Rapor Parası Ptt Atm den Çekilir mi ?

5 54.636

Rapor Parası Ptt Atm den Çekilir mi ?  Bildiğiniz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan rapor parası ödemeleri PTT aracılığı ile ödenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde banka hesabını tanımlanmamış olan sigortalıların ödemelerini PTT ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almaları gerekmektedir.

Tabi Burada akla gelen soru geçici iş göremezlik ödemelerini PTT ATM’lerinden çekilip çekilmeyeceği!  Son zamanlarda sigortalıların en çok bize yönettikleri soruların başında bu soru gelmekte. Biz de bu yazımızda iş göremezlik ödemelerini PTT ATM’lerinden çekip çekebileceğiniz ve iş göremezlik ödemeleri hakkında sıkça sorulan bazı soruların cevabını vermek adına bu yazıyı yazma gereği duyduk.

SGK rapor parası sorgulama

Yazımıza geçmeden önce iş göremezlik sorgulaması yapmak için  https://www.sgksorusor.com/2019-sgk-rapor-parasi-nasil-sorgulanir-223/ sayfamızı ziyaret edebilir

TC ile rapor parası sorgulama

İş göremezlik ödemeleri yalnızca e-devlet şifresi ile sorgulanır. T.C. ile şifresiz olarak sorgulama yapamazsınız. Sorgulama yapmak için yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası e devlette ne zaman gözükür ?

İşveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu memur ve Müdür onayının ardından ödeme merkeze gönderildi olarak e-devlette görünür. Merkeze gönderildi yazdıktan sonra zaten birkaç gün içerisinde ödeme PTT ya da tanımlı banka hesabına aktarılır.

Ptt den rapor parası alma

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemeleri PTT yapılmaktadır. Gönderilen ödemeyi ödemenin göndermiş tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde Türkiye geneli herhangi bir PTT şubesinde kimliğiniz ile alabilirsiniz. Ne kadar rapor parası alacaksınız ? Sorgulama sonucu adınıza ödenen tutarın eksik olduğunu ve ya yanlış hesaplandığını düşünüyorsanız hesaplama yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/rapor-parasi-hesaplama-7583/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası her ptt’den alınır mı ?

Evet Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. İş göremezlik ödemelerinin ödeneceği PTT şubeleri ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Peki geçici iş göremezlik ödemelerinizi ne zaman alacaksınız ? siniz.

Ptt atm den rapor parası alma

Şimdi gelelim yazımızı asıl konumuza. PTT Atm’lerinden işgöremezlik ödemelerinizi çekemezsiniz.  PTT ye gönderilen rapor parası ödemenizi 2 ay içerisinde herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile ve gişeden almanız gerekmektedir. Şayet gönderiliş tarihinden itibaren 2 ay içerisinde almazsanız PTT ye gönderilen iş göremezlik ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına geri alınır.

Emanet hesaplarının alınan parayı iade alabilmek için ise şahıs ödemeleri sisteminde banka hesabı tanımlamanız gerekir.  Eğer rapor parası ödemesi ve PTT’ye gönderilmeden önce hesap tanımlaması yaparsanız ödemeniz tanımlamış olduğunuz banka hesabınıza gönderilir.  Emanete alınan Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parasını nasıl iade alabileceğiniz konusunda Detaylı bilgi için hemen https://www.sgksorusor.com/rapor-parasi-emanete-alindi-nedir-298/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası ptt den bankaya aktarma

Rapor parası ödemesini PTT den bankaya aktarabilmek için PTT gönderilen ödemenin Sosyal Güvenlik Kurumuna geri dönmesini beklemeniz gerekmektedir. 2 ay içerisinde çekilmeyecek olan rapor parası ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna geri döneceğinden hesap tanımlaması yaptığınızda ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarını alındıktan sonra en geç 3 iş günü içerisinde tanımlı banka hesabınıza aktarılır.

PTT’ye gönderilmeden önce hesap tanımlaması yapmanız halinde ödemeniz direkt olarak tanımlamış olduğunuz banka hesabınıza aktarılır. Ancak PTT gönderilen ödeme için bankaya aktarma seçeneği bulunmamaktadır. Hesap tanımlamasını nasıl yapacağınız konusunda bilgiyi aşağıda yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Rapor parası banka hesabı tanımlama

Rapor parası ödemelerinizi banka hesabınıza aktarılmasını istiyorsanız ve ödemelerinizi kendi bankanızın ATM’sinden çekmek istiyorsanız e-devlet üzerinden hesap tanımlaması yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bu hesap tanımlaması ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarındaki tüm ödemelerinizde en geç iş günü içerisinde hesabınıza aktarılmış olacaktır.

Banka hesap tanımlaması e-devlet üzerinden yapılmakta ve doğal olarak bu işlem için e devlet şifresi gerekmektedir. Bu tanımlama ile birlikte siz bu hesabı değiştirmediğiniz sürece ya da iptal etmediğiniz sürece Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak olan tüm ödemeler ve rapor parası ödemeleri banka hesabınıza aktarılacaktır. Hesap tanımlaması yapmak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama  sayfasını e-devlet şifreniz ile giriş yapınız. Ardından YENİ HESAP TANIMLAMA  seçeneğini giriş yapınız.  Tanımlamak istediğiniz bankayı  seçerek hesap sorgula dedikten sonra açılan sayfada ilgili hesap numarasını seçerek devam edip hesap tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece hesap tanımlama işlemi tamamlanmış olacaktır.

E-devletten sorgulama yaptığınızda rapor parası banka bilgisi yok uyarısı mı alıyorsunuz ? Ne demek olduğu hakkında bilgi edinmek ve yapılması gerekenleri öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-is-goremezlik-odemesi-sartlari-954/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor paraları hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

5 Yorum
 1. Yusuf demir

  Merhaba benim 2 3 yıllık bir rapor alacağım gözüküyor karşısında emanete alındı tabiri var ben bu parayı alamıyormuyum yani ?

  1. Editor

   “Emanete alındı” ifadesi, genellikle ödemenizin alacaklı tarafından alındığı ve belirli bir süreliğine saklandığı anlamına gelir. Bu durumda, raporunuz için tahsis edilen ödemenin emanete alındığı belirtilmişse, bu muhtemelen ödemenizin başka bir kişi veya kuruluş tarafından talep edildiği ve ödemenizin bu kişi veya kuruluşun hesabında saklandığı anlamına gelir.

   Bu durumda, ödemenizin ne zaman ve nasıl alınacağı konusunda daha fazla bilgi almak için alacaklı taraf veya raporunuzu tahsis eden kurum ile iletişime geçmeniz önerilir. Belki de raporunuzla ilgili bazı belge veya bilgilerin eksik olduğu için ödeme işleminiz gecikmiş olabilir. İletişime geçerek sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

 2. Hanife

  Merhaba,
  amelıyat sebebiyle 10 gün kontrol raporun üzerine 10 gün devam raporu daha verildi. İlk rapor ödemem sistemde görünüyor ancak 2. rapor ödemesi sistemde bulunmuyor . ikinci rapor sistemde görünüyor ancak ödemesi yok nasıl yol izlemeliyim ?

 3. Cemal Arıkan

  Su anda adima yatmış olan isgörememezlik ödeneğini ptt tatil oldugu icin ptt atm sinden nasıl cekebilirim

  1. zafer

   Merhabalar. PTT atmeden çekemezsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.