İhaleli İşlerde Asgari İşçilik Hesaplama 2020

2 2.662

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. İhaleli bir iş aldığınızda eğer bu işte işçi çalıştıracaksanız ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya açtırmanız gerekmektedir. İhaleli iş sona erdikten sonrasında ihale makamındaki teminatı çözdürmek için ise ihaleli iş için işçilik hesaplamasını yaparak SGK’ya bildirmeniz ihtiyaç duyulan asgari işçiliği bildirmeniz ve sonrasında teminat iadesi için SGK’ya müracaat yapmanız gerekir.

Eğer bina inşaatınız için işçilik hesaplaması yapacaksanız https://www.sgksorusor.com/insaatlarda-sgk-iscilik-hesaplama-2019-212/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızın devamında ihaleli işler için işçilik hesaplaması hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

İhaleli işlerde asgari işçilik oranları 2020

İhaleli işlerde her bir iş için uygulanan asgari işçilik oranı yapılan işin niteliğine göre farklılık gösterir ve sürekli güncellenerek resmi gazetede yayımlanır. Hesaplama yaparken tebliğde ekinde yer alan oranların %25 eksiği üzerinden hesaplama yapmanız gerekmekte. Aşağıdaki asgari işçilik oranları 2020 excel listesinden yapılan işin oranını tespit edebilirsiniz. Hizmet ve yapım işlerinde asgari işçilik hesaplama programındaki asgari işçilik oranı kısmına excel tablosundaki oranın %25 eksiğini yazın.

Asgari işçilik oranları 2020 excel

Güncel işçilik oranlarını excel formatında buradan indirebilirsiniz: asgari işçilik oranları excel indir.

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama nasıl yapılır ?

İhaleli iş asgari işçilik oranları 2020 hesaplaması için ihale makamı tarafınca ödenen KDV hariç olmayan hakediş bedeli ve asgari işçilik oranını bilmeniz gerekiyor. KDV hariç son hakediş tutarını ihale makamından öğrenebilirsiniz. Asgari işçilik oranı ise yapılan işin niteliğine esas alınarak farklılık göstermektedir.

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama 2020

İhaleli işlerde işçilik hesaplaması ihale makamı tarafınca ödenen KDV hariç hakediş bedeli üstünden yapılmakta. Bu karşılık üstünden SGK’ya bildirmeniz ihtiyaç duyulan asgari işçilik tutarı asgari işçilik oranının %25 eksiğidir.

ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplama örneği

A şirketi Kamu’dan okul binası inşaatı tamiratı işi almıştır. İşin KDV hariç toplam hakediş bedeli 100 bin liradır. Asgari işçilik oranları tablosuna bakılırsa bina inşaatı tadilat ve tamirat asgari işçilik oranı %13’tür. Siz bu oranın %25 eksiği üstünden şu demek oluyor ki 9,75 üstünden hesaplama yapacaksınız. Buna bakılırsa bildirmeniz ihtiyaç duyulan asgari işçilik hesaplaması 100.000,00*9,75/100=9.750,00 TL olacaktır.

Asgari işçilik oranı itiraz dilekçesi örneği

Tüm hesaplama işlemlerini yapıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na iş bitirme dilekçesini verdikten sonra SGK işçilik hesaplamasını tebliğ ekinde yer alan oranı esas alarak hesaplamayı yapar. Eğer birden fazla iş aynı anda yapıldıysa SGK işçilik oranının tespiti için dosyayı Asgari İşçilik Tespit Komisyonu’na gönderebilir. Bu durumda işçilik oranı Komisyon tarafından tespit edilir.

Nihai asgari işçilik oranı belirlendikten sonra işçilik hesabı yapılır ve eksik işçilik çıkarsa SGK tarafından tebliğ ile bildirilir. Eksik işçilik tebligatı alındıktan sonra 1 ay içerisinde itiraz etmeniz ya da ödemeyi taahhüt ederek ödemeniz gerekir. Eğer 1 ay içerisinde hiç bir işlem yapmaz iseniz borç yine kesinleşir. Tebliğde belirtilen asgari işçilik oranının yanlış ya da yüksek olduğunu düşünüyorsanız geçerli bir mazerete dayandırarak en geç 1 ay içinde itiraz dilekçesi ile itiraz etmelisiniz. Örnek itiraz dilekçesi aşağıdaki gibi olabilir.

………Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,

Kurumunuzda ……………. sicil numaralı işyerinde tescilli ……………………… işimiz ile ilgili olarak gönderilen yazıda asgari işçilik oranının %…. üzerinden esas alındığı görülmektedir. Fakat asgari işçilik tebliğine göre işin gerçek işçilik oranı %…..’dur. Bu yüzden asgari işçilik oranının yeniden gözden geçirilerek gerekli düzeltmenin sağlanması, gerekirse tespit için dosyamızın asgari işçilik tespit komisyonuna gönderilmesi hususunda gereğini, Arz ederiz. 

İtiraz dilekçeniz üzerine SGK dosya ve asgari işçilik oranını inceler. Asgari işçilik tespit komisyonuna yazar ve buradan gelecek işçilik oranını esas alarak yeniden hesaplama yapar.

İhaleli işinizin KDV hariç istihkak miktarını, işçilik oranını yorum kısmından yazın. Ne kadar bildirim yapmanız gerektiğini hesaplayalım.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. ayşe durmaz

    Merhaba ihale işinde Fabrika inşaatı temel kazı işinde inşaatın hafriyat ve iş makinası çalışma taahhüdünde işçilik oranı oran nedir?teşekkürler

    1. zafer

      Merhaba. Asgari işçilik oranları listesine bakmanız gerekiyor. Eğer tam oran yoksa sgk gerekli görmesi halinde asgari işçilik daire başkanlığına yazar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!