Bağkur Affı 2020

26 8.536

Bağkur affı ve bağkur borç sildirme son olarak 2018 senesinde 7143 sayılı yasa ile getirilmişti. 7143 bağkur affı düzenlemesi ile 2018/Mart ayı ve öncesindeki Sosyal Güvenlik prim borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinmiş ve borçlar 2018 bağkur affı ile tekrardan yapılandırılmıştı. Ek olarak 7143 bağkur sildirme 2018 düzenlemesi ile de 2018/Haziran ayından ilkin ödenmemiş 4b bağkur prim borcu olanların bu borçları silinmiş ve bağkur yapılandırma 2018 yasası gereği borçlu olunan bu sürelere ilişkin hizmetler dondurulmuştu.

2020 senesinde bagkur affi çıkar mı sorusu ise şimdiden sorulmaya başlandı. Bagkura af 2020 senesinde çıkarsa yapılabilecek ihtimaller içinde düzenlemeler aşağıdaki şeklinde olacaktır. Bağkur affı 2020 son dakika gelişmelerini de isterseniz sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur borcu taksitlendirme 2020

4b bağkur geçmiş dönem prim borçlarınızı 6183/48. maddesi kapsamında devamlı taksitlendirme hakkınız var. Taksitlendirme için bağkur borç affı 2020 düzenlemesini beklemenize gerek yok. Bağkur 48. madde taksitlendirmesi ile borcun tutarına gore ve seçtiğiniz taksit sayısına gore ödemeniz ihtiyaç duyulan peşinatı ödedikten sonrasında borçlarınızı 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Doğal olarak 48. madde taksitlendirmesinde dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan husus şu. Bu taksitlendirme kapsamında faizlerin silinmesi söz mevzusu değil. Hatta faizli borcun üstüne taksit sayısına gore tekrardan erteleme/taksitlendirme faizi hesaplanmakta. Örneğin 10 Bin TL lik bir borç için 36 aylık taksitlendirmede taksit miktarı ortalama 450-500 TL içinde olabilmektedir. Ortalama faiz tutarı yıllık olarak %20 civarında.

Bağkur yapılandırma 2020

2020 senesinde yeni bir bağkur yapılandırma yasası çıkması halinde ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinir. Silinme işleminden sonrasında borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsamında taksitle ödenebilir. Bağkura af kapsamında 2020 senesinde yapılandırma taksitleri ise 2 ayda bir ödenir.

Ayrıca yeni yapılandırma yasası ile önceki senelerde olduğu gibi belli bir döneme kadar olan prim borçlarının silinerek dondurulması ve daha önce aynı şekilde silinen ve dondurulan hizmetlerin de yasa kapsamında ihya edilmesi düzenlemesi de gelecek.

Bağkur borç sildirme 2020

Yukarıda da belirttiğim suretiyle son olarak 7143 bağkur borçlarına af yasası ile 2018/Haziran ayı öncesi tüm bağkur borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu. Bağkur af 2020 yasası ile 2018/Haziran ayı sonrası bağkur borçlarını ödeyememiş olanların bağkur borçlarının silinmesi ve hizmetlerin de dondurulması gündeme gelebilir. Şu an için borçlarınızı sildirebileceğiniz aktif bir yasa maalesef bulunmamakta.

Bağkur ihya 2020

Malumunuz bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta. 7143 bağkur borcu affı  düzenlemesi ile bağkur ihya affı düzenlemesi getirilmiş ve ihya hesaplamasında dondurulan aydaki prim tutarları esas alınarak ve gecikme zamları ile faizleri silinerek hesaplanmasının önü açılmıştır.

Dolayısıyla bağkur ihya düzenlemesi ile bağkur ihya borçları ortalama %60-70 aralığında düşmüştür. Bağkur prim affı 2020 senesinde çıkarsa gelebilecek en mühim düzenlemelerden birisi de bağkur ihya borçlarına af olacaktır.

Mevcut durumda yapılandırma yasası çıkmadan ihya başvurusu yaptığınızda dondurulan her bir dönem için talep tarihinizde geçerli bağkur primleri üzerinden borçlanma yapılır. Güncel bağkur prim tutarlarına https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ve-odeme-islemleri-25/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Geriye dönük bağkur tescili son dakika 2020

Bağkur mevzusunda bilhassa geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı v.s. şeklinde kaydı olup bu kayıtlara istinaden bağkur tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük bir beklenti içinde. 01 Ekim 2008 tarihinden ilkin oda ve ya vergi kaydı olup bağkura asla tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara gore tescil hakkı yok.

2020 senesinde çıkabilecek ihtimaller içinde bir bağkurlulara af düzenlemesinde geriye dönük bağkur tescil hakkı düzenlemesi çıkar mı bilmiyorum fakat büyük bir gereksinim olduğu malum. 2020 ihtimaller içinde bağkur af düzenlemesinde geriye dönük tescil hakkının da verilmesini ve yer almasını istiyorsanız gündem oluşturmak yarar elde edecektir. Geriye dönük bağkur affı 2020 son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur affı ne zaman çıkacak ?

Ekonominin giderek daralması ile beraber bağkur prim borçlu sayısı da iyiden iyiye artmaya başladı. Hal böyle olunca prim borçlusu olan milyonlarca kişi de yeni bir bağkur affı beklentisi içerisine girmeye başladılar. 2020 yılı içerisinde kapsamlı ve yeni bir SGK ve bağkur affı çıkması bekleniyor.

