Hastane Muayene Ücreti 2021

0 5.315

Hastane muayene ücreti sigortanızın olup olmamasına, yararlandığınız hastanenin durumuna, tedavi yöntemine göre farklılık gösterebilmekte. Ayrıca yararlanmış olduğunuz sigorta kolu da muayene ücreti tutarını belirlemekte.

Bu yazımızda özel hastane ve devlet hastanesi güncel muayene ücretleri, sigortalı ve sigortasız muayene ücretlerini bulabilir ve ayrıca konu hakkında merak ettiğiniz sağlık ocağında muayene ücreti var mı,  devlet hastanesinde muayene ücreti ne kadar gibi tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Muayene katılım payı 2021

Muayene katılım payı özelde ya da devlette gerçekleştirilen her bir muayene için SGK adına alınması gereken zorunlu bedeldir. Bu bedel eğer kişi ya da kişiden yararlananlar emekli değilse eczaneler tarafından tahsil edilirken kişi emekli ise hem emeklinin kendisi hem de bakmakla yükümlü kişilerin tedavisi durumunda ücretler kişinin emekli maaşından kesilmekte.

Sgk muayene ücreti sorgulama

Geçmiş ve güncel tüm muayene bedelleri, ödediğiniz ya da ödemediğiniz kısımlara e-devletten ulaşabilirsiniz. E-devlette muayene ücreti sorgulama sayfasından T.C. ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Sigortasız muayene ücreti 2021

Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ya da diğer sağlık hizmet sunucularında sigortanız olmadan da muayene olabilirsiniz ancak muayene için öncelikle muayene ücretini vezneye ödenmeniz istenir. Eğer güvenceniz yoksa sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızı ziyaret ederek hem güncel sigortalılık durumunuzu öğrenebilir hem de sağlıktan nasıl yararlanabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Devlet hastanesi muayene ücreti 2021

Devlet hastanelerinde muayene ücreti herhangi bir kapsamda kendisi, annesi, babası ya da çocukları üzerinden aktif sosyal güvencesi olanlar için 6 liradır. Bu kapsamda devlet hastanelerinde muayene ücretleri  çalışanlarda eczanelerce, emekli olanların kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerde ise eczaneler tarafından tahsil edilir.

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti 2021

Devlette sigortasız muayene ücreti ortalama 50 lira civarı iken özel hastanelerde ortalama doktor muayene ücreti 300 lira civarındadır. Yapılan her bir tahlil, tetkikler için de ayrıca ilave ücret talep edilir.

Devlet hastanesi tahlil ücretleri 2021

Devlet hastanesinde herhangi bir güvencesi olanlardan istenen tahlillerden, röntgenlerden ya da mr benzeri işlemlerden herhangi bir ilave ücret alınmaz. Ancak sigortasız yapılacak muayenelerde girişte sigortasız devlet hastanesinde muayene ücreti alınır ve bu bedel üzerinden tahliller yapılır. Yine devlet hastanesi sigortasız tahlil ücretleri ilave olarak alınmaz.

Üniversite hastanesi muayene ücreti 2021

Üniversite hastanelerinde her bir muayene için yansıyan muayene bedeli 2021 yılı için 8 TL’dir. Ancak üniversite hastanelerinde özel randevu ile işlem yaptırmak isterseniz ve özel poliklinik randevusu alırsanız bu durumda ödenecek ücret farklılık gösterir. Bu durumda ödeyeceğiniz ücreti randevu alırken sorabilirsiniz.

Şehir hastanesi muayene ücreti 2021

Ülkemizde şehir hastanelerinin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Tabi burada alınacak muayene ücretleri ve tahlil ile diğer tedavilerin bedelleri de sigortalılar tarafından merak konusu olmakta. Şehir hastanelerinde de alınacak olan bedeller yukarıda devlet hastane muayene ücreti ile aynı olacaktır. Yani 2021 yılı şehir hastanesinde yapılacak her bir muayene için 6 TL tutarında bedel alınacaktır.

Özel hastane muayene ücretleri 2021

Özel hastanelerde ücretler hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Ayrıca tedavi olunacak birim, doktor ve hastane politikası muayene ücretini belirler. Sigortalı ve sigortasızlar için doğal olarak tedavi ücretleri farklıdır. Özel hastanelerde ödenmesi gereken SGK payı en az 15 liradır. Bunun harici ödenecek muayene ücretleri de ortalama 80-150 lira civarıdır.

