Anne Baba Çocuğun Sigortasından Yararlanabilir mi 2024

112 76.310

Anne baba çocuğun sigortasından yararlanabilir mi ? Evet yararlanabilir ve nasıl yararlanabileceği konusunda bu yazımızda ayrıntılı olarak değindik.  Anne ya da babanızın herhangi bir sağlık güvencesi yoksa ve sizin var ise anne/babanız sizin sigortanızdan yararlanabilir.

Bu yazımızda annemi kendi sigortama nasıl alırım, anne babayı sigortada üzerine alma e-devlet başvurusu nasıl yapılır, kısaca anne baba sigortadan nasıl yararlanır konusunda kafanıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Benim sigortamdan kimler yararlanabilir ?

Sigortalıların ya da emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu diğer bir ifade ile sağlık güvencesinden yararlanabileceği kişiler eşi, çocukları, anne ve babasıdır. Kardeşler bakmakla yükümlü kişi olarak sigortalı ya da emeklinin güvencesinden yararlanamazlar.

Sigortamdan kimler yararlandığını nasıl öğrenebilirim ?

Bunu e devlet ya da başka online bir platform üzerinden öğrenme imkanınız bulunmamakta. Size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek sigortanızdan kimlerin yararlanabileceğini öğrenebilirsiniz.

Anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanma şartları 2024

Anne ya da babanın aktif Sosyal Güvencesi olan evlatlarından yararlanabilmesi için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. Ayrıca yazımızın devamında anne baba sgk üzerine almak için gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

 • Anne ya da babanın herhangi bir sigorta kapsamında sigortalı olmaması,
 • Aktif bağkurunun olmaması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık almıyor olmaları,
 • Vergi kaydı, ziraat odası kaydı, şirket kaydı v.s. şeklinde kayıtlarının olmaması gerekiyor.
 • Anne/babanın gelir testi başvurusu yapması ve hane halkı ortalama gelirinin asgari ücretin altında olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartların hem anne hem de baba için sağlanması gerekiyor. Mesela babanız aktif bağkurlu ve borçtan dolayı anneniz sağlıktan yararlanamıyorsa annenizi üzerinize alamazsınız. Bunun için babanızın bağkuru kapatması gerekiyor. Eğer bu mümkün değilse annenizi üzerinize alamazsınız. Bu durumda annenizin GSS kapsamına geçmesi gerekir. Yani kısacası anne babanın sigortası yoksa başvuru yapma ve üzerinize alma hakkınız olacaktır.

Yukarıdaki tüm şartları sağlıyorsanız anne/babanız sizin sigortanız üstünden SGK sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Peki müracaat nereye ve nasıl olacak ?

Ssk anne baba üzerine almak için gerekli evraklar 2024

Anne ve babanın çocuğun sigortasından yararlanabilmesi için gerekli şartlar yukarıda verilmiştir. Gelir testi başvurusu varsa ve sonuçlandı ise aşağıda belirtilen menüden e devlet üzerinden başvuru yeterli olacaktır. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’na anne babanın sigortadan faydalanması için gerekli evrakları vermeniz gerekmez. Ancak elden başvuru yapacaksanız sağlık yardımı talep formu ve kimlik fotokopisi yeterli olacaktır. Bu form da zaten başvuru sırasında SGK tarafından size verilecektir.

Anne babayı sigortada üzerine alma gelir testi

Anne ve babanın sigortadan yararlanması için  olmazsa olmaz şartlardan birisi gelir testidir. Gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliri kişi başına asgari ücretin altında olursa sizden yararlanabilirler. Gelir testi için başvuruyu bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmanız gerekiyor.

Sigortadan anne babanın yararlanması başvurusu

Yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız anne baba sigorta üzerine almak için size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak müracaat yapmanız gerekiyor. Sgk anne baba sağlıktan yararlanma başvurusu için SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi ile kimlik fotokopiniz kafi olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu sgk dan anne babanın yararlanması başvurunuz üstüne müracaat zamanı itibariyle anne/babanızı sizin sigortanızın üstüne kaydeder. Sadece burada şuna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Anne/babanızın sigorta güvencesinin olmadığı tarih itibariyle kaydedilmesini açıklayın.

