Özel İnşaat SGK Dosya Açma 2021

24 9.550

Özel inşaat sgk dosya açma işlemleri hakkında tüm detaylar yazımızda. Ruhsata tabi olarak bina inşaatı yaptırdığınızda Belediye’den yapı kullanma izin belgesi alabilmek için ilk olarak inşaatınız için SGK’da dosya açtırmanız ve inşaat için lüzumlu olan sigorta primi bildirimi yapmanız gerekiyor.

Bu yazımızda özel bina inşaatları için sigorta dosyası açma işlemleri, inşaat işlerinde sgk dosya açılışı için gerekli evraklar, inşaat dosyası açılışı süresi kısacası inşaatlar için sgk işyeri dosyası nasıl açılır konusundaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Bina inşaatı sgk dosya açma süresi

Belediye’den yapı ruhsatı aldıktan sonrasında kanunen inşaata iki yıl içinde başlamanız gerekiyor. İki yıl içinde eğer inşaatta herhangi bir çalışma olmayacaksa bunu bir dilekçe ile inşaat sgk bildirimi yapmanız gerekiyor. Aksi halde SGK inşaat ruhsat tarihinden itibaren en geç 2 yıl sonrasına kadar işyeri dosyası tescil ettirmediğinizde işyeri tescil evraklarını vermenizi sizden isteyecek ve vermediğinizde de cezai işlem uygulayacak. Bunun için ruhsat aldığınızda yapmanız gerekenleri özetlemek gerekirse şöyleki özetleyebiliriz.

 • Eğer ruhsat alınış tarihinden itibaren 2 yıl içinde inşaata başlamazsanız inşaata başlamadığınızı ve başladığınızda dosya açtıracağınız ile ilgili özel inşaat sgk bildirimini bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapın.
 • Eğer inşaata başlarsanız en geç başlama tarihinden 1 gün ilkin Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil başvurunuzu yapın. Bina inşaatlarında Sosyal Güvenlik Kurumu tescil işlemleri ve sigorta dosyası nasıl açılır mevzusunda detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İnşaat ssk dosyası ne zaman açılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bina inşaatı için ruhsat alındıktan sonra en geç 2 yıl içerisinde inşaata başlanması zorunludur. Tabi inşaata başlarken de SGK dosyası tescili açtırmak zorunlu. İnşaat dosyasını en geç inşaatta işçi çalıştırmaya başladığınız günün sonuna kadar elektronik ortamda açmanız gerekiyor. Aksi halde SGK tarafından idari para cezası uygulanabilir.

İnşaat sigorta dosyası açma işlemi nasıl yapılır ?

Diğer işyerlerinde olduğu gibi özel bina inşaatı sgk tescil işlemi de oldukça kolaydır. Sigorta açılışı için ilk olarak başvuruyu E-SGK işyeri tescil ekranından yapmanız gerekiyor. Ssk dosyası açma işleminin artık online olarak yapılması mecburi.Eskiden Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri dosya açma işlemi hem belgeler ile hem online yapılmakta iken SGK son yapmış olduğu düzenleme ile online başvuruyu mecburi hale getirmiştir.

E-SGK sisteminden Sosyal Güvenlik Kurumu dosya açılışını yaptıktan sonrasında artık yapmanız ihtiyaç duyulan tek işlem inşaat işyeri tescilde istenen evrakları bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermek. İnşaatlarda Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil istenen evraklar aşağıda belirtilmiştir.E sgk sisteminden işyeri tescil başvurusu için hemen sgk dosyası nasıl açılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk inşaat dosyası açmak için gerekli evraklar nelerdir ?

Online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu inşaat sgk dosya açılışı işlemlerini tamamladıktan sonrasında inşaatlar için gerekli olan aşağıdaki sigorta dosyası açma evraklarını elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekiyor. Bina inşaatı sigorta dosyası açılışı için lüzumlu evraklar şunlardır;

 • E-SGK işyeri tescil ekranında onay aşamasında almış olduğunuz işyeri bildirgesi ( bildirgeyi imzalayın)
 • Bina inşaatı sahibine ilişkin kimlik fotokopisi,
 • Bina inşaatı ruhsatı.

Gerçek kişilerde inşaat Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil belgeleri yukarıdaki gibidir. Eğer inşaat şirket v.s. şeklinde tüzel kişilik adına açılacaksa yukarıdakilere ilave olarak  aşağıdaki inşaat sgk dosyası açma evraklarını da ibraz etmeniz gerekiyor;

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
 • Yetkili kişilerin imza sürküleri .
 • Şirket vergi levhası fotokopisi.