Özel hastane ameliyat fiyatları 2021

Eğer özel hastanede ameliyat olmayı düşünüyorsanız öncelikle ilgili doktordan randevu almanız ve doktorun muayene ile tahlil ve tetkikleri incelemesi sonucunda yapılacak olan operasyonu belirlemesi gerekiyor. Ücretlendirme buna göre yapılmakta. Basit operasyonlar ile zor bir operasyonun ücreti aynı olmayacaktır. Dolayısıyla bunun için ameliyat fiyatı şu kadar demek de yanlış olacaktır.

Özel hastane muayene ücreti sorgulama

Tekrar belirtmek gerekirse her hastane ya da her bir birim için muayene fiyatı aynı değildir. Çoğu hastane randevu aşamasında iken size muayene bedelini bildirir. Bildirmeseler bile sormanızda fayda vardır. Sorgulamayı buradan şifresiz ve ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ özel hastane muayene ücreti sorgulama.

Özel hastane tahlil ücretleri 2021

Eğer aktif sosyal güvenceniz varsa özel hastanelerde muayene ücretine ilave olarak tahlil ücreti alınmamakta. Ancak bazı hastaneler muayene bedeline ilave olarak yapılan her bir tahll, tetkik ve işlem için ilave ücret talep edebilmekte. Bu ücretlerin sabit bir tutarı yok ve hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Bu yüzden hastaneye sormanızda fayda vardır.

Özel hastane enjeksiyon ücreti 2021

Enjeksiyon yani yapılacak iğnelerde hastaneler ücret talep etmez. Reçeteniz ile birlikte hastanelerin acil servislerinde ya da sağlık ocakları/aile hekimliklerinde iğneleri ücretsiz yaptırabilirsiniz. Ancak bazı özel hastaneler acil serviste de olsa enjeksiyon için ücret talep edebilmekte. Tutarı ise 2021 yılı için ortalama 20 TL civarında olmakta.

Emekli sandığı özel hastane muayene ücreti 2021

Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurunun kendisi ve hak sahiplerine özel hastanelerde uygulanacak olan muayene bedellerinde diğer sigortalılardan farklı bir uygulama yapılmamaktadır. Yani emekli sandığı muayene ücretleri de yukarıdaki gibi olacaktır.

Özel doktor muayene ücretleri 2021

Herhangi bir özel hastaneye ya da devlet ve ya üniversite hastanesine bağlı olmadan kendi özel polikliniğinde hizmet veren doktorların alacakları muayene ücreti için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bir sınır bulunmamaktadır. Bu yüzden en düşük ya da en yüksek şu kadar demek yanlış olacaktır. 2021 yılı için ortalama özel doktor muayene ücretleri 100-150 TL’den başlamakta ve 1000-1500 TL ye kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden randevu alırken muayene ve sonrasında yapılacak işlemlerin ücretlerini de öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Sağlık ocağı muayene ücreti 2021

Sağlık ocakları birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak geçer. Buralarda yapılan muayeneler sigortalı ya da sigortasız olmanıza bakılmaksızın tamamen ücretsizdir ve sağlık ocağı muayene ücretleri talep edilmez.

Aile hekimi muayene ücreti 2021

Aile Hekimlikleri de birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak geçerler ve buralarda olunan muayenelerden herhangi bir aile hekimi muayene katılım payı tahsil edilmez. Aktif sosyal güvenceniz olsa da olmasa da asm muayene ücreti ödemeden aile hekiminize muayene olabilir ve ilaçlarınızı yazdırabilirsiniz.

Aile hekimi reçete ücreti 2021

Yukarıda da ayrıntılı olarak bahsettiğimiz üzere aile hekimliklerinde Sgk muayene ücreti alınmaz ancak yazılan ilaç sayısı 3’ten fazla olursa bu durumda 3’ten fazla olan her bir için ilave ücret alınır.

Sigortasız sağlık ocağı muayene ücreti 2021

Sağlık ocağı ya da aile hekimliği muayene ücreti sigortasız olsanız bile alınmaz. Herhangi bir kapsamda aktif sosyal güvenceniz olmasa dahi aile hekiminize sağlık ocağı katkı payı ödemeden ücretsiz olarak muayene olabilir ve ilaçlarınızı yazdırabilirsiniz. Ancak her ne kadar aile hekimine muayene ücreti ödemeyecek olsanız bile aktif güvenceniz yoksa ilaçları para ile almanız gerekeceğini hatırlatmak isteriz.

İşyeri hekimi muayene ücreti 2021

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği belli çalışan sayısı üzerinde çalışanı olan işyerlerinde iş sağlığı güvenliği elemanları ile işyeri hekimlerinin bulunması zorunludur. Çalışanların işyeri hekimliklerine oldukları muayenelerden dolayı ücret alınmaz yani muayene ücretsizdir.

Hastane muayene ücretleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.