Mesela anne/babanızın 01.01.2018 tarihinden beri güvencesi yok diyelim ve siz lüzumlu şartları sağladıktan sonrasında 15 Ekim 2018 tarihinde SGK’ya talep formu ile başvurdunuz diyelim. Eğer siz herhangi bir tarih belirtmezseniz SGK kaydı 15 Ekim 2018 zamanı itibariyle yapar. Sadece siz forma anne/babamın 01 Ocak 2018 zamanı itibariyle üzerime alınmasını isterim ibaresini yazarsanız güvence o tarih itibariyle açılır. Dolayısıyla anne/babanıza sonradan GSS borcu çıkmasının önüne geçmiş olmuş olursunuz.

Anne babayı sigortada üzerine alma e devlet

Isterseniz Sağlık Yardımı talep formunu e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. Bu işlem için;

 • E devlet sisteminde SGK-Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt menüsüne giriş yapın.
 • Arkasından “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler) Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını isterim.”  seçeneğini işaretleyerek devam edin. Müracaat işlemini buradan yapabilirsiniz : anne babanın sigortadan yararlanması e devlet başvurusu 
 • Bu ekrandan kolayca müracaat yapabilirsiniz. Ancak şunu tekrar belirtmekte fayda var. Sadece e devlet başvurusu yeterli değil. Anne ve ya babanın gelir testi başvurusu yapmış olması ve gelir testi başvurusunun sonuçlanmış olması gerekiyor. 

Anneniz gelir testine başvurduktan ve gelir testi sonuçlandıktan sonra e devlet sistemi üzerinden yukarıda belirtilen menü üzerinden başvurunuzu yapın. Başvuruya istinaden eğer şartlar sağlanıyorsa SGK talebi kontrol ederek işlemi tamamlar. Ancak anne ve babanız sağ ise ve babanızın aktif bağkuru ya da herhangi bir kapsamda aktif sigortalılığı varsa annenizi alamazsınız üzerinize.

Örneğin baba bağkurlu ve borçlu ama aktif olarak devam ediyor. Bu durumda sadece annenizi üzerinize alamazsınız. Annenizin sağlıktan yararlanabilmesi için ayrıca genel sağlık sigortası kapsamına geçerek kendi adına prim ödemesi gerekiyor. Genel sağlık sigortası başvuru işlemleri ve güncel prim tutarları için hemen  gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk anne baba üzerine almada ikamet şartı

Anne baba çocuğu üzerinden sağlıktan yararlanmaları  için sizinle aynı adreste ikamet zorunluluğu aranmıyor. Değişik adreste ya da İlde olsalar bile yukarıda belirtilen sigorta anne baba üstüne alma şartları sağlanıyorsa yararlanabilirler.

Sağlıktan yararlanma sorgulama

Herhangi bir şahıs için sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulamasını o kişinin E devlet şifresi ile e devlet sisteminden, herhangi bir eczaneden ya da en yakın SGK’dan yapabilirsiniz.

Sorgulama sonucunda “genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz.” şeklinde uyarı alıyorsanız herhangi bir güvenceniz yok anlama gelir. E-devletten sorgulamak için bu sayfadan giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK sağlıktan yararlanma sorgulama.

Anne/babanın sağlıktan yararlanması işlemleri ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

112 Yorum
 1. murat

  merhaba kardeşim vefat etti kendisi sigortalıydı bekardı anne babam sigortasız bu durumda kardeşimin sigortasını baba veya anneye geçirip emekli edebilir miyiz

  1. Arzu

   Merhabalar. Kızım 18yaşını doldurdu ve sigortam dan düştü. Üniversitede okuyor. Tekrar kendi üstüme almak için e-devlet’ten başvurdum fakat kendisi müstehak olduğundan başvuruya gerek yok diyor. SGK ya gitmeden e-devlet üzerinden nasıl halledebilirim. Şimdiden teşekkürler

   1. Editor

    Kızınızın sigortası olduğundan dolayı kendi üstünüze alamazsınız.

