Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak, Kimler Yararlanacak 2020

0 367

Sicil affı binlerce kişi tarafından merakla beklenen düzenlemelerin arasında gelmekte. Ekonomik şartlar, paranın alım gücünün düşmesi ve ekonominin kısmen daralması krediye, kredi kartlarına ya da diğer finansal borçlanma araçlarına yönlenimi gün geçtikçe daha da arttırıyor. Bu borçlarını ödeyemeyen kişi sayısı da buna bağlı olarak artış gösteriyor.

Borçlar ödenmediğinde kişiler banka ya da borçlu olduğu finansal kuruluşların takibine takılmakta ve belirlenen süre dahilinde ödemeler yapılmadığında ise kişiler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından kara listeye alınmakta. Kara listeye alınanlar ise bankalardan kredi çekememekte, kredi kartı alamamakta ve birçok işlemi kısıtlanmakta. İşe kara liste affı denilen sicil affının çıkması durumunda bu kişiler kara listeden çıkarılmakta ve blokeleri kaldırılmaktadır.

Kredi sicil temizleme nasıl olacak ?

Normal şartlarda sicilin temizlenmesi için tüm borçlarınızı kapattıktan sonra 5 yıl beklemeniz gerekiyor. Ancak sicil affı çıkması durumunda borçların hepsi ödendiğinde sicil temizlenebiliyor. Bu yüzden af kapsamında kredi sicili temizlemek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sicil affı başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Başvurular borçlu olduğunuz finansal kuruluşa, bankalara yapılabilmekte. Burada borç ödendikten ya da yeniden yapılandırıldıktan sonra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na bilgi gönderilmekte ve sicil temizlenebilmekte.

Kredi sicil affı 2020

Bankalardan ya da diğer finansal kuruluşlardan kredi kullanmış ancak kredilerini belirlenen sürede ödeyemeyen ve bu yüzden kara listeye alınanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Olası bir kredi sicil affı ile birlikte bu durumda olan binlerce kişi borçlarını ödemesi ya da yeniden yapılandırarak borçların bir kısmını kapatması halinde kara listeden çıkarılabilecek.

Mevcut durumda kredi borcundan dolayı kara listeye alınanlar tüm borçlarını ödeyip kapatsalar bile 5 yıl beklemek zorundalar. Ancak kredi sicil affı çıkması durumunda borcun tamamı ödendiğinde kişiler kara listeden çıkarılabilmekte.

Kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı ?

Kredi borcunu ödeyemeyenlere kredi kullandıran finansal kurum ya da banka tarafından ödeme için belli bir süre verilir. Bu sürede ödenmediğinde kişi hakkında icra takibi başlatılır. Borcu ödeyemeyecek durumda iseniz bankanıza başvurarak yeniden yapılandırabilir ve ödeme vadesini uzatabilirsiniz. Eğer daha düşük faizli krediyi başka bankadan daha uzun vade ile çekme imkanınız varsa başka bankadan kredi çekerek mevcut ödeyemediğiniz krediyi kapatabilirsiniz.

Banka sicil affı 2020

Bankalara olan herhangi bir borcundan dolayı karalisteye alınanlar için de yukarıda belirtilen durumların aynısı geçerli. Yani normal durumda kişi bankaya olan tüm borcunu ödese ve peşin kapatsa bile kara listeden çıkmak için 5 yıl beklemesi zorunlu. Ancak kara liste affı çıktığında kişi bankaya olan borcunu yapılandırıp düzenli öderse ya da tüm borcunu peşin kapattıysa hemen kara listeden çıkarılabilecek.

Kara liste affı 2020

Sicil affının halk arasındaki ismi kara liste sicil affıdır. Yani yukarıda belirtilen tüm hükümler aynen geçerlidir. Kara liste affı her zaman olmamakta ve bunun için torba yasa ile düzenleme yapılması gerekiyor. Torba yasa ile düzenleme olmaz ise borcunu kapatanın listeden çıkması için 5 sene beklemesi gerekli.

Kırmızı kalem affı 2020

Sicil affı halk arasında kara liste affı ya da kırmızı kalem affı olarak tanımlanabilmekte. Bu yazımızda mali sicil affı ile ilgili belirtilen tüm hükümler kırmızı kalem affı için de geçerlidir.

Kredi kartı affı 2020

Kredi kartı borcundan dolayı takibe alınanların sayısı diğer borçlara göre daha fazla. Kredi kartı zira bankaya başvuran neredeyse herkese verilmekte. Bu yüzden borcunu ödeyemeyen binlerce kredi kartı borçlusu borçların faizinin silinmesi ve yeniden yapılandırılması beklentisi içerisinde. BDDK sicil affı çıkarsa kredi kartı borçlarını da kapsayacak.

2020 sicil affı ne zaman çıkacak ?

Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konu hakkında verilen bir teklif bulunmamakta. Ancak bu konuda mağdur sayısının artması ile birlikte  2020’de  yeni bir af beklentisi mevcut.

Sicil affı son dakika 2020

Konu hakkındaki gelişmeler, torba yasa düzenlemeleri tarafımızca anlık olarak takip edilmektedir. TBMM sicil affı ile ilgili teklif sunulursa ve bu konuda bir adım atılırsa sayfamızdan duyurusu sağlanacaktır. Bu yüzden sayfamızı takipte kalarak son dakika sicil affı haberleri konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Kredi sicil affı dilekçesi

Torba yasa sicil affı 2020 düzenlemesinden yararlanabilmeniz için kredi sicil temizleme dilekçesi ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Sicil affı başvurusu dilekçe örneği şu şekilde olabilir;

  • İlgili Kuruma,
  • …. tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ….. sayılı Kanun gereği sicil affı düzenlemesinden yararlanmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim. 

Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.