Bağkur Borç Sildirme 2020

2 1.105

Bağkur borç sildirme ve bağkur dondurma hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi bağkur primleri asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve asgari ücret arttıkça da bağkur primleri yükselmekte. Son yıllarda asgari ücrete %25-30 aralığında gelen zamlar bağkur primlerinin de her yıl %25-30 arasında artmasına neden olmakta. Güncel bağkur prim tutarlarına  bağkur primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkur prim borçlarınızı sildirebilir ve borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetleri de dondurabilirsiniz. Bağkur borç silinmesi için başvuruyu nasıl yapabileceğiniz ve borçlarınızı nasıl sildirerek dondurabileceğiniz konusunda detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bağkur borcu sildirme nasıl yapılır ?

Gelelim asıl konumuz olan bağkur borcu sildirme işleminin nasıl yapılacağına. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bağkur borcu silinmesi ve bağkur prim dondurma için Kanuni düzenleme şarttır. Torba yasa ile belli döneme kadar olan borçların silinmesine ilişkin bağkur borcunun silinmesi düzenleme çıkarılır ve buna istinaden bağkur sildirme hakkı verilerek hizmet dondurulur. Kanuni düzenleme haricinde sadece isteğe bağlı bağkurluların 12 aydan fazla prim borçları her zaman silinebilir.

Bağkur borçları silindiğinde borçlu olunan dönemlere ait hizmetler de dondurulur. Bu hizmetler daha sonra istenirse borçlanılarak emeklilikten saydırılabilir. Normalde bu süreler güncel primler üzerinden borçlandırılır ancak yapılandırma zamanlarında mevcut dönemdeki primler üzerinden daha az prim ödenerek borçlandırılabilmekte.  Bundan önce 2018/Haziran ayı , 2015/Mayıs ayı ve 2008/Mayıs ayı öncesi prim borçları olanların ilgili torba kanunlar gereği tüm borçları silinmiş ve bağkur borcu dondurma işlemi gerçekleşmişti.

Bağkur borç sildirme dilekçesi

Yukarıda belirtilen dönemlerden önce prim borcunuz varsa bu borçlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak silinerek sanal terk girilmektedir. Bu sanal terkin gerçek terke çevrilebilmesi için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na kimliğiniz ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz üzerine terk kayıtları düzeltilir ve bağkurlu olmanızı gerektiren kaydınız devam ediyorsa bağkur aktif olarak devam ettirilir.

Yani Kanun gereği ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarınızı sildirmek için ise aşağıdaki örnek dilekçe ile bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bağkur dondurma dilekçesi örneği

Borçların silinebilmesi için Sgk borç sildirme ile ilgili aktif bir torba yasanın olması gerektiğini yeniden hatırlatmak istedir. Bağkur prim borcu sildirmek için aşağıdaki gibi örnek bir bağkur borcu sildirme dilekçesi ile SGK’ya başvuru yapabilirsiniz;

  • ……………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
  • Kurumunuzun …………………. T.C. numaralı bağkurlusuyum. ….. sayılı Kanun gereği …/…… dönemine kadar olan borçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini,
  • Arz ederim. 

Bağkur terk dilekçesi

Ziraat odası, esnaflık kaydı, şirket ortaklığı kaydınızı terk tarihinden sonra çıkartılan bağkur prim borcu varsa ve ya sigortalı çalışmanızın olduğu dönemlerde bağkur prim borcu varsa bunların silinmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmekte. Bunun için Kanuni düzenleme çıkmasını beklemeniz gerekmiyor. Örnek dilekçe sizin durumunuza göre farklılık gösterebilir ancak şu şekilde olabilir;

  • ……………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
  • Kurumunuzun …………………. T.C. numaralı bağkurlusuyum. Esnaflık kaydımı …/…./…… tarihinde sonlandırmış olmama rağmen bağkur tescilim devam etmiş ve tarafıma borç çıkartılmıştır. Tescillerimin güncellenmesi ve çıkartılan borçlarımın silinmesi hususunda gereğini arz ederim. 

Bağkur prim borcu dondurma düzenlemesi ne zaman çıkacak ?

Prim borçlarını ödeyemeyen ve ödeme vadesi geçmiş prim borcu olan bir hayli kişi var. Hal böyle olunca yeni bir borç silinme düzenlemesinin yakın zamanda çıkması beklenmekte. Bağkur borç silinme yasası hakkındaki güncel gelişmeleri yukarıda bağlantısı verilen sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek başlıklı yazımızdan bağkur gün sildirme ve bağkur borçlarının silinmesi konusunda düzenlemenin ne zaman çıkacağı ve son dakika gelişmeleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Bağ-kur ödemek istemiyorum ne yapmalıyım ?

Eğer Türkiye’de ikamet ediyorsanız, sigortalı bir işte çalışmıyor ve ya emekli değilseniz ve de ÇKS yani Ziraat Kaydı, vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydı gibi kayıtlarınız varsa ve devam ediyorsa zorunlu olarak bağkur ödemeniz gerekiyor. İsteğe bağlı olarak sonlandırma hakkınız maalesef bulunmuyor.

Bağkur borç dondurma, sildirme hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
  1. EMEKLİLİĞİ

    SGK, emekliliği doldurmuş sigortalıların emekliliklerini kişilere haber veren bir çalışma içinde olabilirse bir çok mağduriyetlerin önüne geçilmiş olacağına inanıyorum. Alt yapı teknolojimiz buna uygundur.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.