Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır, Nereye Ödenir ?

34 13.214

Askerlik borçlanması nasıl yapılır hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Askerlik borçlanması hakkı sigortalılara er ve ya erbaş olarak geçen süreleri ya da yedek subaylık hazırlık sürelerini borçlanarak emeklilik hizmetinden saydırma hakkı vermektedir.

Bu yazımızda askerlik borçlanması ödemesi nereye yapılır, askerlik borçlanmasını nasıl ödeyebilirim, başvuru nereye ve nasıl yapılır, bağkur askerlik borçlanması nasıl yapılır, askerlik borçlanması şartları nelerdir gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

4b askerlik borçlanması nedir ?

Bağkurlular yeni Kanunda 4b sigortalısı olarak tanımlanmaktadır. Son çalışması bağkur olanların askerlik borçlanması talebi 4b askerlik borçlanması olarak tanımlanmaktadır.

4a askerlik borçlanması nedir ?

Eski adı ile ssk kapsamında bir işyerinde çalışan sigortalılar yeni kanunda 4a sigortalısı olarak tanımlanmaktadır. Son sigorta kolu ssk olanların askerlik sürelerini borçlanarak hizmetten saydırması uygulaması 4a askerlik borçlanması olarak tanımlanır.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusu yapmak oldukça kolay. Artık Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik şubesinden yazı bile istemiyor. Askerlik borçlanması başvurusu için lüzumlu belgeler borçlanma talep formu ve kimlik fotokopinizdir. Onun haricinde belge istenmez. Borçlanma için sgk askerlik borçlanma formunu aşağıda yer alan bağlantıdan indirebilirsiniz. Küçük bir hatırlatma askerlik borçlanması formu ile müracaat yapacağınız Sosyal Güvenlik Kurumu ise son çalıştığınız iş yerine bağlı olarak değişiyor. Askerlik borçlanması için gerekli evraklar arasında olan formu nereye göndermeniz gerektiği bilgisi yazımızın devamında belirtilmiştir.

Askerlik Borçlanması Başvuru Formu

Askerlik borçlanması için nereye başvurulur ?

Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı son çalıştığınız sigorta koluna nazaran belirlenmekte. Eğer son olarak çalıştığınız ya da prim ödemesi yaptığınız sigorta kolu;

 • 4a SSK ise işveren dosyanızın bağlı bulunmuş olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine,
 • 4b Bağkur ise bağkur dosyanızın bulunmuş olduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. Sıhhıye/Ankara adresine başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-devlet askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurularınızı e-devletten de yapabilirsiniz. Aşağıda verilmiş olan sayfalara T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak askerlik borçlanması e devlet başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 • SSK e devlet askerlik borçlanması başvurusu için buradan ⇒ 4a askerlik borçlanması başvurusu.
 • Bağkur askerlik borçlanması e-devlet başvurusunu buradan ⇒ 4b askerlik borçlanması başvurusu.
 • Başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet üzerinden başvuru yaptıktan sonra ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na belge ibraz etmeniz gerekmemektedir.

Askerlik borçlanması nereye ödenir ?

Borçlanma tutarlarını SGK ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Askerlik borçlanmasının ödenmesi ile ilgili anlaşmalı başlıca  bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası

Bir çok banka üzerinden anlaşmalı ödeme yapılabilmektedir. Biz genel olarak en çok kullanılan bankaları yazımıza dahil ettik.

Askerlik borçlanması nasıl ödenir ?

Borçlanmayı internetten kredi kartı ile online yapabilirsiniz.SGK kart ile prim ödeme sisteminden e devlet şifrenizi kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Aşağıda ödemeyi nasıl yapabileceğiniz ayrıntılı anlatılmıştır. İsterseniz anlaşmalı bankaların mobil ya da web bankacılığı uygulamaları üstünden SGK prim ödeme menüsünde yer edinen SGK borçlanma kısmından T.C. kimlik numaranız ile giriş yaparak ödeyebilirsiniz. Eğer borçlanmayı bağkurdan yaptıysanız Bağkur Prim menüsünden T.C. numarası ile sorgulama yapıldıktan sonra 4B Bağkur Askerlik Borçlanması menüsünden ödeme yapmanız gerekiyor.

