Trafik Cezalarına Af Sürprizi 2020

54 16.274

Trafik cezalarına af sürprizi geliyor. Resmi gazetede yayımlanacak olan yeni torba yasa ile trafik cezası borçlarına yeniden yapılandırma geliyor. Yeni yasa ile cezaların gecikme zamları ve faizleri silinecek. Ayrıca anaparanın da yarısı silinecek. Trafik cezası yapılandırma başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar Vergi Dairelerine elden ya da internet vergi daireleri üzerinden online olarak yapılabilecek.

2020 Trafik cezası yapılandırması nasıl olacak ?

31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacak yeni yapılandırma yasası ile;

 • Kapsama 31 Ağustos 2020 ( bu tarih dahil) uygulanan trafik cezaları dahil edilecek.
 • Anapara üzerinden uygulanan gecikme zammı ve cezaları silinecek.
 • Anapara üstünden peşin ödemede enflasyon tutarı üstünden indirim yapılacak.
 • Borçlar iki ayda bir taksitle ve toplamda 36 aya kadar taksite bölünebilecek

2020 trafik cezası yapılandırma başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Vergi yapılandırma başvuruları ise hem web vergi dairesi üstünden online hem de yapılandırma müracaat formu ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yapılabilmekte. Torba yasa resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğinde başvuru formlarını ve internet üzerinden başvuruyu nasıl yapabileceğiniz hakkında detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

2020 internetten trafik cezası yapılandırma başvurusu nasıl yapılır ?

Yasal düzenleme resmi gazetede yayımlandığında 31 Aralık 2020 tarihine kadar internet vergi dairesi üzerinden online olarak yeniden yapılandırma başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternetten vergi ya da trafik cezası yeniden yapılandırma başvurusu yapmak için;

 • Öncelikle buradan kimlik bilgileri ya da e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız ⇒ internet vergi dairesi girişi.
 • Ardından …. s.Kanun Kapsamındaki İşlemler kısmına girerek yapılandırmak istediğiniz borçlarınız için yeniden yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

Alkolden ehliyet kaptırma affı 2020

Bildiğiniz üzere belirli promil üzerinde olmak şartı ile aracını alkol alarak kullandığı tespit edilenlerin ehliyetlerine 6 ay, 1 yıl ya da süresiz gibi sürelerle el konulmakta. Alkolden ehliyetini kaptıranların bu sürelerden önce ehliyetlerini alabilmeleri için ise af çıkması gerekiyor. Bunun haricinde ehliyetler teslim edilmez. Şu anda bu yönde bir düzenleme olmadığını belirtmek isteriz.

2020 trafik cezası affı ne zaman çıkacak ?

Yeniden yapılandırma yasası kısa süre içerisinde yürürlüğe girecek. Başvurular ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılacak. Kanun resmi gazetede yayımlandığında başvuru formlarını ve başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz hakkında yazımızda ayrıntılı olarak bilgi verilecek.

Trafik cezası taksitlendirme 2020

Mevcut durumda da trafik cezası borçlarınızı 4 taksitle ödeme hakkınız var. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde taksitlendirme başvurusu yapmanız halinde borçlarınızı 4 taksite bölerek taksitle ödeyebilirsiniz.

Burada faizler silinmiyor ve taksit farkı alınarak 4 taksite bölünüyor. Trafik cezası borcu taksitlendirmek için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine müracaat yapmanız gerekiyor. Taksitlendirme işlemi için ilk taksitle peşin ödemeniz gerekiyor. İlk taksiti ödedikten sonrasında kalan 3 taksiti ise her ay periyodik olarak ödemeniz gerekiyor.

Ehliyet cezası taksitlendirme 2020

Vergi dairesine intikal eden ehliyet cezalarını yine bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurarak taksitlendirebilirsiniz. Taksitlendirmede faizler silinmez ve sizden peşinat ödemeniz istenir. Eğer bu size uygun değilse yeniden yapılandırma kanununu bekleyerek borçların faizinden muaf olarak borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz.

