Stajyer Maaşı 2020

73 6.705

Stajyer maaşı asgari ücretin agi hariç net tutarı esas alınarak hesaplanır. 01 Ocak 2020 zamanı ile 31 Aralık 2020 tarihleri arası asgari ücretin açıklanmasından sonrasında 2020 stajyer maaşı da belli oldu. Stajyer maaşı 2020 hesaplaması net asgari ücretin bekar ve çocuksuz için hesaplanan kısmının %30’u olarak ödeniyor.

Peki üniversite ve lise staj tutarı 2020 senesinde ne kadar oldu? Stajyer maaşı 2020 ne kadar ödeniyo? İşte detaylar.

2020 Stajyer maaşı hesaplama

Stajyer maaşları asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden hesap edilir. Staj yapılan işyerindeki çalışan sayısının staj maaşı üzerinde etkisi yoktur. İşyerindeki çalışan sayısı sadece stajyer devlet desteği açısından işverene ödenecek destek tutarını etkiler. 20’den fazla çalışanı olan işyerlerinde stajyer maaşının 1/3’ü işverene destek olarak ödenir. 20’den az çalışanı olanlarda ise 2/3 olarak destek ödemesi yapılır. Kısaca çalışan sayısı staj maaşını etkilemez. Ödenecek net maaş tutarı agi hariç asgari ücretin %30’undan az olamaz.

2020 stajyer maaşı devlet desteği

Stajyer öğrenci çalıştıran özel sektör işverenlerine stajyer desteği 2020’de de devam ediyor. Buna göre 20’den fazla çalışanı olan işletmelerde ödenen staj maaşının 1/3’ü, 20’den az çalışanı olan işletmelerde ise ödenen maaşın 2/3’ü devlet tarafından destek olarak ödenmekte.

İşverene destek ödemesi yapılabilmesi için işverenin stajyerin maaşını en geç her ayın 10’na kadar banka hesabına yatırması ve ayın 25’ine kadar da maaş ödemesi yaptığına dair dekontla okula başvurması gerekmekte.

Tatillerde stajyer ücretleri kesilir mi ?

15 tatilde, resmi tatillerde ve hafta sonu tatillerinde stajyer öğrenciler ücretli izinli sayılırlar ve maaşları tam olarak ödenir. Kısaca öğrenci dışındaki tatillerde yani öğrencinin kendi isteği ile almadığı mazeret izni, hastalık izni v.s. dışında stajyer maaşları kesilmez ve tam olarak yatar.

Koronavirüs staj paraları yatacak mı ?

Bildiğiniz üzere koronavirüs tedbirleri kapsamında okullar 16 Mart 2020 tarihinden beri kapalı ve stajyer öğrenciler de staja gitmiyor. İlk etapta 30 Nisan 2020 tarihine kadar okulların tatil edilmesi kararlaştırıldı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesi ile birlikte stajyer öğrenciler maaş alıp alamayacaklarını merak etmekteler. Şu anda bir belirsizlik var ve tam olarak ödenip ödenmeyeceği konusunda netlik bulunmamakta. Mayıs ve Haziran ayı maaş ödemeleri hakkında gelişme olduğunda sayfamızdan bilgilendirme yapılacaktır.

Staj parası nasıl alınır ?

Staj ücretinin staj görülen Kamu Kurumu ya da özel sektör işverenlerince banka hesabına yatırılması Kanunen zorunludur. Stajyer öğrenci adına açılan hesaptan maaşını bankamatikten çekebilir.

Stajyer maaşı ne zaman yatar 2020

Maaşın yatacağı süre işyerinin faaliyette bulunduğu sektöre göre farklılık gösterir. Devlet dairelerinde staj görevini yürütenlerin maaşları genelde ayın 15-20’si arasında yatar. Çünkü maaş hesaplaması için ayın 15’i ile diğer ayın 14′ ü arasında geçen çalışmalara ilişkin puantaj kaydı beklenir. Bu yüzden genelde memur maaşları ile birlikte ödenmez ve birkaç gün sonrasında ödenir. Bu yüzden 15-20’si arasında ödenir.

