Askerlik Borçlanması Taksitle Ödenir mi 2020

20 4.626

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2020 sorusunun cevabı ile Askerlik borçlanması hesaplaması konusunda tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. Askerlik borçlanması askerliğini er/erbaş olarak yapanların bu süreleri borçlanarak SGK hizmetinden saydırması işlemidir.

Askerlik borçlanması için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları asgari ücret üstünden hesaplanıyor. 2020 asgari ücretin belli olması ile beraber 2020 askerlik borçlanması tutarları da belli oluyor. Peki 2020 Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik borçlanması tutarları ne kadar oldu ?

Askerlik borçlanması şartları 2020

Askerliğinizi er ya da erbaş olarak yaptıysanız ya da yedek subaylıkta geçen süreniz var ise bu süreleri yukarıda belirlenen tutarlarda borçlanarak ödeyebilirsiniz. Borçlanma yapabilmeniz için askerden ilkin sigorta,bağkur v.s. giriş olması şartı aranmaz. Tek koşul askerlik yaptığınız süre içinde adınıza sigorta, bağkur primi v.s. ödenmemiş olması gerekiyor.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusunu son çalışmanız ssk ya da bağkursa son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine, eğer devlet memuru iseniz kendi Kurumunuza yapabilirsiniz.Müracaat için askerlik borçlanması müracaat formu ve kimlik fotokopiniz kafi olacaktır. Artık askerlik şubesinden yazı almanıza gerek yok. SGK askerlik sürelerini sistemden görebiliyor.

Askerlik borçlanması için müracaat formunu isterseniz e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. SGK borçlanma başvurularının online olarak e devlet sistemi üstünden yapılabilmesine olanak elde eden uygulama hizmete açıldı. Müracaat işlemini e devlet sisteminden askerlik borçlanması başvurusu başlıklı yazımızı takip ederek iyi mi yapabileceğiniz mevzusunda informasyon edinebilirsiniz. Askerlik borçlanması başvurusu yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-askerlik-borclanmasi-nasil-yapilir-511/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması formu

Borçlanma başvurusu yapmak için form ve kimlik fotokopiniz yeterlidir. Ayrıca askeriyeden yazı almanıza gerek yok. Borçlanma başvuru formunu başvuru yapacağınız SGK’dan alabilirsiniz. Zaten doldurmak çok zor değildir. Dilerseniz borçlanma başvuru formunu buradan indirerek doldurabilirsiniz : askerlik borçlanması başvuru formu indir.  Formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • Er veya Erbaş Olarak Geçen Süre kutucuğunu işaretleyin.
 • Borçlanma Miktarının Hesabında Seçilen Günlük Prime Esas Kazanç kısmında en düşük tutardan ödeyecekseniz asgari, en yüksekten ödeyecekseniz azami, kendi belirleyeceğiniz tutarda ödeme yapacaksanız Diğer kısmını işaretleyip günlük brüt tutarı yazmanız gerekiyor.
 • BORÇLANMAK İSTENİLEN SÜRE kısmında hizmetlerin tamamını borçlanacaksanız ilgili kutucuğu, Belli tarih aralığını borçlanacaksanız …/…/……….. – …/…/………… tarihleri arasındaki süre kutucuğunu, gün ay ve ya yıl olarak belirtip borçlanma yapacaksanız ……  Gün  …….  Ay ……..  Yıllık süre kutucuğunu işaretlemeniz gerekmekte.

Askerlik borçlanması başvuru formunu eksiksiz olarak doldurduktan sonra elden ya da kargo ve ya posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz.

Askerlik borçlanması vergi indirimi 2020

Eğer bordrolu çalışansanız doğrusu ( SSKlı çalışan ya da işgören v.s.) askerlik borçlanması için ödediğiniz tutarı gelir vergisi indirimi olarak alabilirsiniz. Bunun için ödeme yaptıktan sonrasında ödemenize ilişkin dekontla işyerinize müracaat yapmanız gerekiyor.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek

Askerlik borçlanması affı çıkacak, askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek şeklinde söylentiler sık sık gündeme geliyor. Sadece askerlik borçlanma sürelerinin devlet tarafınca ödenmesi ya da askerlik borçlanması affının çıkması ya da askerlik borçlanması yapılandırma şeklinde bir düzenleme maalesef yok. Çıkacağını da tahmin etmiyoruz.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi ?

