Genç Girişimci Vergi Desteği 2019

0

Genç girişimci vergi desteği yeni iş kuracaklar için sağlanan bir teşviktir. İş kurmak isteyen gençlere yönelik oluşturulan Genç Girişimci Teşviki bir defaya mahsus olarak kullanılabilmektedir. 29 yaş altı gençler bu destekten aşağıda açıklayacağımız şartları yerine getirmesi halinde yararlanacaklardır.

Bu yazımızda genç girişimci vergi desteği mevzusunda detaylı bilgilendirmeyi ve sıkça sorulan soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Genç Girişimci Vergi Desteği Şartları

Genç girişimci vergi desteği yararlanma şartları ve yararlanabilecek kişiler belirli şartları yerine getirebilmesi gerekmektedir. Devlet destekli teşvikten yararlanabilmek için aşağıda yer alan şartları sağlaması gerekmektedir.

 • 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunun Mükerrer 20.maddesi uyarınca; Ticari, Zirai yada mesleki faaliyeti sebebiyle adlarına daha önce gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç zamanı itibariyle 29 yaşını doldurmamış tam yükümlü gerçek kişiler işe başladıkları takvim yılı baz alınmak suretiyle 3 vergilendirme periyodu süresince elde ettikleri kazancın  75.000,00 TL’ye kadar olan kısmı bu şartların taşınması halinde senelik gelir vergisi kapsamı dışında olacaktır.
 • İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması kısaca ticari faaliyete başladıktan sonrasında 10 gün içinde ilgili vergi dairesi müdürlüğüne başvurulmuş olması.
 • Kendi işinde bilfiil çalışılması yada işin kişinin kendisi tarafınca sevk ve yönetim edilmesi.
 • Faaliyetin adi ortaklık yada kişi şirketi olarak yapılması durumunda tüm ortakların işe başlama zamanı itibariyle bu kanundaki şartları taşıması.
 • Ölüm sebebiyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafınca devralınması hariç olmak suretiyle, faaliyeti durdurulan yada faaliyetine devam eden bir işletmenin yada mesleki faaliyetin eş yada 3cü dereceye kadar (Bu aşama dahil) kan ve kayın hısımlarından devralınmaması.
 • Mevcut bir işletmeye yada mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.
 • Faaliyete başlama zamanı itibariyle 29 yaşını doldurmamış olmak.

Genç Girişimci Desteği başvurusu nasıl yapılır?

Genç Girişimci Teşviki’nden  yararlanmak isteyen kişiler kayıtlı oldukları vergi dairesi müdürlüklerine bu teşvikten yararlanmak istediklerine dair bir dilekçeyle kişisel başvuruyla, posta yöntemiyle ya da interaktif vergi dairesi vesilesiyle müracaat yapabileceklerdir.

Genç Girişimci Desteği hangi tarihten sonrasını kapsıyor?

Bahsettiğimiz teşvikten 10 Şubat 2016 sonrasında 29 yaşın altında ilk defa işe başlamış kişiler yararlanabileceklerdir. 10 Şubat 2016 öncesinde işe başlamış olan mükellefler bu destekten yararlanamayacaktır.

Genç Girişimci Desteğinden kimler yararlanamaz?

 • 10.02.2016 sonrası işe başlamış olmasına karşın 29 yaşını doldurmuş kişiler teşvik kapsamına alınmaz.
 • İşe başlamasını kanuni süresinde bildirmeyenler (Kanuni süre işe başlama tarihinden itibaren 10 gündür).
 • Mevcut bir işletmeye yada şirkete sonradan ortak olanlar.

Adi ortaklıklarda ortakların birisinin şartlarının teşvik şartlarına uymaması (Bu durumda öteki ortaklarda teşvik şartlarından yararlanamayacaktır)

Genç Girişimci Desteği Kapsamında İş Bırakanlar

Vergi teşvikinden yararlanan mükelleflerin herhangi bir nedenle faaliyetlerine son vermeleri durumunda faaliyetlerini terk ettikleri tarihe kadar elde edilmiş kazançlar dolayısıyla teşvikten yararlanabilecektir. İş terk edildikten sonrasında teşvik kapsamındaki söz mevzusu faaliyetlere yeniden başlanılması durumunda ise ilk defa işe başlanılması şartı ihlal edilmiş sayılacağından bu teşvikten yararlanılamayacaktır.

Fakat teşvikten yararlananlar faaliyetlerini ticari, zirai, yada mesleki etkinlik olarak değiştirmeleri yada etkinlik mevzularında değişim yapmaları durumunda, kişiler bu teşvikten süre bitimine kadar yararlanmaya devam edebileceklerdir.

Genç Girişimci Desteği Hakkında Bilgiler

Yukarıda belirtilenler haricinde aşağıdaki bazı hususların da bilinmesinde yarar var.

 • Teşvik kapsamındaki faaliyetlerden kazanç elde edilmemesi yada teşvik tutarının altında kazanç elde edilmesi halinde de Senelik Gelir Vergisi Beyannamesi verilmeye devam edilecektir.
 • Yetmiş beş bin Türk Lirasına kadar olan kural dışı yalnız ilgili vergilendirme periyodu için geçerlidir. Yararlanılamayan meblağ bir sonraki yıla devretmeyecektir.
 • Genç Girişimcilerde Vergi Teşvikinden yararlanan mükellefler, basit usulde ticari kazanç elde eden mükelleflere uygulanan 9.000,00 TL’lik kazanç indiriminden yararlanamayacaklardır.
 • Bu teşvikin, Gelir Vergisi Kanunu’nun 94,maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye tesiri yoktur.
 • Takvim yılı içinde işe başlanılması yada işin terk edilmesi durumlarında; işe başlama tarihinden yıl sonuna kadar olan kıst dönem ve takvim yılı başından işin terk edilmiş olduğu tarihe kadar olan kıst dönem bir vergilendirme periyodu sayılacak olup bu dönemler için teşvikten tam olarak yararlanılmış sayılacaktır.

Genel olarak genç girişimci desteği için bilinmesi gerekenler yazımız içerisinde yer verdik. Aklınıza takılan soruları bize yorum olarak göndermekten çekinmeyin.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.