İsteğe Bağlı Sigortalılık Prim Oranı Kaçtır ?

2 159

İsteğe bağlı sigortalılık prim oranı kaçtır ? İsteğe bağlı sigortalıların ya da bu kapsamda sigortalı olmak isteyenlerin en çok sordukları soruların başında bu soru gelir. İsteğe bağlı olarak dışarıdan sigorta ödemesi yapabileceğiniz birçok sigorta kolu bulunmakta ve hepsinin de prim ödeme oranı ve hesaplanma şekli farklılık göstermektedir.

Bu yazımızda tüm isteğe bağlı sigorta kollarında prim ödeme oranları ve hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kolları

İsteğe bağlı sigortalı olarak dışarından prim ödeyerek emekli olabileceğiniz sigorta kolları şu şekildedir;

 • Ek 5 tarım sigortası,
 • İsteğe bağlı bağkur,
 • Ev hanımları isteğe bağlı sigorta.

Tüm isteğe bağlı sigorta kollarına başvuru için aranan şartlar ve güncel sigorta prim tutarları için https://www.sgksorusor.com/2019-istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar-71/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası prim oranı

Ek 5 tarım sigortası ssk kapsamında dışarıdan prim ödemesi yapılabilen sigorta koludur. Ek 5 kapsamında prim ödeme oranı brüt kazanç üzerinden %34,5’tir. Ama hesaplama tam aylık brüt asgari ücret üzerinden yapılmaz. 2020 yılı için brüt asgari ücretin günlük tutarının 27 katının %34,’i, 2021 için 28, 2022 için 29 ve 2023 için ise 30 günlük tutarının %34,5’i oranında prim ödemesi yapılmaktadır. Ödenecek en yüksek aylık prim tutarı ise bu şekilde hesaplanan tabanın 7,5 katıdır. Güncel en düşük ve en yüksek prim tutarlarına ek 5 primi ne kadar  sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur prim oranı

İsteğe bağlı bağkurda prim ödeme oranı yani ödenecek en düşük prim tutarı brüt asgari ücretin %32’sidir. En yüksek aylık tutar ise bunun 7,5 katıdır.

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta prim oranı

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta priminde prim ödeme oranı brüt ücretin %32’isidir. Ancak hesaplama tam aylık brüt asgari ücret üzerinden yapılmıyor. 2020 için brüt asgari ücretin 27 günlük kısmının %32’si, 2021’de 28 günlük, 2022’de 29 ve 2030’da ise 30 günlük kısmı üzerinden ödeme yapılacaktır. En yüksek ev hanımı aylık sigorta primi de tabanın 7,5 katıdır. Asgari ücretin güncel tutarları üzerinden ödenecek aylık en düşük ve en yüksek ev hanımı sigorta primine https://www.sgksorusor.com/ev-hanimi-sigortasi-primi-ne-kadar-8069/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta ne kadar maaş alır ?

Prim ödeme oranları esas alındığında isteğe bağlı bağkurun emekli maaşı ek 5 tarım sigortası ve ev hanımı sigortasına göre daha yüksek olacaktır. 2020 için bağlanacak en düşük emekli maaşı 1500 liradır. Bu primleri tabandan ödenenler içindir. Prim ödemeniz yüksekten ise emekli olmanız durumda alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak için hemen https://www.sgksorusor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-alirim-7497/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışmadan ssk primi ödemek

Herhangi bir işyerinde çalışmadan ssk kapsamında prim ödemenin tek yolu Ek 5 tarım sigortasıdır. Bu kapsamda isteğe bağlı prim ödeyebilmeniz için çiftçilik, esnaf ve şirket ortakları gibi kayıtlarınızın olmaması gerekmektedir. Ayrıca tarımla uğraşıyor olmanız ve tarımda süreksiz yani geçici işlerde çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağlıyorsanız bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvurarak ek 5 sigortanızı başlatabilirsiniz. Güncel prim tutarları için yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Hamza

  Yanlışlıkla e devletden isteğe bağlı bağkur girişini onayladım bunun iptalini nasıl yapabilirim iptal etmezsem ilerde borcum olurmu

  1. zafer

   Merhaba. Sgk tescilinizi açtıktan sonra tescil tarihi itibariyle durdurulması için dilekçe vermeniz gerekir. Aksi halde borç işler. Eğer şu an sigortalı ya da bağkurlu iseniz açılmaz tescil.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.