SGK tarafınca borçlanma yazısının size bildiri tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde ve peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemi taksit ile yapılamamakta. Ancak şunu yapabilirsiniz. Diyelim ki 540 gün askerlik yaptınız ama 540 günün tamamını ödeme durumunuz yok. Kısmi ödeme yaparak ödeme yaptığınız kısım kadar da borçlanma yapabilirsiniz. Kalan günleri de dilerseniz sonraki bir zamanda borçlanabilirsiniz. Ancak sonra yeniden talepte bulunduğunuzda hesaplamanın talep tarihindeki yeni tutarlar üzerinden yapılacağını hatırlatmak isteriz.

Askerlik borçlanması kaç taksitte ödenir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi askerlik borçlanması tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde peşin olarak ve tek seferde ödenir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından taksitlendirme yapılmaz. Ancak tek seferde ödeme durumunuz yoksa her defasında başvuru yapıp ödeme durumunuz olan tutar kadar ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması e devlette görülür mü ?

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonrasında SGK’nın bu talebinizi sisteme işlemesi gerekiyor. SGK sisteme işledikten sonrasında ödeyeceğiniz borç tutarı sistemde görünür. Fakat borçlanma gerçekleşme yazısını almadan ödeme yapmayın. Bu yazıyı elden ya da posta yolu ile bildiri aldıktan sonrasında ödeme yapabilirsiniz.

Borçlanma tutarını ödedikten bir kaç gün sonrasında borçlanma sürelerini SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından görebilirsiniz. Hizmet olarak hizmet cetvelinize eklenmiş olacaktır.

Askerlik borçlanması sorgulama

Eğer borcunuzu sorgulayacaksanız bankada ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminde SGK-SGK Borçlanmaları menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Ödeme yapmış ve hizmetinize eklenip eklenmediğini merak ediyor ve sorgulamak istiyorsanız yukarıda verilen yolu takip etmelisiniz.

Memur askerlik borçlanması hesaplama 2020

İlk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlamış olan memurlarda askerlik borçlanması hesaplamasında aşağıda belirtilen tutarlar esas alınır. Ancak bu tarihten önce başlayan memurların askerlik borçlanması hesabı farklıdır. Kurumunuz insan kaynaklarından hesaplama yaptırabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır ?

Borçlanma için ödenecek günlük en düşük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir. En yüksek borçlanma tutarı ise bunun 7,5 katıdır. Hesaplama borçlanmak istediğiniz gün sayısının talep tarihinde geçerli olan borçlanma tutarları esas alınarak yapılır.

Askerlik borçlanması hesaplama 2020

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında borçlanma talebini vermeniz halinde günlük en düşük 31,39 TL , en yüksek ise 235,42 TL tutarı üzerinden borçlanmanız yapılacaktır.

15 ay askerlik borçlanması ne kadar ?

15 ay yani 450 gün borçlanma için ödenecek en düşük borçlanma tutarı 2020’de 14125,50 TL olacaktır.

18 ay askerlik borçlanması ne kadar 2020

18 ay doğrusu 540 gün için 2020 senesinde ödeyeceğiniz en düşük askerlik borçlanması tutarı: 16950,60 TL.

Yurtdışı askerlik borçlanması 2020

Yurtdışında ikamet ediyor ve ya çalışıyor olsanız bile Türkiye’de askerliğinizi yaptıysanız yukarıda belirtilen borçlanma tutarları esas alınarak TR’de borçlanma yapabilirsiniz. Yurtdışı borçlanma için ödenecek günlük tutar yükseldiğinden önce askerlik borçlanması yapmanızı ve kalan günleri yurtdışı borçlanma ile tamamlamanızı öneririz.

Askerlik borçlanması affı

Askerlik sürelerine ilişkin borçlanmaların devlet tarafından ödenmesi ya da bu sürelerin otomatik olarak hizmetten sayılması konusunda şu anda bir düzenleme söz konusu değil. Ancak bu konuda bir düzenleme olursa sayfamızdan duyurusu yapılacaktır.

