Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Taksitle Ödenir mi 2021 ?

35 16.216

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2021 sorusunun cevabı ile Askerlik borçlanması hesaplaması konusunda tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. Askerlik borçlanması askerliğini er/erbaş olarak yapanların bu süreleri borçlanarak SGK hizmetinden saydırması işlemidir.

Askerlik borçlanması için ödenecek günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları asgari ücret üstünden hesaplanıyor. Bu yazımızda 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında ödenecek en düşük ve en yüksek günlük borçlanma tutarları konusunda bilgi bulabilir ayrıca askerlik borçlanması taksit olur mu,  askerlik borçlanmasını devlet ödüyor mu, askerlik borçlanması kaç para gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevaplarını da bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nedir ?

Askerliğini er ya da erbaş olarak yapanlar için bu süreleri, yedek subay olarak yapanlara ise yedek subay hazırlık okulunda geçen süreleri borçlanarak SGK hizmetinden sayılmasına imkan sağlayan haktır.

2021 askerlik borçlanması şartları nelerdir ?

Askerliğinizi er ya da erbaş olarak yaptıysanız ya da yedek subaylıkta geçen süreniz var ise bu süreleri yukarıda belirlenen tutarlarda borçlanarak ödeyebilirsiniz. Borçlanma yapabilmeniz için askerden ilkin sigorta,bağkur v.s. giriş olması şartı aranmaz. Tek koşul askerlik yaptığınız süre içinde adınıza sigorta, bağkur primi v.s. ödenmemiş olması gerekiyor.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusunu son çalışmanız ssk ya da bağkursa son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine, eğer devlet memuru iseniz kendi Kurumunuza yapabilirsiniz.Müracaat için askerlik borçlanması müracaat formu ve kimlik fotokopiniz kafi olacaktır. Artık askerlik şubesinden yazı almanıza gerek yok. SGK askerlik sürelerini sistemden görebiliyor.

Askerlik borçlanması için müracaat formunu isterseniz e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. SGK borçlanma başvurularının online olarak e devlet sistemi üstünden yapılabilmesine olanak elde eden uygulama hizmete açıldı. Müracaat işlemini e devlet sisteminden askerlik borçlanması başvurusu başlıklı yazımızı takip ederek iyi mi yapabileceğiniz mevzusunda informasyon edinebilirsiniz. Askerlik borçlanması başvurusu yapmak için hemen sgk askerlik borçlanması nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması formu nasıl doldurulur ?

Borçlanma başvurusu yapmak için form ve kimlik fotokopiniz yeterlidir. Ayrıca askeriyeden yazı almanıza gerek yok. Borçlanma başvuru formunu başvuru yapacağınız SGK’dan alabilirsiniz. Zaten doldurmak çok zor değildir. Dilerseniz borçlanma başvuru formunu buradan indirerek doldurabilirsiniz : askerlik borçlanması başvuru formu indir.  Formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

 • Er veya Erbaş Olarak Geçen Süre kutucuğunu işaretleyin.
 • Borçlanma Miktarının Hesabında Seçilen Günlük Prime Esas Kazanç kısmında en düşük tutardan ödeyecekseniz asgari, en yüksekten ödeyecekseniz azami, kendi belirleyeceğiniz tutarda ödeme yapacaksanız Diğer kısmını işaretleyip günlük brüt tutarı yazmanız gerekiyor.
 • BORÇLANMAK İSTENİLEN SÜRE kısmında hizmetlerin tamamını borçlanacaksanız ilgili kutucuğu, Belli tarih aralığını borçlanacaksanız …/…/……….. – …/…/………… tarihleri arasındaki süre kutucuğunu, gün ay ve ya yıl olarak belirtip borçlanma yapacaksanız ……  Gün  …….  Ay ……..  Yıllık süre kutucuğunu işaretlemeniz gerekmekte.
 • Askerlik borçlanması başvuru formunu eksiksiz olarak doldurduktan sonra elden ya da kargo ve ya posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz.

Askerlik borçlanması vergi indirimi 2021

Eğer bordrolu çalışansanız doğrusu ( SSKlı çalışan ya da işgören v.s.) askerlik borçlanması için ödediğiniz tutarı gelir vergisi indirimi olarak alabilirsiniz. Bunun için ödeme yaptıktan sonrasında ödemenize ilişkin dekontla işyerinize müracaat yapmanız gerekiyor.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek son durum nedir ?

