Stajyer Maaşı 2019

0 99

Stajyer maaşı asgari ücretin agi hariç net tutarı esas alınarak hesaplanır. 01 Ocak 2019 zamanı ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası asgari ücretin açıklanmasından sonrasında 2019 stajyer maaşı da belli oldu. Stajyer maaşı 2019 hesaplaması net asgari ücretin bekar ve çocuksuz için hesaplanan kısmının %30’u olarak ödeniyor.

Peki üniversite ve lise staj tutarı 2019 senesinde ne kadar oldu? Stajyer maaşı 2019 ne kadar ödeniyo? İşte detaylar.

2019 stajyer maaşı hesaplama

Stajyer maaşları asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden hesap edilir. Staj yapılan işyerindeki çalışan sayısının staj maaşı üzerinde etkisi yoktur. İşyerindeki çalışan sayısı sadece stajyer devlet desteği açısından işverene ödenecek destek tutarını etkiler. 20’den fazla çalışanı olan işyerlerinde stajyer maaşının 1/3’ü işverene destek olarak ödenir. 20’den az çalışanı olanlarda ise 2/3 olarak destek ödemesi yapılır. Kısaca çalışan sayısı staj maaşını etkilemez. Ödenecek net maaş tutarı agi hariç asgari ücretin %30’undan az olamaz.

Stajyer maaşı ne zaman yatar 2019

Maaşın yatacağı süre işyerinin faaliyette bulunduğu sektöre göre farklılık gösterir. Devlet dairelerinde staj görevini yürütenlerin maaşları genelde ayın 15-20’si arasında yatar. Çünkü maaş hesaplaması için ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen çalışmalara ilişkin puantaj kaydı beklenir. Bu yüzden genelde memur maaşları ile birlikte ödenmez ve birkaç gün sonrasında ödenir. Bu yüzden 15-20’si arasında ödenir.

Özel sektör işyerlerinde staj yapanların maaşlarının her ayın en geç 10’una kadar ödenmesi Kanunen zorunludur. Her ne kadar buna uyulmuyor olsa da maaşların 10’una kadar yatırılması ve destek için de 20’sine kadar maaş ödendiğine dair dekont ile işverene başvuru yapılması gerekmektedir.

2019 staj ücreti

01 Ocak 2018 zamanıi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası ödenecek net stajyer maaşı 435 TL .

01 Ocak 2019 zamanı ile 31 Aralık 2019 tarihleri içinde 2019 staj ücretleri net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç %30’udur. Buna gore staj maaşı 2019 senesinde aylık 548,62 TL olacaktır.

Üniversite öğrencileri mecburi maaş kapsamında değildir. Sadece işyeri dilerse yukarıda belirtilen tutarlarda ya da kendi belirlediği hükümler çerçevesinde maaş ödemesi yapabilir.

Lise stajyer maaşı 2019

Meslek liselerinde ve diğer liselerde öğrenim görürken staja tabi tutulan öğrencilere özel sektörde de olsa Kamu’da da olsa maaş ödenmesi zorunludur. Maaş tutarları yukarıda belirtilen oranlardan az olamaz.

Üniversite staj ücreti 2019

Üniversitede öğrenim gören öğrencilere yaz tatili süresinde yaptıkları stajlardan dolayı maaş ödenmesi zorunlu değildir. Maaş ödenip ödenmeyeceği staj yapılan işyerinin inisiyatifine kalmıştır. Maaş ödeniyorsa da ödenen tutar yukarıda belirtilen tutarlardan Kanunen az olamayacaktır.

Staj başlangıcı emeklilikte sayılır mı ?

Staj ya da çıraklık kapsamındaki sigorta başlangıçları emeklilikte ilk giriş olarak sayılmıyor. Daha ilkin staj başlangıcı emeklilikte sayılır mı başlıklı yazımızda da detaylı bir şekilde anlatıldığı suretiyle stajyerlik kapsamında bir tek iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortaları ödenmekte. Uzun vade sigorta kolları olan ölüm, malulluk şeklinde sigorta primleri ödenmediğinden bu sürelerin emeklilikte sayılması mümkün bulunmamaktadır.

Staj süreleri emeklilikte sayılacak mı ?

Staj başlangıçlarının emeklilikten sayılabilmesi için staj sürelerine ilişkin sigorta sürelerinin borçlanılarak emeklilikten saydırılması hakkının verilmesi gerekiyor. Bu da sadece torba yasa ile mümkün olacaktır. Torba yasa ile staj sürelerinin borçlanma yolu ile hizmetten saydırılması ile staj sigortası başlangıcı emeklilikte sayılabilir. 2019 senesinde çıkar mı kim bilir sadece çıkması yararlı olacak diye düşünüyoruz. Zira bu mevzuda bir oldukca mağdur var. Staj sigortası mevzusundaki son dakika haberlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

SGK belge kodu 49 ve 50 belge kodları nedir ?

Anne ve ya babası üstünden aktif sıhhat sigortası olan ya da 18 yaş altı öğrencilerin SGK’ya 49 Belge kodu ile bildirilmesi gerekiyor. Bu durumda bu öğrenciler için bir tek %1 oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenir.

Anne/babası üstünden etken güvencesi olmayan ve 18 yaşını tamamlamış stajyer öğrencilerin ise 50 belge kodu ile SGK’ya bildirilmesi gerekiyor. Bu durumda %1 iş kazası ve meslek hastalığı primine ek olarak işveren %5 oranında hastalık primi öder ve sıhhat güvencesi olmayan talebe staj sigortası üzerinden sağlıktan yararlanmış olacak.

Staja başlarken staj yapılacak işyeri tarafından müstehaklık belgesi istenebilir. Müstehaklık belgesi nedir, nasıl alınır hakkında detaylar için https://www.sgksorusor.com/mustehaklik-belgesi-nereden-alinir-488/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Stajyer maaşı 2020

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren stajyer ücretleri zamlanacak. Asgari ücretin artışı ile birlikte 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında stajyer ücreti 600 lira olarak ödenecek.

Uyarı: 2020 staj maaşı tahmini olarak yazılmıştır. Ücretler netleştiğinde güncelleme yapılacaktır.

Stajyer maaşları hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.