Kıdem Tazminatı Tavanı 2020

0 311

Kıdem tazminatı tavanı hem çalışanlar hem de işverenler açısından büyük önem arz etmekte. Prime esas kazancı yüksek bildirilenlerin işten çıkışı durumunda bir tam yıllık çalışması karşılığı ödenecek brüt tazminat tutarı belirlenen tavan tutarını geçememekte.

Bu yazımızda kıdem tazminatı tavanı güncel tutarları, kıdem tazminatı tavanının ne olduğu ve nasıl hesaplandığı kısacası konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavanı nedir ?

Tavan uygulaması İş kanunu ile düzenlenmektedir. Kıdem tazminatı tavanı ile işverenlerin korunması amaçlanmaktadır. Prime esas brüt kazancı yüksek olanlar için bir tam yıllık tazminat tutarı için konulan limit olarak tanımlayabiliriz.

Tazminat alma şartları

Tazminat alabilmek için iki temel şartın sağlanması gerekmekmektedir. Birincisi işyerinde en az 1 yıl çalışmış olmak diğeri ise çıkışın işveren tarafından verilmesi yani kendi isteğiniz ve kusurunuz haricinde işsiz kalmak. Tabi kendi isteğiniz ile ayrıldığınız bazı istisnasi durumlarda da işveren tazminat ödemek zorundadır.

Tazminat alma şartları konusunda daha fazla detay ve işten çıkarken tazminat almak için dikkat etmeniz gerekenler için https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-nasil-alinir-2019-118/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 kıdem tazminatı tavanı hesaplama

Hesaplamada memur maaş katsayısı esas alınır. Memur maaşları Ocak ve Temmuz aylarında geçerli olmak üzere yılda iki defa artış gösterdiğinden uygulanan tazminat tavan tutarı da memur maaş artışına bağlı olarak 01 Ocak-30 Haziran ile 01 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında farklı tutarlardan uygulanmaktadır.

Geçerli olan tavan tazminat tutarı en yüksek maaşı alan devlet memuruna takvim döneminde ödenecek en yüksek emeklilik ikramiyesi üzerinden hesap edilir. Hesaplama şekli ve formülü biraz karışıktır sadece bilginiz olsun diye belirttik. Tutarlara aşağıdan göz atabilirsiniz.

Kıdem tazminatı tavanı aşarsa

Tavanı aşan tutarlar için işveren tazminat ödemek zorunda değildir. Örneğin sizin prime esas kazancınız 10 bin lira fakat belirlenen tavan tutarı 7 bin lira olsun. Bu durumda işveren bir yıllık brüt tazminat kazancınızı 10 bin üzerinden değil 7 bin üzerinden hesaplar. Tavanı aşan kısım olan 3 bin liralık tutar için hesaplama yapılmaz.

2020 yılı kıdem tazminatı tavanı

01 Ocak 2020 tarihinden sonra memur maaşları %5 artış gösterecek. Memur maaşlarının %5 oranında artışı tavan tazminat tutarının da yükselmesini sağlayacak. Bu artışla birlikte 2020 tavan tazminat tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında: 6700,00 TL.
  • 01 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında: 7035,00 TL.

Kıdem tazminatını kendi isteğiniz ile ayrıldığınızda bile alabilirsiniz. Bunun bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktaları öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/kidem-tazminati-almanin-puf-noktalari-437/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıllara göre tazminat tavan tutarları

  • 01 Ocak 2019 tarihi ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında işten çıkanlar için tazminat tavan tutarı: 6.017,00 TL,
  • 01 Temmuz 2019-31 Aralık 2019 aralığında iş sözleşmesi feshedilenler için ise 6.379,86 TL olarak uygulanacaktır.

Kıdem tazminatı tavanı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!