Askerlik borçlanması internetten ödeme nasıl yapılır ?

Askerlik borçlanması ödeme şeklinden birisi de kredi kartı ile ödemedir. İnternetten askerlik borçlanması ödemesi mobil ve ya internet bankacılığı dışında sadece SGK kredi kartı ile ödeme sistemi üzerinden mümkündür. Bu sistemden ödeme yapmak için ise borçlanma yapmış kişinin e devlet şifresinin olması gerekmektedir. Eğer e devlet şifreniz varsa kart ile prim ödeme sisteminden ödeme yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle sgk kart ile prim ödeme sayfasından e devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Ardından Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi: SGK Borçlanma Tahsilatı menülerinden sorgulama yaparak ödeme yapabilirsiniz.
 • Eğer bağkurdan yaptıysanız ve borç çıkmıyorsa Sorgu Türü: 4b Sigortalı Tahsilatları ve Sorgu Tipi: Bağ-Kur Cari dönem menüsünden de çıkabilir borcunuz.

Askerlik borçlanması bankaya nasıl ödenir ?

Askerlik borçlanmasını Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan herhangi bir bankadan ödeyebilirsiniz.

 • Bağkur askerlik borçlanması ödemesini T.C. numarası ile SGK Ödemeleri – Bağkur Prim-Bağkur Askerlik Borçlanması menüsünden,
 • SSK borçlanma ödemelerinizi ise SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz.
 • Askerlik borcu sorgulamasını da yine aynı menülerden T.C. numaranız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik borçlanması internet bankacılığından nasıl ödenir?

Askerlik ödemesini bankaya gitmeden internet ve ya mobil bankacılık kanallarından da gerçekleştirebilirsiniz. Bankanızın online ödeme menüsünden;

 • SGK mosip ödemeleri ya da Ödemeler-Kurum Ödemeleri-SGK Ödemeleri menüsüne giriş yapın.
 • Bağkur askerlik borçlanması ödemesini SGK ödeme-Bağkur Prim-Askerlik borçlanması ödemesi,
 • SSK askerlik borçlanması ödemesini ise SGK ödeme-SGK borçlanma ödeme menüsünden yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması hesaplaması nasıl yapılır ?

Askerlik borçlanma hesaplamasında dikkat alınacak ücret yani askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz en düşük meblağ borçlanma başvurusunu yaptığınız tarihte geçerli olan brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si iken en yüksek ise bunun 7,5 katı olacaktır. Borçlanma başvuru tarihine göre ödeyeceğiniz günlük en düşük ve en yüksek güncel borçlanma tutarları, memur askerlik borçlanması hesaplaması için hemen askerlik borçlanması ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek mi ?

Bazen basında askerlik sürelerine ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanma tutarlarının devlet tarafınca ödeneceği ve askerlik borçlanması affı çıkacağı söylentileri dolaşıyor. Peki hakikaten askerlik borçlanması affı var mı ve bu şekilde bir düzenleme çıkar mı ? Sözü uzatmadan bu şekilde bir düzenleme olmadığını ve gerçekleşme ihtimalinin de bir fazlaca düşük bulunduğunu belirtmek isterim.

Askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer borçlanma yapmış olup ödediyseniz ve askerlik sürelerine ilişkin hizmet sürelerinin SGK hizmet cetvelinize eklenip eklenmediğini merak ediyorsanız buna ilişkin askerlik borçlanma sorgulamasını e-devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonrasında SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden askerlik borçlanmasına ilişkin sürelerin hizmetinize işlenip işlenmediğini listelenen bilgilerden kontrol edebilirsiniz ve askerlik borçlanması görüntülemesi yapabilirsiniz.
 • Buradan T.C. numarası ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sgk askerlik borçlanması sorgulaması yapabilirsiniz⇒ SGK tescil ve hizmet dökümü sorgulama.
 • Bu menüden 4/c askerlik borçlanması sorgulamasını da yapabilirsiniz.

