Sağlıktan Yararlanma Sorgulama

5 17.476

Sağlıktan yararlanma sorgulama yaparak aktif güvencenizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sağlıktan hem sizin hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin yararlanabilmesi için Kanunen belirlenen bazı şartları sağlamanız gerekmektedir.

SGK sağlıktan yararlanma şartları ve sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamadığınıza ilişkin sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma sorgulama sistemi

Sosyal Güvenlik Kurumu sağlıktan yararlanma ile ilgili tüm işlemler ve sorgulamalar SPAS yani Sağlık Aktivasyon ve Provizyon sisteminden yapılmaktadır. Bu sistem aracılığı ile işe başlamada, işten çıkmada, yeni doğumlarda, evliliklerde kısacası durum değişikliklerinde Sosyal Güvenlik Kurum’una bildirim zorunluluğu olmadan sistem tarafından sigorta otomatik olarak açılmaktadır.

SPAS

Yukarıda da belirtildiği üzere SPAS-Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık hizmetleri için kullanılan ve tüm işlemlerin yapıldığı uygulamadır.

E-Devlet SGK aktivasyon nasıl yapılır ?

Eğer aktif sosyal güvenceniz yoksa yani sağlıktan yararlanamıyorsanız bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na birebir başvuru yapmanız gerekmektedir. E-devletten provizyon aktivasyon başvurusunu sigortanız kapalı ise kendi adınıza yapamazsınız.

Bakmakla yükümlü kişiler için sağlık aktivasyon başvurusunu e devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sigortasından yararlanma başvurusu yapmak ya da bakmakla yükümlü olarak anne, baba, eş ya da çocuklarınız üzerinden sağlıktan yararlanma başvurusu yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt kısmına girin. 
 • Başvuru Türü kısmında anne, baba, eş ya da çocuklarınızın sigortanızdan yararlanma başvurusu yapmak için “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler) 
  Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.” kısmını, kendiniz bakmakla yükümlü olarak anne, baba, çocuk ya da eşinizin sigortasından yararlanma başvurusu yapacaksanız “Bakmakla yükümlü olunan (anne, baba, çocuklar) 
  Bir yakınımın sağlık sigortasından yararlanmak istiyorum”. menüsünü seçerek devam edin.
 • Daha sonra aşama aşama sizden istenen bilgilerin girişini tamamlayarak başvuruyu tamamlayın.

Sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulama

Sorgulama e-devletten yapılabilmekte. E-devlet haricinde sorgulama yapabileceğiniz online bir uygulama bulunmamakta. Sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) kısmından gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz direk https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama sayfasından e devlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulama sonucunda alınan veriler ve anlamları aşağıdaki gibidir;

 • “Müstehaktır, provizyon alabilir” : Sağlıktan yararlanma hakkınız olduğu anlamına gelir.
 • “1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın Sosyal güvenlik il müdürlüğüne/Sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz”. Herhangi bir kapsamda kendi sigortalılığınızdan ya da bakmakla yükümlü kişi olarak aktif sigortanızın olmadığı anlamına gelir. Bu durumda vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmekte.
 • “1104 – Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir”. Sigortalı işe giriş tarihinden sonra henüz 30 günü tamamlamadıysanız bu uyarıyı alırsınız. İşe giriş tarihinden sonra 30 günlük süre dolmuş olmasına rağmen hala sigortadan yararlanamıyorsanız bu durumda işvereninize başvurun. İşveren en az 30 günü tamamlayacak şekilde beyanname gönderirse ya da beyanname gönderme imkanı yoksa hesap fişi girerse sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.

Müstehaktır provizyon alabilir ne demek

Sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir anlamına gelir. Yukarıda detaylı açıklaması verilmiştir.

Babanın sigortasından yararlanma sorgulama

Eğer babanız üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanıyorsanız hastaneye ya da doktora gitmeden önce provizyonunuzu kontrol etmenizde fayda var. Çünkü öğrenciliğin sona ermesi, 18 yaşın tamamlanması gibi nedenlerde provizyon hakkınız sonlanmış olabilir. E devlet üzerinden yukarıda belirtilen menü aracılığı ile sorgulama yapabilirsiniz.

Bağkur sağlıktan yararlanma sorgulama

Eğer bağkurlu iseniz sağlıktan sizin ve ya bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin yararlanabilmesi için ödeme vadesi geçmiş borcunuzun iki aydan fazla olmaması ayrıca genel sağlık sigortası ile diğer isteğe bağlı sigorta kollarında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Sorgulamayı yukarıda belirtilen menüden e devlet üzerinden yapabilirsiniz.

SGK provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır ?

