Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplama 2021

19 4.496

Ücretli öğretmen maaş hesaplaması öğretmenin ay içerisinde girdiği ders saati ile geçerli ek ders ücretinin çarpılması sonucu yapılmakta. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında ücretli öğretmen olarak görev yapanlar alacakları maaşların ne kadar olacağı konusunda merak içerisindeler.

Bu yazımızda ücretli öğretmen maaşı hesapla nasıl yapıldığı ve kadrolu ile sözleşmeli öğretmen maaşı ayın kaçında yatar, ücretli öğretmenlik maaşı ne kadar gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar ?

Ücretli öğretmenlik ücretleri memur maaşları ile birlikte ayın 15’inde ödenmez. Böyle bilinir ancak bu bilgi yanlıştır. Zira ödenecek ücretli öğretmen maaşı hesaplaması yapılabilmesi için ayın bitmesi gerekir. Ay kamu kurumlarında 15’inde başlayıp 14’ünde bittiğinden ücretli öğretmenlik hesaplaması için ayın 15’i beklenir. Ay bittikten sonra okullardan ders saati ile ilgili bilgiler Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilir. Gelen ders saati esas alınarak ücretli öğretmen ek ders hesaplaması yapılır ve maaş bankaya gönderilir. Bu süreç birkaç gün sürebildiğinden genelde maaşlar 17-20’si arası ödenir.

Ücretli öğretmen maaşları neden geç yatıyor ?

Maaşların geç yatma nedeni yukarıda verilmiştir. Maaş ödenmesi için ayın 15’i beklendiğinden ve buna göre ücretli öğretmenlik ücret hesaplaması yapıldığından memur maaşları ile birlikte ödenememektedir.

Ücretli öğretmen maaşları ayın kaçında yatar ?

Bunun için kesin bir tarih belirtmek zordur. Zira her Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş yoğunluğu aynı değildir. Kimisi ayın 17’inde yatırırken kimisi ayın 20’sinden sonra ancak yatırabilmekte. Ortalama bir tarih belirtmek gerekirse 17-20’si arası ödendiğini söyleyebiliriz.

Ücretli öğretmenlerin son maaşları ne zaman yatıyor ?

Ücretli öğretmen maaşları yukarıda da belirtildiği üzere ayın 15’i ile 14’ü arasında geçen süreler için hesaplanmaktadır. Bu yüzden son ücretli öğretmenlik maaşları yine ayın 15’i ile 14’ü arasında geçen süre için hesaplanır ve 14’ünden sonra ödenir. Örneğin Haziran ayında çalışan birisi için son maaş yine 15 Mayıs ile 14 Haziran arasındaki süre esas alınarak hesaplanır ve maaş ödemesi yapılır.

Ücretli öğretmen maaşları hangi bankaya yatıyor ?

Maaşların ödeneceği banka ilden ile farklılık gösterebilmekte. Milli Eğitim Müdürlüğünün anlaşma sağladığı banka aracılığı ile maaş ödemeleri yapılmakta. Genelde Kamu bankaları aracılığı ile maaşlar ödenmekte. Maaş ödemesi için zaten Milli Eğitim Müdürlüğünüz sizden hesap bilgisi isteyecektir. Genel olarak Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank, Deniz Bank aracılığı ile maaş ödemeleri yapılmakta.

Ücretli öğretmen işsizlik maaşı alabilir mi ?

İşsizlik maaşı alabilmek için işten çıkış tarihinden evvelki son 3 sene içerisinde adınıza en az 3 yıl yani 600 gün süre ile işsizlik primi ödenmiş olması gerekiyor. Ücretli öğretmenler işsizlik priminden muaftır. Ücretli öğretmenlik sigortası haricinde bir sigortanız yoksa işsizlik ödeneği alamazsınız.

Ücretli öğretmen maaş düzenlemesi 2021

Ücretli öğretmen maaşlarının düzenleneceği ve en az kadrolu öğretmen seviyesine getirileceği bu yıl içinde müjdelenmişti. Ancak geçen sürede herhangi bir değişiklik yapılmadı. 2021’de konu hakkında bir adım atılır mı bekleyip görmemiz gerek.

Ücretli öğretmenlik maaş hesaplama 2021

Kamu kurumların ay başı her ayın 15’i ay sonu da diğer ayın 14’üdür. Yani özel sektörde olduğu gibi 1-30 arası değildir. Öğretmene ilgili ay için ödenecek maaş hesaplaması için de bu yüzden ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girdiği toplam ders saati esas alınır. Örneğin 19 Eylül’de işe başladıysanız Ekim ayında alacağınız maaşın hesaplaması 19 Eylül ile 14 Ekim arasında girmiş olduğunuz ders saatleri esas alınarak yapılır. Toplam ders saati ders ücreti ile çarpılır ve vekil öğretmen maaşı hesaplaması yapılır.

Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri 01 Ocak 2021 tarihinden sonra zamlanacak.

