Bağkur Yapılandırma Ödeme

0 452

Bağkur yapılandırma ödeme işlemleri ödeme yapmak isteyenler açısından zor ve kafa karıştırıcı olabilmektedir. Ödeme işlemi oldukça basittir ancak ödemenin nereden ve hangi menüden ödeneceğinin bilinememesi ödeme işlemini zorlaştırmakta.

Bu yazımızda bağkur yapılandırma ödemelerinin nasıl ve nereye yapıldığı konusunda adım adım ve tüm detayları bulabilirsiniz.

Bağkur ödeme

Yapılandırma kapsamındaki Bağ-Kur prim borcunun nasıl ödeneceğine geçmeden önce cari dönem ve geçmiş döneme ilişkin 4b prim ödemelerinizi nereye ve nasıl ödeyeceğinizden kısaca bahsedelim. Her ayın prim borcu için sonraki ayın sonuna kadar ödeme zamanınız olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bağkur prim ödemeleri T.C. numarası üzerinden yapılır ve ödemeler tüm bankalar ile PTT şubeleri, mobil bankacılık, internet şubesi ve SGK kredi kartı ile prim ödeme merkezinden yapılabilmekte. Ödemelerinizi T.C. numaranız üzerinden aşağıda belirtilen menülerden yapabilirsiniz;

  • Cari dönem yani ödeme vadesi geçmemiş borçlarınızı SGK Ödeme-4b Bağkur Prim,
  • Ödeme süresi geçmiş prim borçlarınızı ise SGK Ödeme-4B Bağkur Geçmiş Dönem menüsünden yapabilirsiniz.

Bağkur cari dönem prim nedir ?

Cari dönem henüz ödeme vadesi geçmemiş primdir. Bağkurda her ayın priminin sonraki ayın sonuna kadar ödenme zamanı vardır. Yani bulunulan ay ile bir önceki aya ait prim borçları cari prim borcu olarak tanımlanır. Bulunulan ay ve önceki aydan hariç borçlar ise geçmiş dönem borcudur.

Bağkur borç ödeme

Prim ödemeleri için son tarih, ödemelerin nasıl ve nereye yapılacağı ve ödeme işlemleri hakkında tüm detaylar için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ne-zaman-odenir-435/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur borcu sorgulama

Sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E devlette SGK- 4B Borç Durumu menüsü üzerinden geçmiş ve cari döneme ilişkin prim borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Dilerseniz hemen https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu sayfasına e devlet şifreniz ile giriş yaparak güncel borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Tarım/çiftçi bağkuru, isteğe bağlı bağkur, esnaf bağkuru güncel en düşük ve en yüksek prim tutarlarını öğrenmek için ise hemen https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-primi-ve-odeme-islemleri-25/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma

Geçmiş dönem bağkur prim borçlarınızı yeni bağkur affı yasası kapsamında yeniden yapılandırabilir, faizlerini sildirebilir ve prim borçlarınızı dondurabilirsiniz. Yeni bağkur affı son dakika gelişmelerini ve yapılandırmadan nasıl yararlanabileceğiniz konusunda tüm detayları https://www.sgksorusor.com/2019-bagkur-affi-var-mi-116/ sayfamızda bulabilirsiniz.

İnternetten bağkur borç yapılandırma

Bağkur yapılandırma başvuruları internet üzerinden yapılamamakta. Yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret ederek yapılandırma başvurusunu nereye ve nasıl yapabileceğiniz hakkında detayları bulabilirsiniz.

Bağkur taksitlendirme

Bağkur taksitlendirmesi yapılandırmadan farklı bir uygulamadır. Taksitlendirme için yeni bir yasal düzenleme çıkmasına gerek bulunmamaktadır. Ödeme vadesi geçmiş prim borçlarınızı her zaman 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Ancak taksitlendirmede faizler silinmez ve buna ilave olarak da taksitlendirme faizi uygulanır.

Taksitlendirme için yapmanız gereken bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ön başvuru yapmak. Ön başvuru sonrasında seçtiğiniz taksit sayısı ve toplam borcunuz esas alınarak peşinat ödemeniz istenir. Peşinat ödendikten sonra taksitlendirme yapılır. Ödediğiniz bu peşinat zaten ilk taksitten düşer.

4b bağkur 48. madde peşinatı nedir ?

Bağkur borçlarınızın taksitlendirilebilmesi için SGK tarafından ödenmesi istenen peşinattır. Bu peşinat ilk taksitten düşülür. Siz sonraki ay ikinci taksitten itibaren ödemelere devam edersiniz.

Bağkur yapılandırma ödemesi

Bağkur yapılandırma ödemesi tüm yapılandırmalar için aynı menüden yapılır. T.C. numarası ile SGK Ödemeleri-BağKur Geçmiş Dönem menüsüne girildikten sonra burada varsa geçmiş dönem borcu ile yapılandırma kapsamındaki borç …………. Yapılandırma Tahsilatı şeklinde görülecektir. Bu menüde yapılandırmadaki borç genelde toplam olarak görünür. Yapmanız gereken toplam borcu seçtikten sonra ödenecek tutar kısmına taksit tutarını yazmak ve ödeme işlemini tamamlamak.

Bağkur yapılandırma ödemesi tüm bankalar, PTT şubeleri, ATM’ler, online bankacılık kanallarında yukarıda belirtilen menülerden yapılır. Ayrıca kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden de aşağıda belirtilen şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma kredi kartı ile ödeme

Kredi kartı ile bağkur yapılandırma ödemesi yapmak için e-devlet şifrenizin olması, ödenecek borcun da size ait olması gerekiyor. Başkasına ait borcu başkasına ait e-devlet şifresi ile ödenememekte. Kısaca yapılandırma borcu kiminse onun e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmekte. Kart ile bağkur yapılandırma ödemesi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi bağlantısını kullanarak ve edevlet kullanıcı bilgileriniz ile uygulamaya giriş yapın.
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra Sorgu Türü: 4B Sigortalı Tahsilatları ve Sorgu Tipi:Bağ-Kur Geçmiş Dönem menüsüne giriş yapın.
  • Burada …… Yapılandırma Tahsilatı menüsünden ödeme yapmak istediğiniz yapılandırma borcunu seçin. Toplam borcu silerek ödemek istediğiniz tutarı yazın ve ödeme işlemlerine devam ederek ödeme sürecini tamamlayın.

Bağkur yapılandırma sorgulama

Yapılandırma kapsamında ne kadar borcunuzun kaldığını, hangi taksitleri ödeyip hangilerini atlattığınızı yapılandırma ödeme planına bakarak öğrenebilirsiniz. Ödeme planı e devletten ya da başka bir online platformdan alınamamakta. Ödeme planını herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden almanız gerekmekte. Sadece yapılandırma kapsamındaki toplam borcunuza bakacaksanız yukarıda belirtilen ödeme menülerinden görüntüleme yapabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma ödeme son günü

Taksit ödemelerini ödeme planınızda yer alan son tarihe kadar yapmanız gerekmekte. Bir takvim yılı içerisinde ikiden çok yapılandırma ödemesini hiç yapmaz ya da geç yaparsanız yapılandırma ihlalinden kaynaklı olarak yapılandırmanız bozulur.

Bağkur yapılandırma ödemesi hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.