Özel sektör işyerlerinde staj yapanların maaşlarının her ayın en geç 10’una kadar ödenmesi Kanunen zorunludur. Her ne kadar buna uyulmuyor olsa da maaşların 10’una kadar yatırılması ve destek için de 20’sine kadar maaş ödendiğine dair dekont ile işverene başvuru yapılması gerekmektedir.

Stajyer maaşı ne kadar ?

Üniversite öğrencileri mecburi maaş kapsamında değildir. Sadece işyeri dilerse yukarıda belirtilen tutarlarda ya da kendi belirlediği hükümler çerçevesinde maaş ödemesi yapabilir.

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren stajyer ücretleri zamlanacak. Asgari ücretin artışı ile birlikte 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında stajyer ücreti 631,19  lira olarak ödenecek.

Lise stajyer maaşı 2020

Meslek liselerinde ve diğer liselerde öğrenim görürken staja tabi tutulan öğrencilere özel sektörde de olsa Kamu’da da olsa maaş ödenmesi zorunludur. Maaş tutarları yukarıda belirtilen oranlardan az olamaz.

Üniversite stajyer maaşı 2020

Üniversitede öğrenim gören öğrencilere yaz tatili süresinde yaptıkları stajlardan dolayı maaş ödenmesi zorunlu değildir. Maaş ödenip ödenmeyeceği staj yapılan işyerinin inisiyatifine kalmıştır. Maaş ödeniyorsa da ödenen tutar yukarıda belirtilen tutarlardan Kanunen az olamayacaktır.

Üniversite staj ücreti ne zaman yatar ?

Zorunlu staja tabi olmayan üniversite öğrencilerine maaş ödenmemekte. Ancak bunun bazı istisnaları var tabi. Kamu Kurumlarında maaşa tabi olarak staj görenlerin maaşları ayın 15-20’si arasında yatar. Özel sektörde staj yapanlar için Kanunen belirlenen bir tarih bulunmamaktadır. Diğer personelin maaşı ne zaman yatıyorsa üniversite öğrencine de onlarla birlikte maaş ödemeleri yapılır.

Staj başlangıcı emeklilikte sayılır mı ?

Staj ya da çıraklık kapsamındaki sigorta başlangıçları emeklilikte ilk giriş olarak sayılmıyor. Daha ilkin staj başlangıcı emeklilikte sayılır mı başlıklı yazımızda da detaylı bir şekilde anlatıldığı suretiyle stajyerlik kapsamında bir tek iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortaları ödenmekte. Uzun vade sigorta kolları olan ölüm, malulluk şeklinde sigorta primleri ödenmediğinden bu sürelerin emeklilikte sayılması mümkün bulunmamaktadır.

Staj süreleri emeklilikte sayılacak mı ?

Staj başlangıçlarının emeklilikten sayılabilmesi için staj sürelerine ilişkin sigorta sürelerinin borçlanılarak emeklilikten saydırılması hakkının verilmesi gerekiyor. Bu da sadece torba yasa ile mümkün olacaktır. Torba yasa ile staj sürelerinin borçlanma yolu ile hizmetten saydırılması ile staj sigortası başlangıcı emeklilikte sayılabilir. 2020 senesinde çıkar mı kim bilir sadece çıkması yararlı olacak diye düşünüyoruz. Zira bu mevzuda bir oldukca mağdur var. Staj sigortası mevzusundaki son dakika haberlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

SGK belge kodu 49 ve 50 belge kodları nedir ?

Anne ve ya babası üstünden aktif sıhhat sigortası olan ya da 18 yaş altı öğrencilerin SGK’ya 49 Belge kodu ile bildirilmesi gerekiyor. Bu durumda bu öğrenciler için bir tek %1 oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenir.

Anne/babası üstünden etken güvencesi olmayan ve 18 yaşını tamamlamış stajyer öğrencilerin ise 50 belge kodu ile SGK’ya bildirilmesi gerekiyor. Bu durumda %1 iş kazası ve meslek hastalığı primine ek olarak işveren %5 oranında hastalık primi öder ve sıhhat güvencesi olmayan talebe staj sigortası üzerinden sağlıktan yararlanmış olacak.

