Bağkur Borç Sildirme 2020

0 312

Bağkur borç sildirme ve bağkur dondurma hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi bağkur primleri asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve asgari ücret arttıkça da bağkur primleri yükselmekte. Son yıllarda asgari ücrete %25-30 aralığında gelen zamlar bağkur primlerinin de her yıl %25-30 arasında artmasına neden olmakta. Güncel bağkur prim tutarlarına https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ve-odeme-islemleri-25/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkur prim borçlarınızı sildirebilir ve borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetleri de dondurabilirsiniz. Nasıl yapabileceğiniz ve borçlarınızı nasıl sildirerek dondurabileceğiniz konusunda detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bağ kur ödemek istemiyorum

Eğer Türkiye’de ikamet ediyorsanız, sigortalı bir işte çalışmıyor ve ya emekli değilseniz ve de ÇKS yani Ziraat Kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı gibi kayıtlarınız varsa ve devam ediyorsa zorunlu olarak bağkur ödemeniz gerekiyor. İsteğe bağlı olarak sonlandırma hakkınız maalesef bulunmuyor.

Bağkur borcu affı haberleri son dakika

Güncel bağkur affı, bağkur yeniden yapılandırma ve taksitle ödeme, ihya borçlarını yapılandırma, başvurunun nereye yapılacağı ve yapılandırma başvuru formları kısaca bağkur affı hakkındaki tüm gelişmeleri https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-affi-var-mi-116/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Bagkur borçları silinecek mi ?

Prim borçlarını ödeyemeyen ve ödeme vadesi geçmiş prim borcu olan bir hayli kişi var. Hal böyle olunca yeni bir borç silinme düzenlemesinin yakın zamanda çıkması beklenmekte. Bağkur borç silinme yasası hakkındaki güncel gelişmeleri yukarıda bağlantısı verilen sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur borcu sildirme

Gelelim asıl konumuz olan bağkur borcu sildirme işleminin nasıl yapılacağına. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki borçların silinebilmesi için Kanuni düzenleme şarttır. Torba yasa ile belli döneme kadar olan borçların silinmesine ilişkin düzenleme çıkarılır ve buna istinaden borçlar silinerek hizmet dondurulur. Kanuni düzenleme haricinde sadece isteğe bağlı bağkurluların 12 aydan fazla prim borçları her zaman silinebilir.

Bağkur borçları silindiğinde borçlu olunan dönemlere ait hizmetler de dondurulur. Bu hizmetler daha sonra istenirse borçlanılarak emeklilikten saydırılabilir. Normalde bu süreler güncel primler üzerinden borçlandırılır ancak yapılandırma zamanlarında mevcut dönemdeki primler üzerinden daha az prim ödenerek borçlandırılabilmekte.

Bundan önce 2018/Haziran ayı , 2015/Mayıs ayı ve 2008/Mayıs ayı öncesi prim borçları olanların ilgili torba kanunlar gereği tüm borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu.

Bağkur borç sildirme dilekçesi

Yukarıda belirtilen dönemlerden önce prim borcunuz varsa bu borçlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak silinerek sanal terk girilmektedir. Bu sanal terkin gerçek terke çevrilebilmesi için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na kimliğiniz ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz üzerine terk kayıtları düzeltilir ve bağkurlu olmanızı gerektiren kaydınız devam ediyorsa bağkur aktif olarak devam ettirilir.

Yani Kanun gereği ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarınızı sildirmek için ise aşağıdaki örnek dilekçe ile bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bağkur dondurma dilekçesi örneği

Borçların silinebilmesi için aktif bir torba yasanın olması gerektiğini yeniden hatırlatarak aşağıdaki gibi örnek bir dilekçe ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz;

……………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,

Kurumunuzun …………………. T.C. numaralı bağkurlusuyum. ….. sayılı Kanun gereği …/…… dönemine kadar olan borçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini,

Arz ederim. 

Bağkur terk dilekçesi

Ziraat odası, esnaflık kaydı, şirket ortaklığı kaydınızı terk tarihinden sonra çıkartılan bağkur prim borcu varsa ve ya sigortalı çalışmanızın olduğu dönemlerde bağkur prim borcu varsa bunların silinmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmekte. Bunun için Kanuni düzenleme çıkmasını beklemeniz gerekmiyor. Örnek dilekçe sizin durumunuza göre farklılık gösterebilir ancak şu şekilde olabilir;

……………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,

Kurumunuzun …………………. T.C. numaralı bağkurlusuyum. Esnaflık kaydımı …/…./…… tarihinde sonlandırmış olmama rağmen bağkur tescilim devam etmiş ve tarafıma borç çıkartılmıştır. Tescillerimin güncellenmesi ve çıkartılan borçlarımın silinmesi hususunda gereğini arz ederim. 

İsteğe bağlı sigorta borcu silinir mi ?

İsteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim borcunuz varsa bu borçlarınızı sildirebilirsiniz. Borçları sildirmek için bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Bağkur borçları siliniyor resmi gazete

Yeni bir bağkur affı ve borçların çıkışı hakkında yasal düzenleme olduğunda sayfamızda güncel olarak duyurusu yapılacaktır. Bu yüzden sayfamızı takipte kalmanızı öneririz.

Bağkur borç dondurma, sildirme hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!