silinme ve hizmetlerin de dondurulması gündemde. Bağkur borç sildirme nasıl olur, kimler yararlanır hakkında detaylar için https://www.sgksorusor.com/bagkur-borc-sildirme-8139/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur primi hesaplama 2020

Bağkur primleri brüt asgari ücrete göre hesaplanır. Ödenecek en yüksek prim tutarı belirlenen tutarın 7,5 katını geçemez. İsteğe bağlı bağkurlular en düşük brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öderler ve 5 puanlık prim indirimi teşvikinten yararlanamazlar. Prim borcunu düzenli ödeyen esnaf/şirket bağkurlusu 5 puanlık indirimle brüt asgari ücretin %29,5’i, primlerini düzenli ödemeyenler ise 5 puanlık indirimden yararlanamadıklarından %34,5’i oranında prim öderler.

Tarım/çiftçi bağkurlusu 2019 itibariyle 26 günlük, 2020’de 27, 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023’te 30 günlük brüt asgari ücret üzerinden prim ödeyecekler. 5 puanlık indirimden yararlananlar belirtilen asgari brüt ücretin %34,5’i, yararlanamayanlar ise %29,5’i üzerinden prim öderler.

En düşük bağkur primi 2020

Yukarıda en düşük ve en yüksek aylık prim tutarları belirtilmiştir. Gördüğünüz üzere ev hanımları için en düşük prim ödenebilen bağkur kolu ev hanımı sigortasıdır. Diğer bağkur türleri için de prim oranları yukarıda belirtilmiştir.

Güncel ve yıllara göre bağkur prim tablosu

Aşağıda ayrı başlıklar halinde hem bulunduğumuz yıl hem de geçmiş yıllara ait prim tutarlarına ayrı başlıklar halinde ulaşabilirsiniz. Bu arada bağkurdan emekli olacağınız tarihi hesaplamak ve emekli olmanız durumunda alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için https://www.sgksorusor.com/ciftci-bagkurlu-nasil-emekli-olur-288/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur prim 2020 ne kadar ?

Her bir bağkur kolunda indirimli ve ya indirimsiz olarak ödenen prim tutarları farklılık göstermektedir. Şimdi ayrı başlıklar halinde ödenecek en düşük ve en yüksek prim tutarları hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Bağkur basamak prim listesi 2020

Bağkurda basamak düzenlemesi 2008’de 5510 Sayılı yasa ile birlikte kaldırılmış olup aşağıda aylık olarak ödenecek en düşük primler verilmiştir. Ödenecek en yüksek prim ise bu tutarların 7,5 katı olacaktır.

Çiftçi bağkur primi 2020

Eğer geçmiş döneme ilişkin bağkur prim borcunuz yoksa, prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız yüzde 5 indirim ile ödeyeceğiniz en düşük tarım çiftçi 2020 bağkur primleri aylık olarak 781,36 TL, geçmiş dönem borcunuz varsa ise ve prim ödemelerinizi düzenli yapmamışsanız aylık en düşük prim tutarınız ise 913,80 TL olacaktır.

Tarım çiftçi bağkuru kapsamında ödenecek aylık en yüksek bağkur primi tutarı ise yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katıdır. 

2020 esnaf bağkur primi ne kadar ?

Bağkur aylık ödemenizi düzenli yapıyorsanız ve geçmiş döneme ait borcunuz yoksa 5 puanlık indirim ile ödeyeceğiniz en dusuk bagkur primi 868,18 TL, aylık bağkur ödemesini düzenli yapmıyorsanız ve geçmiş döneme ait borçlarınız varsa bu durumda ise ödeyeceğiniz bağkur ücreti aylık olarak 1015,33 TL olacaktır.

En yüksek şirket ortağı/esnaf bağkur primi de aylık olarak yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katı olacaktır.

İsteğe bağlı bağkur primi 2020

İsteğe bağlı bağkurlular 5 puanlık indirimden yararlanamıyor. isteğe bağlı aylik bagkur ucreti 2020 yılında en düşük 941,76 TL en yüksek ise 7.063,00 TL dir. İsteğe bağlı bağkurdan emekli olma şartları, emekli olmanız halinde alabileceğiniz emekli maaşı ve konu hakkında tüm detayları https://www.sgksorusor.com/kimler-istege-bagli-bagkurlu-olabilir-392/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Ev hanımı sigortası primi 2020

Evde el işi, dantel, süs eşyası v.b. satışını yaparak geçimini sağlayan ev hanımları isteğe bağlı sigortalı olabilmekte. Bu kapsamda ödenen aylık en düşük prim tutarı 2020 yılı için 847,58 liradır.

2019 bağkur primi

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası 4b bağkur prim tutarları aşağıda ayrı başlıklar halinde verilmiştir.

Bağkur basamak prim listesi 2019

Bağ-Kur’da basamak düzenlemesi 01 Ekim 2008 tarihinden sonra kaldırılmıştır. Aşağıda ödenecek aylık en düşük prim tutarları verilmiştir. Ödenecek en yüksek primler ise belirlenen asgari tutarın 7,5 katıdır.

Esnaf bağkur primi ne kadar 2019

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında esnaf ve şirket ortağı bağkur primi 5 puanlık indirimle 754,72 TL, prim ödemelerini düzenli yapmayan ve indirimden yararlanmayanlar için ise 882,64 TL’dir.

Tarım bağkur primi 2019

Prim ödemesini düzenli yapan ve 5 puanlık indirimden yararlananlar için 01.01.2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası aylık prim tutarı 654,09 TL, prim ödemesini düzenli yapmayanlar ve indirimden yararlanamayanlar için ise 764,96 TL olacaktır.

İsteğe bağlı bağkur ücreti 2019

01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında isteğe bağlı bağkur fiyatı aylık en düşük 818,68 TL’dir.

2020 bağkur prim ödemeleri konusundaki tüm sorularınızı bize yorum olarak gönderebilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!