 2. Melina

  Merhaba
  1-ben eşim üzerinden sigortalıyım biz türk vatandaşlığıyız şimdi benim annem yabanci
  Acaba ona da yanımda getirsem sigorta yapabilir miyim?
  2- eğer kendim sigortalı olsam kendim yapabilir miyim?

 3. Temel

  Bizimle yaşayan sigortasız annemi, SGK sağlık hizmetlerimden yararlanmasını istiyorum. Ancak ben ve eşimin maaşı, asgari ücretin üstünde. Annem sigortamdan yararlanamaz mı? “Hane halkı ortalama gelirinin asgari ücretin altında olması gerekmektedir” ile ne kastediliyor? Asgari ücretin altında ise zaten devlet desteği gerekmiyor mu?

 4. Temel

  Merhaba,
  Sigortasız olan annemin, benim SGK sağlık hizmetlerimden faydalanmasını istiyorum. Onun bir geliri yok. Ama ben ve eşimin aldığı maaş, asgari ücretin üstünde. Benim sigortamdan yararlanamaz mı? Hane halkının toplam gelirinin asgari ücretin altında olmasından söz ediliyor. Bu durumda annem sigortamdan yararlanamaz mı?

 5. ENGİN

  Merhabalar;
  Babam aktif bağkurlu eyt den emekli olacak fakat annemin ilaç parası ödenmiyor , ben annemi kendi sigortam üzerine alabilir miyim?

 6. Aynur

  Merhaba babam bağkurlu borcu var ve aktif kullanmıyor. ben sadece annemi sigortama almak istiyorum alabilir miyim

 7. svl

  merhaba, annem yabancı uyruklu ben tc vatandaşıyım, annem benim sigortamla yararlanabilir mi? ikametgah izni var

  1. zafer

   Merhaba. Hayır yararlanamaz.

 8. Muhammed

  Merhaba, acil beyin ameliyatı olması gereken yabancı uyruklu ve eşi vefat etmiş bir bayan kardeşinin sigortasından yararlanabilir mi? Ya da eşi vefat ettiği için başvurabileceği başka bir kurum var mı?

  1. zafer

   Merhaba. Hayır kardeşinin sigortasından yararlanamaz.

   1. Memet

    Anne baba çocuğunun sigortasından faydalanması için üzerlerinde en az kaç dönüm arazi olması gerekir

  2. Reyhan

   Annem yeşil kartlı, ben sgk’lıyım. Annemi üstüme geçirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

 9. Fevzi

  Anne ve babamı kendi üzerimden sigortalı göstermek için e devlette başvurduğumda annem için başvurabiliyorum fakat babam için provizyon alabilir diye uyarı verip başvuru yapmama izin vermiyor. Babam gelir testi yaptırdı ve üzerine genel sağlık sigortası görünüyor ve ona bağlı müstehaktır yazıyor.babamın konuştuğu sgk memuru oğlun sgk ya başvurması gerekir demiş bizim ne yapmamız lazım neden babam için başvuramıyorum acaba

  1. zafer

   Merhaba. Gidip SGK’da talep formu doldurmanız gerekiyor.

  2. Enes

   Anne ve babanızı üzerinize alabildiniz mi

 10. RECEP

  ÜZRİMDE SİGORTALI OLAN ANNEMİN SİGORTASINI NASIL DÜŞÜREBİLİRİM

  1. zafer

   Merhaba. SGK’ya dilekçe vererek iptal ettirebilirsiniz.

   1. Ahmet

    Merhaba. Annemin herhangi bir sağlık güvencesi yok, benim sağlığımdan fadalaniyor. Şu an ayni yerde ikamet ediyoruz ancak ikamet ili değişecek. Bu durumda hala yararlanmaya devam edebilir mi?