Bağkur affı son dakika 2020

Bağkur affı ve borçları yeniden yapılandırma, sildirme ve yapılandırma kapsamında yeniden ihya ile ilgili son haberleri ve son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur borçlarına af hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


26 Yorum
 1. Musa Özer

  Bende Bağkur’dan 3.Mayıs 2019 da 25 yıl ve 9000 prim günümü dolduruyorum.Ama geçmişte 7143 kanunla bir 7 yıllık dönemimi sildirmiştim.Şu an ihtiyacım olan süre 3.5 yıl olmasına rağmen kısmi canlandırma yapamıyorum.
  Yeni bir düzenleme veya af olduğunda haber verirseniz sevinirim.

 2. ahmet

  Değerli devlet büyüklerimizden 4 gözle bağkur tüm prim günü ve borçlarımızı silip dondurma kanunu çıkarmalarını bekliyorum.
  Not:Sizce bu kanun ne zaman çıkar? Hangi ay çıkar? Saygılarımla

  1. Editor

   Şuan için tahmin yürütmek zor. Bağkur affı ile ilgili bir gelişme olduğu anda sitemiz üzerinden bilgilendirme yapacağız.

   1. Ahmet

    Tecrübelerinize dayanarak hiç tahmin de bulunamaz mısınız? Teşekkür ederim

    1. Editor

     Bağkur affını tahmin etmek gerçekten zor. Anlık gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Dediğimiz gibi bir gelişme olduğu taktirde sitemiz üzerinden bilgilendirmeyi yapacağız.

     1. Yalçın memi

      2018 yılında bağkur affını kaçırdım, aynı affı 2019 yılında bekliyorum faize af çıkarsa borcumu ödeyip emekli olabilirim.

 3. Hakan Güleç

  2008 ve 2000 oncesi bagkur tescili bekleyen milyonlar var.Insallah 2019 da cikar.Sabir bitti.

 4. Yakup ÖCAL

  1988 giriş ne para yatırdım nede bağkurdan faydalan dım ka 9 deniyor 1997 sonrası hep sigorta 100 bin borç çıkıyor bir af yokmu bu maduriyetimize
  Ayrıca ben 18 ay askerlik yaptım sigortada bide askerlik borçlanması var niçin bu bedava hizmet yaptımız halde devletimiz bunu karşılamıyor kötümü olur

  1. Editor

   Şu anda Sgk primlerini kapsayan yeni bir af düzenlemesi yok. Askerlik sürelerinin affa uğraması da söz konusu değil. Yeni bir gelişme olur ise sitemiz üzerinden bilgilendirmelere yer vereceğiz.

 5. Emrah

  9.000 10.000 arası bağkur borcum birikti ödeyemiyorum.bu günler ile silebilme imkanım varmıdır?

  1. Editor

   Şuan için hali hazırda bir yapılandırma yok. Umarız en kısa sürede yeni yapılandırma gelir.

 6. Sümeyye

  Bağkur borç affı çıktı mı?

  1. zafer

   Merhaba. Hayır şu an af yok.

 7. erhan

  Bağkur borç affı çıktı mı?

  1. zafer

   Merhaba. Hayır şu an yasal bir düzenleme yok.

 8. Fatma Efe

  Bağkur prim borcu olan kişiler sağlıktan faydalanabilir mi

  1. zafer

   Merhaba. 31 Aralık 2019 tarihine kadar devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olabilirsiniz. 01 Ocak 2020 tarihinden sonra bu düzenleme kalkacak.

 9. Samet

  Şu an itibarı ile 16000 lira civarı borcum var simdi gidip bu borcu taksitlendirebiliyormuuum

  1. zafer

   Merhaba. Taksitlendirme olur. Ama yıllık faiz yüzde 15. Bunu hatırlatmak isteriz

 10. Gizem

  Merhaba ben 11.06.2019bagkur girisliyim bogkur hiç yatirmadim prim borcum var borç affı çıktığı zaman prim borcum kendiliğinden silinir mi

  1. zafer

   Merhaba. Yeni çıkacak bağkur affı borçların silinmesi düzenlemesini de kapsarsa evet silinir.

 11. gizem

  merhaba, 1992(3sene) ve 2002(1 sene) senelerinde vergi ödedim ama bağkur kaydı açılmamıştı.şimdi emeklilik için bu tarihlerdeki vergi kayıtlarımı çıkarıp tescil yaptırıp primime ekletebiliyor muyum? 310 günüm eksik sadece o kadar prim borcu için toplu ödeme yapılır mı?

  1. zafer

   Merhaba. Tescil yoksa açtırma hakkınız yok. Tescil varsa ihya ederek hizmetten saydırma hakkınız olacaktır.

 12. Erhan

  Yeni bir bagkur affı varmı acaba

  1. zafer

   Merhaba. Şu an yok maalesef.

 13. Yalçın memi

  Bağkur borcu faizlerine af bekliyoruz, hem devlete olan borcumuz kalmaz hemde devletimizede katkımız olur halk olarak da nefes almış oluruz, yetkililer bu işin üzerinde çalışması gerekir. 2018 de bu fırsatı kaçıran vatandaş olarak buradan seslenmek istiyorum.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.