Eğer borçlanma başvurusu yeni yaptıysanız ve çıkan borç tutarını sorgulamak istiyorsanız bunu online olarak yapabileceğiniz bir uygulama yok. Sadece web bankacılığından ya da mobil bankacılıktan SGK-SGK borçlanma menüsünden T.C. kimlik numaranız ile sorgulama yaparak borç tutarını öğrenebilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker hesaplama ?

Eğer askerlik yaptığınız süre ilk sigorta, bağkur v.s. giriş tarihinin öncesinde ise askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar geriye çeker. Eğer askerlik süresi ilk kez sigortalı ya da bağkurlu olduğunuz tarihten sonrasında ise bu durumda işe giriş tarihini geri çekmez bir tek emeklilik hizmetine eklenmiş olur.

Askerlik borçlanma işe giriş tarihinizi askerlik başlangıç geçmişine çekmez. Şu demek oluyor ki askerlik başlangıç zamanı sigorta başlangıç zamanı sayılmaz. Bir tek borçlanma yaptığınız gün kadar başlangıç geri çekilir.

Askerlik Borçlanması Hesaplama Örneği

Askerliğini 01 Ocak 2000 ile 31 Aralık 2000 tarihleri içinde 12 ay olarak yapmıştır ve ilk sigorta giriş zamanı ise 01.06.2007 olduğunu varsayalım. Eğer askerlik hizmetlerinin tamamını borçlanırsa işe giriş zamanı 01.06.2006’ya çekilir. Şu demek oluyor ki 01 Ocak 2000 geçmişine çekmez. İşte çoğunlukla sorulan askerlik borçlanması başlangıç sayılır mı sorusunun cevabı bu.

Aynı örnekte askerliği 01 Ocak 2008 ile 31 Aralık 2008 zamanı içinde yapmış ve borçlanma yapmış olsaydı sigorta ilk giriş tarihinde bir değişim olmaz ve gene 01.06.2007 olarak esas alınırdı.

Askerlik borçlanması avantajları

Eğer askerlik yaptığınız süreler ilk sigorta giriş tarihinden öncesinde ise emeklilik yaşınızı değiştirebilir ve daha erken emekli olmanızı sağlayabilir. Doğal olarak bu durum daima mümkün değil. İşe başlama tarihine göre değişebilir.Ek olarak borçlanma yapacağınız süreler 2008 yılından öncesi ise emekli maaşınıza da artı yönde katkısı olabilir.

Askerlik borçlanması nasıl iptal edilir ?

Askerlik borçlanması nereye yatırılır, askerlik borçlanması nereye ödeniyor sorularının cevabını verdikten sonra gelelim askerlik borçlanması iptali nasıl yapılacak sorusunun cevabına. Borçlanma tebligatını aldıktan sonra ödeme yapmak için 1 aylık süreniz bulunmaktadır. Bu sürede ödeme yapmadığınızda işlem otomatik olarak iptal edilir. Ayrıca bir başvuru yapmanıza gerek yok. Daha sonra bu süreleri istediğiniz zaman ve güncel borçlanma tutarları üzerinden talepte bulunarak yeniden ödeyebilirsiniz.

Askerlik borçlanması yapanın maaşı artar mı ?

Askerlik borçlanılacak süreye göre etkisi olacaktır.

 • Eğer askerlik süresi 2000 yılından önce ise kesinlikle emekli maaşınızda artış sağlayacaktır.
 • 2000 yılından sonra ise ihtiyaç yoksa borçlanmanızı önermem. Ancak borçlanacaksanız ve imkanınız varsa yüksekten borçlanma yapmanızı öneririm.
 • Yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız yüksek borçlanma yapmalısınız.
 • Emekli olmanız durumunda alabileceğiniz ortalama emekli maaşı tutarına bugün emekli olursam ne kadar alırım sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasına kredi veren bankalar hangileri ?