Staja başlayan öğrencilerin sigorta giriş işlemlerinin nasıl yapıldığını adım adım anlattık. Hemen https://www.sgksorusor.com/staj-yapan-ogrencilerin-sigorta-islemleri-nasil-yapilir-8144/ sayfamızı ziyaret ederek sigorta işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Staja başlarken staj yapılacak işyeri tarafından müstehaklık belgesi istenebilir. Müstehaklık belgesi nedir, nasıl alınır hakkında detaylar için https://www.sgksorusor.com/mustehaklik-belgesi-nereden-alinir-488/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk staj başvurusu 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu okul döneminde meslek lisesi son sınıf öğrencilerine, yaz döneminde de genelde Sosyal Güvenlik bölümü son sınıf öğrencilerine staj imkanı sağlamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na staj başvurusu yapmadan önce staj yapmanıza dair onay için ilgili Müdürlüğün onayını almalısınız. Eğer staja başlamaya uygun görülürseniz aşağıdaki belgeler sizden isteniz;

 • Staj sözleşmesi. Okuldan almanız gerekiyor. Güncel formatta olmalı. Bilgiler eksiksiz olmalı ve okul müdürlüğünüze imzalatmanız gerekiyor.
 • İki adet vesikalık fotoğraf,
 • SGK tarafından verilen ve doldurmanız gereken adres fişi.
 • Sosyal Güvenlik öğrencileri için özgeçmişi de içeren dilekçe.

Sgk stajyer maaşı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından meslek lisesi son sınıf öğrencilerine ödenen maaş tutarı 2020 yılında 631,19 TL olacaktır. Ancak üniversitede öğrenim görenler ve yaz döneminde staj yapanlara maaş ödeme zorunluluğu olmadığından SGK tarafından maaş ödemesi yapılmaz.

Stajyer maaşları hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

73 Yorum
 1. Kadir

  İyi akşamlar. Ben yurtdışında yaklaşık 10 yıl sağlık sigortası yatırılarak çalıştım. Ben bunu emeklilik primi olarak yatırmak istersem nereden ve ne kadar ücret ödeyerek başvurabilirim.

  1. zafer

   Merhaba. Türkiyede kayıtlı olduğunuz ilin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. 2020 için günlük borçlanma tutarı 44.15 TL dir.

  2. Emre ozcan

   Ben belediyenin kresinde calisiyorum hangi kurum oldugunu bilmiyorum

   1. zafer

    Bunu belediyeye sorun bence.

 2. Kadir

  Bunun daha düşük ücretle yatırılması mümkün mü değil mi acaba ??

  1. zafer

   Çalışmalar devam ediyor. Bir haç gün içinde maaşların ödenip ödenmeyeceği netleşmiş olacaktır.

 3. Kadir

  İyi akşamlar. Ben yurtdışında yaklaşık 10 yıl sağlık sigortası yatırılarak çalıştım. Ben bunu emeklilik primi olarak yatırmak istersem nereden ve ne kadar ücret ödeyerek başvurabilirim.

  Bunun daha düşük ücretle yatırılması mümkün mü değil mi acaba? Bunu kastetmiştim

  1. zafer

   Pardon:). Yanlış anlamışım. Maalesef daha düşük bir tutarla ödeyemezsiniz. En düşük borçlanma tutarı 44.15 TL.

 4. Kadir

  Est,. Tşk ederim.

 5. Kadir

  Hocam selam.benim babam 84 yasında emekli, yaşlı bakım aylığı alabilir mi, yada eğer alırsa emekli maaşından herhangi bir kesinti olur mu ? Bu maaşı almak için ne yapmak lazım?

