6661 Asgari Ücret Desteği 2020

2 2.220

6661 asgari ücret desteği 2020 hakkında tüm ayrıntılar yazımızda. İşverenlere asgari ücret desteği 2020 senesinde de devam ediyor.

2020’de asgari ücret desteğinden yararlanma şartları, kimlerin yararlanabileceği ve destek tutarları hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Asgari ücret desteği nedir ?

4A eski adıyla ssk kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin ödeyecekleri sigorta primlerinde gerekli şartların da sağlanması şartıyla yapılan indirimdir. Bu destek sigortalı çalıştıran işverenlere verilmekte olup çalışanlara herhangi bir katkısı bulunmamaktadır.

6661 sayılı kanun 2020

6661 teşviki 2020 senesinde 12 ay süre ile uygulanacak. Destekten yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapma şartı aranmıyor. Sistem hakettiğiniz destek tutarlarını otomatikman borçlarınıza mahsup edecek. Gecikme halinde yararlanamadığınız aylara ilişkin alacaklarınız sonraki aylar prim borçlarınıza mahsup edilebilecek.

2020 Asgari ücret desteği düzenlemesini içeren torba yasa 2020/Mart ayında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre işverenler 2020 Nisan ve sonrası dönemde yapacakları ödemeler için hakettikleri asgari ücret desteğinden yararlanabilecekler. 2020 Ocak, Şubat ve Mart aylarına ilişkin asgari ücret destekleri 2020/Nisan ayında toplu olarak mahsup edilebilecek. Asgari ücret destek tutarları ve yararlanma şartlarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

6661 teşvik 2020 Şartları

Teşvikten ilk defa 01 Ocak 2020 tarihinden sonra tescil edilen işyerlerinin yararlanmasında cari dönem borçlarının olmaması ve prim ödemelerinin düzenli yapılması şartı aranıyor. Ancak 2020’den önce de tescili olan ve aktif işçi çalıştırmaya devam eden işyerlerinde geçmiş borç olsa ve borçlar düzenli ödenmese bile bu işverenler teşvikten yararlanabiliyor.

Ayrıca 31 Aralık 2019 tarihinden önce tescil edilen işyerlerinin teşvikten yararlanabilmesi için 2019/Ocak-2019-Kasım ayları arasında en az sigortalı bildirilen dönemdeki sigortalı sayısına eşit ya da üzerinde bildirim yapmaları gerekiyor.

Kayıt dışı sigortalı yani sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenler tespitin yapıldığı yıl asgari ücret desteğinden yararlanamaz. Ayrıca varsa tespitin yapıldığı yılda yararlanılan tüm teşvikler iptal edilir.

Asgari ücret üzerinden brütten nete hesaplama, işverene maliyeti hesaplaması için https://www.sgksorusor.com/2019-asgari-ucretin-isverene-maliyet-hesaplamasi-91/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mahsup tutarı nedir ?

Borca saydırılabilme imkanı olan alacak olarak tanımlanabilir. Yani Sosyal Güvenlik Mevzuatı açısından işverenin alacaklı olduğu tutar denilebilir. Bu asgari ücret desteği de olabilir bir başka emanet prim alacağı da olabilir.

6661 mahsup tutarı nedir ?

6661 sayılı kanun gereği sağlanan teşvik tutarının cari dönem ya da geçmiş dönem ssk prim borçlarına saydırılması yani mahsup edilmesi işlemidir.

6661 mahsup tutarı 2020

İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki bu destek özel sektör işverenlerine uygulanıyor. Asgari ücret desteği tüm işyerleri için 75 lira olarak uygulanacak.

 • Eğer 2019 yılının ilgili döneminde çalışan var ise ilgili dönemdeki çalışanların gün sayısının günlük 2,5 TL olan asgari ücret desteği tutarı ile çarpılması sonucu yararlanabileceğiniz destek tutarı hesaplanıyor. Kısaca diyelim ki 2019 Ocak ayında çalışanlarınızın toplam gün sayısı 136. Bu durumda 2020/Ocak ayı için teşvikten yararlanabileceğiniz meblağ 136×2,5=340,00 TL olacaktır.
 • Aylık 30 gün üstünden tam çalışması olan bir işçi için verilecek destek tutarı 75 TL.
 • İlk kez 2020 senesinde tescil edilen işyerlerinde bundan önceki yılda olmadığından ilgili dönemdeki çalışan gün sayısının destek tutarı ile çarpılması sonucu hesaplama yapılır. Mesela ilk kez 01 Nisan 2020 tarihinde yasa kapsamına alınan işyerinin 2020/Nisan ayı çalışan toplam gün sayısı 300. Bu durumda alacağı destek tutarı 300*2,5= 750 TL olacaktır.
 • 2020 yılından önce tescili olan işyerleri prim borcu olsa bile teşvikten yararlanabilmekte iken 01 Ocak 2020 zamanı ve ya sonrasında tescil edilenlerin teşvikten yararlanabilmesi için geçmiş dönem prim borcunun olmaması ve primlerini tertipli ödemeleri gerekmektedir.

İşyeri bazında destek tutarları hakkında daha detaylı bilgi için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-sgk-isveren-asgari-ucret-destegi-tutarlari-258/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6661 sayılı kanun gereği asgari ücret destek tutarları 2020

Yukarıda da belirtildiği üzere tüm işyerlerinde her bir çalışan için aylık destek tutarı 75 lira, günlük ise 2,5 liradır. Asgari ücret desteği dahil işveren olarak ödeyeceğiniz aylık sigorta primini teşvikli ve teşviksiz olarak öğrenmek için https://www.sgksorusor.com/30-gunluk-sigorta-primi-ne-kadar-8104/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6661 sorgulama

Sorgulama işlemini SGK işveren sistemi üzerinden kolayca öğrenebilir ve hangi dönem için ne kadarlık teşvikten yararlandığını öğrenebilirsiniz. Teşvik sorgulaması yapmak için sırasıyla;

 • https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi bağlantısı aracılığı ile işveren sistemine giriş yapın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra İşveren-Müfredat Kartı-6661 Asgari Ücret Destek-Listele dedikten sonra dönem bazında yararlandığınız destek tutarlarını görüntüleyebilirsiniz.

Asgari ücret desteği mevzusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

2 Yorum
 1. Esra

  Ağustos ayı prim borcunu 1 gün gecikmeli ödemiştir. Eylül prim borcunu zamanında ödememize rağmen indirim olmadı. Acaba geçen ay geç ödedik diye destek kapsamından mi çıkarıldık? 150 TL destek alıyorduk her ay.

  1. zafer

   Merhaba. İndirimden yararlanmanız gerekir bu ay. Sgk ile iletişime geçin yarın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!