 11. Berkay

  Anne ve babanın sosyal güvencesi yoksa evli olan kızının sosyal güvencesi ssk dan sağlık olarak yararlabilirmi

  1. zafer

   Merhaba. Evet yararlanabilir.

 12. İbrahim

  Selamlar, annem benim sigortamdan (SGK) faydalanıyor. 65 yaşını doldurdu. Hiç bir geliri yok, maaş bağlanabilmesi için sigortamdan çıkartmam mı gerekiyor? Bir de yeşil kart aldığını düşünürsek devlet hastanelerinde devam eden tedavileri için bir aksaklık söz konusu olur mu? Teşekkürler

  1. zafer

   Merhaba. Evet maaş bağlanabilmesi için aktif sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor.

   1. Vedat

    Merabalar benim eşim sgklı anne ve babası yararlanabilirmi

    1. zafer

     Merbaba. Yazıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa evet yararlanabilir.

 13. İbrahim

  Merhaba anne ve babamı kendi sigorta mdan yararlanmaları için ne yapmalıyım

  1. zafer

   Merhaba. Yazımızda nasıl yapabileceğiniz ayrıntıları ile anlatıldı

 14. Rümeysa

  “Başvuruda bulunulan kişi kendisi müstehak olduğundan, başvuruda bulunulmasına gerek yoktur. ” Yazısı çıkıyor annem ve babam yeşilkartlı şuan da ama başvuru yaptığımda bu yazıhla karşılaşıyorum

  1. zafer

   Merhaba. E devletten başvuru yapamazsınız o zaman. SGK’ya giderek dilekçe doldurun o şekilde olur.

  2. Yunus

   Merhaba, annem ve babam yeşil kartlı ben de kamuda sigortalı çalışanım, annem üzerine daire aldık bu durum annem üzerindeki yeşilkartı iptal eder mi ederse ben annemi ve babamı kendi sigortama alabilir miyim

   1. zafer

    Merhaba. Buna sosyal yardımlaşma vakfı karar verir. Birşey diyemem. Anne ve babanızı üzerinize almanız daha uygun olur bence.

  3. Recep

   Merhaba.ben sigortalıyım babam engelli aylıği alıyor babamı Kendi sigortam üzerine alırsam engelli ayliği kesilirmi
   Nakil yapmamız gerekiyor özel hastaneler yeşil karta bakmıyor

 15. Gizem

  başvuruda bulunan kişinin müstahak olmaması gerekmektedir dedi diye uyarı çıktı talepte bulunamadım nedenini öğrenebilir miyim

  1. zafer

   Merhaba. Aktif güvence varsa başvuru yapamazsınız.

 16. Abdullah

  Merhaba. Babam bağkurlu ama borcu var aktif olarak yararlanamiyor şuan sağlıktan. Ben sgk liyim benim uzerimden yararlanmasi icin sadece gelir testi yeterli misir ?

  1. zafer

   Merhaba. Bağkur terk etmesi lazım. Daha sonra gelir testi başvurusu gerekir.

 17. Ayaz

  Merhaba,
  Anne ve Babam daha önce benim sigortamdan yararlanıyorlardı. Şuan 65 yaş doldurdukları için yaşlılık maaşı alıyorlar. Yeşil karta dönmüşler tekrar sanırım. Sigortama tekrar alabilir miyim?

  1. zafer

   Merhaba. 65 yaş maaşını kestirmeniz gerekiyor. Yoksa yararlanamazlar.

   1. Tulin

    Merhabalar babam işsiz syan sigorta kapsamında değil. Sağlık sorunları var ben çalışıyorum. Babami üzerime alıp sağlıktan yararlanmasını mümkün mü? Evli çalışan kizi üzerinden yararlanmak için ne yapmalıyız

    1. zafer

     Merhaba. Gelir testi ve diğer şartlar sağlanıyorsa alabilirsiniz.