Askerlik borçlanması affı çıkacak, askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek şeklinde söylentiler sık sık gündeme geliyor. Sadece askerlik borçlanma sürelerinin devlet tarafınca ödenmesi ya da askerlik borçlanması affının çıkması ya da askerlik borçlanması yapılandırma şeklinde bir düzenleme maalesef yok. Çıkacağını da tahmin etmiyoruz.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi ?

SGK tarafınca borçlanma yazısının size bildiri tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde ve peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemi taksit ile yapılamamakta. Ancak şunu yapabilirsiniz. Diyelim ki 540 gün askerlik yaptınız ama 540 günün tamamını ödeme durumunuz yok. Kısmi ödeme yaparak ödeme yaptığınız kısım kadar da borçlanma yapabilirsiniz. Kalan günleri de dilerseniz sonraki bir zamanda borçlanabilirsiniz. Ancak sonra yeniden talepte bulunduğunuzda hesaplamanın talep tarihindeki yeni tutarlar üzerinden yapılacağını hatırlatmak isteriz.

Askerlik borçlanması kaç taksitte ödenir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi askerlik borçlanması tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde peşin olarak ve tek seferde ödenir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından taksitlendirme yapılmaz. Ancak tek seferde ödeme durumunuz yoksa her defasında başvuru yapıp ödeme durumunuz olan tutar kadar ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması e devlette görülür mü ?

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonrasında SGK’nın bu talebinizi sisteme işlemesi gerekiyor. SGK sisteme işledikten sonrasında ödeyeceğiniz borç tutarı sistemde görünür. Fakat borçlanma gerçekleşme yazısını almadan ödeme yapmayın. Bu yazıyı elden ya da posta yolu ile bildiri aldıktan sonrasında ödeme yapabilirsiniz.

Borçlanma tutarını ödedikten bir kaç gün sonrasında borçlanma sürelerini SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından görebilirsiniz. Hizmet olarak hizmet cetvelinize eklenmiş olacaktır. Böylece hizmet dökümünüzde askerlik borçlanması görüntülemesini ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğer borcunuzu sorgulayacaksanız bankada ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminde SGK-SGK Borçlanmaları menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Ödeme yapmış ve hizmetinize eklenip eklenmediğini merak ediyor ve sorgulamak istiyorsanız yukarıda verilen yolu takip etmelisiniz.

Memur askerlik borçlanması hesaplama 2021

İlk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlamış olan memurlarda askerlik borçlanması hesaplamasında aşağıda belirtilen tutarlar esas alınır. Ancak bu tarihten önce başlayan memurların askerlik borçlanması hesabı farklıdır. Kurumunuz insan kaynaklarından hesaplama yaptırabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır ?

Borçlanma için ödenecek günlük en düşük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir. En yüksek borçlanma tutarı ise bunun 7,5 katıdır. Hesaplama borçlanmak istediğiniz gün sayısının talep tarihinde geçerli olan borçlanma tutarları esas alınarak yapılır.

2021 askerlik borçlanması ne kadar oldu ?

01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında borçlanma talebini vermeniz halinde günlük en düşük 38,16 TL , en yüksek ise 286,20TL tutarı üzerinden borçlanmanız yapılacaktır.

Yurtdışı askerlik borçlanması 2021

Yurtdışında ikamet ediyor ve ya çalışıyor olsanız bile Türkiye’de askerliğinizi yaptıysanız yukarıda belirtilen borçlanma tutarları esas alınarak TR’de borçlanma yapabilirsiniz. Yurtdışı borçlanma için ödenecek günlük tutar yükseldiğinden önce askerlik borçlanması yapmanızı ve kalan günleri yurtdışı borçlanma ile tamamlamanızı öneririz.

Askerlik borçlanması affı çıkacak mı ?

Askerlik sürelerine ilişkin borçlanmaların devlet tarafından ödenmesi ya da bu sürelerin otomatik olarak hizmetten sayılması konusunda şu anda bir düzenleme söz konusu değil. Ancak bu konuda bir düzenleme olursa sayfamızdan duyurusu yapılacaktır.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker ?

