Süt Parası Ne Kadar, Sorgulama 2021

0 678

Süt parası ne kadar ? Emzirme yardımı sigortalı ya da bağkurlu erkek ya da hanıma Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca bir defaya mahsus olmak suretiyle ödenen bir yardımdır.  Bu yardım doğum yardımına ilave olarak ödenir. Yani doğum yardımı alanlar emzirme parası da alabilir.

01 Ocak 2021 tarihleri ile 31 Aralık 2021 tarihleri içinde emzirme parası zamlı olarak ödenecek. Peki 2021 emzirme ödeneği-SGK süt parası ne kadar oldu ? Yazımızın devamında hem güncel tutarları bulabilir, ayrıca süt parası nasıl sorgulanır, süt parası hesaplaması nasıl yapılır, süt parası hangi bankadan alınır gibi süt emzirme parası konusu hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Süt parası nasıl alınır 2021

Emzirme parası sigortalı ya da bağkurlu hanım/adama ödenir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları Sosyal Güvenlik Kurumu emzirme parası alamazlar. Eğer hanım sigortalı/bağkurlu ise emzirme yardimi hanıma değilse adama ödenir. Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız işten ayrılmış olsanız bile ödeme alabilirsiniz.

Süt parası alabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

  • Bebeğin doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde minimum 120 gün olması.
  • Bağkur/ssk sut parasi alabilmek için lüzumlu prim gün sayısında hepimiz tarafınca bilinmeyen istisnai bir durum da söz mevzusu. Buna nazaran yavrunuz işten ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içinde doğarsa ve bebeğin doğduğu tarihten önceki son 15 ay içinde minimum 120 gün sigorta/bağkur var ise gene ödenekten yararlanabilirsiniz.
  • 4b bağkur kapsamında emzirme yardımı alabilmeniz için yukarıda aranan prim gün şartının yanında hem bağkur kapsamında hem de genel sıhhat sigortası kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması lüzumlu.

Emzirme ödeneği hesaplaması nasıl yapılır ?

Emzirme ödeneği için her sene ödenecek tutar Sosyal Güvenlik Kurumu başkanlığı tarafından belirlenir. Artış oranında tüketici fiyat endeksi verileri esas alınır ve belirlenen bu tutar tüm yıl için geçerli olur.

Süt parası başvurususu nasıl yapılır ?

Ödeme için aslen müracaat şartı yok. Sadece hastane tarafınca sisteme emzirme raporu girişinin yapılmış olması lüzumlu. Eğer hastane bu raporu eksiksiz girdiyse ve çocuğun nüfus kaydı da yapılmışsa SGK ödemeyi yapar. Sadece evladı nüfusa kaydettikten sonrasında teyit amaçlı olarak SGK’ya uğramanızı tavsiye ederim. Zira emzirme raporundaki bir eksiklik ya da raporun hastane tarafınca asla girilmemiş olması halinde ödemeniz yapılamayabilir.

Süt parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sgk süt parası sorgulama işlemini online olarak kolayca yapabilirsiniz. Sgk emzirme ödeneği sorgulamasını online olarak bir tek e devlet sisteminden yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu süt parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden kolayca sorgulayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu emzirme parası sorgulama ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz⇒emzirme ödeneği sorgulama 

Süt parası sorgulama ptt

Sorgulama işlemini yukarıda da belirttiğimiz gibi e devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Ancak e devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile uğramak suretiyle sorabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Süt parası kaç ay alınır ?

Yukarıda da belirtildiği suretiyle bu ödenek bir defaya mahsus ödenir. Aynı şekilde Aile, Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı da bir defaya mahsus olmak üzere ödenmekte. Genelde sigortalı çalışanlara her ay ödenen çocuk parası ile süt parası karıştırılabilmekte. Çocuk parası yani aile yardımı asgari geçim indirimidir ve sigortalı çalışanların aylık maaşına ilave olarak her ay ödenir.

Süt parası kaç günde yatar ?

SGK tarafınca ödeme gönderildikten sonrasında en geç iki ay içinde PTT’den almanız gerekiyor. Yoksa ödeme SGK’ya geri dönecektir. Ortalama ödenme süresi ise emzirme raporunun kaydedilmesi ve nüfus kaydının arkasından 15 gündür. Eğer aynı zamanda sigortalı çalışan ya da bağkurlu bir anne iseniz ve SGK doğum rapor parası ödemenizin ne zaman yatacağını merak ediyorsanız doğum parası ne zaman yatar sayfamızı ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.

Emzirme parası hangi bankaya yatıyor ?

Eğer SGK kişi ödemeleri sistemine tanımlı banka hesabınız yoksa ödeme PTT’ye gönderilir. Yok ben PTT ile uğraşamam SGK tüm ödemelerim banka hesabıma gelsin derseniz bu da mümkün. E devlet sisteminde SGK-Kişi Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayarak SGK emzirme parası ve öteki tüm ödemelerinizin bu hesaba gelmesini sağlayabilirsiniz.

2021 süt parası ne kadardır ?

01 Ocak 2021 zamanı ile 31 Aralık 2021 tarihleri arası ödenecek SGK 2021 süt parası tutarı bir defaya mahsus olmak suretiyle 230 TL dir.

2021 Doğum parası hesaplama

Ayrıca anneye ve ya babaya doğumdan dolayı ödenen tüm doğum yardımı, çocuk parası ve alma şartları ve 2021 analık parası hesaplaması için doğum parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışmayan anneye doğum parası 2021

Herhangi bir işte çalışma zorunluluğu olmadan Türk vatandaşı olan annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Tek şart annenin Türk vatandaşı olmasıdır. Sigortasız anneye süt parası olarak da adlandırılan bu yardım için başka bir şart aranmamaktadır. 2021 yılı için ödenen tutarlar;

  • Birinci çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve üzeri çocuklar için 600 TL’dir.

Doğum yardımı ve süt parası başvurusu nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen süt/emzirme ödeneği başvurusunu nasıl yapacağınız hakkında yukarıda bilgi verilmiştir. Çalışmayan anneye doğum yardımı başvurusu için;

  • Öncelikle çocuğun Nüfus kaydını tamamlayın.
  • Ardından doğum raporu ve geçici kimlik belgesi ile birlikte bağlı olduğunuz Sosyal Hizmetler Merkezi’ne başvuru yapın.

Süt parası hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.