Evlilik Tazminatı Hesaplama 2020

6 1.372

Evlilik tazminatı hesaplamasına ilişkin tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. Evlilik tazminatı halk arasındaki ismi ile işyerinde evlilik parası sigortalı çalışan kadınlara belli şartları sağlamaları halinde işten ayrılırken işveren tarafından ödenmesi gereken bir kıdem tazminatı türüdür.

Bu yazımızda evlilik tazminatı nasıl hesaplanır, tazminat alma şartları nelerdir ve evlilik nedeni ile işten ayrılacakların nasıl hareket etmeleri gerektiği konularında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Evlilik tazminatı nasıl alınır 2020

Evlenme tazminatı için bazı şartların sağlanması gerekmekte. Bu tazminatın sadece kadın sigortalılara ödendiğini erkeklerin bu yardımdan yararlanamayacağını hatırlatmak isteriz. SSK kapsamında bir işverene bağlı olarak çalışan ve işyerinde en az 1 yıl sigortalı çalışması olan kadınlar resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde kendi isteği ile bile işten ayrılırsa tazminat ödenmesi zorunludur. Kısaca şartları özetlemek gerekirse;

 • SSK kapsamında çalışıyor olmak,
 • En az 1 yıldır çalışıyor olmak,
 • Resmi nikah tarihinden en geç 1 sene içerisinde işten evlilik gerekçesi ile ayrılmak.

Kıdem tazminatı almanın püf noktalarını öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-almanin-puf-noktalari-437/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma 2020

Eğer evlilik nedeni ile işten ayrılacaksanız İş Kanunu’nda belirtilen işten çıkış usüllerine uyarak talebinizi işvereninize dilekçe ile iletmeniz gerekiyor. İşten ayrılış talebini iletirken iş kanununa göre belirlenen ihbar sürelerine uyarak dilekçe vermeniz gerekiyor. Evlilik tazminatı için dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçe örneği

Eğer evlilik tazminatı alarak işten ayrılmak istiyorsanız aşağıdaki dilekçe örneğini elden ya da noter vasıtası ile işvereninize göndermeniz gerekiyor.

….. İşyeri Müdürlüğü’ne.

İşyerinizde …./…./… tarihinden beri sigortalı olarak çalışmaktayım. …/…/…. tarihinde resmi nikahlı olarak evlilik yaptım. 1475 S.K. 14’üncü maddesi gereği kıdem tazminatımın ve diğer tüm maddi alacaklarımın da ödenerek …/…./…. tarihi itibariyle iş sözleşmenin feshedilmesini talep ediyorum. Gereğini arz ederim. 

Evlilik tazminatı nasıl hesaplanır ?

Hesaplama işlemi diğer kıdem tazminatı ödemelerinde yapılan hesaplamalar gibidir. Yani yine çalışanın son brüt kazancı üzerinden hesaplama yapılır. Bu yüzden alınacak tazminatta işten çıkış tarihi ve tabi ki işten çıkış tarihindeki brüt kazanç önem arz etmekte. Özellikle asgari ücretli çalışanlar açısından tazminatları asgari ücretin brütüne göre hesap edildiğinden aciliyet yoksa 31 Aralık tarihinden sonra işten çıkmaları alınacak tazminat için avantaj sağlayacak ve daha yüksek tazminat alabileceklerdir.

İşyerinde her bir  yıllık çalışma için ödenecek tazminat tutarı son aylık brüt maaştır. Brüt maaşınızı maaş bordronuzdan ya da e devlet sisteminde SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden kontrol edebilirsiniz. Burada P.E.K. kısmında yer alan prime esas kazanç brüt maaşınızdır. Brüt tazminat tutarı üzerinden sadece %07,59 oranında damga vergisi kesilir ve net tazminat hesaplanır. Yani aslında çalıştığınız her bir ay için alabileceğiniz net tazminat tutarı son brüt maaşınızın yaklaşık %8,27’sidir.

Nikah çıkışı hesaplama

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tazminat ödenmesini istiyorsanız resmi nikah tarihinden en geç 1 sene içerisinde işten çıkmanız gerekiyor. Örneğin 25.10.2019 tarihinde resmi nikah çıkardıysanız en geç 24 Ekim 2020 tarihine kadar çıkış talebinizi iletmeniz lazım.

Evlilik tazminatı hesaplama tablosu 2020

01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında brüt maaşı asgariden ödenenler için bir yıllık tazminat hesaplaması asgari ücretin brütü olan 2.943,00 TL üzerinden yapılacak. Yani %07,59 tutarındaki damga vergisi düşüldüğünde asgari ücretli çalışana her bir yıllık çalışma için ödenecek net tazminat tutarı 2920 lira civarında olacaktır.

Primlerini tavan üzerinden mi ödeniyor ? O zaman alabileceğiniz en yüksek tazminat için https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-tavani-7510/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Brüt maaşınız asgari ücretin üzerinde ise işe başlama tarihinizi, tam olarak kaç ay çalıştığınızı, ne zaman işten çıkacağınızı ve son brüt kazancınızı bize yorum kısmından yazın ne kadar tazminat ödeneceğini hesap edelim. 