  1. zafer

   Merhaba. Bunun için rapor gerekiyor. En az yüzde 50 ve üzeri rapor gerekli. Raporda ağır engelli ibaresi yer alacak. Bunun haricinde hane halkı kişi başı gelirin net asgari ücretin 2/3 ü altında olması şartı istenir. Bunları sağlarsanız alabilirsiniz.

 6. Yusuf

  Merhaba iyi Günler Yazdiginiz Metinde Okudum Hastalık doğal afet nedi ile tatil sonucu stajer ücretleri tam yatirilicak yazmistiniz 15 inden 15 ne yatiyor bizim maaşlar acaba yatirilicakmı

  1. zafer

   Merhaba. Net değil henüz normalde yatması gerek ama bir açıklama yapılmadı biz de bekliyoruz.

 7. Ebrar

  Merhaba 12. Sınıf stajyer öğrencilerin parası yatıcak mı bu konuyla ilgili pek açıklık yok?

  1. zafer

   Merhaba. Nisan ayı için henüz belirsizlik devam etmekte. Ödenip ödenmeyeceği mayıs ayının ortalarına doğru belli olur.

 8. Mert

  Covid-19 hastalığından dolayı verilen bu uzun arada okulların tatil edilmesiyle birlikte lise son sınıf öğrencisi olarak stajlarımızada gidemiyoruz staj maaşlarımız yatacakmı ?🙏

 9. Emre

  Merhaba ortalarina dogru belli olucak demissiniz hocam ama ortayi gecti gidiyor hani devlet stajyerleri maaslarini aldilar belediyedekiler hala maaslarini bekliyorlar haksizlik degil mi bu simdi?

  1. zafer

   Maaşların bu hafta ödenmesi gerekiyor.

  2. Emre

   Belediyedekilere stajyer maasi odenmicek diye soylediler birde

 10. Buse

  Okullar bu sene bitti acaba lise staj maaşı yatıcak mı ?

  1. zafer

   Merhaba. Hem bu ay hem de mayıs ayında yatmasını bekliyoruz.

 11. Mahmut

  Merhaba Zafer bey Sağda sol da bu hafta yatacak yatmicak diye cevaplar görüyorum ama bizde mağdur kaldık bizde öğrenciyiz ihtiyacımız var ve artık doğru bir cevap istiyoruz sizce bu Mayıs ayı yatacak mı yatmicakmı Koordinatör hocama sordum bize Bilgi gelmedi diyor siz de yatacak diyorsunuz lütfen bizi mutlu edecek yada doğru bir bilgi verirmisiniz

  1. zafer

   Bu hafta yatacak inşallah Mahmut Bey.

 12. Elif

  Merhaba acaba okullar tamamen bittiği için Haziranda yatacak olan son maaşımızda bir sıkıntı olur mu yatar mı yatmaz mı?

 13. Defne

  Merhaba ben sağlık ocağında staj görüyorum Nisan Mayis maaşlarimiz yatmadi acaba yatacak mi ?

  1. zafer

   Merhaba. Bu hafta maaşların yarından itibaren yatmasını bekliyoruz.

 14. Mahmut Vural

  Merhaba. İyi günler siz hafta içi yatacak felan diyorsunuz Zafer bey ama ben bugün hastanemi Aradım döner sermayeyi adam Bilgi yok dedi ama sizde burda hafta içi yatacagını söylüyorsunuz daha döner sermaye bilmiyor veya size nerden Bilgi geliyor lütfen cevaplarmısnız

  1. zafer

   Biz Kamu kurumlarından aldık bilgi. Alınan bilgi ödeneceği yönünde.

 15. Mahmut yasa

  Peki Zafer bey resmî olarak Yazı açıklaması ne zaman gelir maaşlar yatacak diye

  1. zafer

   Maalesef bilemiyorum.

