Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir mi 2020

0 93

Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusu işten kendi çıkacaklar tarafından bize sıklıkla soruluyor. Tazminat alabilmek kanunen belirli şartlara bağlanmıştır. Temelde tazminat alabilmek için kendi isteğiniz ya da kusurunuz ile işten çıkmamanız gerekiyor ancak biz burada kendi isteğiniz ile bile ayrılmanız halinde tazminat alma yollarından bahsedeceğiz.

Bu yazımızda kendi isteği ile işten çıkanların tazminat alabilmesi için tüm püf noktaları konusunda bilgi vereceğiz.

Kendi istegimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim 2020

Kanunen tazminat alabilmek için gerekli görülen iki temel şart bulunmaktadır. Birincisi işyerindeki çalışma süresinin en az 1 yıl olması. Bir diğeri ise kendi istek ve kusuru dışında kişinin işten ayrılması. Bu iki şartı birlikte sağlayanlara zaten işveren tazminatını ödemek zorunda.

Ancak işyerinde 1 yıldan fazla hizmetiniz var ve işten kendiniz ayrılmak istiyorsunuz. Bu durumda kendi isteğiniz ile ayrılırken tazminat alma yollarını bilmeniz gerekiyor. Bunların tamamına aşağıda ayrıntılı olarak değineceğiz.  Tazminat alma koşulları hakkında daha fazla ayrıntı için hemen https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-nasil-alinir-2019-118/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1-Askerlik nedeniyle işten ayrılma

Askerlik nedeni ile işten çıkacak çalışana işveren tazminat ödemek zorundadır. Bunun için yapılması gereken askerlik sevk belgesi alındıktan sonra işverene çıkış talebini iletmek.

2-Evlilik nedeniyle işten ayrılma

Evlenen kadın sigortalı evlilik tarihinden sonraki 1 yıl içerisinde kendi isteğiyle işten ayrılması durumunda işveren tazminat ödemek zorundadır. Evlilik tazminatı alma şartları, tazminat almak için izlenmesi gereken yol ve tazminat hesabı hakkında tüm detayları https://www.sgksorusor.com/evlilik-tazminati-hesaplama-7651/ sayfamızda bulabilirsiniz .

3-Hastalık nedeniyle işten ayrılma

İşyerinde işini yapamayacak derecede hasta olanlar bunu doktor raporu ile belgelendirip işyerine çıkış talebini iletirse işveren tazminatını ödeyerek çıkış yapmak zorundadır.

4-Emeklilik nedeniyle işten ayrılma

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı ile sigortalılık süresi şartını sağlayanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kıdem tazminatı alabilir yazısı alarak işverene çıkış talebini iletmeleri halinde tazminat ödenmesi zorunludur.

Burada prim günü ve sigorta süresi şartını sağlamış olmak yeterlidir. Emeklilik için yaş şartını sağlamış olmak şartı aranmaz. Örneğin 08.09.1999 tarihinden önce sigortaya başlayanlar 3600 günü tamamladıklarında SGK’dan tazminat alabilir yazısı ile çıkış yapıp işverenden tazminatlarını talep edebilmektedir.

5-İşyerindeki zorlayıcı sebeplerden işten ayrılma

Maaşların üst üste ödenmemesi, zorla fazla mesai yaptırılması ve bunlara ilişkin ödemelerin yapılmaması, işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışları v.s. gibi sebeplerden kaynaklı olarak işten çıkanlara tazminat ödenmesi zorunludur. Tabi bu durumda işveren tazminatı ödemeye yanaşmamakta. Ancak böyle durumlar mevcutsa sigortalı dava açması halinde davalar lehine sonuçlanabilmekte.

Tazminat almanın tüm püf noktalarını öğrenmek için https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-almanin-puf-noktalari-437/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kendi isteğiyle işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi 2020

İşten kendi isteği ile çıkanlara işsizlik ödeneği ödenmez. Ancak bazı istisnai durumlar işsizlik ödeneğinde de mevcut. Bu durumları öğrenmek, güncel işsizlik ödeneği şartları ve tutarlarına göz atmak için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-issizlik-maasi-alma-sartlari-guncel-38/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tazminat hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!