Eğer askerlik yapılan süre ilk defa sigorta ya da diğer kapsamda uzun vade sigorta kollarına tabi olunan sigorta giriş tarihinden önce ise askerlik borçlanması yapılan süre kadar tescil geri çekilir. Eğer sigorta girişi askerden sonra ise bu durumda borçlanma yapılması ilk sigorta giriş tarihini geri çekmez.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

35 Yorum
 1. Erdinç karayel

  1998 mart ayında 5 gün pirim ödemem var 2000 öncesi başka pirimim yok. 21 mayıs 1999 ile 11 kasım 2000 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım. İş kazası sonrası yüzde 42 engeli raporum ile emekliliğe hak kazandım. Emekli olacağım. Askerlik borçlanması yapacağım. Cevabınıza göre ödeme yapmaya karar vereceğim. Emekli maaşıma katkısı ne kadar olur. Mke de çalışıyorum. Kıdem tazminatı olarak yatırdığım paranın bir kısmını alabilirmiyim.

 2. Selçuk

  Merhaba 91 ve93 yılları arasında 15 ay askerlik yaptım SSK girişim 10/10/1984 toplam prim 4375 askerlik borçlanması yaparsam ne faydası olur teşekkür ederim

  1. zafer

   Merhaba. Emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Ama 2000 öncesi hizmete yansıyacağından borçlanma yapmanız halinde emekli maaşınızı olumlu etkiler.

 3. Yaşar Yıldırım

  Merhaba 21.05.1999 başlangıç 10.11.2000 terhis tarihim 01.2001 sigorta baslangicim çalıştığım işyerinde 16 yıldir çalışıyorum tazminat almam için askerlik borçlanması kaç ay yapmam gerekiyor acaba.borclanma yaptığımda sigorta baslangicim ne kadar zamanda 1999 olarak görülür ve tazminat alma hakkına sahip olurum şimdiden teşekkür ederim

  1. zafer

   Merhaba. 15 ay askerlik borçlanmanız yeterli. Borçlanmayı ödediğiniz anda sisteme işler. Böylece tazminat yazısını hemen alabilirsiniz.

 4. Gürsel

  Merhaba zafer bey 10.01.1976 doğumluyum 13.10.1999 girişim şuan 7900 günüm oldu 18 ay askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum birde emekli olurken maaşımıza artımı olur eksiği şimdiden teşekkürler

 5. ALAATTİN YILMAZ

  1992 09 01 tarihinde bagkur girsim 20 08 1969 doğum tarihi 10500 gün prim ödemesi askerlik borçlanması ne kadar ay yaparsam emekli olurum tesekur ederim

 6. Hasan ibiloğlu

  1966 doğumluyum 1985 sigorta başlangıç 3300 prim günüm var eşim 100 de 72 engelli ona bakıyorum çalışmadığım için nasıl emekli olurum

  1. zafer

   Merhaba. 3600 günü tamamlarsanız 60 yaşında emekli olursunuz. Normal emeklilik hesabı için işe giriş tarihinizi tam yazmalısınız. Eşinizin engel durumu sizin emeklilik şartlarını etkilemiyor maalesef.

 7. erhan

  merhaba 1.10.2000 sgk başlangıcım askerden sonra sigortalıyım 18 ay askerik yaptım askerligi kaç ay borçlanırsam kaç pirim ve yaştan emekli olabilirim. teşekkürler

  1. zafer

   Merhaba. Normal şartlarda 60 yaş 7000 günle emekli olursunuz. Askerlik 13 ay borçlanmanız durumunda ise 58 yaş 5975 günle emekli olursunuz.

 8. Suayip

  Zafer bey kolay gelsin.sorumu cevapladığız için teşk.benim yaklaşık 14 bin lira yatırmam gerekiyo buna gore maaşıma etkisi ne olur.kardamıyız zarardamı.

  1. zafer

   Merhaba tekrar. Çok fazla olmamakla birlikte kısmen de olsa aylığınıza katkısı olacaktır.

 9. Suayip

  21.02.69 doğum.1.1.91 SSK başlangıcı.6248 prim günüm var.ne kadar borçlanma yapmam gerekir.ne odemem gerekir.teşk. kolay gelsin askerliğim 18 ay olarak 88.90 senesinde yaptım.