 16. Mahmut

  Resmi olarak yazı gelmediği sürece mebden yazı gelmediği sürece yatmaz dimi

 17. Ahmet

  Efendim devlet hastanesinde staj görüyorum Nisan ayı ücreti verilecekmi bi bilgi açıklamada yapılmadı

 18. Emre

  Merhaba ben istanbul kartal belediyesinde calisiyorum stajyer maaslarini yatmicagini soylediler

 19. Ozan

  Bende sivas belediyesinde staj görüyorum yatmayacak dediler yatacağını sanmıyorum artık

 20. Samed Arslan

  Arkadaşlar Sivas Suşehri Devlet Hastanesinde staj yapanlara ve Anaokullarında staj yapanlara maaş yatmış haberiniz olsun. Ben Merkez Numune Hastanesinde staj yapıyorum benimki de yatmadı

 21. Ömer

  Önemli olan haziran ayı dönem bitti maaşı yatarmı peki

  1. zafer

   Hem mayıs hem de haziran için belirsizlik devam ediyor.

 22. Filiz

  Özel eğitim kurumunda staj yapıyorum nisan ayı maaşı hâlâ ödenmedi

  1. zafer

   Henüz belirsizlik var. Bu hafta netleşmesini bekliyoruz.

 23. Yahya kurt

  Zafer hocam liselerde staj ücretleri yatacak mıdır bizi aydınlatırmısınız bilgilerinizle lütfen!

  1. zafer

   Henüz net değil. Bu hafta belli olur umarım.

 24. Gözde

  Sinop boyabat devlet hastanasinde staj yapiyorum mart ayinin staj ucretini nisan ayinin 23 unde yatirdilar bizim nisan ayi ucretimiz yatacak mi yoksa mayis ve hazirandaki belirsizlige mi dahil edildi?

  1. zafer

   Mayıs ve Haziran ayı maaşları için MEB’den resmi talimat beklenmekte. Bu talimat gelmeden Kurumlar ne yazıkki maaş ödemelerini yapamayacak.

 25. Hamza

  Merhaba Mayıs ayı staj maaşı ne zaman yatacak

  1. zafer

   Belli birşey yok henüz.

 26. Gözde

  Bizim nisan ayi maasimiz mayis ayinda yatıyor. Yani nisan ayi maasimiz yatmayacak mi çünkü soylediginize gore mayis ve haziran ayi belirsizmis

 27. Yasar

  Merhaba iyi günler MEB’den yazı gelmiş maaşlar yatacak mı

  1. zafer

   Merhabalar. Özel sektör için işveren desteği ödenmeyecekmiş. Bu durumda çoğu özel sektör işvereni Mayıs ve Haziran için maaş ödemelerini yapmayacak diye düşünüyoruz. Kamu Kurumları büyük ihtimalle maaş ödemelerini yapacaklar.

 28. Emre ozcan

  Ben belediyenin kresinde calisiyorum acaba ozel mi? Kurum mu? Bilgilendirebilir misiniz?

  1. zafer

   Özel mi kurum mu derken soruyu anlamadım?

 29. Nur

  Adalet sarayında staj yapıyorum bu durumda yatacak mı Haziran ayı

  1. zafer

   Her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Biz de net cevap veremiyoruz maalesef.

 30. Fatma

  Zafer bey dakkam yokda işletmeyi arayıp söylermisiniz maaşlar yatıcakmı diye 361 10 65 keçiören belediyesi siza zahmet olacak

 31. Fatma

  0312 361 10 65 bura yatıyo derse devlette görenlerin hepsi yatıcak demektir

 32. Yahya kurt

  Bence staj ücreti yatmayacak artık unutun zaten belimizi staj maaşına bağlamadık

 33. Derya

  Benim bugün Mayıs maaşım yatti çocuk gelişim son sınıfım bir arkadasimin geçen ay iki maaşı birden yattı

 34. Melike

  Devlet hastanesinde staj yapip maasi yatan var mi nisan mayis ve hazirandan biri yatan varsa soyleyebilir mi?

 35. Derya

  Merhaba benim sadece Haziran maaşım kaldı ama duyduğuma göre verilen paralar geri isteniyor böyle birşey olabilir mi

  1. zafer

   Verilen paranın geri istenmesi söz konusu olmaz. Ama haziran 2020 stajyer maaşları yatar mı bilemem. Belirsizlik var.