Askerlik borçlanması mevzusundaki tüm sorularınızı yorum olarak bize yazabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

20 Yorum
 1. Mehmet

  Şu anda 5084 TL bürüt maaşla çalışmaktayım
  Askerliğimi 94/95/96 yılları arasında 18 ay olarak yaptım
  1972 doğumluyum 1988 girişim var
  5064 günüm var
  Askerlik borçlanmamı bu günkü bürüt maaşla yaparsam emekliliğimi tahmini ne kadar etkiler maaş olarak

  1. zafer

   Merhaba
   Bu soruyu cevaplamak çok zor hatta imkansız. Ama yüksekten yapmanız tabi ki avantaj sağlar.

 2. İRFAN

  27,02,1997 askere gidiş 27,08,1998 terhis sigorta başlangıç 06,02/2000 ne kadar askerlik borçlanması yapabilirim ne gibi bir faydası olur borçlanmanın

  1. zafer

   Merhaba. 4 ay askerlik borçlanmanız durumunda SSK kapsamında 60 yaş yerine 58 yaşında emekli olursunuz.

 3. Ibrahim

  04.07.2000 tarihinde sigortalandim. Askerlik borclanmasi yaptigim takdirde sigorta baslangicimda herhangi bir degisiklik olur mu? 15 ay askerlik yaptim. Ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.

  1. zafer

   Merhaba. 9 ay askerlik borçlanması yaparsanız emeklilik yaşınız 60 yerine 58 olur.

 4. Abidin

  1987 ile 1989 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım.1995 girişliyim 15 ay borçlanma karşılığında 1.1 2020 tarihinde emekliliğe hak kazanacagım beyan edildi.
  Buna göre askerlik borçlanmamı günlük 27 tl asgari ücretten mi yoksa yüksek bedeldenmi yatırmamı tavsiye edersiniz.
  Teşekkür ederim.

  1. zafer

   Merhaba. Yüksekten ödemeniz tabi ki faydanıza olur. Emekli maaşınızı olumlu yönde etkiler

 5. ilyas

  Staj sürelerinin borçlanılması ile ilgili bayanlar ve yabancı ülkelerde çalışanlar için imkan verildi. Staj borçlanması normal çalışanlarada verilebilinirmi bu kanunen emsal teşkil ettiğinden dava açsak kazanma şansımız olurmu.

  1. zafer

   Merhaba. Kanunda açık ve net olan birşey için dava açsanız da kazanmanız imkansız. Kanuni düzenleme gerekiyor.

 6. Yusuf

  1998 kasım asker giris 18 ay askerlik yaptım.işe giriş 20/02/2001..askerlik borçlanması yaparsam ne gibi fayda görürüm..

  1. zafer

   Merhaba. Askerlik borçlanması size çok avantaj sağlar. 60 yaş yerine 58 yaşında emekli olursunuz.

 7. ŞENOL YÜCEL

  15.09.1969 doğumluyum. 1989-19991 tarih aralığında 18 ay askerlik yaptım.emeklilik yaşımı bir yıl aşağıya çekmek için ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekir.
  Birde 18 ay tamamını boçlanırsam emekliliğimi ne kadar aşağıya çekerim.

  1. zafer

   Merhaba. Sigorta başlangıç tarihiniz tam olarak ne zaman?

 8. Suayip

  21.02.69 doğum.1.1.91 SSK başlangıcı.6248 prim günüm var.ne kadar borçlanma yapmam gerekir.ne odemem gerekir.teşk. kolay gelsin askerliğim 18 ay olarak 88.90 senesinde yaptım.

  1. zafer

   Merhaba. 14 ay askerlik borçlanmanız halinde 51 yaşı tamamladığınızda yani 21.02.2020 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

 9. Suayip

  Zafer bey kolay gelsin.sorumu cevapladığız için teşk.benim yaklaşık 14 bin lira yatırmam gerekiyo buna gore maaşıma etkisi ne olur.kardamıyız zarardamı.

  1. zafer

   Merhaba tekrar. Çok fazla olmamakla birlikte kısmen de olsa aylığınıza katkısı olacaktır.

 10. erhan

  merhaba 1.10.2000 sgk başlangıcım askerden sonra sigortalıyım 18 ay askerik yaptım askerligi kaç ay borçlanırsam kaç pirim ve yaştan emekli olabilirim. teşekkürler

  1. zafer

   Merhaba. Normal şartlarda 60 yaş 7000 günle emekli olursunuz. Askerlik 13 ay borçlanmanız durumunda ise 58 yaş 5975 günle emekli olursunuz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!