Askerlik borçlanmasına kredi veren ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma sağlamış banka bulunmamaktadır. Ödemeyi kendi imkanlarınız ile kredi çekerek gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi ?

Borçlanma başvurusundan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu elden ya da yazı ile ödenecek borçlanma yazısını tebliğ eder. Borçlanma yazısı alındıktan sonra ödeme için 1 aylık süre verilir. Bu süre içerisinde ödeme tek seferde ve peşin olarak gerçekleştirilmelidir. Taksitle ödenme imkanı yoktur.

Askerlik borçlanması hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

34 Yorum
 1. Viraxint

  Merhaba,
  Doğum Tarihim:03.02.1981
  İlk İşe Giriş 4a :01.04.1999
  4b Tecil :01.06.2004
  4a:1035 4B: 6210
  Toplam süre:7245 aktif bağkurluyum
  EYT den yararlanıp 4a lı çalışıp askerlik borçlanıp 4a dan 540 GÜN askerlik borçlanarak 4a da kısa süre çalışarak 1260 güne tamamlayıp emekli olabilir miyim ? Erken emeklilik için ne yapabilirim bilgi vermenizi rica ederim.

 2. M Çankaya

  Merhaba,
  Doğum tarihim 3.1.1977
  ilk işe başlama 1.7.1993
  Toplam gün sayısı 5535
  Askerlik başlangıç 30.11.2002 8 Aylık Er
  Borçlanmayı en düşük veya en yüksekten yapmam emekli maaşımı ne kadar etkiler.
  Teşekkürler,

  1. zafer

   Merhaba. Şu kadar etkiler demek yanlış olur. Ama yüksekten ödemeniz tabi ki yarar sağlar.

 3. ahmet

  nasıl iptal edilir askerlik başvurusu

  1. zafer

   Merhaba. Ödeme yapmayın. Kendiliğinden iptal olur.

 4. İbrahim enuysal

  Selamlar 22.09.1966.dogumluyum 02
  08.1982ssk girişim var 1986 1987 arası 550gun askerliğim var şu an askerlik hariç 4400 ödenmiş pirimim var ve devam ediyor emekli olabilmek için ne kadarını borçlanmak gerek tşk

  1. zafer

   Merhaba. Emeklilik için size 5150 gün gerekiyor. Tamamını borçlanın.

 5. Osman

  4C li kamu çalisaniyim. 2003Askerlik borcumu öğrenmek icin dilekce verdim.Fakat sonra ödemekten vazgeçtim.2019 da bilgi edinmek adina askerlik borçlanmasına basvurdum.Ikinci kez başvurdugum icin 188 bin liralik bir borç çikarildi.Ödemekten vazgeçmrk istedim ama kesinlesti diye cevap geldi.Bu borcu ödemek istemiyorum.Ama ödeyeceksiniz deniyor.Ödemeyi nasil durdurabilirim

  1. zafer

   Merhaba. Neden ödemek zorunda olasınız ki ben bunu anlamadım ? İlk defa duyuyorum. Ayrıca neden miktar o kadar yüksek o ayrı bir ilginç. Askerlik borçlanması sizin isteğinize bağlıdır. Zorla yaptırılamaz.

   1. Osman

    Bana gelen yazida aynen öyle yazıyor. Ankarayi aradigimda ödeyeceksiniz dendi.Çok zor durumfa kaldım.Hem şu an sağlik bakanliginda calisiyorum.Aslinda emekliligi haketmis durumdayim.Bu basvurumu emekliligimde etkili olur diye ve borcu ögrenmek icin yapmistim.Ancak gelen yazida 2.kez basvurdunuz borcunuz kesinlik kazandı deniyor

    1. zafer

     Gerçekten ilginç ve ilk defa duydum. Bence biraz daha araştırın. İstisnai bir durum var mı bilmiyorum gerçekten.

