Ölüm Parası Ne Kadar 2021

2 5.637

Ölüm parası ne kadar  ? Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden emekli ya da sigortalı, bağkurlu kişinin hak sahiplerine ödenen bir yardım türüdür. Sigortalı çalışırken, bağkurlu iken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alırken v.s. vefat edenlerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca ölüm parası ödenmektedir.

Her yıl ödenecek olum parasi tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmekte ve 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri içinde geçerli olmakta. Peki 01 Ocak 2021 zamanı ile 31 Aralık 2021 zamanı arası ölüm parası ne kadar, ölüm parası kimler alabilir, bağkurdan ölüm parası nasıl alınır, emekli sandığı memur ölüm parası ne kadar 2021 ? İşte cevabı:

Ölüm parası nedir ?

Bağkur/ssk emeklisi ölüm parası ve ya memur ölüm yardımı olarak adlandırılan bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alan ya da sigortalı birisinin vefatı durumunda hak sahibi durumundaki kişilere bir defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdır. Ölüm parası Sgk tarafından ödenir ve yardım sadece sigortalı ve ya emeklinin kendisinin vefatı halinde ödenir.

Ölüm parası nasıl alınır 2021

Vefat parası Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi sigortalılığından dolayı emekli olanlar ile iş kazası geliri alanların vefat halinde ödenir. Ek olarak vefat zamanı itibariyle emekli olmayıp sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında toplam gün sayısı minimum 360 gün olanların hak sahiplerine de ödenir. Ölüm aylığı, yetim aylığı v.s. alırken vefat edenler için ölüm parası ödenmez. Emekli ölüm yardımı ödenebilecek kişiler ise eş, çocuklar, anne ya da baba, kardeşler ya da belgelenmesi halinde üçüncü kişiler.

Ölüm yardımı ödeneği alabilmeniz için cenaze yardımı talep formu ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapmanız gerekiyor. SSK ve Bağkur kapsamındakiler için başvurular  son çalışmanın bulunmuş olduğu SGK’ya yapılabiliyorken emekli sandığı ölüm yardımı için başvuruların Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara’ya yapılması gerekiyor.

Sgk cenaze ödeneği formu

Cenaze ödeneği başvurusunda sadece Sosyal Güvenlik Kurumu ölüm yardımı talep formu istenmektedir. Bunun da talebi SGK gelir, aylık, ödenek talep belgesi ile yapılmaktadır. Ölüm parası başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ SGK cenaze yardımı başvuru formu indir. Bu belgede sigortalı ve hak sahibi kısmını doldurun. Cenaze yardımı kutucuğunu işaretleyin. Başvuru için yeterli olacaktır. Hem ölüm aylığı hem de Sgk emekli ölüm yardımı için SGK gelir aylık ödenek talep formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret ederek belgenin nasıl doldurulacağı konusunda bilgi bulabilir ayrıca doldurulmuş belgeye bakarak siz de kolayca başvuru formunu doldurabilirsiniz. 

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Ölüm parası vefat eden kişinin eşine, çocuklarına, anne ya da babasına, kardeşlerine ve ya masrafları karşılayan diğer üçüncü kişilere ödenebilir.

Ölüm yardımı sorgulama 2021

Ssk ölüm yardımı ile bağkur ölüm parası sorgulamasını ve memur ölüm yardımı sorgulamasını e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SGK ölüm yardımı sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer sorgulama yapamadıysanız ayrıntılı bilgi için   sgk ölüm parası sorgulaması nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

TC no ile cenaze yardımı sorgulama nasıl yapılır ?

Online olarak sorgulama işlemi sadece e-devletten yapılabilmekte ve tabi bu işlem için e-devlet şifresi gerekmekte. Eğer şifreniz yoksa bu durumda sorgulama için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorabilir ya da telefonla arayabilirsiniz. Ayrıca Alo-170 hattını arayarak da bilgi alabilir ve ödemenizin durumunu öğrenebilirsiniz.

Ölüm parası kaç gün içinde alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta ölüm parası müracaat tarihinden itibaren ortalama 2-3 ay sonrasında alınabilmektedir. Doğal olarak emekliye ölüm parası ödemesinin yapılacağı tarih müracaat yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğuna nazaran değişkenlik gösterebilmekte. Bu yüzden ölüm parası ne kadar sürede alınır sorusunun tek bir cevabı yok.

Ölüm parası nereye yatar ?

Peki ölüm parası nereden alınır ? Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde harici tanımlı bir banka hesabınız bulunmuyorsa ödemeler Ziraat Bankasına gönderilir. Ziraat Bankası’na ödeme gönderildikten sonra bir an önce ödemenizi almalısınız yoksa SGK emanet hesabına geri döner.

SSK, Bağkur ölüm parası ne kadar 2021 ?

Emekli ölüm parası SSK ve Bağkur kapsamındakiler için değişik ödenirken memur emeklisi ya da çalışan memurlar için farklılık göstermektedir. Bu yüzden ölüm yardımı ne kadar konusunu ayrı başlıklar altında ele almak daha iyi olacak.

Bu hesaplamaya göre 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri içinde vefat edenlere ödenecek ssk ve bağkurlu ölüm parası tutarı bir defaya mahsus: 900 TL olacaktır.

Memur ölüm parası 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu ölüm yardımı hesaplamasına göre emekli sandığı kapsamındaki devlet memurunun vefatı halinde hak sahiplerine ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin vefatı durumunda memurun kendisine ödenecek güncel tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Emekli sandığı ölüm parası memurun kendisinin vefatı halinde hak sahiplerine ödenecek emekli sandığı cenaze yardımı 2.600,00 TL,
  • Evlatlarının ya da eşinin vefatı halinde memura ödenecek sgk cenaze ödeneği 1.300,00 TL. 

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

SSK ve bağkur cenaze ödeneği için başvurular bağlı olunan SGK’ya yapılırken emekli sandığı için durum farklıdır. Emekli sandığı cenaze ödeneği başvuruları Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/ANKARA adresine yapılmalı.

Ölüm parası ne zaman yatar ?

Cenaze ödeneği başvuru tarihinden itibaren ortalama olarak 1,5-2 ay içerisinde ödenmekte. Son düzenleme ile emekli sandığı, bağkur ve ssk ölüm parası  hak sahibi olan herkese otomatik olarak yapılmakta.  Eskiden sadece başvuru yapana ödenen emekli ölen kişinin ölüm parası şimdi hak sahibi durumunda olanlara bölüştürülmek suretiyle ödenmekte. Dolayısıyla başvurudan sonra 1,5-2 ay içerisinde sorgulama yaparak ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

Ölüm parası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. Atilla Kara

    Sosyal güvenlik kurumuna ölüm yardımı için başvuruda bulundum. Bana gerekli bilgilendirme yapılacak dendi ama şubat ayından beri bir geri dönüş olmadı. Bana verilen sıra numarası ile sorgulama yapabileceğim bir yer var mı?

    1. Editor

      Sıra numarası ile sorgulama yapılmaz. Ancak e-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu → Şahıs Ödemesi Sorgulama menüsünden ödemenin yapılıp yapılmadığı ve ne durumda olduğu konusunda bilgi edinilebilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.