Askerlik Borçlanması SGK Nasıl Yapılır?

2

Askerlik borçlanması hakkı sigortalılara er ve ya erbaş olarak geçen süreleri ya da yedek subaylık hazırlık sürelerini borçlanarak emeklilik hizmetinden saydırma hakkı vermektedir. Eğer siz de askerlik borçlanması yapacaksanız nereden yapılabileceğini, borçlanmanın emeklilik ve emekli maaşı üstündeki katkısını, ne kadar ödeme yapmanız gerekeceği kısacası askerlik borçlanma 2019 mevzusunda merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nereden yapılır 2019

Borçlanma başvurusu yapmak oldukça kolay. Artık Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik şubesinden yazı bile istemiyor. Askerlik borçlanması başvurusu için lüzumlu belgeler borçlanma talep formu ve kimlik fotokopinizdir. Onun haricinde belge istenmez. Borçlanma için müracaat dilekçesini aşağıda yer alan bağlantıdan indirebilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Başvuru Formu

Küçük bir hatırlatma müracaat yapacağınız Sosyal Güvenlik Kurumu ise son çalıştığınız iş yerine bağlık olarak değişiyor.

Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılır sorusunun cevabı son çalıştığınız sigorta koluna nazaran belirlenmekte. Eğer son olarak çalıştığınız ya da prim ödemesi yaptığınız sigorta kolu;

 • 4a SSK ise işveren dosyanızın bağlı bulunmuş olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine,
 • 4b Bağkur ise bağkur dosyanızın bulunmuş olduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. Sıhhıye/Ankara adresine başvurunuzu yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar 2019 – 2018

Borçlanma talebinizi 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna iletmeniz halinde günlük en düşük 27,28 TL, en yüksek ise 204,60 TL üstünden borçlanma yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması hesaplamasında şu demek oluyor ki bir günlük askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz en düşük meblağ borçlanma başvurusunu yaptığınız tarihte geçerli olan brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si iken en yüksek ise bunun 7,5 katı olacaktır.

Mesela 2018 senesinde brüt aylık asgari ücret 2029,50 TL, günlük ise 67,65 TL dir. Buna nazaran ödenecek en düşük askerlik borçlanması tutarı 31 Aralık 2018 geçmişine kadar talepte bulunduğunuzda 21,64 TL olacak en yüksek ise 162 TL olacaktır.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek mi ?

Bazen basında askerlik sürelerine ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanma tutarlarının devlet tarafınca ödeneceği ve askerlik borçlanması affı çıkacağı söylentileri dolaşıyor. Peki hakkaten askerlik borçlanması affı var mı ve bu şekilde bir düzenleme çıkar mı ? Sözü uzatmadan bu şekilde bir düzenleme olmadığını ve gerçekleşme ihtimalinin de bir fazlaca düşük bulunduğunu belirtmek isterim.

Askerlik borçlanması sorgulaması nereden yapılır ?

Eğer borçlanma yapmış olup ödediyseniz ve askerlik sürelerine ilişkin hizmet sürelerinin SGK hizmet cetvelinize eklenip eklenmediğini merak ediyorsanız buna ilişkin sorgulamayı e-devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz.

www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonrasında SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden askerlik borçlanmasına ilişkin sürelerin hizmetinize işlenip işlenmediğini listelenen bilgilerden kontrol edebilirsiniz.

Eğer borçlanma başvurusu yeni yaptıysanız ve çıkan borç tutarını sorgulamak istiyorsanız bunu online olarak yapabileceğiniz bir uygulama yok. Sadece web bankacılığından ya da mobil bankacılıktan SGK-SGK borçlanma menüsünden T.C. kimlik numaranız ile sorgulama yaparak borç tutarını öğrenebilirsiniz.

Borçlanma ne kadar geriye çeker ?

Eğer askerlik yaptığınız süre ilk sigorta,bağkur v.s. giriş tarihinin öncesinde ise askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar geriye çeker. Eğer askerlik süresi ilk kez sigortalı ya da bağkurlu olduğunuz tarihten sonrasında ise bu durumda işe giriş tarihini geri çekmez bir tek emeklilik hizmetine eklenmiş olur.

Askerlik borçlanma işe giriş tarihinizi askerlik başlangıç geçmişine çekmez. Şu demek oluyor ki askerlik başlangıç zamanı sigorta başlangıç zamanı sayılmaz. Bir tek borçlanma yaptığınız gün kadar başlangıç geri çekilir.

Askerlik Borçlanması Hesaplama Örneği 2019

Askerliğini 01 Ocak 2000 ile 31 Aralık 2000 tarihleri içinde 12 ay olarak yapmıştır ve ilk sigorta giriş zamanı ise 01.06.2007 olduğunu varsayalım. Eğer askerlik hizmetlerinin tamamını borçlanırsa işe giriş zamanı 01.06.2006’ya çekilir. Şu demek oluyor ki 01 Ocak 2000 geçmişine çekmez. İşte çoğunlukla sorulan askerlik borçlanması başlangıç sayılır mı sorusunun cevabı bu.

Aynı örnekte askerliği 01 Ocak 2008 ile 31 Aralık 2008 zamanı içinde yapmış ve borçlanma yapmış olsaydı sigorta ilk giriş tarihinde bir değişim olmaz ve gene 01.06.2007 olarak esas alınırdı.

2019 askerlik borçlanması internetten ödeme nereden yapılır ?

Borçlanmayı internetten kredi kartı ile online yapabileceğiniz bir uygulama henüz yok. Sadece isterseniz anlaşmalı bankaların mobil ya da web bankacılığı uygulamaları üstünden SGK prim ödeme menüsünde yer edinen SGK borçlanma kısmından T.C. kimlik numaranız ile giriş yaparak ödeyebilirsiniz.

Borçlanma tutarlarını SGK ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Askerlik borçlanmasının ödenmesi ile ilgili anlaşmalı başlıca  bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası

Bir çok banka üzerinden anlaşmalı ödeme yapılabilmektedir. Biz genel olarak en çok kullanılan bankaları yazımıza dahil ettik.

Askerlik borçlanması avantajları nedir ?

Eğer askerlik yaptığınız süreler ilk sigorta giriş tarihinden öncesinde ise emeklilik yaşınızı değiştirebilir ve daha erken emekli olmanızı sağlayabilir. Doğal olarak bu durum daima mümkün değil. İşe başlama tarihine göre değişebilir.

Ek olarak borçlanma yapacağınız süreler 2008 yılından öncesi ise emekli maaşınıza da artı yönde katkısı olabilir.


2 Yorum
 1. Emre

  E devlet üzerinden askerlik borçlanmasını göremiyorum. Sgk ya gitmeden telefon ile ödeme işlemi yapılabilir mi?

  1. Editor

   Bildiğiniz kadarıyla bu işlemi telefon üzerinden yapma şansınız yok. Kesin bilgi için size en yakın Sosyal güvenlik kurumunu arayarak yada giderek bilgi alabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.