Doğum Parası Ne Zaman Yatar ?

0 151

Doğum parası ne zaman yatar ? Çocuk sahibi olduktan sonra doğum yardımı için başvuru yapan anne ve babanın en çok merak ettiği ve bize de en çok yönlendirdiği soruların başında bu soru gelmekte. Doğum yapan anneye ve babaya çeşitli Kurumlar tarafından doğum parası, çocuk parası adı altında ödeme yapılmaktadır.

Bu yazımızda doğumdan dolayı anne ve babaya yapılan tüm ödemeler ile ödeme sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Bu yazımızda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen ödemenin ne zaman alınabileceği ve sorgulamayı ne zaman yapabileceğiniz konusunda bilgi verilecektir.

Doğum parası nasıl alınır ?

Doğumdan dolayı anne ve ya babaya ödenen 3 çeşit ödeme bulunmaktadır. Bu ödemeler;

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Türk vatandaşı olan anneye bir defaya mahsus olmak üzere ödenen doğum yardımı. Bu yardım için Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.
  • Sigortalı çalışan ya da kendi adına bağkurda prim ödeyen kadına SGK tarafından ödenen SGK doğum rapor parası diğer adı ile analık ödemesi ile emzirme parası.

Tüm bu yardımları nasıl alabileceğiniz, başvuruda izlenecek yol ve güncel ödeme tutarları için hemen https://www.sgksorusor.com/dogum-parasi-hesaplama-2019-81/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum yardımı ne zaman yatar ?

Hem doğum yardımı hem de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan emzirme yardımı ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme gönderildikten sonra Türkiye geneli herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile beraber alabilirsiniz.

Doğum parası ne zaman ödenir ?

Ödemenin yapılacağı tarih başvuru yapılan Merkezin iş yoğunluğuna göre farklılık gösteriyor. Bazı Merkezler 1 ay içerisinde ödemeyi PTT’ye göndermekte bazılarının ise ortalama ödeme süresi 2,5-3 ay sürebilmekte.

Ptt adıma yatan para sorgulama

Adınıza PTT’ye yatan doğum yardımı ya da SGK süt parası ödemesi olup olmadığını öğrenmek oldukça basit. Sorgulama işlemini telefonla arayarak, bizzat PTT şubesine uğrayarak ya da e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Şimdi nasıl yapabileceğiniz konusuna değinelim.

Ptt doğum parası sorgulama

Birinci yol kimliğiniz ile beraber herhangi bir PTT şubesine uğrayarak sorgulamak. Tabi en zor sorgulama yolu. Zira PTT’ler oldukça yoğun Kurumlar olduklarından ödemeniz yapılmadıysa boşuna sıra beklemiş ve zaman kaybı yaşamış olacaksınız. Bunun yerine telefonla ya da e devletle sorgulama yapmanızı öneririz.

Telefonla doğum parası sorgulama

PTT’yi aramadan önce öncelikle  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iletişim merkezini arayarak ödemenizin PTT’ye gönderilip gönderilmediğini sormanız daha uygun olacaktır. Alo 144 hattını arayarak doğum yardımı ödemenizin PTT’ye aktarılıp aktarılmadığı konusunda ön bilgi talep edebilirsiniz.

Dilerseniz PTT’yi de 444 1 788 numaralı telefondan arayarak ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. SGK süt parası ödemesi soracaksanız telefonla Alo 170 hattını arayıp bilgi talep etmeniz gerekmektedir.

E devlet ptt çoçuk parası sorgulama

Kaymakamlıklar tarafından muhtaç ailelere ödenen çocuk parası ödemelerini E devlette Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümünden sorgulama yapabilirsiniz.

Bir defaya mahsus olmak üzere ödenen doğum yardımı ödemelerini ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.  

Doğum yardımı ödeme aşamasında

Sorgulama yaptıktan sonra eğer sonuç ödeme aşamasında şeklinde çıkıyorsa henüz ödeme işlemlerinin devam ettiği ve PTT’ye gönderilmediği anlaşılmaktadır.

Süt parası sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen emzirme ödeneğinin yatıp yatmadığını e devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama bölümünden ödemenizin yapılıp yapılmadığını sorgulayabilirsiniz.

SGK emzirme yardımı nasıl alınır, güncel olarak ne kadar ödeniyor konusunda tüm detaylar için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-sut-parasi-ne-kadar-2019-122/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum parası sorgulama telefon

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı Alo 144 hattından, Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ise Alo-170 hattından arayabilirsiniz. Ayrıca PTT’yi de 444 1 788 numarasından arayarak ödemenin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. 

Çalışmayan anneye doğum parası

Çalışmayan anneye ödenen tek doğum parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen yardımdır. Bunun haricinde çalışmayan kadın sigortalıya herhangi bir ödenek yapılmamakta. 

Doğum parası hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.