Trafik cezası taksitle ödemesi nasıl yapılır ?

Trafik cezası borçlarını kredi kartına taksitle ödeme imkanı bulunmamaktadır. Ancak bağlı olduğunuz Vergi dairesine elden ya da interaktif vergi dairesinden başvurarak borçlarınızı taksitle ödeyebilirsiniz. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde başvurmanız halinde anapara üzerinden senelik %15 faiz uygulanma suretiyle 4 eşit parçada ödeyebilirsiniz. 15 günlük süre geçtikten yani borca faiz uygulanmaya başladıktan sonra ise 36 aya kadar taksitlendirme yaparak ödeyebilirsiniz.

Vergi affı 2020 mevzusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

54 Yorum
 1. ilamuc

  meraba 2 kere ceza yedim ehliyetsizlik ten acaba yeni ehliyet alırken o parayı işterlermi o cezayı bağlarmı tşkl hiç ehliyetim yok

  1. zafer

   Merhaba. Bildiğim kadarı ile istemiyorlar. Net bilgi sahibi değilim.

 2. Ömer

  Alkolden alınanlar için ehliyet affı bekliyor yüzbinlerce kişi madur .. böyle bir düzenleme yapılması gerekiyor . Ehliyet affı.

 3. Asil

  Yeni daha martta af süprizi yazmışsınız beyefendi fakat bir farklı metinde ceza silinecek yazarken bir başkasında af gelmedi yazmışsınız özetle şimdi cezalara af geldi mi gelmedi mi trafik ceza borçlarına yani bir bilgi verir misiniz anlayamadj öğrenciyim ve faiziyle borcum epeyce fazla yardımcı olursanız cevap verirseniz memnun olurum

  1. zafer

   Merhaba. Şu anda yeniden yapılandırmaya ilişkin bir düzenleme yok maalesef. Faizler silinmez yani.

 4. Salih

  Trafik cezaları na yapılandırma ile ilgili bir gelişme yada tarih varmı?

  1. zafer

   Merhaba. Şu an bir çalışma yok maalesef.

 5. Sabit

  Ehliyet.para.cezasını.taksitlendirme.yapsam.ehliyetimi.verirlermi.alırmiyim

  1. zafer

   Merhaba. Tamamı bitmeden vermiyorlar sanırım. Görüşün isterseniz ilgili Kurumla.

 6. Engin

  Merhaba trafik ceza af ne zaman çıkar tahmini şubat 2019 cezam.var 2500 tl faizi mevcut bunu çözemediğim için aracıda vizeye sokamıyorum

  1. zafer

   Merhaba. Şu an için maalesef bir gelişme ykk

 7. Casper

  Zafer bey merhaba 6 aydır sizin yorumlarinizi takip ediyorum trafik cezası affı gundemde ne zaman çıkar bu af bilginiz varmi .12 milyar borcm var bunun 6 milyarı faiz af ciksada ana parayı odesek sürekli gündemi takip ediyorum

  1. zafer

   Merhaba. Bunun için kesin bir tarih belirtmek zor. Ama bu sene içinde çıkmasını umut ediyoruz.

 8. KUBİLAY ASLAN

  ARKADAŞLAR YENİ YASAYA GÖRE ARTIK ALKOLLİ YAKALANINCA SADECE EHLİYET ALINMASIYLA BIDE CEZAYLA KURTULAMIYORSUNUZ MAHKEMEYE HAKKINIZDA DAVADA ACILIYOR VE MAHKEME 1 SENEYLE 2 SENE ARASI CEZA VERİYOR. BENİM 6 AYLIGINA EHLİYETİME EL KONULDU 1002 CEZA KESİLDİ BİDE MAHKEME 14 AY CEZA VERDİ İSTİNAFDA ŞUAN ANTALYA 11 CEZA DAİRESİNDE İNCELEMEDE BEKLİYOR EGER EHLİYETİNEZE ELKONULUNCA MAHKEME ACILMIŞSA MUTLAKA Bİ AVKAT TUTUN YOKSA BENİM GİBİ MAHKEMEDE ŞOKO UGRARSINIZ CEZA ALINCA BENDE SÖYLEMESİ. TRAFİK BORCUNUZ VEYA VERGİ BORCUNUZ VARSA EHLİYETİNİZİ ALAMIYORSUNUZ VERGİ DAİRESİNDEN BORCU YOKTUR YAZISI ALMADIGINIZ SÜRECE EHLİYETİ VERMİYOLAR TAKSİTLEME YAPSANIZDA TAKSİTİNİZ BİTMEDEN BORCU YOK YAZISINI VERMİYOLAR.