 36. Elif

  Merhaba iyi günler ben Adliye de staj yapıyordum bugüne kadar maaşım eksiksiz yattı fakat bugün yatmadı koordinatör öğretmenim ise “yatmayacağı yönünde bir yazı gelmedi yatması gerekiyordu“ dedi sizin bu konu da bilgi sahibi misiniz?

  1. zafer

   Biz de bilgi sahibi değiliz. Yazı bekleniyor.

 37. FARUK

  HAZİRAN AYI MAAŞLARI YATACAK MI KESİNLEŞTİ Mİ ?

  1. zafer

   Maalesef elimizde bir veri yok.

 38. emre

  Merhaba benim ücretimi ilçe milli eğitim yatırıyor şu ana kadar eksiksiz bir şekilde bütün ödemeler oldu haziran ayının maaşı yatıcak mı acaba ilkokulda staj yapıyordum İlçe milli eğiitim yatırıyordu ücretimi

  1. zafer

   Merhaba. İlçe milli eğitim müdürlüğüne sormalısınız. Her kurum farklı bir uygulama yaptı bu süreçte.

 39. H.Emre

  Merhaba bazı haber sitelerinde “2020’nin gelmesiyle birlikte staj yapan öğrencilere verilecek maaşlar arttı. 2019’da gençlere en az 548.70 lira ödenirken, bu tutar 631.19 liraya çıktı. Devlet katkısı tutarı 2020’de 20’den az personel çalıştıran işletmeler için 420.70, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için 210.40 lira olarak uygulanacak. Staj gören lise son sınıf öğrencileri koronavirüs nedeniyle staj ücretlerinin kesilip kesilmeyeceğini mart ve nisan ayında staj ücretlerinin yapıp yatmayacağını merak etmekte. Koronavirüs sebebiyle okulların tatil edilmesiyle stajyer maaşlarında herhangi bir kesinti yapılmayacak.” şeklinde haberler yapılıyor,fakat az önce arayıp sorduğum zaman staj yaptığım şirket devletten destek alamadığı için bize ödeme yapmak zorunda olmadığını söylediler.Bu konu üzerine resmi bir açıklama yapıldı mı acaba?

  1. zafer

   Merhaba. Stajyerler için işletmelere yapılan devlet desteği ödemeleri Nisan ve mayıs ayları için yapılmadı. Hal böyle olunca özel sektörde çoğu işveren de maaş ödemelerini yapmadı.

 40. Kadir

  Selamlar Zafer bey. Bir sorum olacaktı. Ben şu anda sigortasız ve işsizim sigortanın en düşük ücretle yatırmam için ve yatırdığım sigorta ücretinin prim sayılması için ne yapmalıyım, ayrıca bu yatırdığım sigorta ücretinden yani benim sigortamdan elinde yararlanma biliyor mu?
  Onun için nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim.

  1. zafer

   Merhaba. Eğer sadece sağlıktan yararlanmak isterseniz gss primi ödemelisiniz. Aylık prim 88 TL. Eğer emeklilik için de sayılsın diyorsanız isteğe bağlı bağkur en düşük 941 TL ödersiniz

 41. Meryem

  Haziran maaşi yatacak mı? Devlette staj görüyorum .

  1. zafer

   Merhaba. Konu hakkında bilgimiz yok maalesef.

 42. Nurcan

  MERHABALAR MESLEK lisesi 12.sınıfta bilişim okuyan oğlum var…staj için başvurduğumuz işyeri ben sana maaş ödeyemem ancak devlet destek verir ise onu öderim diyor…çalışan sayısı tahminimle 15 kişi gibi bu durumda ne yapmalıyız nasıl bir yol izleyelim efendim…🙏🏽

  1. zafer

   Merhabalar. Maalesef devlet desteği stajyerler için verilmiyor artık. Bu yüzden özel sektör işverenleri de maaş ödemesi yapmıyor. Yapılacak birşey yok.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.

Pin It on Pinterest

Share This

Sosyal Medyada Paylaş

Yazımızı daha çok kişiye ulaştırmamıza yardımcı ol!