 18. Ekinsu

  Merhaba ,
  Babam 65 yaş aylığı alıyor.Öncesinde annem ve babam benim sigortamdan faydalanıyorlardı.Babam yeşil kartlı oldu. Annem de yeşil kartlı olmuş. Annem tekrar benim sigortamdan faydalanabilir mi. Öğretmenim ve annem 65 yaş aylığı almıyor.

  1. zafer

   Merhaba. Hayır sizden yararlanamaz. Yeşil karttan yararlanması gerek.

 19. Ayşe

  Merhaba . Gelir testini pek anlayamadım. Bı bedel ödenmiyor değil mi? Yalnızca geliri tespit etmek için yapılıyor?

  1. zafer

   Merhaba. Evet sadece gelir tespiti için yapılıyor. Ücret ödenmesi gerekmiyor.

 20. Nurullah

  Merhabalar babam ve annemi Sağlık siğortamdan yararlandırmak istiyorum fakat babamın bağkura 14 bin gibi borcu olduğundan dondurmak zorunda kaldı bağkurunu.Şöyle bi durum var üzerine araba var benim siğortamdan yararlanabilirmi ne yapmam gerekir biraz okudum yazdıklarınızı vergi verende sıkıntı çıkıyormu şimdiden tşk ederim

  1. zafer

   Merhaba. Eğer aktif vergi kaydı yoksa yararlanır sizden. Gelir testine başvurması gerekiyor babanızın.

   1. Ceren

    Merhaba bağkuru ve sgk sı olmayan dul Bir baba evli öğretmen kızının sgksından yararlanabilir mi?

    1. zafer

     Merhaba. Evet yararlanabilir.

 21. İbrahim

  Annemle babamı sigortada üstüme alacağım sırasıyla ne yapmalıyım

  1. zafer

   Merhaba. Tüm bilgiler yazımızda mevcut. Nasıl başvuru yapmanız gerektiği hakkında da bilgi var.

 22. Özkan

  Mrblar. Babam sskdan emekli ve 2230 net emekli maaşı alıyor. Başka gelir yok. Annem de babamdan yararlanıyor. Ben annemi kendi üzerime alabilirmiyim.

  1. zafer

   Merhaba. Hayır üzerinize alamazsınız. Babanızın sigortasından yararlanması gerekiyor.

 23. Mustafa çöl

  Benim sigortamdan yararlanması için maaş almamasimi gerekiyor. Yoksa başvurup kendi üzerime alabilirmiyim

  1. zafer

   Evet maaş almaması gerekiyor. Bu da mantıklı değil. Zaten sgk maaşı kesmez.

   1. İlknur

    Anne ve baba evli kızının sigortasından faydalanabilir mi?

    1. zafer

     Merhaba. Her ikisinin de güvencesi yoksa yararlanır.

 24. Mustafa çöl

  Babam 2003 yılında vefat etti. vefatından sonra Annem babamdan maaş almakta.ayrica %80 engelli. Ben kamu kurumunda memurum 2006 yılında engelli indirimi için başvurdum. Engelli indiriminden yararlanabilecegim yazı 2006 tarihi nde verildi. Bu yıla kadar faydalandım. Ancak tayin nedeniyle farklı bir ile taşındım. Buradaki vergi dairesi anneniz babanızın maaşını alıyor. Vergi indiriminden yararlanamazsiniz dedi. Ne yapmam gerekiyor. Annem 2003 yılından beri babamın maaşını alıyor. Neden önce yararlandım şimdi neden yararlanamiyorum.

  1. zafer

   Merhaba. Önceden nasıl yararlandınız bilmiyorum ama normalde kanunen yararlanma hakkınız yok. Vergi indirimi için annenizin sizin sigortanızdan yararlanması gerekiyor. Anneniz kendi adına aylık aldığından zaten bu mümkün görünmüyor.