Online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri açılışı yaparken e bildirge kullanıcısı da tanımlandığından artık sigorta dosyası için lüzumlu evraklar ile beraber e bildirge sözleşmesi ve müracaat formlarını vermenize gerek yok. E bildirge şifresi için işyeri yetkilisi tarafınca e devlet sisteminde onay verilmesi kafi.

Özel bina inşaatı ssk dosyası açılışı haricindeki iş ve işyerleri için SGK tarafından istenen işyeri tescil evrakları için sgk işyeri tescil için gerekli evraklar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnşaat otomatik sgk dosya açılışı nasıl yapılıyor ?

Malumunuz meydana getirilen son düzenleme ile beraber siz Belediye’den yapı ruhsatını alır almaz SGK inşaatla ilgili otomatik tescil açıyor ve size tescil tebligatını gönderiyor. Eğer inşaata başladıysanız otomatikman oluşturulan bu dosya üstünden bildirim hayata geçirmeye devam etmeniz gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu açılışı otomatik olduğundan sizin E-sgk işyeri tescil uygulamasından müracaat yapmanıza gerek yok. Sizin yapmanız ihtiyaç duyulan işyeri bildirgesi ve yukarıda belirtilen sigorta girişi için lüzumlu evraklar ile beraber SGK’ya müracaat yapmak.

Eğer inşaata hemen başlamayacaksanız  SGK’ya iki satır dilekçe yazarak inşaata başlamayacağınızı, başladığınızda işyeri açılışı için lüzumlu evraklar ile beraber müracaat yapacağınızı iletin. Hemen sonra başlamış olacak olsanız bile otomatikman tescil edilen bu dosya üstünden inşaata devam etmeniz gerekecek.

Sgk dosya kapatma işlemi nasıl yapılır ?

E-SGK tescil uygulamasından sonra inşaat sigortası için gerekli evraklarla bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yaptıktan ve ssk dosya açma işlemini tamamladıktan sonra;

 • İşçilerin sigorta girişleri yapılır.
 • İnşaatın yapı sınıfı, metrekaresi ve birim maliyeti esas alınarak gerekli işçilik bildirimi yapılır.
 • Gerekli işçilik bildirimi yapıldıktan sonra dosya kapama dilekçesi yani ilişiksizlik dilekçesi verilir.
 • Dilekçe elektronik ortamda verilmektedir. Nasıl verildiği ve süreç konusunda bilgi edinmek için SGK ilişiksizlik başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kat karşılığı inşaat SGK dosya açılışı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm tescil başvuruları E-SGK işveren tescil uygulaması üzerinden yapılmaktadır. İşyeri tescil uygulamasına e-devlet şifreniz ile giriş yaparak yukarıda anlatılanları takip edip tescil işlemini tamamlayabilirsiniz.

Özel bina Sosyal Güvenlik Kurumu dosya açma evrakları ve Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri açma işlemleri mevzusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

24 Yorum
 1. Nesla

  Slm, biz anahtar teslim mutayite verdik, butun vekaletleride noter aracılıyla vekalet verdik su gaz artik ne gerekiyorsa ev icin bunlar verildi, daha sonra mutayit bize e devlet sifremizi sordu. Bizde sorduk neye lazim e devlet sifresi diye, verdigi cevap sgk dan isciler icin bir dosya acmasi gerekiyormus bu dosya ev yaptıranmi acar yoksa mutayit mi acar, evi anahtar teslimi verdik

 2. Harun

  Merhaba benim özel inşaatım 05.11.2022 tarihinde açıldı dosyamı açmadım ne kadar sürem var geçtiyse ceza yer miyim.

 3. Cemil

  İskan olmayan bir apartmanda oturuyoruz. İskan başvuru sürecinde müteahhitin binamız için sgk da hiç dosya açmadığını ve borcu olduğunu öğrendik. Yasal yollara başvurmayı düşünüyoruz. Müteahhitin sgk da apartman ile ilgili hiç dosya açmamasının bir cezası var mıdır? Hem müteahhit hem sgk aleyhine nasıl bir yasal yol izleyebiliriz?

  1. zafer

   Merhaba. Anahtar teslim sözleşme var mı elinizde?

   1. Yunus Emre Orhan

    13.08.2010 başladık ve 13.03.2011 ben küçüktüm babam kendi imkanları bitirmiş akrabal. Bende oturma Alaçam evrak verdim sigorta kendimi ihbar ettim. Ev Yigma 2 kat 120 metre nekadar ceza yerim sizce yeni ruhsat adam daha çok tutar demi

    1. zafer

     Merhaba. Denetimin sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor. Denetmen raporuna göre işlem yapılır. Siz doğrusunu yapmışsınız.

