Süt Parası Ne Kadar 2020

0 345

Süt parası ne kadar ?Emzirme yardımı sigortalı ya da bağkurlu erkek ya da hanıma Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca bir defaya mahsus olmak suretiyle ödenen bir yardımdır.  Bu yardım doğum yardımına ilave olarak ödenir. Yani doğum yardımı alanlar emzirme parası da alabilir.

01 Ocak 2020 tarihleri ile 31 Aralık 2020 tarihleri içinde emzirme parası zamlı olarak ödenecek. Peki 2020 süt parası nekadar oldu, emzirme ödeneği 2020 senesinde ne kadar ödenecek ? İşte detaylar;

Süt parası 2020

Emzirme parası sigortalı ya da bağkurlu hanım/adama ödenir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları Sosyal Güvenlik Kurumu emzirme parası alamazlar. Eğer hanım sigortalı/bağkurlu ise emzirme yardimi hanıma değilse adama ödenir. Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız işten ayrılmış olsanız bile ödeme alabilirsiniz.

Süt parası alabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

  • Bebeğin doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde minimum 120 gün olması.
  • Bağkur/ssk sut parasi alabilmek için lüzumlu prim gün sayısında hepimiz tarafınca bilinmeyen istisnai bir durum da söz mevzusu. Buna nazaran yavrunuz işten ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içinde doğarsa ve bebeğin doğduğu tarihten önceki son 15 ay içinde minimum 120 gün sigorta/bağkur var ise gene ödenekten yararlanabilirsiniz.
  • 4b bağkur kapsamında emzirme yardımı alabilmeniz için yukarıda aranan prim gün şartının yanında hem bağkur kapsamında hem de genel sıhhat sigortası kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması lüzumlu.

Hamilelikten ve doğumdan dolayı annelere ya da babalara birçok ödenek yapılmakta. Tüm bu yapılan yardımları tek başlık altında topladık. Bilgi edinmek için hemen https://www.sgksorusor.com/dogum-parasi-hesaplama-2019-81/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emzirme ödeneği hesaplama

Emzirme ödeneği için her sene ödenecek tutar Sosyal Güvenlik Kurumu başkanlığı tarafından belirlenir. Artış oranında tüketici fiyat endeksi verileri esas alınır ve belirlenen bu tutar tüm yıl için geçerli olur.

Süt parası başvurusu

Ödeme için aslen müracaat şartı yok. Sadece hastane tarafınca sisteme emzirme raporu girişinin yapılmış olması lüzumlu. Eğer hastane bu raporu eksiksiz girdiyse ve çocuğun nüfus kaydı da yapılmışsa SGK ödemeyi yapar. Sadece evladı nüfusa kaydettikten sonrasında teyit amaçlı olarak SGK’ya uğramanızı tavsiye ederim. Zira emzirme raporundaki bir eksiklik ya da raporun hastane tarafınca asla girilmemiş olması halinde ödemeniz yapılamayabilir.

Süt parası sorgulama

Süt parası sorgulama işlemini online olarak kolayca yapabilirsiniz. Emzirme yardımı sorgulaması online olarak bir tek e devlet sisteminden yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu süt parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Kişi Ödemeleri Sorgulama menüsünden kolayca sorgulayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu emzirme parası sorgulama ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz >> süt parası sorgulama ptt. 

Süt parası sorgulama ptt

Sorgulama işlemini yukarıda da belirttiğimiz gibi e devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Ancak e devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile uğramak suretiyle sorabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Süt parası kaç ay alınır ?

Yukarıda da belirtildiği suretiyle bu ödenek bir defaya mahsus ödenir. Aynı şekilde Aile, Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı da bir defaya mahsus olmak üzere ödenmekte. Genelde sigortalı çalışanlara her ay ödenen çocuk parası ile süt parası karıştırılabilmekte. Çocuk parası yani aile yardımı asgari geçim indirimidir ve sigortalı çalışanların aylık maaşına ilave olarak her ay ödenir.

Süt parası kaç günde yatar ?

SGK tarafınca ödeme gönderildikten sonrasında en geç iki ay içinde PTT’den almanız gerekiyor. Yoksa ödeme SGK’ya geri dönecektir. Ortalama ödenme süresi ise emzirme raporunun kaydedilmesi ve nüfus kaydının arkasından 15 gündür.

Emzirme parası hangi bankaya yatıyor ?

Eğer SGK kişi ödemeleri sistemine tanımlı banka hesabınız yoksa ödeme PTT’ye gönderilir. Yok ben PTT ile uğraşamam SGK tüm ödemelerim banka hesabıma gelsin derseniz bu da mümkün. E devlet sisteminde SGK-Kişi Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayarak SGK emzirme parası ve öteki tüm ödemelerinizin bu hesaba gelmesini sağlayabilirsiniz.

2020 süt parası ne kadardır ?

01 Ocak 2020 zamanı ile 31 Aralık 2020 tarihleri arası ödenecek SGK 2020 süt parası tutarı bir defaya mahsus olmak suretiyle 202 TL dir.

Yıllara göre emzirme yardımı tutarları

  • 2019: 180,00 TL,
  • 2018: 149,00 TL,
  • 2017: 122,00 TL.

Süt parası hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!