Malulen Emekli Maaşı Hesaplama, Şartları 2021

2 610

Malulen emekli maaşı hesaplama hakkında tüm ayrıntılar yazımızda.. Malulen emeklilik kapsamında ilk defa 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında emekli olacaklar ya da olmayı düşünenlerin bu kapsamda alabileceği ortalama emekli maaşlarına bu yazımızda ayrıntılı olarak yer verilecektir.

Çalışanlar tarafından malulen emekli maaşının normal emekli maaşına göre düşük olacağı gibi yanlış bir algı mevcut. Ancak durum hiç de böyle değil. Bu yazımızda malulen emeklilik için gerekli şartlar, malulen emekli maaşı ortalama kaç lira, ssk, bağkur ve ya emekli sandığı kapsamında malülen emekli olursam ne kadar maaş alırım sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik şartları 2021

Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Malülen emeklilik hesaplamasında esas alınacak şartlar şu şekildedir;

 • En az 1800 gün priminizin olması,
 • 10 yıldan beri sigortalı ya da bağkurlu olmanız ( bağkur borcu olmaması) ve en az %60 ve üzerinde raporunuzun olması gerekiyor.
 • Daha fazla ayrıntı, başvuruda izlenecek yol ve gerekli belgeler için hemen malulen emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik ile vergi indiriminden emeklilik diğer adı ile engelli emeklilik farklı şeylerdir. Malulen emekli olma hakkından yararlanabilmeniz için ilk sgk, bağkur tescilinden sonra rahatsızlığın meydana gelmiş olması gerek. Eğer ilk SGK tescil tarihinden önce var olan bir hastalık varsa ya da %60 üzerinde işgücü kaybı yoksa ( en az %40 üzeri rapor olmak şartıyla ) engelli emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Detaylı şartlar ve engelli malulen emekli maaşı ne kadar konusunda bilgi için hemen engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik şartları yüzde kaç ?

Malulen emeklilik için en az %60 ve ya üzerinde rapor alınması gerekiyor. Eğer %60’ın altında rapor varsa ve en az %40 ve ya üzerinde rapor mevcutsa bu durumda vergi indiriminden diğer ismi ile engelli indiriminden yararlanarak emekli olursunuz. Detayları yukarıda bağlantısını vermiş olduğumuz sayfayı ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Malulen emekli maaşı nasıl hesaplanır konusunda okurlarımızın kafasına takılan birçok husus bulunmakta. Gelelim malulen emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı konusuna. Malulen emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşı normal emekli olduğunuzda alacağınız maaşla aynı olacaktır. Zira prim gün sayısı normal emeklilik gün sayısına tamamlanarak normal emeklilik gibi maaş hesaplanmakta ve burada bir kaybınız olmamakta.

Emekli maaş hesaplamasında birçok kriter ve formül vardır dolayısıyla sizin hesaplamanız zor olacaktır. Bu yüzden toplam prim gün sayınızı, hangi kapsamda prim ödemeniz olduğunu, prim ödeme dönemlerini 2000 öncesi ve sonrası olacak şekilde yorum bölümünden ayrıntılı iletmeniz halinde ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabiliriz. Peki malulen emekli maaşı ne kadar oldu ?

Malulen emeklilik maaşı ne kadar oldu 2021 ?

Prim ödemeleri çalışma hayatı boyunca hep asgari üzerinden ya da asgari ücrete yakın olarak yapılan ssk ve bağkur kapsamındakiler için ortalama emekli maaşı 2021 yılı için en düşük 1500 TL olacaktır. Bu kadar düşük olur mu demeyin zaten normal emekli olsanız da alacağınız ssk/bağkur malulen emeklilik maaşı bu şekilde olacaktır. Tabi bu maaş prim ödeme dönemine göre yükselebilir. Hizmetlerinizin büyük bir kısmı 2000’den önce ise daha yüksek maaş alabilirsiniz.

En düşük malulen emekli maaşı ne kadar oldu ?