   1. Ömer

    Kızım 20 yaşında işten çıkalı yaklaşık 2 yıl oldu 2 bin lira civarında borcu çıktı yapılandırma mesajı geldi ama yapılandıramadık 25 yaşaltı borç siliniyomuş diye duydum gelir testi yaptırdık 1 çıktı ne yapmamız lazım

    1. zafer

     Merhaba. Ücretli çıktıysa borç silinmez. Sizin ya annesinin sosyal güvencesi var mı 2008 Ekim öncesi. Varsa sizden yararlanabilir ve borç silinebilir.

    2. Emine

     Aile üzerinden sigortami nasıl iptal edebilirim

     1. zafer

      Merhaba. SGK’ya dilekçe vererek iptal ettirebilirsiniz.

 25. Buse

  Merhaba , ben üniversitede okuyorum ve benım sigortam yok babaminda yok sadece annemin sigortasi var ben annemin sigortasindan yararlanabılırmıyim 2 senedir çalişiyor ?

  1. zafer

   Merhaba. Tabi ki yararlanma hakkınız var. E devletten öğrenci belgesi alarak Sgkya gidip açtırın.

 26. Cafer ırmak

  Merhaba benim babam primi dolu fakat eyt olduğu için emekli olamadı. Artık gücü yetmediği için çalışmamayı düşünüyor. Ben devlet memuruyum. Anne ve babam, babam işten çıkınca benim sigortadan faydalanabilirler mi?

  1. zafer

   Merhaba. Yararlanabilirler. Ama yazımızda belirtilen şartları sağlamaları gerekiyor. Yani gelir testine başvuru yapmaları lazım. Gelir testi sonucu ise kişi başı net asgari ücretin altında belirlenmeli. Sonra yararlanırlar sizden.

 27. Fatma

  Merhaba anne babam sigortamdan yararlanınca maaşımdan ya da sgk primimdsn kesilme olur mu?

  1. zafer

   Merhaba. Hayır eğer emekli değilseniz ve aktif sigortalı çalışansanız maaşınızdan herhangi bir kesinti yapılmaz.

 28. Sibel

  Merhaba , ben şuan bekarım ve babam sigortamdan yararlanıyor. Evlenince de yararlanmaya devam edebiliyor mu ?

  1. zafer

   Merhaba. Evet yararlanmaya devam eder.

 29. Funda

  Annem ve babamın sigortamdan yararlanması için e devletten başvuru yaptım. Gelir testi yaptırmak için sgk gitmeme gerek var mı? Yoksa e devletten yapılabilir mi?

  1. zafer

   Merhaba. Gelir testi başvurusu sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfına yapılıyor. Oradan halletmeniz gerekiyor.

 30. Hasan

  Anne ve babam köyde yaşıyor ve benim sigortamdan yararlaniyorlar ama maddi durumları kötü olmasına rağmen sırf üzerime sigortalı görüldükleri için hiç bir sosyal yardimdan faydalanamiyorlar bu nasıl bi sistem? Ben üzerimden düşürülmesi için ne yapmam gerek? Yesilkartli olurlarsa yardım alabilirlermiş. Millet üzerine almaya çalışır ben düşürmeye çalışıyorum

  1. zafer

   Merhaba. Maalesef sosyal yardım alma şartlarından birisi güvence olmaması. Bu durumda hem yeşil kart çıkar hem de sosyal yardımlardan yararlanırlar. Sigortanızdan yararlanma kapatmak için Sgkya dilekçe vermeniz gerekiyor.

 31. Tufan

  Merhaba zafer bey
  Benim annem eskiden benim adima olan sigortadan yararlaniyordu. Fakat babam devletten yardim parasi almak icin kendisini ve annemi yeşil kartli yapmiş. Annem gecen ay rahatsizlandi ve kanser teşhisi konuldu kendisine. Benim sigortamdan faydalanirsa özel hastanelerde ucretsiz tedavi görebiliyormuş. Ben annemi tekrardan nasil kendi sigortamdan faydalandirabilirim? Bu arada babam 65 yasina girdi bu sene ama herhangi bi maaş almiyor sadece 500 tl yardm parasi aliyor
  Bu konuda ne yapabilirim yardimci olursaniz sewinirim

  1. zafer

   Merhaba. Sosyal Yardımlaşmadan alınan ödemenin kesilmesi gerekiyor. Yoksa sizden yararlanamaz. O yardım kesilmeden sizden yararlanamazlar.

