E Devlet Profil Oluşturma

0 3.615

E devlet profil oluşturma işlemini nasıl yapacağınız bu yazımızda adım adım anlatılacaktır. Bildiğiniz gibi İşkur işsizlik maaşı başvurusu, toplum yararına çalışma programları gibi İşkur tarafından ödenen ödenek ve programlara başvuru yapabilmek için İşkur’da size özel profil oluşturmanız ve profil durumunuzu aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Profil oluşturmadığınızda ya da mevcut profil varken bu profili aktif etmediğinizde İşkur’a online başvuru yapamazsınız.

İşkur profil oluşturma işlemini hem www.iskur.gov.tr adresinden oluşturabilir hem de e-devlet üzerinden giriş sağlayarak kolayca oluşturabilirsiniz. Biz bu yazımızda e-devlet üzerinden İşkur profiline giriş ve profil düzenlemeyi kolayca nasıl yapabileceğiniz anlatılacaktır.

Kişinin işkur kaydı var fakat profil oluşturması gerekir ?

İşkur’a yapmaya çalıştığınız online herhangi bir başvuruda bu uyarıyı alıyorsanız aşağıda belirtilen adımları takip ederek profil oluşturmanız ve iş arama statünüzü aktif hale getirmeniz gerekiyor.

İşkur profil oluşturma nasıl olur ?

İşkur profilini oluşturmak için iki seçeneğiniz var. Birincisi en kolay olanı ve e-devlet üzerinden giriş yaparak oluşturmak. Diğeri ise e-devlet şifreniz yoksa İşkur resmi sayfası üzerinden oluşturmak. Şimdi öncelikle e-devlet üzerinden nasıl profil oluşturabileceğinizi kısaca anlatalım.

E devlette profil nasıl oluşturulur ?

İşkur profil sayfanıza e-devlet üzerinden giriş yapmak, profili düzenlemek ve aktif etmek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/iskur-is-arayan-uyelik sayfasından T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra UYGULAMAYA GİT deyin.
  • Böylece sistem sizi İşkur profil sayfanıza yönlendirecektir ve sayfaya giriş yapmış olacaksınız.
  • Sayfaya giriş yaptıktan sonra ÖZGEÇMİŞ kısmından kişisel bilgilerinizi, iletişim ve adres bilgilerinizi, iş tecrübelerinizi kısaca hakkınızda istenen tüm bilgileri güncelleyebilirsiniz.

İşkur sayfası üzerinden işkur profil oluşturma

Eğer e-devlet şifreniz yoksa https://esube.iskur.gov.tr/Default.aspx sayfasından daha önce oluşturmuş olduğunuz şifre ve T.C. numaranız ile sisteme giriş yapabilir ya da yeni üyelik kaydı oluşturabilirsiniz. Yeni üyelik kaydınızı oluşturduktan sonra sisteme oluşturmuş olduğunuz şifre ve T.C. ile giriş yapabilirsiniz.

İşkur profil statüsü aktif etme

Profil sayfanızı ve gerekli bilgileri düzenledikten sonra işsizlik ödeneği ya da diğer başvuruları İşkur’a yapabilmek için profil statüsünü aktif hale getirmeniz gerekiyor. Profili aktif etmek için sırasıyla ÖZGEÇMİŞ-İŞ ARAMA STATÜSÜ-AKTİF-KAYDET yapmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından profiliniz aktif hale gelecektir ve başvurunuzu tamamlayabileceksiniz.

İşsizlik maaşı başvurusu profil oluşturma

İşsizlik ödeneği başvurusunu e-devlet üzerinden ya da İşkur profil sayfanız üzerinden online yapabilirsiniz. Ama işsizlik ödeneği başvurusu yapabilmeniz için yukarıda belirtildiği gibi profil sayfası oluşturmanız ve iş aram statünüzü aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu işlemin ardından işsizlik maaşı başvurusunu tamamlayabilirsiniz. İşsizlik ödeneği alma şartları, ne kadar maaş alabileceğinizi öğrenmek ve tüm detaylar için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-issizlik-maasi-alma-sartlari-guncel-38/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvuru

Eğer profili oluşturup düzenleme yaptıysanız ve profil durumunuzu da aktif hale getirdiyseniz hemen e-devlette https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu sayfasından işsizlik maaşı başvurunuzu yapabilirsiniz.

İşveren işkur profil oluşturma

İşverenlerin de çalışanları adına kısa çalışma ödeneği, teşvik girişi ve tüm işlemleri yapabilmeleri için İşkur sayfası üzerinden işyeri kaydı oluşturması gerekmektedir. İşverenlerin bazı durumlarda kayıt aşamasında şu uyarı ile karşılaşabilmekte;

Kurumumuza kayıtlı aynı sgk numarası ile başka bir işyeri mevcuttur. Kurumumuza üyeliğiniz yoksa öncelikle e – şube – iş arayan – üye ol adımlarını takip edip kurumumuzda kullanıcı kaydı oluşturmanız gerekmektedir.kullanıcı kaydınızı tamamladıktan sonra ilgili işyeri ile ilgili bir işlem yapabilmek için e şube üzerinden iş arayan ya da işveren girişi yaparak online işlemler, işveren, işveren yetkilisi tanımlama menüsünden kendinizi işveren yetkilisi olarak tanımlamanız gerekmektedir.

Eğer kayıt aşamasında bu uyarı ile karşılaşıyorsanız kayıt olmak istediğiniz işyeri sicil numarası ile daha önce kayıt olduğu anlaşılır. Bu durumda daha önceki kayda istinaden oluşturulan yönetici T.C. ve şifresi üzerinden sisteme giriş yaparak yeni düzenleme yapabilir ve yeni kişileri yönetici olarak kaydedebilirsiniz. Eğer giriş yapamıyorsanız İşkur’da İş ve Meslek Danışanınıza ulaşarak yardım talep edebilirsiniz.

İşkur profil oluşturma hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.