SGK Sağlıktan Yararlanma Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2

Devam eden sağlık güvenceniz var mı ? Hastaneden yararlanabiliyor musunuz ? İlaç almak için provizyonum var mı? Bu ve bunun şeklinde sorularınızın cevabını e-devlet sistemi aracılığı ile takip edebilirsiniz. Sağlıktan yararlanabiliyor muyum sorgulamasını e-devlet sisteminden yapabilmek için e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekir. Şifrenizin bulunduğunu varsayarak Sosyal Güvenlik Kurumu yararlanma sorgulama işlemini online olarak ne şekilde yapabileceğiniz mevzusuna geçelim.

SGK Sağlık Hizmeti Yararlanma Sorgulama İşlemi

E-devlet sisteminden sağlık hizmetinden yararlanma sorgulaması yapmak fazlaca kolay. E-devlet sistemine isterseniz www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapabilir ya da e-devlet uygulamasını mobil cihazınıza indirerek uygulama üstünden de giriş sağlayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulamasını e-devlet sisteminden yapabilmek için e-devlet sistemine giriş sağladıktan sonrasında SGK-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler-Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünden provizyon sorgulaması yapabilirsiniz. İlaç, Hastane provizyon sorgulamasını aşağıda yer alan bağlantı üzerinden sorgulayabilirsiniz.

SGK Provizyon Sorgulama

Provizyon sorgulaması sonucunda durum kısmında;

 • Müstehaktır, provizyon alabilir sonucu alıyorsanız sigortanız aktiftir hastaneden yararlanabilir, ilaçlarınızı v.s. alabilirsiniz.
 • 1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın Sosyal güvenlik il müdürlüğüne/Sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz. Sonucu alıyorsanız sigortanız geçerli  olmadığı anlamına gelir. Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan Genel Sağlık Sigortanızın tescili ya da sağlık sigortanızın açılması için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapmalısınız.
 • 1104 – Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir. Uyarısı alıyorsanız sigortalı, bağkur, gss v.s. kapsamında hemen hemen 30 günü tamamlamamış olduğunuzdan sigortanız geçerli olmadığı anlamına gelir. Eğer sigorta, bağkur, gss v.s. başlama tarihinden itibaren 30 gün geçmiş olmasına karşın hala sigortanız geçerli değilse;

Sigortalı çalışıyorsanız işyeriniz ile görüşün. Prim gün sayınız 30’a tamamlanmadığından sigortanız açılmamıştır. Bu durumda işyeriniz e-bildirge sisteminden hesap fişi girişi yapmalı ya da aylık prim ve hizmet belgenizi SGK’ya göndermelidir.

Eğer bağkur, gss kapsamında 30 günü tamamlamış iseniz ve hala sigortanız geçerli görünmüyorsa muhtemelen prim ödemeniz 30 günden azca olduğundan sistem provizyon vermiyordur. Bu durumda da yapmanız ihtiyaç duyulan var ise prim borçlarınızın tamamını ödemek. Prim borcunuzun tamamını ödediniz gene de açılmadıysa SGK’ya uğrayın.

SGK Spas Sistemi

Spas’ın açılımı Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’dir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sağlıktan yararlanma ve genel sağlık sigortası işlemlerinin takip edilmiş olduğu uygulamadır. Bu uygulama sistemi üzerinden sigortalıların sağlıktan yararlanma durumları anlık olarak takip edilebilmektedir.


2 Yorum
 1. Mustafa Çavuş Ali

  Genel sağlık sigortası primlerimin hepsini ödedim ancak sistem üzerinde sağlıktan yararlanma hakkım olmadığı gözüküyor. Bundan 4 ay önce çalıştığım yerden ayrıldım sonrasında gss ödemeye başladım ancak hastaneye gittiğimde sağlık güvencem olmadığını ve ücretli olarak muayene olabileceğim söyleniyor. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? Yorumunuzun için şimdiden teşekkürler.

  1. Editor

   Bağlı bulunduğunuz en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek sistem üzerinden işlemlerinizin kontrolünü sağlamanız gerekmektedir. GSS primlerinizi ödediğiniz dekontları yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.