SGK İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır ?

0 274

SGK işe giriş bildirgesi nasıl yapılır ? Özel sektörde bir işveren yanında sigortalı çalışmaya başlayan işçiler için işverenler en geç çalışmaya başladığı tarihten önce işe giriş bildirgesini vermek zorundadırlar.

Çalışanının girişi yapıldığında ve işe giriş bildirgesi verildiğinde bu SGK Tescil ve Hizmet dökümünde görünmez. Çünkü işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesi birbirinden farklı şeylerdir. İşe giriş bilgisinin nasıl görüntülenebileceği ve konu hakkında ayrıntılı tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi ne zaman verilir ?

Bazı istisnai durumlar hariç olmak üzere en geç işçinin işe başladığı günden bir gün önce verilmesi zorunludur. İlk defa tescili SGK’ya bildirilen işyerlerinde süre tescil tarihinden itibaren 30 gündür. Ayrıca tarım, inşaat ve ya balıkçılık işyerlerinde aynı gün de verilebilmekte.

İşe giriş bildirgesi ne işe yarar ?

Sigortalının SGK’ya giriş bilgilerinin bildirilmesi için kullanılır. Belge üzerinde sigortalı kimlik bilgileri ile işveren bilgileri, açık adresi, SGK işyeri sicil numarası, işçinin meslek kodu, işe başlama tarihi gibi birçok bilgi yer alır.

İşe giriş bildirgesi nasıl alınır ?

İşveren tarafından daha doğrusu işverenlerin muhasebecileri ya da yetki verilen kişiler tarafından giriş işlemi yapıldıktan sonra belgenin bir suretinin işçiye verilmesi zorunludur. Ama hangi işverenler bunu yapıyor derseniz çok az ya da hiç diyebilirim. Bildirge işveren tarafından elektronik ortamda gönderildikten sonra barkodlu bir örneğini işverenden alabilirsiniz. Buna ilaveten herhangi bir Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne giderek kimliğiniz ile de bu belgeyi alabilirsiniz.

SGK işe giriş bildirgesi e-devlet nasıl alınır ?

Görüntüleme yetkisi sadece işveren ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndadır. İşe giriş uygulamasından işverenler T.C. numarası ile görüntüleme yaparak belgenin bir suretini çalışana verebilir. E-devlet üzerinden sigortalının kendisi tarafından sorgulama yapabilmesi maalesef mümkün bulunmamakta.

Bir çalışanın ssk hizmetini bildirmek için işverenin her ay için sonraki ayın 26’sına kadar zamanı vardır. Örneğin Mayıs ayı hizmetini SGK hizmet dökümünde görünmesi için Mayıs ayının bitmesi gerekir. Bu tarihten sonra işveren Haziran 23’üne kadar bildirgeyi verebilir. İşveren verir vermez e-devlet üzerinde ilgili ayın prim, kazanç ve gün bilgisi içeren bildirgeyi görüntüleyebilirsiniz. Hizmet bilgilerinizi görüntülemek ve güncel tescil bilgilerinize göz atmak için e-devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu sayfasına giriş yapabilirsiniz.

Vize için ssk işe giriş bildirgesi nasıl alınır ?

Vize başvurusu yapacaksanız konsolosluğa SGK Tescil ve Hizmet Dökümünün barkodlu bir suretini e-devlet üzerinden alarak verebilirsiniz. Bu yeterlidir. Ancak illa ki işe giriş isteniyorsa bu durumda SGK’dan ya da işyerinizden barkodlu bir çıktısını talep edebilirsiniz.

İşe giriş bildirgeleri hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.