İsteğe Bağlı Bağkur Şartları, Başvuru ve Ödeme

0 350

İsteğe bağlı bağkur 4b eski adı ile bağkur kapsamında dışarıdan sigorta ödeme yolu ile emekli olunabilecek sigorta kollarından birisidir. İsteğe bağlı prim ödemesi yapabileceğiniz birçok sigorta kolu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de isteğe bağlı bağkurdur.

Bu yazımızda isteğe bağlı bağkura prim ödeme şartları, başvuruyu nasıl ve nereye yapabileceğiniz ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur şartları

Türkiye’de ikamet ediyor olmak ve Türk vatandaşı olmak şartı ile esnaflık kaydı, şirket ortaklığı, ÇKS yani çiftçi kayıt sisteminde kaydı olmayan, sigortalı çalışmaya herkes isteğe bağlı bağkurlu olabilir.

İsteğe bağlı bağkur başvurusu

Başvuru için isteğe bağlı bağkur başvuru formu yeterli olacaktır. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz:isteğe bağlı bağkur başvuru formu indir.

E-devlet üzerinden de isteğe bağlı sigorta başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Aşağıdan e devlet üzerinden nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında adım adım bilgi verilmiştir.

E devletten isteğe bağlı sigorta başvurusu

İsteğe bağlı bağkur ilk başvurusunu E-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Başvuruyu https://www.turkiye.gov.tr/4b-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi bağlantısını kullanarak kolayca tamamlayabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur primi

İsteğe bağlı bağkur aylık prim en düşük tutarı brüt asgari ücretin %32’sidir. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Brüt asgari ücret üzerinden aylık isteğe bağlı en düşük ve en yüksek güncel bağkur primleri için hemen https://www.sgksorusor.com/2019-istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar-71/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur prim ödemesi

Prim ödemesini SGK ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine, ATM’lere, Mobil ya da internet bankacılığı kanallarından ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemi T.C. numarası üzerinden yapılmaktadır. Vadesi geçmiş borcunuzu SGK Ödemeleri- 4B Bağkur Geçmiş Dönem menüsünden, ödeme vadesi geçmemiş borçlarınızı ise SGK Ödemeleri-4b Bağkur prim menüsünden yapabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur kaç yıl ödenir ?

Bağkurda normal emeklilik için 25 yılı yani 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 günü yani 15 yılı tamamlamanız gerekiyor. isteğe bağlı bağkur emeklilik yaşı bağkur başlangıç tarihine göre belirlenir.

İsteğe bağlı bağkur sorgulama

Borcunuzun ne kadar olduğunu, hangi tarihten itibaren isteğe bağlı ödediğinizi ve toplam hizmet sürenizi e devlet sisteminde SGK-4b Borç Durumu/4b Hizmet Bilgisi/4b Hizmet Dökümü menülerinden kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz en yakın SGK’dan da borç ve tescil bilgileriniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı bağkur dondurma

İsteğe bağlı bağkur prim borcu 12 aydan fazla ödenmediğinde bu sürelere ait hizmetler silinir ve dondurulur. Bunun haricinde her zaman dilekçe ile isteğe bağlı sigortalılığınızı durdurabilirsiniz. Durdurma için örnek dilekçe aşağıda verilmiştir.

İsteğe bağlı bağkur dondurma dilekçesi örneği !

……………………..SGK Müdürlüğüne

Kurumunuzda ………………… T.C. numarası üzerinden isteğe bağlı sigorta ödüyorum. Sigortamın …/…./…. tarihi itibariyle kapatılması hususunda gereğini arz ederim.

İsteğe bağlı bağkur hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.