SGK Cenaze Ölüm Parası Ne Kadar 2020

2 4.936

Ölüm parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden emekli ya da sigortalı, bağkurlu kişinin hak sahiplerine ödenen bir yardım türüdür. Sigortalı çalışırken, bağkurlu iken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alırken v.s. vefat edenlerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca ölüm parası ödenmektedir.

Her yıl ödenecek olum parasi tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmekte ve 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri içinde geçerli olmakta. Peki 01 Ocak 2020 zamanı ile 31 Aralık 2020 zamanı arası ölüm parası ne kadar, emekli sandığı memur ölüm parası ne kadar 2020 ? İşte cevabı:

Ölüm parası nasıl alınır 2020

Bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi sigortalılığından dolayı emekli olanlar ile iş kazası geliri alanların vefat halinde ödenir. Ek olarak vefat zamanı itibariyle emekli olmayıp sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında toplam gün sayısı minimum 360 gün olanların hak sahiplerine de ödenir. Ölüm aylığı, yetim aylığı v.s. alırken vefat edenler için ölüm parası ödenmez. Emekli ölüm yardımı ödenebilecek kişiler ise eş, çocuklar, anne ya da baba, kardeşler ya da belgelenmesi halinde üçüncü kişiler.

Ölüm yardımı ödeneği alabilmeniz için cenaze yardımı talep formu ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapmanız gerekiyor. SSK ve Bağkur kapsamındakiler için başvurular  son çalışmanın bulunmuş olduğu SGK’ya yapılabiliyorken emekli sandığı ölüm yardımı için başvuruların Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Ankara’ya yapılması gerekiyor.

Cenaze ödeneği başvurusunda istenen belgeler ise şunlardır;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ölüm yardımı talep formu.

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Ölüm parası vefat eden kişinin eşine, çocuklarına, anne ya da babasına, kardeşlerine ve ya masrafları karşılayan diğer üçüncü kişilere ödenebilir.

Ölüm yardımı sorgulama

Ssk ölüm yardımı ile bağkur ölüm parası sorgulamasını ve memur ölüm yardımı sorgulamasını şu an için online yapamıyorsunuz. Aslen e devlet sisteminde vardı fakat şu an sistem üzerinden sorgulama yapılamamakta. Bu yüzden eğer imkanınız varsa size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da en yakın Ziraat Bankası’ndan sorabilirsiniz.

Cenaze ödeneğini sorgulamak için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-cenaze-parasi-sorgulama-353/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm parası kaç gün içinde alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu olum parasi müracaat tarihinden itibaren ortalama 2-3 ay sonrasında alınabilmektedir. Doğal olarak emekliye ölüm parası ödemesinin yapılacağı tarih müracaat yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğuna nazaran değişkenlik gösterebilmekte. Bu yüzden ölüm parası ne kadar sürede alınır sorusunun tek bir cevabı yok.

Ölüm parası nereye yatar ?

Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde harici tanımlı bir banka hesabınız bulunmuyorsa ödemeler Ziraat Bankasına gönderilir. Ziraat Bankası’na ödeme gönderildikten sonra bir an önce ödemenizi almalısınız yoksa SGK emanet hesabına geri döner.

Ölüm parası 2020

Emekli ölüm parası SSK ve Bağkur kapsamındakiler için değişik ödenirken memur emeklisi ya da çalışan memurlar için farklılık göstermektedir. Bu yüzden ölüm yardımı ne kadar konusunu ayrı başlıklar altında ele almak daha iyi olacak.

SSK, Bağkur ölüm parası ne kadar 2020 ?

Buna nazaran 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri içinde vefat edenlere ödenecek bağkur/ssk ölüm parası tutarı bir defaya mahsus: 801 TL olacaktır.

Memur ölüm parası 2020

Emekli sandığı ölüm parası memurun kendisinin vefatı halinde hak sahiplerine ödenecek meblağ 2.400,00 TL,

Evlatlarının ya da eşinin vefatı halinde memura ödenecek meblağ ise 1.200,00 TL. 

Emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

SSK ve bağkur cenaze ödeneği için başvurular bağlı olunan SGK’ya yapılırken emekli sandığı için durum farklıdır. Emekli sandığı cenaze ödeneği başvuruları Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı/Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye/ANKARA adresine yapılmalı.

Ölüm parası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. Atilla Kara

    Sosyal güvenlik kurumuna ölüm yardımı için başvuruda bulundum. Bana gerekli bilgilendirme yapılacak dendi ama şubat ayından beri bir geri dönüş olmadı. Bana verilen sıra numarası ile sorgulama yapabileceğim bir yer var mı?

    1. Editor

      Sıra numarası ile sorgulama yapılmaz. Ancak e-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu → Şahıs Ödemesi Sorgulama menüsünden ödemenin yapılıp yapılmadığı ve ne durumda olduğu konusunda bilgi edinilebilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!