 32. Yasin

  Annem babam benim saglik sigortamdan yararlaniyor nasil iptal edebilirim

  1. zafer

   Merhaba. Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe ile başvuru yaparak iptal ettirebilirsiniz.

 33. Burak

  İyi günler. Ben devlet Memuruyum. Annem ve babam boşandı, annemle beraber yaşıyorum. Annem herhangi bir nafaka vb şeyler almıyor, şuanda aktif bir işte de çalışmıyor daha önceden çalıştığı işlerde sigortası vardı ancak şuanda çalışmıyor ve sigortası da yok benim sağlık sigortamdan yararlanabilir mi

  1. zafer

   Merhaba. Evet yararlanma hakkı var sizden tabi ki. Gelir testi başvurusu şartı var ama. Öncelikle anneniz gelir testi başvurusu yapmalı. Sonrasında ise SGK’ya sağlık talep formu vererek aktivasyon işleminin tamamlanması gerekir.

 34. Ali

  Merhaba annem ve babam ikisinin de sigortası yok aylık gelirleri yok. Ben erkek evlat olarak evde tek sigortalıyım. Benim üzerimden sağlık için yararlanabilirler mi. Üzerlerinde ev ya da başka bir mal olması bu durumu etkiler mi. Benim sigortamdan yararlanma hakları varsa hangi işlemleri yapmam gerekiyor.

  1. zafer

   Merhaba. Sigortanızdan yararlanma hakları var. Yazımızda yapmanız gerekenler ayrıntılı anlatılmıştır. Gelir testi başvuru yapması gerekiyor öncelikle anne ve ya babanızın. Sonrasında Sgkya uğrayıp talep dilekçesi vererek anne ve babanızı üzerinize alabilirsiniz.

 35. Nurullah

  Annem ve babam 65 yaş üzeri aylık alıyorlar sadece annemi sigortadan yararlanmasını istiyorum bu mümkünmü

  1. zafer

   Merhaba. Aylık alıyorlar ise sizden yararlanamazlar maalesef.

 36. İsa

  Merhaba. Ben tc vatandaşıyım. Sigortalıyım. Annem yabancı ülke vatandaşı. Benim sigortamdan yararlana bilir mı?

  1. zafer

   Merhaba. Hayır yararlanma hakkı yok maalesef.

 37. Mehmet

  Merhaba kayınbabam yurtdısında calısmak ta kaynanam Turkıye de yasıyor evlılıklerı devam edıyor kaynanamın hic bir sekılde sigorta ve geliri bulunmamakta benım uzerinden sigoryadan faydalanabilirmi

  1. zafer

   Merhaba. Sadece kendi çocuğundan yararlanma hakkı var. Sizden yararlanamaz.

 38. Muyassar

  Merhaba ben sigortalıyım TC vatandaşı değilim ama annemi Türkiye ye getirsem sigortamdan yararlanabilir mi? Annemin oturma izini olmayacak sadece 15 günlük gelip dönecek…bunun için cevap yazarsanız sevinirim… şimdiden teşekkürler

  1. zafer

   Merhaba. Maalesef böyle bir hakkınız bulunmamakta.

 39. mustafa

  merhaba benim annem ve babam ayri babami sigortamdan muaf ettirmek istiyorum babamin sigortamdan faydalanmamasi icin ne yapabilirim

  1. zafer

   Merhaba. Eğer babanızın aktif güvencesi varsa ve anneniz ile resmi olarak da evli ise böyle bir imkan yok. Ancak resmi evlilik yoksa olabilir.

