Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir ?

0 2.438

Bakmakla yükümlü olunan kişiler kimlerdir ? Bakmakla yükümlü olunan kişiler adından da anlaşılacağı üzere kişinin sağlık ve diğer ihtiyaçları açısından bakma görevini üstlenmiş olduğu kişiler olarak tanımlanabilir. Sosyal Güvenlik Mevzuatı açısından ise bu kişiler sigortalının ya da emekli kişinin sağlık güvencesinden yararlanma hakkı olan kişiler olarak tanımlanabilir.

Bakmakla yükümlülük için yani Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre kişilerin sigortalı ya da emeklinin sağlık sigortasından yararlanabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda bu şartlar ve konu hakkında sık sorulan sorular ile cevaplarını bulabilirsiniz.

Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişiler

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Sosyal Güvenlik açısından bakmakla yükümlülük emekli ya da sigortalının sağlık güvencesinden yararlanabilecek kişilerdir. Yararlanabilecek kişiler yani bakmakla yükümlü olarak sigortalı ve emekli üzerinden sağlık hizmeti alabilecek kişiler şunlardır;

  • Resmi nikahlı eş.
  • 18 yaşın altındaki çocuklar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu tarafından malul olduğu kabul edilen çocuklar,
  • Anne ve baba.
  • Lisede öğrenim gören ve 20 yaşı tamamlamamış çocuklar,
  • Üniversitede öğrenim gören ve 25 yaşı tamamlamamış çocuklar.

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sağlıktan yararlanıp yararlanmadığını sorgulamak, yararlanmıyorlarsa e devlet üzerinden sağlıktan yararlanma başvurusu yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir-468/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğuna dair belge

Bu belge yukarıda belirtilen kişilerin sigortanızdan yararlandığını gösterir belgedir. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabileceğiniz gibi aşağıda belirtilen menü üzerinden ve e-devletten de online alabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır ?

Bakmakla yükümlülük belgesini e devlette SGK-Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler-Spas Müstahaklık sorgulama ( Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden alabilirsiniz.

Sağlık yardımı talep ve taahhüt formu

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerden sağlık güvencesi kapalı olanlar varsa bunların sağlık güvencesinin başlatılması için SGK Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Formun bir örneği aşağıda verilmiştir. Bilgisayarınıza indirerek doldurabilir ve çıktısını alıp imzalayarak SGK’ya verebilirsiniz.

SAĞLIK YARDIMI TALEP VE TAAhHÜT FORMU

Dilerseniz sağlık yardımı talebini e-devlet üzerinden online olarak da kolayca verebilirsiniz. E devlette https://www.turkiye.gov.tr/sgk-saglik-yardim-talep-taahhut sayfasından da kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Sgk bakmakla yükümlü olduğum kişileri sorgulama

Sigortanızdan aktif olarak yararlanan kişileri online olarak öğrenebileceğiniz bir uygulama bulunmamakta. Şu an itibariyle e devlet üzerinde de böyle bir hizmet sunulmamakta. Ancak size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na kimliğiniz ile beraber giderek kimlerin sigortanızdan yararlandığını öğrenebilir ve buna dair belge alabilirsiniz.

Anneye bakmakla yükümlü raporu nasıl alınır ?

Anne ve ya babanın bakmakla yükümlü olarak sigortadan yararlanabilmesi için bazı özel şartların sağlanması gerekmektedir. Anne ve babanızın sigortanızdan yararlanma başvurusu yapmak için gerekenler ve izlenmesi gerekenler için hemen https://www.sgksorusor.com/anne-ve-babam-sigortamdan-yararlanir-mi-344/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anne ve babanız sigortanızdan yararlanmaya başladıktan sonra ya da zaten yararlanıyorsa yukarıda belirtildiği şekilde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da e-devlet üzerinden bakmakla yükümlü belgesi alabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğunu bildirir yazı e devlet

Öncelikle bakmakla yükümlü kişinin e-devlet şifresi ve kullanıcı bilgileri ile https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama sayfasına giriş yapın. Sorgulama sonuçlandıktan sonra BELGE OLUŞTUR diyerek yeni belge oluşturun. Böylece barkodlu yükümlülük belgesini oluşturmuş olursunuz.

Bakmakla yükümlülük hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.