Ptt Promosyon Alma Şartları

0 172

Ptt promosyonu nasıl ve hangi şartlarda ödenir hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ilk defa emekli olacaklar ile mevcut emeklilere emekli promosyonu ödenmekte. Maaşını PTT aracılığı ile alan emekliler de bu promosyon hakkından yararlanabilmekte.

Bu yazımızda emekli promosyonu alma şartları, güncel banka promosyon tutarları ve konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Emekli promosyon şartları

Emeklilere promosyon ödemesi 3 yılda bir yapılmakta. Daha önce promosyon alan emekliler 3 yıllık süre dolmadan aynı bankadan promosyon alamamakta. Maaşını başka bankaya taşımak isteyenler ise bu 3 yıllık sürenin dolmasını beklemesi gerekmekte. 3 yıl dolmadan maaşını başka bankaya taşımak isteyenlerden banka ödenen promosyonu faizi ile birlikte geri isteyebilmekte.

Promosyon almak için emekli olmanız ve ilgili bankadan en az 3 yıl boyunca ayrılmayacağınıza dair taahhütnameyi vermeniz yeterli olmakta. Haricinde bir şart aranmamakta.

Emekli promosyonu ne zaman verilecek ?

Mevcut emekliler zaten geçtiğimiz yıllarda ilk promosyonlarını almışlardı. Bu kapsamda 3 yıllık süreyi tamamlayanlar aynı bankadan ya da mevcut bankasını değiştirerek yeni geçtiği bankadan promosyonlarını alabilecekler. İlk defa emekli olanlar maaşını alırken bankaya sms yolu ile ya da birebir bankada taahhütname imzalayarak hemen promosyon ödemelerini alabilmekte.

Ptt promosyon veriyor mu ?

Emekli maaşını PTT’den alanlara da emekli maaş promosyonu ödenmekte. Şartlar ve almak için izlenmesi gereken yol aşağıda anlatılmıştır.

Ptt emekli promosyon şartları

PTT’den emekli maaşı almak promosyon almak için yeterlidir. İlk defa emekli olacaklar PTT’den ilk emekli maaşı ile beraber promosyonlarını alabilirler. Tek şart 3 yıl boyunca maaşı başka bankaya taşımama taahhütnamesi vermek. Onun haricinde fatura talimatı, ek hesap açma gibi şartlar aranmaz.

Mevcut emeklilerden maaşını PTT’ye taşıyanlar da emekli promosyonu hakkından yararlanabilir.

Ptt den maaş alan emekliye promosyon başvurusu

Başvuru sms yolu ile ya da birebir PTT şubelerinden yapılabilir. Sms göndereceğiniz güncel numaraya ve nasıl yapmanız gerektiğine www.ptt.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Emekli promosyon sorgulama

Emekli promosyon sorgulamasını yapabileceğiniz online bir uygulama bulunmamakta. E devlet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz hizmet de şu anda yok. Sadece kendi bankanıza sorarak ya da kullanıyorsanız mobil ya da internet bankacılığı sistemlerinden promosyon tutarına, en son ne zaman aldığınıza, ne kadar ödendiğine v.s. bakabilirsiniz.

Banka promosyonu ne zaman yatar ?

Promosyon aldıktan sonra 3 yılı tamamlayan emekliler 3 yıllık sürenin ardından yeniden taahhüt vermeleri halinde promosyon ödemeleri hemen yapılır. İlk emeklilerin de ilk maaşlarını aldıktan sonra bankaya taahhüt verdiklerinde promosyon ödemeleri hemen hesaplarına aktarılır.

Ptt emekli maaşı sorgulama

Emekli maaşı sorgulamasını e devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Emekli aylık bilgisini şifresiz olarak görüntüleme imkanınız bulunmamakta. Sadece e devlet şifresi ile e devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. PTT emekli maaşı sorgulaması için;

  • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden ya da telefonunuza indirdiğiniz e devlet uygulaması üzerinden e devlet sistemine giriş yapın.
  • Sonrasında Kurumlar-Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelin.
  • SSK emekli maaşı sorgulaması yapmak için SGK-4A Aylık Bilgisi,
  • Bağkur emekli maaşı sorgulaması yapmak için SGK-4B Aylık Bilgisi,
  • Memur emekli maaşı sorgulaması yapmak için SGK-4C Aylık Bilgisi menülerini kullanmanız gerekiyor.

Ptt emekli maaşı ödeme günleri

Emekli maaşları emekli tahsis numarasının son rakamına göre ödenir. Memurlar ile dul ve yetimlerinin emekli maaşları her ayın başında ödenir. SSK ve bağkur emekli maaşları ise tahsis numarası son rakamına göre farklı tarihlerde ödenir. Yukarıda belirtilen e devlet menüsü üzerinden sorgulama yaparak maaşınızı ne zaman ve hangi tarihte alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Emekli promosyonu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.