2020 Bes’ten Nasıl Çıkılır ?

0 375

Bes’ten nasıl çıkılır ?Malumunuz bireysel emeklilik sistemi yani BES çalışanlar için ikinci bir emeklilik hakkı elde etmelerini sağlayan avantajlı sistemlerden birisidir. Kişiler kendi isteği ile bu sisteme girebildiği gibi  kanuni düzenlemelerde artık çalışanlar otomatikman da BES sistemine dahil ediliyor.

45 yaş altı çalışanların otomatik olarak dahil edildiği zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile kişilerin kendi isteği ile dahil olduğu sistemden nasıl çıkabileceğiniz, sistemden çıkışta katkı payı hesaplamasının nasıl yapılacağı konularında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Zorunlu bireysel emeklilik 2020

Bireysel emeklilik sistemi minimum 10 yıl süresince prim ödemeniz ihtiyaç duyulan ve 56 yaşına geldiğinizde emekli olabileceğiniz bir sistemdir. Sistemde yatırmış olduğunuz katkı paylarına minimum %25 oranında devlet katkısı verilmektedir. Yani 200 TL yatırıyorsanız devlet de minimum 50 lira vermekte ve bu meblağ hesabınıza 250 TL olarak aktarılmaktadır. Hesabınızdaki bu paralar tercihinize gore faizli ya da faizsiz fonlarda değerlenmektedir. Isterseniz fonların performanslarına gore fon dağılımını kendiniz belirleyebilmektesiniz.

Mecburi bireysel emeklilik sisteminin normal sistemden tek farkı çalışanların bu sisteme otomatikman dahil ediliyor olmasıdır. Otomatik BES’te normal BES’e ilave olarak sistemde kalanlara ilave 1000 TL devlet katkı oranı  ve emeklilikte ise biriken paranın %5’i oranında ilave katkı  verilmektedir. Otomatik BES sistemi normal BES’e gore bir adım önde diyebiliriz. Mecburi bireysel emeklilik şartlarından birisi de 45 yaş altında olmaktır. Eğer 45 yaşın altında iseniz sisteme otomatikman dahil edilirsiniz.

Hem otomatik bes hem de kendi katılım sağlayacağınız BES sistemi para biriktirmek ve en azından emeklilikte ikinci bir gelir elde etmek adına avantajlı bir sistem. Fakat ben sistemde kalamam, ödeme gücüm yok diyorsanız bes’ten ayrılma 2020 işlemlerinin nasıl yapılacağını aşağıda bulabilirsiniz.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde maaşınızdan yapılacak kesinti tutarını hesaplamak için hemen https://www.sgksorusor.com/bes-kesintisi-7697/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik maaşı alan varmı ?

Sistemde 10 yılı ve 56 yaşı tamamlayanlar emeklilik hakkı elde edebilmekte. Sistem ilk emeklilerini verdi ve onlar artık ikinci emekli maaşlarını alıyor. Sistemde biriken para toplu alınabileceği gibi kendi belirlediğiniz tutarlarda size geri ödenmesini sağlayabiliyorsunuz. Kalan para da fonlarda değerlenmeye devam ediyor.

Zorunlu bireysel emeklilik sorgulama

BES şirketinizin web ya da mobil şubesinden kullanıcı adı alarak BES hesabınızı denetim edebilir, fonlarınızı takip edebilir ve düzenleyebilir,  kısacası online olarak BES ile ilgili tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca kafanıza takılan tüm soruları çağrı merkezini arayarak da alabilirsiniz.

Bireysel emeklilikten ne zaman çıkabilirim ?

Kendi isteiğiniz ile katılmış olduğunuz bireysel emeklilikte sözleşmeyi  aldıktan sonrasında herhangi bir süre ayrılabilirsiniz. Bunun için süre sınırı yok. Ancak 10 yılı tamamlamadan sistemden çıktığınızda devlet katkısı ve sizin ödediğiniz katkıdan kesinti yapılacağını hatırlatmak isteriz.

Otomatik BES’ten çıkmayı düşünüyorsanız ilk 6 ay içinde ayrılmanızı tavsiye ederim. Zira ilk 6 ay ayrıldığınızda sisteme adınıza ödenen katkı paylarının tamamını iade alabilmektesiniz.

Bireysel emeklilik ayrılma hesaplama

Bireysel emeklilik ayrılma hesaplama işlemini isterseniz BES emeklilik şirketinizin mobil ya da web uygulaması aracılığı ile yapabilirsiniz. Sistemden ayrılmanız halinde alabileceğiniz ödeme ve yapılacak kesinti tutarlarını sistem kolayca hesaplayabilmekte. En kolay ve sağlam yolu ile çağrı merkezini aramaktır. Çağrı temsilcisi aracılığı ile sistemden çıkmanız halinde ne kadar ödeme alabileceğinizi öğrenebilir ve kafanıza takılan soruları da sorabilirsiniz.

Şirketinizin çağrı merkezini aramadan ve ayrılmanız durumunda elinize geçecek net ödeme tutarını öğrenmeden ayrılma talebinizi iletmemenizi öneririz.

Bireysel emeklilikten nasıl çıkılır ?

Bes ten ayrılma 2020 işlemi oldukça kolay. Sistemden ayrılabilmek için hem otomatik BES’te hem de normal BES’te emeklilik şirketi tarafınca emeklilik sözleşmesinin size bildiri edilmesini beklemeniz gerekiyor. Otomatik BES’te sözleşme işveren tarafınca da size verilebilir. Bu süreçten sonrasında artık sistemden çıkış için talepte bulunabilirsiniz. Mecburi BES’te sisteme giriş tarihinizden itibaren en geç 6 ay içinde ayrılırsanız sizden alınan katkı payları kesintisiz olarak tarafınıza iade edilir ve devlet katkısı ödenmez.

Sistemden çıkış talebinde bulunmadan ilkin size tavsiyem ilk olarak Bireysel emeklilik şirketinizin çağrı merkezini telefon ile arayın ve sistemden ayrılmak istediğinizi iletin. Ayrılmanız halinde ödediğiniz katkı payının ne kadar bulunduğunu, ayrılmanız halinde ne kadar kesinti yapılacağını ve devlet katkısına ilişkin kısmın ne kadarının iade edileceğini öğrenin.

Tüm bunlardan sonra artık talepte bulunabilirsiniz. Sistemden çıkış talebinizi çağrı merkezleri aracılığı ile verebilirsiniz. Çağrı merkezi yetkilisi vereceğiniz mail adresinize BES’ten çıkış ayrılma formunu ve öteki belgeleri yollayacaktır. Doldurup imzaladıktan sonrasında gene çağrı merkezi tarafınca size verilen posta adresine doldurup imzaladığınız formları posta yolu ile gönderirsiniz. Talebiniz şirkete ulaştıktan sonrasında çıkışınız en geç 15 gün içinde onaylanır ve ödemeleriniz vermiş olduğunuz banka hesabınıza aktarılır.

Bireysel emeklilik telefon numarası

Bireysel emeklilik şirketlerinin çağrı merkezi telefon numaralarına şirketinizin resmi sitesindeki iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Numaralar zaman zaman güncellendiğinden ve değiştirildiğinden burada belirtmek yanlış olacaktır.

Mecburi bes ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!