 4. mehmet

  Merhaba, kat karşılığı 12 bloklu bina inşaatı yapacağız. Müteahhit olarak arsa payımızı aldık. Kat karş. sözleşmemizi de yaptık. Ancak bloklardan bazılarının müteahhiti başka arkadaş ben hepsinde yer sahibi bazılarında müteahhitim. SGK dosyasını ben tek açabilir miyim. Arkadaştan sadece müteahhitlik hizmeti alacağım. İnşaatın bütün işlerini ben yapacağım.

  1. zafer

   Merhaba. Bence şöyle olması gerekiyor. İnşaat ruhsat sahibi adına açılması gerekir dosyanın. Siz de alt taşeron olarak tescil açtırmalısınız.. Diğer müteahhit de aynı şekilde alt taşeron olarak tescil açmalı.

 5. musa

  merhaba dairemize iskan almak.icin belediye basvurduk evraklarimiz tamamlandi belediye sgkdan mutahitin borcu vardir yada yoktur evragi istedi mutahit sgkda insaat icin dosya actirmadigini ogrendik ne yapmaliyiz iskan almak icin

  1. zafer

   Merhaba. Öncelikle dosya açtırarak gerekli işçilik bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Bu süreçten sonra borcu yok yazısı alabilirsiniz.

 6. MÜSLÜM AK

  İNŞAAT SAHİBİNİN VEKALET VERDİĞİ KİŞİNİN ADINA SSK İNŞAAT DOSYASI AÇILIR MI

  1. zafer

   Merhaba. Ruhsat sahibi adına açılır. Vekalet verdiği kişide sgk işlemleri varsa inşaat sahibi adına takip yapabilir.

 7. alime

  Merhaba oncelikle tesekkur ederim. Babamin vefatindan sonra insaata ben devam etmek istiyorum ama dosya kapatmak gerekiyormus ne yapmaliyim yeniden dosya acarken ucret cikarmi .

  1. zafer

   Merhaba. Babanızın bitirdiği kısım üzerinden sgk işçilik hesabı yapar. Kalan kısım için de sizin adınıza hesaplama yapılır. Bir muhasebeciniz varsa o size detaylı bilgi verebilir.

 8. ilhan boz

  MERHABALAR ; KOLAY GELSİN. ÖZEL BİNA İNŞAATINDA 500 M2 GEÇEN İNŞAAT ALANLARINDA VERGİ DAİRESİNE MUHTASAR MÜKELLEFİ YAPACAĞIZMI
  BELEDİYE MÜTEAHHİT İLE ARSA SAHİBİ ARSINDA RUHSAT ÇIKARMAK İÇİN SÖZLEŞME İŞTİYOR. ÖZEL BİNA İNŞAATI RUHSAT SAHİBİ ASINA MI YAPILACAK . MÜTEAHHİT ADINAMI YAPILACAK VERGİ DAİRESİ MÜKELLEF KAYDI AÇILACAK

  1. zafer

   Merhaba. Muhtasar konusunda bilgi sahibi değilim. Diğer sorunuzu daha önce cevaplamıştım.

 9. ilhan boz

  kendi arsamın üzerine toplAM 2000 m2 10 ADET BÜRO YAPACAĞIM 3 KATLI . SGK YA DOSYAYI KENDİ ADINAMI YOKSA MÜTEAHHİT ADINA MI YAPACAĞIM.

  1. zafer

   Merhaba. Kendi adınıza da olur anahtar teslim sözleşme varsa müteahhit adına da yapılır.

   1. UĞUR

    vergi mükellefi değilim normal sigortalı çalışanım müteahhitim de yok mimardan ruhsatımı çıkardım çizimlerimi yaptırdım ve Kalfaya işi verdim vergi mükellefi olmadan sgk dan dosya nasıl açabilirim gerekli evraklar işlemler nelerdir.
    teşekkürler.

    1. zafer

     Merhaba. İnşaat dosyası açmak için vergi mükellefi olmanız gerekmiyor. Bir muhasebeci ile görüşün. E sgk tescil sisteminden başvuru yapması gerekiyor. Gerekli evrak olarak bina inşaat ruhsatı yeterli olacaktır.

 10. ilhan boz

  500 m2 üstü ,inşaatlarda sgk dosyası kimin adına açılır. ruhsat sahıbı yoksa mütahhitmi

  1. zafer

   Merhaba. Bu durum metrekareye göre değişmez. Eğer kişi kendisi yapacaksa ruhsat sahibi adına anahtar teslim ise müteahhit adına açılmalı.

 11. ilyas kutlu

  MERHABALAR

  3X7 M konteynerler için (inşaatının tamamı fabrikada yapılıp hazır halde gelen) SGK İnşaat Dosyası açılması gerekir mi?
  (açılacak ise hangi başlık altında ne kadarlık bir sigorta açılacak)

  1. Editor

   Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.