Emekli Çalışanın İşverene Maliyeti 2020

9 5.879

Emekli çalışanın işverene maliyeti 2020 ve emekli asgari ücret hesaplaması ile emeklinin işverene maliyeti konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Emekli olduktan sonrasında bir işyerinde çalışmaya devam edenler Sosyal Güvenlik Destekleme Primine bağlı olarak çalışanlar olarak nitelendirilmektedir. Emekli çalışan asgari ücret hesaplaması normal çalışanınkine gore değişik yapılmaktadır.

2020 asgari ücret başlıklı yazımızdan normal bir çalışan için brütten nete ücret hesaplaması ve işverene maliyet hesaplaması mevzusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. 2020 yılı asgari ücretin belli olmasının arkasından emekli asgari ücret 2020 tutarları ile emekli çalışanın işverene maliyeti 2020 hesaplaması da netleşiyor. Yazımızda emekli çalışan brütten nete maaş hesaplaması ve emekli işveren maliyeti hesaplama mevzusunda detaylı data sahibi olabilirsiniz.

Emekli işveren maliyeti

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışan bir personel için işverenler sigorta prim teşviklerinden yararlanamazlar.  İşveren emekli çalışanın brüt ücreti üzerinden toplamda %32 oranında sigorta primi öder. Sosyal Güvenlik giderinin yanında tabi aşağıdaki hesaplamada olduğu gibi asgari ücret üzerinden asgari geçim indirimi dahil ödenmesi gereken net maaş ve stopaj yani gelir vergisi vardır. Tüm bunlar ışında emekli çalışan için brütten nete maaş hesaplaması ve işverene net olarak toplam maliyet tutarı aşağıdaki gibi olacaktır.

Emekli brüt asgari ücret

Emekli olduktan sonra sigortalı çalışmaya devam edenler için brüt asgari ücret de normal çalışanın brütü ile aynıdır. İkisi arasındaki tek fark ise brütten nete yapılan maaş hesaplamasında ortaya çıkar. 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında emekli çalışan brüt asgari ücreti 2943,00 TL olacaktır.

Emekli çalışan asgari ücret 2020

2020 emekli asgari ücret hesaplaması 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri içinde aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Brüt sgdp asgari ücret 2020: 2.943,00 TL ,
 • SGK işçi oranı %7,5: 220,72 TL ,
 • Gelir vergisi kesintisi: 375,23 TL ,
 • Damga vergisi kesintisi: 22,34 TL ,
 • 2020 sgdp asgari ücret net tutarı asgari geçim indirimi hariç: 2324,70 TL . Bu durumda eşi çalışmayan emekli bir çalışan için net asgari ücret agi dahil: 2.589,58 TL olacaktır.

Eğer emekli kişi konut kapıcısı yani apartman görevlisi ise brütten nete maaş hesaplaması ve ödenecek net maaş farklı olabilmekte. Güncel emekli kapıcı maaşına göz atmak için https://www.sgksorusor.com/2019-kapici-maasi-ve-emekli-kapici-maasi-68/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Normal çalışan için brütten nete maaş hesaplamasını https://www.sgksorusor.com/brut-ve-net-asgari-ucret-ne-kadar-2019-72/ sayfamızda bulabilirsiniz.

2020 emekli personel taban net ücret

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destekleme primine tabi olarak bir işyerinde sigortalı çalışanlara ödenecek net maaş tutarı yukarıda da belirtildiği gibi eşi çalışmayan emekli kişi için 2.589,58 TL dir. Medeni durum ve çocuk sayısı esas alınarak yararlanılacak agi tutarına göre net maaş farklılık gösterebilir.

Emekli ücret bordrosu

Emekli çalışanlar için maaş bordrosu diğer adıyla ücret bordrosu düzenlenirken yukarıda yer alan parametreler kullanılır. Emekli çalışan ücret bordrosunu maaş hesaplaması yapıldıktan sonra işveren muhasebecisinden alabilir.

Emekli çalışan maliyeti hesaplama 2020

Evli ve eşi çalışmayan bir emekli için işverenin ödemesi gereken net maaş yukarıda da belirttiğimiz gibi 2020 yılı için 2.589 TL olacaktır. Buna ilave olarak brüt maaşı üzerinden aylık 941,76 TL sigorta primi ve yaklaşık 100 lira civarındaki gelir vergisi ile beraber işverene toplam maliyeti yaklaşık olarak 3630,76 TL olacaktır.