  1. zafer

   Merhaba. 14 ay askerlik borçlanmanız halinde 51 yaşı tamamladığınızda yani 21.02.2020 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

   1. Memhet

    87 girişim 3600 gün pirim var yaş 52 ne zaman emekli olurum

    1. zafer

     Merhaba. 3600 gün ile 60 yaşında emekli olabilirsiniz

   2. Engin

    Slm zaferbey ben 28.10.1986 doğumluyum sgk girişim 01.02.2007 tam olarak 15 at 450 gin askerlik borçlanması bar. Bu borçlanmayì ödersem prim gün olarakmı avantajlı olur yaşa etkisi olur topham gun sayím 3604

    1. zafer

     Merhaba. Sadece prim gününe eklenir. Yaş olarak bir faydası olmaz.

 10. ŞENOL YÜCEL

  15.09.1969 doğumluyum. 1989-19991 tarih aralığında 18 ay askerlik yaptım.emeklilik yaşımı bir yıl aşağıya çekmek için ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekir.
  Birde 18 ay tamamını boçlanırsam emekliliğimi ne kadar aşağıya çekerim.

  1. zafer

   Merhaba. Sigorta başlangıç tarihiniz tam olarak ne zaman?

 11. Yusuf

  1998 kasım asker giris 18 ay askerlik yaptım.işe giriş 20/02/2001..askerlik borçlanması yaparsam ne gibi fayda görürüm..

  1. zafer

   Merhaba. Askerlik borçlanması size çok avantaj sağlar. 60 yaş yerine 58 yaşında emekli olursunuz.

   1. hakan

    Selamlar size,657 ye tabi çalışmaktayım 14.06.1999 sigorta girişim var, 18 ay askerlik yapmıştım 1997-1998 yıllarında acaba kaç ay askerlik borçlanması yapmalıyımki beni emeklilik yaşımdan düşürsün?

    1. zafer

     Merhaba. Doğum tarihinizi de yazarsanız net olarak hesaplama yapabilirim.

 12. ilyas

  Staj sürelerinin borçlanılması ile ilgili bayanlar ve yabancı ülkelerde çalışanlar için imkan verildi. Staj borçlanması normal çalışanlarada verilebilinirmi bu kanunen emsal teşkil ettiğinden dava açsak kazanma şansımız olurmu.

  1. zafer

   Merhaba. Kanunda açık ve net olan birşey için dava açsanız da kazanmanız imkansız. Kanuni düzenleme gerekiyor.

 13. Abidin

  1987 ile 1989 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım.1995 girişliyim 15 ay borçlanma karşılığında 1.1 2020 tarihinde emekliliğe hak kazanacagım beyan edildi.
  Buna göre askerlik borçlanmamı günlük 27 tl asgari ücretten mi yoksa yüksek bedeldenmi yatırmamı tavsiye edersiniz.
  Teşekkür ederim.

  1. zafer

   Merhaba. Yüksekten ödemeniz tabi ki faydanıza olur. Emekli maaşınızı olumlu yönde etkiler

 14. Ibrahim

  04.07.2000 tarihinde sigortalandim. Askerlik borclanmasi yaptigim takdirde sigorta baslangicimda herhangi bir degisiklik olur mu? 15 ay askerlik yaptim. Ilginiz icin simdiden tesekkur ederim.

  1. zafer

   Merhaba. 9 ay askerlik borçlanması yaparsanız emeklilik yaşınız 60 yerine 58 olur.

 15. İRFAN

  27,02,1997 askere gidiş 27,08,1998 terhis sigorta başlangıç 06,02/2000 ne kadar askerlik borçlanması yapabilirim ne gibi bir faydası olur borçlanmanın

  1. zafer

   Merhaba. 4 ay askerlik borçlanmanız durumunda SSK kapsamında 60 yaş yerine 58 yaşında emekli olursunuz.

 16. Mehmet

  Şu anda 5084 TL bürüt maaşla çalışmaktayım
  Askerliğimi 94/95/96 yılları arasında 18 ay olarak yaptım
  1972 doğumluyum 1988 girişim var
  5064 günüm var
  Askerlik borçlanmamı bu günkü bürüt maaşla yaparsam emekliliğimi tahmini ne kadar etkiler maaş olarak

  1. zafer

   Merhaba
   Bu soruyu cevaplamak çok zor hatta imkansız. Ama yüksekten yapmanız tabi ki avantaj sağlar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.