Bağkur Basamakları ( En Düşük/ En Yüksek Prim Tutarları )

0 622

Bağkur basamaklarına göre prim hesaplaması nasıl yapılır ? Bildiğiniz gibi Bağkur’da basamak düzenlemesi 1 Ekim 2008 tarihinden sonra kaldırılmıştır. Bağkur’da basamak düzenlemesinin kaldırılması ile birlikte hesaplama taban ve tavan tutarları esas alınarak yapılmaya başlanmıştır Bu hesaplamaya göre bağ-kur primleri brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ödenecek en yüksek aylık tutar içinde tavan belirlenmektedir.

Bu yazımızda Bağkur’da prim hesaplaması nasıl yapıldığı, ödenecek en düşük ve en yüksek aylık bağ-kur prim tutarlarını nasıl belirlendiği ve konu hakkında merak ettiğiniz diğer tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Bağkurda basamak kalktımı ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Bağkur’da basamak düzenlemesi 1 Ekim 2008 tarihinden sonra kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra belirlenen en düşük yani taban bağ-kur primini 7,5 kadar yükseltebiliyorsunuz. Tabi  Sosyal Güvenlik Kurumu tescili asgari tutardan yani tabandan açmaktadır.  Siz dilerseniz daha sonra aşağıda belirtildiği şekilde e-devlet üzerinden başvurarak  prim ödemelerinizi tabanın yedi buçuk katına kadar yükseltebilirsiniz. 

Bağkur basamak ücretleri

Esnaf, Şirket ortağı ve diğer gelir vergisi mükellefleri brüt asgari ücretin yüzde 34,5 i kadar  bağ-kur primi öderler.   Prim ödemelerini düzenli yapan esnaf bağ-kur’lusu 5 puanlık indirim ile birlikte brüt asgari ücretin yüzde 29,5 oranında aylık prim öder. Ödenecek en yüksek tutar ise bunun 7,5 katıdır.

Tarım/çiftçi bağkurlusu ise 2020 yılı için brüt asgari ücretin 27 günlük, 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023’de 30 günlük tutarının indirimli olarak %29,5’i, indirimsiz olarak ise %34,5’i oranında prim öderler. Dilerlerse en düşük tutarın 7,5 katına kadar prim ödemelerini yükseltebilirler.

İsteğe bağlı bağkurlular ise brüt asgari ücretin %32’si oranında prim ödemesi yaparlar. Bunlar da en düşük prim ödemesini en düşük tutarın 7,5 katına kadar yükseltme hakkına sahiptirler. Tüm bu bilgiler ışığında brüt asgari ücret üzerinden ödenecek aylık en düşük ve en yüksek bağkur güncel prim tutarlarına https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ve-odeme-islemleri-25/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkur basamak bilgisi sorgulama

Bağkur’da tabandan mı yani en düşük primden mi tesciliniz açıldı yoksa yükseltme yaptınız mı ? Bunu öğrenmenin en iyi yolu e-devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. E-devlet sistemine https://www.turkiye.gov.tr/4b-basamak-bilgisi sayfasından giriş yaparak bağkur basamak bilgisi sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulama sonucu :” ……………….. Sicil No için 4B Basamak Bilgileriniz:Basamak artışı yok“. diyorsa en düşük aylık tutar üzerinden prim ödemesi yapıyorsunuz anlamına gelir.

Bağkur geçmiş dönem prim borçları için yeni bir af düzenlemesi gündemde. Prim borçlarınızı yeniden yapılandırmak ve yeni af yasasından yararlanmak için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ne-zaman-odenir-435/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur basamak/prim yükseltme

Yukarıda ayrıntılı değindiğimiz gibi ödeyeceğiniz aylık prim tutarını en düşük prim tutarının 7,5 katına kadar yükseltebilir ve emeklilikte daha yüksek emekli maaşı alabilmenin önünü açmış olursunuz. Prim yükseltme diğer adı ile basamak yükseltme için aşağıdaki yolu takip edebilirsiniz;

  • https://www.turkiye.gov.tr/4b-gunluk-kazanc-beyani-girisi sayfasına e-devlet şifreniz ile giriş yapınız.
  • Burada karşınıza Beyan Edilen Günlük Kazanç Tutarı menüsü gelecektir. Kutucuğun altında beyan edebileceğiniz en düşük ve en yüksek günlük brüt asgari ücret tutarları yazacaktır. Bunlarında arasında bir tutar seçerek hesapla dediğinizde sistem ödeyeceğiniz aylık prim tutarını hesaplayacaktır.
  • Burada hesaplamış olduğunuz tutar indirimsizdir. Yani 5 puanlık indirimi sağlamadan hesaplar sistem.
  • Kazan girişini girip hesapla edikten sonra BEYAN ET demeniz yeterli olacaktır. Böylece priminiz beyanda bulunduğunuz günden itibaren belirttiğiniz kazanç üzerinden hesap edilecektir.

Bağkur primi ne zaman ödenir, son ödeme tarihi ne zaman, ödenmezse ne olur ? Tüm bu soruların cevabını öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ne-zaman-odenir-435/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur basamakları hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.