Ücretsiz İzin Parası Ne Zaman Yatacak ?

0 122

Ücretsiz izin parası ne zaman yatacak ? Koronavirüs diğer adı ile Covid-19 tedbirleri kapsamında işverenlerince ücretsiz izin verilen kişiler ücretsiz izinde oldukları süre boyunca İşkur tarafından maaşları ödenecek. Maaş ödemesi 17 Nisan 2020 tarihinden sonra ücretsiz izne ayrılanlara yapılacak.

Bu yazımızda 1170 TL ücretsiz izin desteği maaşından kimlerin hangi şartlarla yararlanabileceği, başvurunun nasıl ve kim tarafından yapılacağı, ödemelerin ne zaman ve nereye yapılacağı hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Ücretsiz izin ödeneği şartları

Bu ödenekten yararlanabilmek için aşağıda belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir;

  • Ödenekten 17 Nisan 2020 tarihe ve sonrasında ücretsiz izne çıkartılan ve işverenleri tarafından “28.Pandemi Ücretsiz İzin” eksik gün bildirim kodu ile bildirilen ve yine aşağıdaki belirtildiği gibi işverenleri tarafından başvuru yapılan sigortalılar yararlanabilecek.
  • Ayrıca kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan sigortalılar da işverenleri tarafından bu kodla bildirilmesi halinde ücretsiz izin maaşından yararlanabilecek.
  • İşten 17 Nisan 2020 tarihi ve ya sonrasında çıkışı verilen çalışanlar da bu destekten yararlanabilecek. Bunlar için başvurular e-devletten ya da İşkur profil sayfaları üzerinden yapılacak. İşkur profik sayfanız yoksa e-devlet üzerinden giriş yapmak için hemen https://www.sgksorusor.com/e-devlet-profil-olusturma-8344/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz izin parası ne kadar ?

Bu kapsamda eksik çalışılan her gün için günlük 39,24 TL, 30 tam gün eksik çalışanlara ise 1170 TL ödeme yapılacak. Nisan ayı için ödenek 17 Nisan 2020 tarihinden sonra başlanacağı için 14 günlük ödeme yapılacak. Yani 14*39,24= 549,36 TL ödenecek.

Ücretsiz izin ödeneği başvurusu sgk

Başvurular işverenler tarafından yapılacak. Çalışanlar bu maaş için başvuru yapamayacaklar. Başvuru ekranı SGK işveren sisteminde işverenlere açıldı. İşverenlerin SGK işveren sisteminde Covid 19 Ücretsiz İzin Girişi menüsünden 17 Nisan 2020 tarihi ve sonrasında ücretsiz izin verilen çalışanlarının T.C. numarasını, eksik çalışma dönemi ve gün sayısını ve banka hesabına ilişkin iban numarasını girmesi gerekmektedir. Başvuru işleminin en geç her ay için takip eden ayın 3’üne kadar yapılması gerekmektedir.

Ücretsiz izin maaşları ne zaman yatacak ?

Ödenekler sigortalı adına ve banka hesaplarına gönderilecek. Başvuru sırasında işverenler hesap numarası bilgisi de gireceğinden ödemeler tanımlanan hesap numarasına aktarılacak. Her ayın ödemesi takip eden ayın 8’inden itibaren yapılacak. Nisan ayı için ödemeler 08 Mayıs 2020 tarihinden itibaren yapılacak.

Ücretsiz izin parası hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.