 • 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihinden sonra ücretli öğretmen saat ücreti 20,00 lira olacak.
 • Ücretli öğretmen ders saati 120 saat olursa 01 Ocak 2021’den sonra ödenecek ücretli öğretmenlik maaşı aylık net 2200 lira olacaktır.

Öğretmen maaşları ayın kaçında yatar ?

Ücretli öğretmen haricinde kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin her ay maaşları ayın 15’inde yatar. Ek ders ve diğer ödemeler ise ayın 15’i ile 20’si arasında ödenir. Maaşların ödeneceği banka yani anlaşmalı banka İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne göre farklılık gösterir.

Öğretmen maaşları hangi bankaya yatıyor 2021

Her bölgede maaş anlaşmalı olunan bankalar farklılık göstermektedir. İster ücretli olsun isterse sözleşmeli ya da kadrolu öğretmen olsun çalışılan bölgede hangi banka ile anlaşma sağlandıysa maaşlar bu banka aracılığı ile ödenmektedir. Maaş anlaşmalı banka bilgisini Milli Eğitim Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Maaş anlaşmalı başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Deniz Bank.

Ücretli öğretmen maaşı yorumları

Aşağıda yazımızın devamında ücretli öğretmen maaşları ile ilgili soru ve görüşleri bulabilirsiniz. Siz de maaşlar ile ilgili görüşlerinizi yine yorum bölümünden iletebilir ayrıca konu hakkında varsa kafanıza takılan soruları bize sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

19 Yorum
 1. Mhmt

  Merhaba ben haftalık 30 saat derse giriyorum ve derslerim öğleden sonra akşam 7 ye kadar sürüyor ne kadar maaş alırım

  1. zafer

   Merhaba. Ortalama 2200-2400 arası maaş alırsınız.

 2. FATİH

  Merhaba ben haftada 30 derse giriyom bunun maaşı ne kadar olur acaba 12 ekimde goreve başladım

  1. zafer

   Merhaba. Ortalama 2200 TL olur tam çalıştığınız ay.

 3. Cengiz

  Merhabalar ben 2. Dönem fen dersine ücretli öğretmen olarak başladım.Kar tatili 2-3 gün oldu Salı hariç diğer günler okula gidiyorum.Pztesi 7 Çrş 6 Prş 7 Ve Cuma 7 olmak üzere toplamda 27 derse giriyorum ancak üst yazıda okudum kadarıyla ücretli öğretmen maaşı 2.136 diyor fakat benim maaşı 1.817 tl yatmış ancak neden bu kadar az yattığını anlamadım bana yardımcı olur musunuz lütfen

  1. zafer

   Merhaba. Ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girmiş olduğunuz ders saatinin 18.45 ile çarpımı sonucu hesaplanıyor maaş. Bizim belirttiğimiz maaş ayda 120 saat yani tam olarak derse girenler için. Siz sanırım 120 saatin altında girmişsiniz. Ondan dolayı o şekilde maaşınız.

 4. Ahmet

  İyi günler. sabah 8’den akşam 16.00’a kadar aylık 96 saat derse giren ücretli öğretmenin alacağı net maaş ne kadardır.sigorta kesintileri ve bütün vergiler kesildikten sonraki alacağı net maaş ne kadardır?

  1. zafer

   Merhaba. Net olarak yaklaşık 1750 TL civarında maaş ödenir.

 5. Burak

  Toplam 2 hafta calismis olacagim 15 tatile kadar bu maasim ne zaman yatar ara tatilde alabilir miyim ( 60 saat girmis olacagim )

  1. zafer

   Merhaba. Ayın 15 inden sonra yatar. 20 sine doğru.

 6. Mehmet Ali

  Ocak ayının ücretli öğretmenler için ödemesi ne zaman yatırılır?Araya tatil giriyor ya. Şubatın ilk haftası mı acaba?

  1. zafer

   Merhaba. 15 Aralık ile 14 Ocak arasında girmiş olduğunuz ders saati için Ocakta maaş alacaksınız. Şubat ayında da 15 Ocak ile 14 şubat arasında girmiş olduğunuz saat kadar maaş ödenir.

 7. Fırat

  Günaydınlar. Aylık 24 saat derse giren bir ücretli öğretmenin alabileceği NET maaş ne kadar ve hesaplaması nasıl yapılır.iyi günler

  1. zafer

   Merhaba. Girilen ders saatini net günlük ders ücreti ile çarpıp bulabilirsiniz. 2020i için ortalama 420 TL civarında olacaktır maaş.

   1. Fırat

    Bütün ders saati ücretleri aynı mı yoksa bir dersin ücreti farklı mı ?

    1. zafer

     Aynı hocam. Ancak gece saatlerine ilişkin ek ders tutarları farklı. Çok fark yok ama.

 8. [email protected]

  zam değil zamcık

 9. Emre

  Ücretli öğretmenlerin maaşları 1 ile 30 arası olarak ödenmesi sgk acisindan sıkıntı oluşturur mu? Yani kadrolu ve sozlesmeli öğretmenler gibi. Cevab verirseniz çok sevinirim.

  1. zafer

   Merhaba. Bir sıkıntı olmaz neden olsun ki.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.