 40. Betül

  merhaba annem benim sigortamdan yararlanmak istiyor, ama annem çalışmadığı halde devlete borcu çıkıyor, bunun sebebi ne açıklar mısınız? gelir testi yaptırmasi gerekiyor

  1. zafer

   Merhaba. Eğer sosyal güvencesi yoksa büyük ihtimalle GSS kapsamında borç çıkmıştır. Bağlı olduğunuz SGK’dan durumuna baktırın. Onlar sizi yönlendirecektir.

 41. Bahtiyar

  Merhaba. Yabancılar içinde geçerli mi bu biligiler?

  1. zafer

   Merhaba. Yabancılar için farklı uygulamalar söz konusu. Türkiyede sigortadan yararlanabilmeleri için bu yazıda belirtilen şartlara ilave olarak oturum izni şartı da aranır.

   1. woman

    Merhaba, annemle babam boşandılar ikiside farklı kişilerle evli şu an annem benim sigortamdan ya da bağkurdan yararlanabilir mi ? bende evliyim bu arada

    1. zafer

     Merhaba. Yararlanamaz eşinin sigortasından o da yoksa GSS kapsamında yararlanması lazım.

 42. Dursun

  Mrb kucukken evlatlik verildim öz annem benim saglik sigortamdan faydalanabilirmi

  1. zafer

   Merhaba. Nüfus kayıtlarında anneniz olarak görülüyor ise yazımızda belirtilen diğer şartları sağlamanız halinde yararlanabilir.

  2. Özcan

   Merhaba , annem babamdan boşandığı için benimle kalıyor şuan sigortası yok kendi sigortamdan faydalandirmak istiyorum e devletten başvuru yapınca; “Başvuruda bulunulan kişi kendisi müstehak olduğundan, başvuruda bulunulmasına gerek yoktur.” Diyor ne demek oluyor bu ?

 43. Zafer

  Bu ışlem için ek para talep ediyor mu ssk anne veya babanın sigortamdan yararlanması için

  1. zafer

   Merhaba. Hayır para talep edilmez. Ancak anne ve babanız için gelir testine başvurmak zorundasınız.

 44. sevgi

  merhaba
  ben evli olsamda annem sigortamdan yararlanmaya devam edebilir mi ?

  1. zafer

   Merhaba. Evet gerekli şartlar sağlanıyorsa sizden yararlanmaya devam edebilir.

   1. İlyas

    Merhaba, e-devlet üzerinden yapılan başvurularda gelir testi gerekiyor mu?
    Yine e-devlet üzerinden yapılan başvurularda Anne/babanın sigorta güvencesinin olmadığı tarih itibariyle kaydedilmesini açıklayabilmek mümkün mü?

    1. zafer

     Merhaba. Gelir testi her durumda zorunlu. Siz e devletten sadece sağlık talebi veriyorsunuz. Açıklama ekleyemiyorsunuz diye biliyorum.

   2. Mehmet

    Merhaba, annemin benim veya kardeşimin sigortasından yararlanmasını istiyorum. ( Babamla boşandılar) Kardeşim asgari ücret alıyor, bende biraz daha fazla alıyorum çözüm olaraktan iki seçenek var. Maaşımı asgari ücret çekmek veya ikametgah ettiğim adresi değiştirmek, kardeşimin sigortasından yararlansın diye. Yardımcı olursanız sevinirim, sizce ne yapmalıyım.

    1. zafer

     Merhaba. Anneniz gelir testine başvuracak. Sonrasında geliri brüt asgari ücretin altında belirlenirse SGK’ya sağlığın açılması için talepte bulunacaksınız.

 45. Kadir Albayrak

  Kimlik fotokobisine
  Gerek olmadı almadılarda
  Sadece sigortalı olmamaları yeterli
  Üzerinize cok kolay bir şekilde alın sağlanıyor boşuna fotokabi çekmek uğraşmayın kimlikler yanınızda olması yeterli
  Üzerinize alıcağınız kişiyi
  İyi günler

  1. zafer

   Bilgilendirme için teşekkürler. Çoğu durumda isteniyor. Aslında gerek yok sistemde var ancak laf anlatılamıyor bazen.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.