30 Günlük Sigorta Primi Ne Kadar 2020

2 327

30 günlük sigorta primi ne kadar oldu ? 2020 asgari ücretin belli olmasının ardından 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında işveren olarak sigortalılar adına ödenecek aylık sigorta primleri de netleşti. Eğer isteğe bağlı olarak dışarıdan prim ödemesi yapmak istiyorsanız en düşük isteğe bağlı aylık sigorta prim tutarları için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar-71/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer işveren olarak 2020’de işçi başına aylık ne kadar prim ödemesi yapacağınızı merak ediyorsanız ya da bir işyerinde çalışıyorsanız işverenin adınıza ne kadar prim ödediğini öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sgk teşvik sorgulama 2020

Güncel olarak yararlanabileceğiniz birçok teşvik bulunmaktadır. Tüm bu teşviklerin şartlarını bilmeniz mümkün bulunmamakta. İşe yeni başlayan bir çalışanınız için hangi teşvikten yararlanabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. SGK potansiyel teşvik sorgulaması yaparak çalışanınız ve işyeriniz için en uygun teşviki tespit edebilirsiniz. Potansiyel teşvik sorgulamasını SSK işveren sisteminden yapabilirsiniz.

Ssk prim hesaplama 2020

İşverenlerin çalışanlar için aylık ödeyeceği sigorta prim tutarları yararlanılan teşvik ve indirimlere göre farklılık gösterir. Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışanlar için işverenler çalışanın brüt ücreti üzerinden %32 oranında sigorta primi öderler.

Normal çalışanlarda prim ödeme oranı brüt ücret üzerinden %37,5’tir. Prim ödemelerini düzenli yapan işverenler 5 puanlık indirimden yararlanırlar ve ödeyecekleri prim oranı brüt asgari ücret üzerinden %32,5’e düşer. Diğer ilave teşviklerle prim ödeme oranı %17′ lere kadar düşer.

Sigorta primi ne kadar 2020

İşverenlerin işçi başına 30 tam gün için 2020’de ödeyeceği aylık sigorta primleri teşvikli ve teşviksiz olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Geçmiş dönem prim borcu olan, prim ödemelerini zamanında yapmayan işverenler herhangi bir indirimden yararlanamazlar. Bu durumda aylık prim ödemesi işçi başına 1.103,62 TL olacaktır.
 • Geçmiş dönem borcu olmayan ve primleri düzenli ödeyenler 5 puanlık indirimden yararlanır. Bu durumda ise ödenecek aylık sigorta primi 5 puanlık indirimle birlikte 956,47 TL olur.
 • 4447/10. madde teşviği diğer adıyla 6111 Teşvikinden yararlanan işverenler ise 500,31 TL ödeyecekler.

Önemli: 01.01.2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında asgari ücret desteği işçi başına 75 TL olacak. Dolayısıyla yukarıda belirtilen primlerden ilave 75 TL indirim sağlanacak.

Eğer ev hizmetlerinde 10 günden fazla ya da 10 günden az kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız güncel ssk prim tutarları için hemen https://www.sgksorusor.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi-7645/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari ücret sigorta primi 2020

Yukarıda belirtilen prim tutarları asgari ücretle çalışanlar için 30 tam gün üzerinden ödenmesi gereken prim tutarlarıdır. Eğer işçinin brüt maaşı asgari ücretin üzerinde ise yukarıda belirtilen oranları esas alarak kendiniz prim hesaplaması yapabilirsiniz. Dilerseniz brüt maaşını bize yorum bölümünden yazın biz ne kadar prim ödenmesi gerektiğini hesap edelim.

Sigorta tavan ücreti 2020

Sigorta tavanı brüt asgari ücretin 7,5 katıdır. Yani 2020’de 22.072,50 TL’dir. Tavan ücret üzerinden 5 puanlık indirimden yararlanan işverenlerin ödeyeceği 30 günlük sigorta primi 2020’de  7173,56 TL olacaktır.

En düşük sigorta primi 2020

Eğer isteğe bağlı kapsamında prim ödemesi yapacaksanız yazımızın girişinde verilen bağlantıdan isteğe bağlı sigorta primleri sayfamızı ziyaret ederek ödenecek aylık primleri öğrenebilirsiniz. İşveren olarak ödenecek en düşük sigorta primleri ise yukarıda belirtilmiştir.

Yeni işe giren işçinin sigortasını 1 yıl boyunca devlet ödeyecek

Şu anda da devam eden 27103 sayılı teşvik gereği işe alınan çalışanlar için işveren ve işçi olarak şartlar sağlanıyorsa en az 1 yıl boyunca sigorta priminin tamamını devlet ödüyor. Gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Özel sektör işyeri olmak,
 • İşe alınan kişinin bir önceki takvim yılı çalışan ortalamasına ilave olarak işe alınmış olması. ( İlk defa tescil edilen işyerlerinde ortalama “0-Sıfır” olarak esas alınır ve bu işyerlerinde şartları sağlayan çalışanlar için işveren ilk 3 ay bu teşvikten yararlanamaz. )
 • İşe alınan çalışanın işe alındığı tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması ya da bağkurlu olmaması.

Detaylı şartları öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/27103-tesvik-sartlari-hesaplama-ve-sorgulama-773/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşveren borç sorgulama

İşveren olarak geçmiş dönem prim borcunuzun olup olmadığını SGK işveren sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca işveren dosyanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne sorarak da güncel borç bilgisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sigorta primleri hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Yalçın memi

  Bağkur borç faizlerine af (ihya) bekliyoruz yetkilikerden…peşin ve ya yapılandırma olarak..hem devletimizin kasasına para girer hemde halk olarak nefes almış oluruz..teşekkürler.

  1. zafer

   Merhaba. Yeni bir af bekliyoruz. Yakın zamanda çıkacak gibi.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!