Hastaneden Randevu Alacağım

0 114

Hastaneden randevu alacağım nasıl alabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz. Gelişen teknoloji hayatımıza birçok kolaylığı da beraberinde getirdi. Getirdiği kolaylıklardan birisi de hastane randevu işlemleri ile alakalı.

Ülkemiz de teknolojiyi Kamu Kurumlarına iyiden iyiye yerleştiren ve bunu etkin olarak kullanan sayılı ülkelerden birisi. Hastane randevusu alabilmek için birçok seçenek bulunmakta. Şimdi en kolay şekilde nasıl randevu alabileceğiniz konusunda tüm ayrıntıları anlatmaya çalışacağız.

Hastaneden randevu al

Devlet hastanelerinden, aile hekimliklerinden randevu almak için üç seçenek bulunmakta. Bu seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 182 Hastane randevu merkezinden,
  • İnternet üzerinden,
  • Mobil uygulama üzerinden.

182 hastaneden randevu

Türkiye genelinde tüm devlet hastanelerinden randevu almanın en kolay yolu 182 numaralı telefonu aramaktır. Yapmanız gereken telefonunuza başına herhangi bir alan kodu koymadan sadece 182 numaralarını çevirerek arama tuşuna basmak.

Aramadan sonra çağrı merkezi görevlisine ulaşmak çok sürmemekte. Çağrı merkezine bağlandıktan sonra ad ve soyadı bilgilerinizi verirsiniz. Eğer kendiniz için randevu almak isterseniz kendi bilgilerinizi vererek başkası için alacaksanız randevu almak istediğiniz kişinin bilgilerini vererek işleme devam edebilirsiniz.

182 hattından başkası için de randevu alabilirsiniz. Ancak T.C. kimlik numarasını bilmeniz gerekiyor. TC kimlik numarası olmadan randevu işlemi tamamlanamaz. Randevu almak istediğiniz hastane, bölüm, doktor bilgisini verdikten sonra çağrı merkezi görevlisi son olarak randevu bilgilerinizi tekrarlar. Onaylamanız durumunda randevu alma süreci tamamlanmış olacaktır.

Randevu işlemini tamamladıysanız güncel hastane muayene, tahlil ve tetkik ücretleri ile sigortanız yoksa ödeyeceğiniz muayene katılım payları konusunda tüm bilgileri https://www.sgksorusor.com/hastane-muayene-ucreti-7559/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Hastaneye gitmeden önce sağlık sigortanız açık mı, hastaneden yararlanabiliyor musunuz sorgulamak için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir-468/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnternetten hastane randevusu nasıl alınır ?

Randevu almanın en kolay yönteminin 182 hattını arayarak almak olduğunu söylemiştik. Ancak internetten randevu almak da randevu için ikinci seçeneklerinizden birisi arasında yer almakta. Merkezi Hastane Randevu Sistemi yani MHRS aracılığı ile kolayca randevu alabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise oldukça basit. MHRS’den hastane randevusu için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • https://www.hastanerandevu.gov.tr/Randevu/?lang=tr  sayfasına giriş sağlayın.
  • T.C. numaranız ve daha önce oluşturmuş olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapınız. Eğer üyelik yoksa e devlet şifreniz ile giriş sağlayabilir, e devlet şifreniz yoksa üye olabilir ya da geçici parola alarak sisteme giriş sağlayabilirsiniz.
  • Sisteme giriş sağladıktan sonra sırasıyla Randevu almak istediğiniz tarihi, Hastanenin bulunduğu İl ve İlçe bilgisini, randevu almak istediğiniz klinik ve hastane bilgilerini muayene yeri seçtikten sonra Randevu Ara butonuna tıklayın.
  • Randevu ara dedikten sonra karşınıza Hekim bilgileri gelecektir. Randevu almak istediğiniz Hekimi seçtikten sonra sağda müsaitlik ve en yakın randevu saati ve tarihini göreceksiniz.
  • Randevu almak istediğiniz tarih ve saati seçtikten sonra Randevuyu Kaydet diyoruz. Böylece internetten hastane randevusu işlemini tamamlamış olacağız.

Mobil uygulamadan hastane randevu nasıl alınır ?

Hastane randevusu almak için bir diğer kolay yöntem ise mobil uygulama yolu ile randevudur. Yapmanız gereken oldukça basit. İos ya da android tabanlı telefonlarınıza MHRS uygulamasını indirin. Yine daha önce üye olduysanız T.C. numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. Şifreniz yoksa yeni üyelik oluşturabilir ya da e devlet şifreniz ile sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

Mobil uygulama üzerinden de yukarıda internetten randevu kısmında anlatığımız adımları takip ederek randevunuzu kolayca alabilirsiniz.

Hastane randevu numarası

Tüm devlet hastaneleri ve aile hekimliklerinden randevu için Türkiye genelinde arayabileceğiniz telefon numarası 182’dir. Telefonunuzdan sadece 182 yazarak aramanız yeterli olacaktır. Başına alan kodu eklemeniz gerekmiyor.

Hastane randevu sorgulama

Geçmişe ait tüm randevularınızı, gelecek randevularınızı kısacası tüm randevu geçmişinizi mobil uygulama üzerinden ya da yukarıda bağlantısını vermiş olduğumuz MHRS Randevu Sistemine giriş sağladıktan sonra görebilirsiniz. Süresi geçmiş randevuları Geçmiş Randevularım kısmından görüntüleyebilirsiniz. Mevcut randevularınızı yani henüz süresi gelmemiş olanları ise Randevularım kısmından görüntüleyebilirsiniz.

182 Hastane randevu iptal

Randevu aldıktan sonra çeşitli sebepler ile gidemeyecekseniz iptal etmeniz daha uygun olacaktır. Bu şekilde hem başka bir hastanın randevu almasına engel olmamış olacak hem de muayene ücreti ödemek zorunda kalmayacaksınız. Zira randevu aldıktan sonra gitmez ve randevuyu iptal da etmezseniz muayene ücreti ödemeniz gerekecek.

Randevu iptalini 182 hattını arayarak ya da MHRS internet ya da mobil uygulamasından Randevularım kısmından kendiniz yapabilirsiniz.

Randevu alamadıysanız ya da randevu hakkında herhangi bir sorunuz varsa yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.