   2. Osman

    5434 nolu kanunun 27.maddesine göre 30 gün içinde itiraz edilmediği için odemeniz kedinlesti yaziyor grlen yazida.Nasil itiraz edebilirim.Ödemesem ne olur

 6. KEREM

  Arkadaşlar benim 2016 da 2.718 TL askerlik borçlanması adli para cezası geldi 2019 da engelli olduğumu öğrendim ve muaf oldum ardından kasım 2019 da eve kağıt geldi 15 gün içinde ödenmezse haciz+hapis cezası diye bende yeditepe vergi dairesini aradım onların insiyetifinde yazı gönderirlerse sileriz dedi. Aradım askerlik şubemi toplu af çıktı yazı bekliyoruz gelsin tüm vergi dairelerine göndereceğiz silinecek merak emeyin dediler halıcıoğlu ile göüştüğümde.Öte yandan vergi dairesi yokuş yaptı biraz sonra ki görüşmem de özet olarak hapis haciz yok dedi borcu cıkaran askerlik subesi.Ne olacak bende anlamadım bekliyorum sonucu kim doğru söylüyor diye..

  1. zafer

   Merhaba. Sizin ceza ne ile ilgili tam anlamadım. Ama sgk askerlik borçlanması ile alakası yok sanırım.

 7. Atilla cavdan

  Herşeyi yazmışsınız teşekkür ederim.. Benim bir sorum olacak askerlik borçlanması minimum kaç gün yatırabiliriz. Bu konuda bilgiyi hiç bir yerde bulmadım. 1 gün yada 10 gün prim yatırabilirmiyiz.

  1. zafer

   Askerlik borçlanmasını istediğiniz kadar yapabilirsiniz. İster 1 gün ister 50 gün size kalmış.

 8. İBRAHİM CAN

  Merhaba sayın editör:
  Bağkur 4b : 10.10.1996- 741 gün
  Sigorta 4a: 05.02.2003- 5845 gün
  Askerlik : 01.11.1983—05.05.1985 arası
  Doğum tarihi:05.04.1963
  Öncelikle kolay gelsin lütfen emeklilik tarihimi açıklayabilir misiniz askerlik borçlanması yapacağım

  1. zafer

   Merhaba. Emeklilik için 25 yıllık sigorta süresi şartını tamamlamanız gerek. Normalde emeklilik tarihiniz 10.10.2021. Askerlik borçlandığınız süre kadar tescil geri çekilir.

 9. Ramazan

  Merhaba 1978 dogumluyum askere 1998 de gıttım 2000 yılında geldım sıgortalı oldum ıkı ay odesem 1998 cekebılırmıyım gırısımı

  1. zafer

   Merhaba. İşe giriş ilk tarihinden itibaren borçlandığınız süre kadar geri çekilir askerlik. Sizin dediğiniz gibi olmaz. Bu şartlar altında 08.09.1999 tarihinne çekecek kadar borçlanma yapmanız gerekecek.

 10. Hüseyin

  merhaba,
  doğum tarihi:31/01/1966
  işe başlama:01/04/1993
  yatırılan gün:5031
  askerlik: 1986

  askerlik yatırılırsa ne zaman emekli olunur, bilgi verebilir misiniz?

  1. zafer

   Merhaba. Toplamda 5600 güne tamamlamanız durumunda hemen emekli olursunuz.

 11. Bülent

  Doğum tarihi 26. 10.1975
  Meslek lisesi staj 01. 10.1990
  İşe başlama. 01.04.1997
  Askerlik. 21.05.1995
  Terhis 21.11.1996
  Askerliği kaç gün borçlanırsam emeklilik yaşı öne çeker emekli maaşı ma etki eder mi Teşekkür ederim

  1. zafer

   Merhaba. Askerlik ilk sigorta başlangıç tarihinden sonra olduğu için borçlanma yapmanız emeklilik yaşınızı değiştirmez maalesef.

