Hastane Muayene Ücreti 2020

0 3.353

Hastane muayene ücreti sigortanızın olup olmamasına, yararlandığınız hastanenin durumuna, tedavi yöntemine göre farklılık gösterebilmekte. Ayrıca yararlanmış olduğunuz sigorta kolu da muayene ücreti tutarını belirlemekte.

Bu yazımızda özel hastane ve devlet hastanesi güncel muayene ücretleri, sigortalı ve sigortasız muayene ücretleri ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Muayene katılım payı 2020

Muayene katılım payı özelde ya da devlette gerçekleştirilen her bir muayene için SGK adına alınması gereken zorunlu bedeldir. Bu bedel eğer kişi ya da kişiden yararlananlar emekli değilse eczaneler tarafından tahsil edilirken kişi emekli ise hem emeklinin kendisi hem de bakmakla yükümlü kişilerin tedavisi durumunda ücretler kişinin emekli maaşından kesilmekte.

Sigortasız muayene ücreti 2020

Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ya da diğer sağlık hizmet sunucularında sigortanız olmadan da muayene olabilirsiniz ancak muayene için öncelikle muayene ücretini vezneye ödenmeniz istenir.

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti 2020

Devlette sigortasız muayene ücreti ortalama 50 lira civarı iken özel hastanelerde ortalama 300 lira civarındadır. Yapılan her bir tahlil, tetkikler için de ayrıca ilave ücret talep edilir.

Devlet hastanesi muayene ücreti 2020

Devlet hastanelerinde muayene ücreti herhangi bir kapsamda kendisi, annesi, babası ya da çocukları üzerinden aktif sosyal güvencesi olanlar için 6 liradır. Bu ücret çalışanlarda eczanelerce, emekli olanların kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerde ise eczaneler tarafından tahsil edilir.

Özel hastane muayene ücretleri 2020

Özel hastanelerde ücretler hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Ayrıca tedavi olunacak birim, doktor ve hastane politikası muayene ücretini belirler. Sigortalı ve sigortasızlar için doğal olarak tedavi ücretleri farklıdır. Özel hastanelerde ödenmesi gereken SGK payı en az 15 liradır. Bunun harici ödenecek muayene ücretleri de ortalama 80 lira civarıdır.

Özel hastane ameliyat fiyatları 2020

Eğer özel hastanede ameliyat olmayı düşünüyorsanız öncelikle ilgili doktordan randevu almanız ve doktorun muayene ile tahlil ve tetkikleri incelemesi sonucunda yapılacak olan operasyonu belirlemesi gerekiyor. Ücretlendirme buna göre yapılmakta. Basit operasyonlar ile zor bir operasyonun ücreti aynı olmayacaktır. Dolayısıyla bunun için ameliyat fiyatı şu kadar demek de yanlış olacaktır.

Özel hastane muayene ücreti sorgulama

Tekrar belirtmek gerekirse her hastane ya da her bir birim için muayene fiyatı aynı değildir. Çoğu hastane randevu aşamasında iken size muayene bedelini bildirir. Bildirmeseler bile sormanızda fayda vardır.

Muayene ücretini online olarak sorgulayabileceğiniz bir uygulama işletime açılmış değil. Eğer bilgi varsa hastanenin kendi sitesi üzerinden alabilirsiniz ki çoğu durumda hastaneler bu ücretleri paylaşmıyor. Bu yüzden çağrı merkezlerini telefon ile arayarak ya da hastanelerin muhasebe birimlerinden ücretleri sorgulayabilirsiniz.

Özel hastane tahlil ücretleri 2020

Eğer aktif sosyal güvenceniz varsa özel hastanelerde muayene ücretine ilave olarak tahlil ücreti alınmamakta. Ancak bazı hastaneler muayene bedeline ilave olarak yapılan her bir tahll, tetkik ve işlem için ilave ücret talep edebilmekte. Bu ücretlerin sabit bir tutarı yok ve hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Bu yüzden hastaneye sormanızda fayda vardır.

Sağlık ocağı muayene ücreti 2020

Sağlık ocakları birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak geçer. Buralarda yapılan muayeneler sigortalı ya da sigortasız olmanıza bakılmaksızın tamamen ücretlidir ve herhangi bir ücret talep edilemez.

Aile hekimi muayene ücreti 2020

Aile Hekimlikleri de birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak geçerler ve buralarda olunan muayenelerden herhangi bir ücret tahsil edilmez. Aktif sosyal güvenceniz olsa da olmasa da aile hekiminize muayene olabilir ve ilaçlarınızı yazdırabilirsiniz.

Enjeksiyon ücreti 2020

Enjeksiyon yani yapılacak iğnelerde hastaneler ücret talep etmez. Reçeteniz ile birlikte hastanelerin acil servislerinde ya da sağlık ocakları/

Hastane muayene ücretleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!