 9. KUBİLAY ASLAN

  FAİZ BORCU YÜZÜNDEN BORCUMUZU ÖDEYEMİYORUZ BİRAN ÖNCE FAİZ AFFI CIKSA BORCUMUCU ÖDEYECEGİZ FAİZ AFFI NE ZAMAN CIKAR

  1. zafer

   Merhaba. Yakın zamanda çıkmasını bekliyoruz. Bizi takipte kalın.

 10. İlkan

  Merhaba toplam 17 bin tl vergi borcum var af çıkarsa ana para olarak tahmini 8 9 bşn tl kalıcak bu ana parayı taksitlendirme yapabilirmiyim

  1. zafer

   Merhaba. Evet af çıkarsa ana para üzerinden az bir fark ile 36 aya kadar taksit yapabilirsiniz.

 11. Berkay

  Merhaba ehliyet den yediğim ceza yapılandırmasını beklememelimiyim faizi odemeliyim fakat 2020 tl olan borc suan 4.500 gecti bunu ödeyecek durumum yok ne yapmaliym

  1. zafer

   Merhaba. Yapılandırma çıkarsa faiz silinir. Aksi halde faiz ile birlikte ödemeniz gerekiyor.

 12. Ali cengiz

  Alkolden ehliyeti kaptirilanlara af çıkar mı hickimseyi öldürmedik herhangi bir suça karismadik 2 bira içtik diye 6 ay ehliyet gitti af çıkar mı 2020 de yada genel af çıkarsa bizde yararlaniyormuyuz

  1. zafer

   Merhaba. Af çıkarsa bu borçları da kapsar diye düşünüyoruz.

 13. Ömer

  Merhaba ,
  Ana para 55bin faizi 40bin toplam borcum 95bin tl. Af gelirse ve pesin odersem 55bin tl uzerine az bir enflasyon farki koyularak mi ödeme yapiliyor ? Yoksa 95 bin uzerinden mi odeme yapacagiz.

  1. zafer

   Merhaba. 55 bin üzerinden hesap edilir. Faizin tamamı silinerek yeniden hesaplama yapılır.

 14. Ali demir

  Merhaba iyi günler esim 1 sene önce alkolllu arac kullanmaktan ehliyetini kaptırdı 2 defa yakinda yapılandırma olucak mi acaba

  1. zafer

   Merhaba. Evet beklenti var. Çıkmasını bekliyoruz ama tam olarak ne zaman çıkar bilemiyoruz.

 15. Berkay

  Merhaba 2018 de ehliyetsizlikten ceza yedim ve sürekli faiz geliyor ne yapmalıyım lutfen kafam cok karisik

  1. zafer

   Merhaba. Şu an yapılacak şey faizle ödemek. Ancak yapılandırma çıkarsa yapılandırma kapsamında ödeyebilirsiniz.

 16. Ferit

  Alkollü araç kullanimindan dolayi 1002 tl ceza şuan 1750 tl oldu. Taksitlendirme yapılarak taksit bitmeden ehliyet geri alınabilir mi?

  1. zafer

   Merhaba. Konu hakkında net bilgi sahibi değilim ama. Ancak borcun tamamı bitmeden alamazsınız diye düşünüyorum

 17. sefer

  merhaba 2020 le beraber 4 adet mtv borcum olacak yaklasik 2000 tl bu vergi borcumu yapilandirma yapilabilirmi

  1. zafer

   Merhaba. Eğer yeniden yapılandırma yasası çıkarsa evet yararlanırsınız.