 12. ismail

  08,02,1977 doğumluyum işe giriş tarihim 15.08.1995 5183 günüm var askerliği borçlanmama gerek varmı sigortalık sürem 10 ay sonra doluyor emekliilte ise 5750gün istiyor göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür derim

  1. zafer

   Merhaba. 15 ay askerlik borçlanmanız halinde emeklilik yaşınız 1 yıl geri çekilir. 5675 günle emekli olursunuz.

 13. Arif

  Merhaba,
  24.08.1979 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 03.04.2003 yılı buna göre emeklilik yaşım 60 oluyor
  1999 yılı Mayıs ayında askere gittim 1 veya 2 aylık borçlanma yapsam emeklilik yaşım 58 yaşına çekiliyor mu yoksa bir aylık borçlanmanın bana hiç bir faydası olmuyor mu

  1. zafer

   Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı etkilemez.

 14. Ziya

  Merhaba,
  ben mavi Karti olup, yurt disinda yasayan ve yurtdisi borclanma yapmakl istiyorum, Maalesef 3600 gün icin 11 günlük bir acigim var ve bunu askerlik borclanmasi ile tamamlamak istiyorum.
  E-Devlet üzerinden askerlik borclanmasi yapamiyorum.
  Her ne kadar tarihleri girebiliyor ve islem olusturuyor olsam da, sonucta
  “4a Askerlik Borclanması BAŞVURU İŞLEME ALINMADI” gibi bir yazi geliyor.
  Ben sadece eksik olan 11 günü borclanmak istiyorum.
  Acaba gün sayisinin azligindan dolayi mi isleme alinmiyor yoksa mavi kart sahibi oldugum icin TC. Kimlik numaram kabul mu edilmiyor.
  Sorun neden kaynaklaniyor?
  Sadece yazili mi basvurmam lazim?
  Bir de nereye basvuracagim? Yurtdisi borclanmayi yaptigim SGK Il Merkeze mi yoksa Genel merkeze mi (Ankara)?
  Ilgilinize simdiden tesekkür ederim.

  1. zafer

   Merhaba. Bence formu doldurarak yazılı müracaat edin. E devlette neden öyle bir hata veriyor bilmiyorum gerçekten. Formu trde daha önce yurtdışı borçlanma başvurusu yaptığınız Sgkya yapabilirsiniz.

 15. Doğan

  Merhabalar,
  02.02.1979 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 20.10.1997 dir. Toplam primgünüm 6450 dir. Öğremek istediğim;
  1- Eylül 1999 öncesi askerlik borçlanması yaparak emeklilik maaşını arttırmak istiyorum. Çünkü eylül 1999 öncesi toplam prim günüm 66 dır. bir ay tavandan borçlanarak aylık yükseltme yapılabilirmi?
  2- Askerlik borçlanmasını birden fazla kere yani bu sene 1 ay gelecek sene 1 ay başvurarak yapılabilirmi?
  3- Şuan SSK lı 4a kapsamında 30 tam gün üzerinden çalışırken ayrıca isteğe bağlı veya vebzeri bir şekilde ek prim ödemesi yapılabilirmi?
  Bilgi lütfen.Teşekkürler.

  1. zafer

   Merhaba.
   1- 1 aylık borçlanma çok da etkili olmayacaktır bence gerek yok.
   2- Evet yapabilirsiniz.
   3- hayır öyle bir hakkınız yok maalesef.

 16. Emre

  E devlet üzerinden askerlik borçlanmasını göremiyorum. Sgk ya gitmeden telefon ile ödeme işlemi yapılabilir mi?

  1. Editor

   Bildiğiniz kadarıyla bu işlemi telefon üzerinden yapma şansınız yok. Kesin bilgi için size en yakın Sosyal güvenlik kurumunu arayarak yada giderek bilgi alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.