Emekli çalıştıran işveren ne kadar prim öder ?

Emekli çalışan için işveren herhangi bir sigorta prim teşvikinden yararlanamaz. İşveren SGDP’ye göre çalışan bir emekli için brüt maaşı üstünden %32 oranında sigorta primi öder. Buna gore işverenin asgari ücret üstünden 01 Ocak 2020 zamanı ile 31 Aralık 2020 tarihleri içinde SGDP’ye bağlı çalışan emekli için ödeyeceği aylık prim tutarı 941,76 TL olacaktır.

Normal çalışanlar için 30 gün üzerinden ödenecek aylık sigorta prim tutarı, teşvikli ve teşviksiz primler ile 30 günlük asgari ücret sigorta primi tutarları için hemen https://www.sgksorusor.com/30-gunluk-sigorta-primi-ne-kadar-8104/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli çalışan agi 2020

Emekli çalışanların asgari geçim indiriminden yararlanma oranları normal çalışanla aynıdır. 2020 yılı için medeni duruma göre yararlanılacak asgari igeçim indirimi tablosuna bakarak yararlanabileceğiniz agi tutarını öğrenebilirsiniz.

Sgdp ne kadar 2020

Emekli olduktan sonra kendi adına çalışmaya devam eden yani esnaflık yapan emeklilerden sosyal güvenlik destek primi kesilmemekte. Ancak bir işyerinde çalışmaya devam edenler için işverenler yukarıda belirtilen oranlarda prim ödemesi yaparlar. Bu kişilerden ayrıca emekli maaşı üzerinden bir kesinti yapılmaz.

Emekli çalışan sgk işçi payı

Emekli çalışan için toplam SGDP oranı %7,5 işçi oranı ve %24,5 işveren oranı olmak suretiyle %32’dir

Emekli asgari ücret hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

9 Yorum
 1. Feride REVNAKİ

  Sitemizde kapıcı olarak SGK ‘da emekli personel çalıştırmaktayız. Sigorta primini sizin yukarıda bahsettiğiniz %32 şeklinde yatırmaktayız…Ancak kimi yerlerde çalıştırılan emekli kapıcılar için sadece kaza sigortası yatırıldığı ile ilgili duyumlar almaktayım…Konu ile ilgili bilgi rica edebilirmiyim…teşekkürlerimle
  Feride REVNAKİ

  1. zafer

   Merhaba. Sadece iş kazası ya da meslek hastalığı yatırılması söz konusu değil. Eğer ayda 75 saat yani 10 günden az çalışıyorsa bu mümkün. Haricinde mümkün değil maalesef.

 2. Birol tipi

  Ben 2018 haziran ayında emekli oldum hiçbir şey almadan aynı işime devam ettim fakat halen bana asgari ücretten aylık ödöyorlar ne kadar doğru bilgilenmek istiyorum
  Teşekkür ederim

  1. zafer

   Merhaba. Yazımızda emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlere ödenmesi gereken en düşük maaş tutarları belirtilmiştir. Eğer maaşınız bunun altında ödeniyorsa şikayet edebilirsiniz işvereni.

  2. Halit

   2019 yilinda 4a olarak emekli oldum,4 aydir ozel bir sirkette asgari ucret ile calismaktayim,sirket bana normal asgari ucretlilere verdigi ucreti veriyor,agi’de en düşükten bekar agisi ödüyor,benim durumum eş calismiyor,iki cocuk olmasi gerliyor,işverene benim farklı olması gerektiğini söyledim,oyle bir sey yok,herşeyin normal oldugunu söylüyor, ne yapmam lazim.

   1. zafer

    Merhaba. Yazımızda net almanız gereken maaş ve yine sayfamızda Agi tutarları mevcut. Eğer size ödenen maaş bu tutarın altında ise şikayet edebilirsiniz işvereni.

 3. mustafa

  Zafer bey merhaba,
  Engelli emekli çalışanların alacağı ücret nedir peki bu konuda bilgilendirebilirmisiniz? 2.589,58TL. + 52.50 Tl. vergi indirimimi eklemek gerekiyor?

  1. mustafa

   gelir vergisi yanlış hesaplanmış

   1. zafer

    Merhaba. Gözden geçirelim tekrar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!