Evlilik tazminat hesaplama örneği

Ayşe Hanım 01 Ocak 2014 tarihinden beri bir işyerinde sigortalı olarak çalışmaktadır. İşten 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren ayrılacaktır ve aylık brüt maaşı 3500 liradır. Bu durumda Ayşe HANIM için her bir yıllık çalışma karşılığı ödenecek net tazminat tutarı: 3500* % 07,59= 26,56 TL düşüldükten sonra net 3.473,43 TL olacaktır. Çalıştığı her bir ay için ise 3.473,43 TL /12= 289,45 TL almış olacaktır.

Evlilik tazminatı ne zaman alınır ?

Resmi nikah sonrasında en geç 1 sene içerisinde çıkış yapılması durumunda tazminat ödenir. 1 senelik süre dolduktan sonra çıkışın yapılması durumunda işveren tazminat ödemek ile yükümlü tutulmaz.

Evlilik tazminatı almak için ne kadar çalışmak gerekir ?

İşyerinde çalışma süresinin en az 1 yıl ya da üzerinde olması gerekir. Burada prim günü olarak illa ki 365 günün tamamlanmış olması zorunluluğu aranmaz. Önemli olan işyerinde ilk sigortalı olarak çalışmaya başladığınız tarihten sonra en az 1 yıllık sürenin dolmuş olması.

Evlilik tazminatı kalkıyor mu ?

Şu an için bu tazminat türünün kaldırılması gibi bir düşünce bulunmamakta. Ancak yeni tazminat fon sistemine geçişle beraber tazminat ödenmesi ve alınması koşullarında farklılıklar getirilebilir. Konu hakkında son dakika gelişmeleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririz.

Evlilik tazminatında ihbar tazminatı alınır mı ?

Hem işçi hem de işveren için Kanunen belirlenen ihbar süreleri vardır. Bu süreler işçinin işyerindeki çalışma sürelerine göre hesaplanır. Evlilik tazminatı alarak işten çıkacak olan kadın çalışan bu sürelere uyarak işverenine dilekçe vermelidir. Eğer Kanuni ihbar sürelerine uyulmadan çıkış yapılırsa işveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir.

Erkekler evlilik tazminatı alabilir mi ?

Nikah tazminatı sadece kadınlara tanınan kanuni bir haktır. Erkek sigortalılar bu tazminat hakkından yararlanamazlar. Erkekler için evlilik ya da diğer nedenlerle işten çıkış durumunda tazminat alma şartları ve hesaplaması hakkında detaylara https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-nasil-alinir-2019-118/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Evlilik tazminatı alan işsizlik maaşı alabilir mi ?

İşsizlik ödeneği alabilmek için aranan koşullardan birisi de işçinin kendi isteği dışında işten çıkması yani işveren tarafından çıkış verilmesi. Evlilik ödeneğinde işçi evlilik sebebi ile işten kendisi ayrıldığından işsizlik ödeneği ödenmez. İşsizlik maaşı alma tüyoları ve detaylı şartları için https://www.sgksorusor.com/2019-issizlik-maasi-alma-sartlari-guncel-38/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı kaç gün içinde ödenir ?

Kanunen işveren işten çıkış yapan çalışana çıkış tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde tazminatını ödemek zorundadır. Eğer bu süre içerisinde tazminat ödemesi yapılmazsa işçinin arabulucuya başvuru hakkı doğar.

Evlilik tazminatı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. Yasemin

  Merhaba ben 6 aydır kurumsal bir firmada calışıyorum nikah yapıcaz da herhangi bir ücretnalabilirmiyim evlilik parası falan

  1. zafer

   Merhaba. Evlilik parası normalde kanunen var olan bir hak değil. Eğer işten çıkarsanız işverenin tazminat ödemesi gerekir. Bunun dışında özel ödenek ödenip ödenmeyeceği işyerinize bağlı.

 2. Kevser Çelikbudak

  Merhabalar.ben emekli bir vadandaşım.eşimden de ayrılmış bekar bir bayanım.şuan SGK lı olarak özel bir şirkette iki yıldır çalışıyorum şimdi benim öğrenmek istediğim tekrar evlilik yapacağım nikah akdini oluşturup işten çıkmak istiyorum.evlilik tazminatı ihbar tazminatı alabilir miyim Bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla

  1. zafer

   Merhaba. Evlilik tazminatı ödenmesi gerekiyor evet. İhbar tazminatı tamamen farklı bir olay.

 3. Feride

  Özel sektörde 02.01.2017 işe giriş tarihi ve halen çalışıyorum. 15.02.2020de nikah yaparsam ne kadar nikah parası alabilirim? Teşekkürler…

  1. zafer

   Merhaba. Brüt maaş ne kadar? Asgari ücret üzerinden mi bildiriliyor?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.