Yapılan son düzenlemelerle en düşük malülen emekli maaş hesaplaması da değiştirilmiş ve malulen emekli maaşı tutarları da yükseltilmiştir. Yapılan son düzenlemelerle malülen emeklilik maaşı hesaplama tablosuna göre 2021 yılı için bağlanacak en düşük malüllük maaşı 1500 TL olarak belirlenmiştir.

3600 gün malulen emekli maaşı ne kadar ?

İşe giriş tarihi 05.08.1991 tarihi ve ya öncesinde olup en az %40 üzerinde engel raporu olanlar 3600 günü tamamlamaları halinde ssk kapsamında malulen emeklilik hakkı elde edebilmekteler. Bu kapsamda primleri asgariden ödenenler için en düşük emekli maaşı tutarı 2021 yılı için 1500 TL olacaktır. 3600 günden emekli maaşı ne kadar başlıklı yazımızdan 3600 günden normal emeklilik halinde alabileceğiniz emekli maaşı konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

Emekli sandığı malulen emeklilik maaşı ne kadar ?

Malulen emekli aylığı hesaplamasına göre emekli sandığı kapsamında emekli olacak memurlara ise 2021’de ödenecek ortalama malulen emekli maaşı 2400-2600 TL civarında olacaktır.

Malulen emekli maaşı hesaplama programı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık hesaplaması yapılabilecek malulen emekli maaşı hesaplama robotu henüz hizmete verilmemiştir. Bunun yerine bize yazı altındaki yorum kısmından prim ödeme başlama tarihi, toplam hizmet süresi ve hangi kapsamda sigortalı olduğunuzu yazmanız durumunda ne zaman emekli olabileceğiniz ve ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabiliriz.

Malulen emekli maaşı sorgulama 2021

Malulen emekliliğe başvuru yaptıysanız maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da zaten emekli iseniz maaşınızın tutarını, kesintileri ve tüm ayrıntıları e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E devlet üzerinden malulen emekli maaşı sorgulaması yapmak için www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil uygulama üzerinden e devlete giriş yapın ve ardından;

Malulen emekli maaşı neden kesilir ?

Malulen emekli olduktan sonra;

 • Sigortalı çalışmanız,
 • Bağkur kaydı gerektirecek çiftçilik kaydı yani ÇKS kaydı açtırmanız, esnaflık kaydı açtırmanız halinde maaş kesilir.

Ayrıca kontrole tabi tutularak maaş bağlandı ise kontrol tarihinde SGK’ya başvuru yapmamanız ya da başvuru yapmış olsanız bile kontrol sonucunda işgücü kayıp oranınızın %60 altına düştüğü anlaşılırsa aylık kesilebilir.

Malulen emekli tazminatı hesaplama

Malul emekli maaşı hesaplamasına değindikten sonra gelelim bu gerekçe ile işten çıkanların tazminat hakkı durumlarına. İşyerinde en az 1 yıl çalışması olanlara tazminat ödenme durumlarından birisi de emeklilik gerekçesi ile işten ayrılmaktır. Malulen emeklilik nedeni ile işten çıkanlara da işverenleri tarafından tazminat ödenmesi gerekmektedir. Tazminat hesaplaması son brüt kazanç üzerinden yapılır ve çalışılan her bir yıl için brüt ücret tutarında tazminat ödenir.

Malulen emeklilik hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Meryem

  Merhaba,11.07.1998 sgk girisliyim.2000 oncesi 139 gün,2000 sonrası 1978 gün,2008 sonrası 4284 prim günlerim var . Aylık bağlama oranı1 için %65, aylık bağlama oranı 2 için %49, aylık bağlama oranı3 için % 39,40 olarak SGK sitesinde gözüküyor. Ortalama yıllık kazanç 10.854 tl ve ortalama aylık kazanç 6.665 tl olarak gözüküyor. Yüzde 70 engelli raporum var. Acaba maluliyet sebebi ile emekli olursam ne kadar maaş alırım

  1. zafer

   Merhaba. Maalesef emekli maaşını hesaplamak zor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.