Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar 2020

2 189

Engelli araç alımı için gerekli evraklar ve engelli araç almak için gerekenler yazımızda ayrıntılı olarak verilmiştir. Bildiğiniz gibi ülkemizde sıfır araç fiyatları oldukça yüksek seviyelere ulaşmıştır. Engelli bireylere tanınan ÖTV’den muaf olarak araç alma hakkı daha uygun fiyatlarla araç alımı sağlamaktadır.

Yazımızın devamında engelli indirimi kapsamında araç alma şartları, engelli araç indirimi hesaplamasının nasıl yapıldığı, araba almak için özürlü raporu kaç olmalı gibi konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Engelli indirimi ile araç alma şartları nelerdir ?

Engelli araç alım şartları ve tüm hükümler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan yönetmelik ile düzenlenmektedir. Yönetmelik kapsamında güncel engelli aracı alma şartlarını kısa şu şekilde sıralayabiliriz;

 • En az %90 ve ya üzerinde engel raporu sahibi olmak,
 • Engelli raporunun tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden alınmış olması gerekmektedir. Eğer heyet raporu özel hastaneler ya da diğer sağlık hizmet sunucularından alındı ise bu raporların geçerliliği kabul edilmemektedir. Engelli raporu nasıl alınır başlıklı yazımızdan araç almak için nasıl heyet raporu alabileceğiniz ve izlemeniz gereken yol konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Engelli araç almak için istenen evraklar nelerdir ?

ÖTV indirimli otomobil almak için istenen belgeler şunlardır;

 • Tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporunun aslı ya da aslı gibidir fotokopisi,
 • Raporda belirlenmiş olan engel derecesi belgesi,
 • Aracı kendisi sürecekler için H sınıfı ehliyet,
 • ÖTV’nin ödendiğine dair vergi dairesinden alınan belge.

Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı 2020

Özel tüketim vergisi yani ÖTV ödemeden bu kapsamda araç alabilmek için aranan temel şart en az %90 ve ya üzerinde rapor olması gerekliliğidir. En az %90 ve üzerinde raporu olmayan ve ağır derecede engelli olmayan bireyler ÖTV indiriminden yararlanamazlar.

Ötv indirimi hangi araçlar için geçerli ?

ÖTV indirimi her araç için geçerli olmamakta. 1.6 motor yani 1600 CC’ye kadar olan ve kapsamda kabul edilen araçlar için destek tutarı devlet tarafından karşılanmakta. Bayilerden bu kapsamda alabileceğiniz araçların listesini temin edebilirsiniz. Dilerseniz yine resmi internet sayfalarından da ÖTV indirimi kapsamında hangi araçları ne kadara alabileceğiniz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Engelli ötv indirimi hesaplaması nasıl yapılır ?

Engelli araç alımı hesaplaması zor olarak bilinse de aslında oldukça kolaydır. Engelli ötv indirimi 2020 hesaplaması adım adım şu şekilde olmaktadır;

 • Engelli araç hesaplaması yapılırken otomobilin ÖTV dahil fiyatı üzerine %18 KDV eklenir.
 • KDV dahil olarak hesaplanan fiyat üzerinden ÖTV indirilir ve ödenmesi gereken fiyat hesaplanır.
 • Örneğin vergisiz fiyatı 100.000 TL olan araca 50 bin lira ÖTV uygulandı diyelim. 150 bin lira üzerinden %18 oranında eklenecek 27.000 TL ile toplam fiyat 177.000 TL olacaktır.
 • Son aşamada uygulanan 50 bin TL ÖTV’nin düşürülmesi ile aracın fiyatı 127.000 TL olacaktır.

Engelli indirimli araç hesaplaması ve konu hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. SERHAT SEZGİN

  Merhaba.Engelli haklarından yararlanmak için %90 üzeri raporumuz var bu raporla araç alabilir miyiz yoksa raporda açıklama olarak ötv indirimli araç alımı yazısı bulunması şartı varmıdır. Bazı yerlerde başvuru dilekçesine ötv indirimi yazılmalıdır denmiş kafamız karıştı yardımcı olabilir misiniz.

  1. zafer

   Merhaba. Ağır engelli ibaresi olması lazım. Ötv indirimi yazmaz raporda.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.