Provizyon sorgulama belgesinin diğer adı müstehaklık belgesidir. Yukarıda sorgulama sonucunda Belge Oluştur diyerek provizyon belgesinin barkodlu bir çıktısını alabilirsiniz. Provizyon diğer adıyla müstehaklık belgesi konusunda daha fazla ayrıntı için https://www.sgksorusor.com/mustehaklik-belgesi-nereden-alinir-488/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenci için müstehaklık belgesi

Müstehaklık belgesi genellikle staja başlayan öğrencilerden talep edilmektedir. Yukarıda nasıl ve nereden alabileceğiniz hakkında bilgi sunulmuştur.

SGK provizyon belgesi nereden alınır ?

Belgeyi E-devlet sisteminde yukarıda belirtildiği gibi sorgulama yaparak alabilirsiniz. E-devlet üzerinden alamıyorsanız size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile birlikte uğrayarak alabilirsiniz.

Müstehaklık belgesi kimlere verilir ?

Sigortalının kendisine ya da birinci derecede akrabasına verilir. Nereden ve nasıl alınacağı konusunda yukarıda bilgi verilmiştir.

Müstehaktır provizyon alabilir

Sağlıktan yararlanma sorgulaması yaptıktan sonra yukarıda da belirtildiği gibi “müstehaktır provizyon alabilir” sonucu alıyorsanız sigortanız açık demektir.

Sigortamdan kimler yararlandığını nasıl öğrenebilirim ?

Kişinin sigortasından yararlanan kişiler kanunen bakmakla yükümlü olunan kişiler olarak tanımlanmaktadır. E devlet üzerinden sigortanızdan kimlerin yararlandığını öğrenemezsiniz. Bunun için size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğramanız gerekiyor. Bakmakla yükümlü olunan kişiler SGK açısından kimlerdir öğrenmek için hemen https://www.sgksorusor.com/sgk-bakmakla-yukumlu-olunan-kisiler-kimlerdir-472/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal güvence sorgulama

Sağlıktan yararlanma sorgulama ile sosyal güvence sorgulama aynı anlamlara gelmektedir. Yukarıda sorgulama işlemini nasıl yapacağınız detaylı açıklanmıştır.

Babamın sigortasından yararlanıyor muyum ?

Anne ya da babanızın, eşinizin ya da çocuklarınızın sigortasından yararlanıp yararlanamadığınızı kısacası aktif SGK provizyonunuzun olup olmadığını e-devlette yukarıda belirtilen menülerden yapabilirsiniz.

Eşimin sigortasından yararlandığımı nasıl öğrenebilirim ?

Yukarıda provizyon sorgulaması yaptığınızda “Yararlandığı Kimlik No” kısmında eşinizin T.C. numarası yazıyorsa eşinizin sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlandığınız anlaşılır.

Gss den yararlanıyor muyum ?

Genel sağlık sigortası kapsamında sağlıktan aktif olarak yararlanıp yararlanamadığınızı da yukarıda belirtilen aynı sorgulama menüleri üzerinden yapabilirsiniz. Bunun haricinde aylık güncel genel sağlık sigortası primleri ve GSS hakkında daha fazla detay için hemen https://www.sgksorusor.com/gss-primi-7710/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortasız sağlıktan yararlanma

Eğer herhangi bir kapsamda sigortanız yoksa, Türkiye’de ikamet ediyorsanız ve Türk vatandaşı ise genel sağlık sigortası kapsamına geçmek zorundasınız. Bu kapsamda da prim borcunuzdan dolayı sağlıktan yararlanamıyorsanız sadece aile hekimliklerinde ve sağlık ocaklarında ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz. Diğer tüm hastanelerden ücretli yararlanırsınız ve ilaçlarınızı ücretli olarak alırsınız. Güncel hastane muayene ücretleri ve ilaç katılım payı bedelleri için hemen https://www.sgksorusor.com/hastane-muayene-ucreti-7559/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

5 Yorum
 1. Umut

  Ben sigortali olarak calisiyorum anne ve babamin bir geliri yok acaba benim sigortamdan mi kardesimin sigortasindan mi yararlaniyor nasil ogrenebilirim

  1. zafer

   Merhaba. Anne ya da babanızın e devlet şifresi varsa e devlette yazımızda belirtilen menü üzerinden sorgulama yapın. Orada kimden yararlandığı görülür.

 2. Mustafa Çavuş Ali

  Genel sağlık sigortası primlerimin hepsini ödedim ancak sistem üzerinde sağlıktan yararlanma hakkım olmadığı gözüküyor. Bundan 4 ay önce çalıştığım yerden ayrıldım sonrasında gss ödemeye başladım ancak hastaneye gittiğimde sağlık güvencem olmadığını ve ücretli olarak muayene olabileceğim söyleniyor. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? Yorumunuzun için şimdiden teşekkürler.

  1. Editor

   Bağlı bulunduğunuz en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek sistem üzerinden işlemlerinizin kontrolünü sağlamanız gerekmektedir. GSS primlerinizi ödediğiniz dekontları yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.