 18. RABİA

  2018 TEMMUZDA EHLİYETSİZ TRAFİK KAZASINDA 2000 TL CEZA YEDİM ŞUAN 3700 TL OLDU, YAPILANDIRMA GELDİĞİNDE 2000 TL Mİ ÖDEMEM GEREKİYOR? AYRICA YAPILANDIRMA GELMESİNİMİ BEKLİM YOKSA 4000 NE YAKIN PARAMI ÖDİM SİZCE

  1. zafer

   Merhaba. Bence yapılandırmayı bekleyin. Yapılandırmada anaparanın da bir kısmı silinir. 1500 TL gibi bir rakam ödersiniz.

 19. alp

  merhaba, ehliyetsiz araç kullanımından ceza yedim ve faizi ana parayı geçti. öğrenci oldugum için ödeyemiyorum ve 2 yıl olacak nerdeyse hala af çıkmıyor. sizin yazdıklarınıza göre 2019 sonları demişssiniz ama af çıkmama gibi bir durum varmı ?

  1. zafer

   Merhaba. Şu an gündemde görünmüyor. 2020 artık yeni umut. Ancak yakın zamanda çıkmasını bekliyoruz.

 20. Abdullah Açıkel

  Trafik cezası yapılandırma çıktığı zaman yine vergi gibi yapılandırıp 18 ay taksitle ödenebiliyor mu?

  1. zafer

   Merhaba. Evet. İlave olarak anaparanın da bir kısmı silinir.

 21. bb

  Yapılandırma için yeterince talep var mı? Çok zor şartlarda ödediğimiz yapılandırmamız bozuldu, nasıl olacak hiç bilmiyorum. Çok çaresiziz, nereye başvurmak gerek?

  1. zafer

   Merhaba. Şu an aktif bir yapılandırma yasası yok. Ama yakın zamanda gelmesini bekliyoruz.

 22. Hk

  2 yıllık ehliyet kaptırma cezam var faizle ikiye katladı. Vergi affı çıkarsa taksitlendirmeden ana paramı hemen ödeyebiliyormuyum

  1. zafer

   Merhaba. Evet ödeyebilirsiniz yapılandırma çıkarsa.

 23. Semih

  Ehliyetsizlikten ceza yedim habire faiz geliyor af çıkarmı böyle bi bilgi varmı elinizde

  1. zafer

   Merhaba. 2019 sonlarına doğru yeni bir af çıkacağı söylentisi var. Bizi takipte kalın.

 24. Mir

  Trafik cezamı taksitlendirsem arabanın devir veya satış işlemi olur mu

  1. zafer

   Merhaba. Sanırım borcun yarısından fazlasını ödediğiniz zaman verdi dairesi haciz işlemini kaldırabiliyor. Bağlı olduğunuz vergi dairesine sormanız halinde net bilgi verilecektir.

 25. Ümit

  Bende faiziyle birlikte taksit yapıp her ay ödüyorum her ödemede bidaha faiz ödüyorum ilk taksit 4 lira fazla alıyor 2 taksit 15 lira 3 taksit 25lira fazla alıyor bu böyle devam edir

 26. Enes yıldır

  Trafik borcum var ama ustune faiz gelmis ana paradan cikmis ana paraya ne zaman indirim gelecek af varmi bunun icin

  1. zafer

   Merhaba. Şu an aktif bir af yasası yok.

 27. Yusuf

  Faiz li cezam var pesin odessm indirim yaparlarmi

  1. zafer

   Merhaba. Hayır peşin ödemede indirim yok.

 28. alp

  umarım en yakın zamanda yapılandırma gelir 🙁

 29. Orçun

  Trafik ceza yapilandirmasi bittimi

  1. Editor

   Şuan hali hazırda bir yapılandırma yok. Trafik cezası için bir yapılandırma gündeme gelirse sitemiz üzerinden gerekli bilgiyi vereceğiz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.